Kategoria : Ekonomi

 • INSTAT: Defiçiti tregtar u rrit me 5% në Janar

  Defiçiti tregtar shënoi rritje me 5% në Janar të këtij viti, krahasuar me Janarin e vitit të kaluar. Sipas INSTAT, viti ka nisur me bilanc negativ, si për mallrat e eksportit ashtu edhe për të importit. Eksportet shqiptare drejt vendeve të tjera ranë me 7,8 % në krahasim me...
 • FMN: Investimet e huaja ranë në 2015

  Fondi Monetar Ndërkombëtar thotë se investimet e huaja direkte në Shqipëri, vitin e kaluar kanë qenë më të ulëtat, që nga viti 2013. Edhe pse Banka e Shqipërisë ende nuk i ka publikuar të dhënat për investimet e huaja direkte në Shqipëri në tremujorin e katërt të viti të...
 • Qeveria, letër FMN –së për kreditë me probleme

  Alarmit të dhënë disa herë nga Fondi Monetar Ndërkombëtar për rrezikun e nivelit të lartë të kredive të këqija në vendin tonë, qeveria shqiptare i është përgjigjur me afate konkrete për zgjidhjen e këtij problemi. Në një letër mirëkuptimi dërguar FMN-së në janar të këtij viti thuhet se brenda...
 • FMN paralajmëron qeverinë

  Pas aprovimit të këstit të pestë dhe të gjashtë të kredisë për Shqipërinë prej 72.4 mln  euro, Fondi Monetar Ndërkombëtar ka dalë në një raport prej më shumë se 60 faqe, ku i bën të qartë qeverisë shqiptare rreziqet kryesore fiskale, që i kanosen vendit. Qeverisë i kërkohet të...
 • Rama: 300 mln euro nga BERZH për fermerët

  I shoqëruar nga Ambasadori amerikan Donald Lu, Kryeministri Edi Rama takoi fermerët që përfituan dëmshpërblimet nga dalja e lumit Vjosë, një vit më parë. Rama tha se qeveria do të mundësojë një fond 3 – vjeçar për fermerët përveç skemës së kreditimit që ka nisur të aplikohet. Edhe në...
 • Zvarriten punimet në “Tiranë-Elbasan”, ARRSH sërisht shtyrje të afatit

  Oljana Maloku, Gazetare, Tv Klan: “ Punimet për ndërtimin e rrugës Tiranë Elbasan, pothuajse kanë ndalur plotësisht. Siç duket edhe nga pamjet në zonën e Mulletit nuk shihet asnjë mjet të punojë. Burime nga kompania që po meret me nderimin e kësaj rruge thonë për Tv Klan se shkak për...
 • Ndërtimi i hidrocentraleve mbi Drin, banorët kërkojnë transparencë të projekteve

  Qindra banorë të lugines së Drinit të Zi kanë dalë në protestë duke kërkuar nga qeveria transparencë për ndërtimin e hidrocentraleve mbi lumin Drin.  Protestuesit thonë se qeveria po manipulon  me projektin e Katundit të Ri por pas saj fshihet edhe ndërtimi i Skavicës . Ata janë të shqetësuar...
 • Leje e përhershme për të huajt që blejnë apartamente

  Çdo i huaj që blen një apartament  në vendin tonë  me vlerë 150 mijë euro e lart do të marë automatikisht leje qëndrimi të përhershme në Shqipëri. Ministri Arben Ahmetaj tha se kjo nismë e Ministrisë së Ekonomisë  dhe e Brendshme   synon të rigjallërojë sektorin e ndërtimit  duke shitur...
 • Banorët e zonës së Nënshkodrës sërish në protestë

  Më shumë se 1000 banorë të zonës së Nënshkodrës kanë dalë sërish në protestë në qëndër të fshatit Trush duke kërkuar dëmshpërblimet e përmbytjeve të vitit 2010-2011. Ata parlajmërojnë përshkallëzim të protestës deri në bllokimin e rrugëve, nëse qeveria nuk i jep zgjidhje kërkesës e tyre. Banorët thonë se...
 • Rama: Rritja ekonomike do të jetë 3%

  Në një takim me 20 eksportuesit më të mëdhenj në vend, kryeministri është shfaqur optimist në parashikimin që i bën rritjes ekonomike  për 2016. Rama u shfaq i vetëdijshëm për vështirësitë që hasin eksportet për shkak dhe të çmimeve të ulëta që po përjetojnë tregjet europiane por i siguron...
 • Të ardhurat në buxhet, Janar 2016

