Kategoria : Ekonomi

 • Rritja e taksave vendore, Kushtetuesja rrëzon kërkesën e tregtarëve

  Pasi ka dëgjuar për afro tre orë pretendimet e palëve, Gjykata Kushtetuese ka vendosur të lërë në fuqi taksat e reja vendore të vendosura në fillim të këtij viti nga Bashkia e Tiranës. Argumentet e sjella nga përfaqësues të shoqatës së mbrojtjes së tregtarëve dhe të tregut nuk e...
 • Rritja e pagave dhe pensioneve në vitin 2017. Ahmetaj konfirmon vendimin, por nuk jep shifra

  Pas Kryeministrit Edi Rama, Ministri i Financave, Arben Ahmetaj konfirmon rritjen e pagave dhe pensioneve vitin e ardhshëm. Megjithëse pranon rritjen, ai nuk jep ende shifra se sa do të jetë ajo. Ahmetaj thotë se qeveria i ka paratë për rritjen e pagave dhe pensioneve dhe kjo bazohet në...
 • Bizneset: Ligji i mbetjeve ka boshllëk

  Industri të ndryshme në vend kanë ngritur shqetësimin se ligji i miratuar në parlament për importin e mbetjeve ka një boshllëk që mund të ndikojë negativisht, në rritjen në mënyrë të pakontrolluar të kuotave të importit të mbetjeve nga jashtë. Shqetësimi është paraqitur pranë Konfederatës së Industrive të Shqipërisë,...
 • Konfindustria: Amendim ligjit të mbetjeve

  Kur për ligjin aq të debatuar për importin e mbetjeve pritet të shprehet Presidenti i Republikës, Konfindustria i ka dorëzuar Kuvendit propozimin e saj për ta amenduar. Në kërkesën që është depozituar pranë komisionit parlamentar të veprimtarive prodhuese propozohet që të ketë kuota vjetore të mirëpërcaktuara me Vendim të...
 • Kreditimi në ekonomi në vendnumëro

  Kreditimi i ekonomisë nga bankat vazhdon të jetë pothuajse në ngërç duke qëndruar në të njëjtat nivele prej dy vitesh. Statistikat e fundit të Bankës së Shqipërisë tregojnë se pavarësisht lehtësirave monetare të ofruara nga Banka Qendrore për uljen e normës bazë të interesit, kredia në Gusht krahasuar me...
 • Amerikanët dhe britanikët: Ligji për anëtarësimin e detyruar të bizneseve, absurd dhe taksë e re

  Ligji i miratuar të enjten në parlament nga mazhoranca për anëtarësimin e detyrueshëm të të gjitha bizneseve  pranë dhomave të tregtisë është një nga absurdet që mund të jetë votuar ndonjeherë në Kuvedin e Republikës së Shqipërisë. Kështu e konsiderojnë atë vetë dhomat e huaja të tregtisë në vend....
 • Nis projekti i TAP, Rama: Po negociojmë për një tjetër projekt gazi

  Projekti TAP ka nisur zytarisht të zbatohet në vendin tonë. Në zonën e Fierit ka nisur shtrimi i tubacioneve të para të gazsjellësit, që shtrihet në 7 shtete, me një gjatësi mbi 4.000 kilometra, nga të cilat rreth 210 kilometra vetëm në territorin e Shqipërisë. Kryeministri Edi Rama, në...
 • Raporti për konkurueshmërinë, Ahmetaj: Përmirësim seroz, lamë pas vendet e rajonit

  Shqipëria është përmirësuar me 13 vende në renditjen globale të konkurueshmërisë që publikohet çdo vit nga Forumi Ekonomik Botëror. Në raportin e publikuar të mërkurën për vitin 2016 – ­2017, vendi ynë mban pozicionin e 80 -­të nga vendi 93­, që mbante një vit më parë. Përmirësimi i Shqipërisë në këtë raport...
 • Raporti: Konkurueshmëria, Shqipëria përmirësim me 13 vende

  Një tjetër vlerësim pozitiv për Shqipërinë, kësaj here vjen nga “Forumi Ekonomik Botëror” (World Economic Forum). Ky forum publikoi sot raportin për vitin 2016 – 2017 në lidhje me konkurrueshmërinë. Ndër 138 ekonomitë botërore, Shqipëria renditet e 80-ta, me 13 vende përmirësimi krahasuar me raportin e vitit të mëparshëm...
 • BB: Papunësia afatgjatë mbetet shqetësuese

  Papunësia në Shqipëri vijon të mbetet një problem shqetësues edhe pse shifrat që bën publike qeveria, lënë hapësira për optimizëm. Por në raportin e  fundit të Rregullt Ekonomik për Europën Juglindore prezantuar nga zyra e Bankës Botërore edhe pse shifrat për 6 mujorin e parë të këtij viti flasin...
 • Ministrja thirrje biznesmenëve shqiptarë në Amerikë: Investoni në Shqipëri!

  Biznesmenët e suksesshëm shqiptarë, që jetojnë në Amerikë, të investojnë dhe në Shqipëri. Është kjo thirrja e ministres së Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Milva Ekonomi gjatë Forumit Mbarëkombëtar Ekonomik të Diasporës Shqiptare, që u zhvillua në New York. Qeveria shqiptare, theksoi ministrja, ka ndërmarrë një sërë reformash,...
 • Ahmetaj: Mbetjet importohen vetëm për riciklim

  Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, ishte në një fabrikë të riciklimit të mbetjeve, për të bërë disa sqarime mbi ligjin e ri për importin e mbetjeve. Ai tha se mbetjet do të sillen në Shqipëri vetëm për nevojat e kësaj industrie. “Ligji që ne kaluam para disa ditësh ka...
 • Vasili përshëndet vendimin për heqjen e taksës së transportit me Italinë

  Kryetari i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili ka përshëndetur vendimin për heqjen e taksës fikse (diritto fisso) dhe asaj të qarkullimit për transportuesit ndërkombëtarë të mallrave me Italinë. Që nga data 20 shtator të gjithë transportuesit ndërkombëtarë të mallrave me Italinë, nuk do të duhet...
 • Ndryshojnë krerët e Tatimeve dhe Doganave

  Ndryshojnë krerët e Tatimeve dhe Doganave në vend. Brisida Shehaj largohet nga Drejtoria e Tatimeve dhe në vend të saj emërohet Vasilika Vjerro, që deri më sot ka mbajtur postin e Drejtoreshës së QKR -së. Ish – Drejtoresha e Tatimeve, Brisida Shehaj ka marrë postin e Zv/Ministres së Ekonomisë....
 • Shtohet rreziku i kredive me probleme tek bizneset

  Rreziku i kredive me probleme në banka u shtua në gjysmën e parë të këtij viti. Sipas një raporti të Bankës së Shqipërisë, për periudhën Janar – Qershor 2016, rezulton se raporti i kredive me probleme arriti në 20 përqind në këtë periudhë, nga 18.2 përqind që ishte në fund...
 • Qeveria ul gjobat për bizneset

  Një vit pasi miratoi ligjin për supergjobat, qeveria vendos jo vetëm të tërhiqet prej tij pas rrëzimit nga Gjykata Kushtetuese, por t’i bëjë ndëshkimet edhe më të ulëta se qeveria Berisha, në raste të informalitetit. 10 – fishimi i gjobave nxorri në protesta tregtarët dhe pas ankimimit të bërë...
 • Biznesi në alarm: Largimi i kompanisë që do investonte 450 mln dollarë do të frenojë investimet e huaja

  Largimin e kompanisë “Omnix Albania” nga Shqipëria dhe tërheqjen e investimit të saj prej 450 milionë dollarësh, përfaqësuesit e biznesit vendas e të huaj e quajnë një këmbanë alarmi. Ikja e saj për arsyen se përfaqësuesi i saj në Shqipëri u dhunua barbarshit, konsiderohet si dëmi më i madh...
 • Të gjithë heshtin për ARMO-n

  Prej më shumë se dy javësh të gjitha institucionet përkatëse në vend heshtin mbi mënyrën se si kaloi tek një kompani “OFFSHORE”, një nga asetet më të rëndësishëm të Kompanisë ARMO, si Rafineria e Ballshit, në një kohë kur ARMO është e zhytur në borxhe marramendëse, që kapin vlerën...
 • Misteri i Rafinerisë ARMO

  Edhe pse kanë kaluar më shumë se dy javë nga dita kur Qeveria prezantoi kompaninë e re, që ka marrë në shfrytëzim rafinerinë e vetme të përpunimit të naftës në Shqipëri ARMO, në ekstraktet e Qendrës Kombëtare të Biznesit, i cili është dokumenti i vetëm që tregon pronarët e...
 • Remitancat bien me 14 mln euro në 6 mujorin e parë

  Emigrantët kanë sjellë më pak para në familjet e tyre në Shqipëri, në gjysmën e parë të këtij viti. Sipas statistikave zyrtare të Bankës së Shqipërisë, në 6 mujorin e parë 2016, remitancat ranë me 14 mln euro, ose 4.6%, krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë....
Emisione