  Ministria e Financave ka publikuar treguesit fiskalë për muajin Janar të këtij viti, ku sipas saj krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, të ardhurat në buxhet kanë shënuar rritje me 6.5 mld lekë ose 25%. Ky krahasim nuk bëhet bazuar në planin që ka qeveria...
 • FMN aprovon dy këstet e kredisë prej 72.4 milionë euro

  Miratohet rishikimi i pestë dhe i gjashtë i marrëveshjes së Fondit Monetar Ndërkombëtar me qeverinë shqiptare, që i hap rrugë disbursimit të këstit të kredisë prej 72.4 milionë euro. Kjo shumë është pjesë e marrëveshjes tre vjeçare të bashkëpunimit, të nënshkruar në 2014 – ën, mes Shqipërisë dhe FMN, për...
 • FMN jep sot aprovimin për dy këstet e kredisë

  Fondi Monetar Ndërkombëtar pritet të japë sot vendimin për miratimin ose jo të dy kësteve të radhës të kredisë prej 73.8 milionë euro për qeverinë shqiptare. Kjo është pjesë e marrëveshjes tre vjeçare të bashkëpunimit, të nënshkruar në 2014 – ën mes Shqipërisë dhe FMN për marrjen e një...
 • Rama: Mbështetje biznesit për rritjen e prodhimit

  Gjatë një vizite në një prej kompanive më të mëdha në fushën e prodhimit të rifiniturave, kryeministri Rama deklaroi mbështetjen për biznesin, duke nxitur politika që sipas tij do të rrisin prodhimin. Edi Rama, Kryeministër i Shqipërisë: : “Investimi tjetër 6 milionë euro për fabrikën tjetër në Shijak dhe...
 • Shkëmbimet tregtare Shqipëri- ShBA, INSTAT: Eksportet rritje 46.5%, importet rënie 35.6

  Edhe pse Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë në listën e vendeve kryesore përsa u përket shkëmbimeve tregtare me Shqipërinë, sërish ato luajnë një rol të rëndësishëm në eskportet dhe importet. INSTAT thotë se  vitin e kaluar ecuri më të mirë në marrdhëniet tregtare kanë patur eksportet. Në...
 • Dëmshpërblimet për ish të dënuarit politikë, MF: Në 2017 shpërndajmë të gjitha këstet për të gjallët

    Brenda viti 2017 qeveria synon që të  japë të gjitha këstet  e dëmshpërblimit për ish të dënuarit politikë nga regjimi komunist, të cilët janë gjallë. Ministria e financave thotë se në total fondi i vënë në dispozicion për këtë vit është 2 mld leke dhe do të ndahet...
 • Ecuri e dobët e kredive gjatë 2015, pritet gjallërim i kreditimit për bizneset dhe individët

    Banka e Shqipërisë thotë se ecuria e kredisë ka qenë e dobët edhe në tremujorin e fundit të 2015. Në raportin e Politikës Monetare thuhet se kjo ecuri vjen si për shkak të kërkesës së dobët nga ana e bizneseve dhe individëve por edhe për shkak të ofertave...
 • BSH: Ecuri e dobët e kredive gjatë 2015

    Banka e Shqipërisë thotë se ecuria e kredisë ka qenë e dobët edhe në tremujorin e fundit 2015. Në raportin e politikes monetare thuhet se kjo ecuri e dobët e kredisë vjen, si për shkak të kërkesës së dobët nga ana e bizneseve dhe individëve,  por edhe për...
 • INSTAT: Çmimet u rritën në janar, ushqimet 4.3% më shtrenjtë

    Çmimet e mallrave të konsumit në muajin janar të këtij viti u rritën me 1.5%, krahasuar me një vit më parë. Sipas të dhënave të Institutit të Statistikave, rritje më të madhe kanë pësuar ushqimet me 4.3% , shërbimi arsimor dhe grupi pije joalkoolike dhe duhan. Sipas shportës...
 • DHAT, ankesa për vonesat e kamionëve në dogana. Bizneset: S’ndihemi partnerë, por të persekutuar

    Dhoma Amerikane e Tregtisë ka shprehur kritika të ashpra ndaj Drejtorisë së Doganave lidhur me vonesat dhe vështirësitë e hasura në pikat doganore në vend. Bizneset, anëtarë të Dhomës Amerikane thonë se janë taksapagues të regullt dhe në vend që të ofrohen lehtësira, ata ndihen të persekutuar me...
Emisione