Kategoria : Klan Arkiva

 • Gjykata e Kasacionit merr vendimin për gjyqtarët e pushuar (03 Nëntor 1998)

  Vendimi i sotshëm i Kolegjit të Bashkuar dhe Gjykatës së Kasacionit nuk e ka ndryshuar fatin e 5-ish gjytarëve të pushuar nga puna kohë më parë. Kështu është lënë vendimi i Këshillit të Lartë të Drejtësisë për : Rushit Dema, Seit Hoxha dhe Gjergji Pojani, ndërkohë që Ledio Delialliasit...
 • Privatizohet Birra Tirana (03 Nentor 1998)

  Dhjetëra punonjës së Birra Tirana kanë protestuar përpara Ministrisë së Ekonomisë Publike dhe Privatizimit. Ata kishin paralajmëruar një javë më parë me anë të një greve një ditore dhe kishin shprehur pakënaqësitë e tyre me mënyrën se si qeveria do të privatizojë Birra Tirana. Në tonë të ashpra ata...
 • Fatmir Mediu për Prokurorinë Anti-mafia (03 Nëntor 1998)

  Republikanët i rikthehen idesë së tyre të hedhur kohë më parë për krijimin e një Prokurorie Anti-mafia. Sipas tyre një insitucion i tillë nuk mund të organizohet pa një kompromis mes Pozitës dhe Opozitës. Kryetari i partisë, Mediu e cilësoi absurde idenë e varësisë së kësaj prokurorie nga Prokuroria...
 • Shqiptari fiton 1 miliardë lireta në bileta gërvishtëse (03 Nëntor 1998)

  Nga një lojë llotarie një shqiptar nga Shkodra banues në Itali, ka arritur të fitojë plot 1 miliardë lireta. Ëndërra për të fituar milionat pa u munduar shumë ka arritur të prekë shqiptarët dhe brenda kufinjve ku duket nga fluksi i madh i blerjeve në pikat ku shiten këto...
 • Ambasada Amerikane humb gjyqin me familjen Markaj (03 Nëntor 1998)

  Ambasada Amerikane nuk e ka kundështuar vendimin e Gjykatës së Tiranës në favor të palës paditëse mbi disa mijëra metra katror truall në kufi me bllokun rezidencial në Sauk. Sot avokati i familjes Markaj e cila është dhe pronare e tokës, ka kryer veprimet ligjore për ta kaluar çeshtjen...
 • Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve mbledhje për Kushtetutën (02 Nëntor 1998)

  Demokratët kanë pranuar të ulen në Komisionin Qëndror të votimit të referendumit të Kushtetutës. Pas shumë debatesh dhe diskutimesh, nënkryetari Çela dhe anëtarë të tjerë të këtij komisioni si dhe përfaqësues të Partisë Demokratike, kanë paraqitur vërejtjet e tyre për procedurat e votimit. Demokratët kanë kërkuar që Ministri i...
 • Millosheviç shpall projektin serb (02 Nëntor 1998)

  Burime të NATO-s në Bruksel ka njoftuar se sot pritet që Millosheviç të shpallë projektin serb për vetëadministrimin e Kosovës i cili sipas burimeve të mësipërme bazohet tek propozimi që i ka paraqitur ndërmjetësi ndërkombëtar Ambasadori Ameriksan Kristofer Hill, autoriteteve të Beogradit dhe palës shqiptare. Propozimi serb për vetëadmistrimin...
 • Ilir Cano intervistë për konferencën e Interpolit (02 Nëntor 1998)

  Zëvëndës ministri i Rendit Ilir Cano shpjegon se çfarë u vendos në konferencën e Interpolit dhe bashkëpunimet me shtetet fqinje për kapjen e kriminelëve në arratisje. ” Në mënyrë të veçantë u trajtua problemi  i bashkërendimit dhe i bashkëpunimit të strukturave të policisë, veçanërisht atyre të Interpolit me strukturat...
 • Hetim për mjekun popullor Gafurr Shkëmbi (02 Nentor 1998)

  Prokuroria e Rrethit Tiranë ka hapur hetimet nga denoncimi i një qytetari, i cili akuzon mjekun popullor Gafurr Shkëmbi për mashtrim në bashkëpunim. Në denoncimin e tij qytetari shkruan se i ashtuquajturi “shërues” i kishte premtuar se do të bëhej me fëmijë vetëm po të ndërtonte një teqe. Nga...
 • Genc Pollo bojkoton Prokurorinë (02 Nentor 1998)

  Nënkryetari i Partisë Demokratike Genc Pollo nuk u paraqit në Prokurorinë e Tiranës ku ishte i thirrur zyrtarisht për të dëshmuar mbi atë çfarë ai di rreth vrasjes së Liderit të Dhjetorit Azem Hajdari. Pollo nuk ka lajmëruar askënd për mungesën e tij por sipas prokurorit të çeshtjes, ai ...
 • Et’hem Ruka takon rektorët për referundimin e Kushtetutës (02 Nëntor 1998)

  Ministri i Arsimit Et’hem Ruka dhe Kryetari i Komisionit Parlamentar të Arsimit dhe Shkencës Limoz Dizdari, kanë mbledhur rektorët e universiteteve  të Tiranës, Shkodrës, Elbasanit, Korçës, Vlorës dhe Gjirokastrës për të ndërgjegjësuar studentët që me 22 Nëntor të marrin pjesë në referendumin e Kushtetutës. Ata kanë udhëzuar rektorët që...
 • Ndahet nga jeta profesor Hasan Ceka (02 Nëntor 1998)

  Ndahet nga jeta në moshën 98-vjeçare profesor Hasan Ceka, themelues i arkeologjisë shqiptare dhe një ndër të parët eksplorues të Apollonisë. Ai lindi në vitin 1900 në qytetin  Elbasanit dhe shkollën e mesme dhe të lartë në degën e arkeologjisë, ai i kreu në Austri. Profesor Ceka ka përgatitur...
 • Te rinjve shqiptarë u ofrohen kurse profesionale në Greqi (02 Nëntor 1998)

  Fundi i muajit Nëntor do të sjellë fillimin e një marrëveshjeje të re midis Ministrisë së Punës së Çeshtjeve Sociale dhe Zyrës së Formimit Profesional të Greqisë. Rreth 160 të rinj do të nisen për në kurset e formimit profesional në Greqi. Pala greke ka ofruar dhe përcaktuar afatin...
 • Sindikalistët në mbrojtje të Fatmir Musakut (02 Nëntor 1998)

  “Astrit Balluku nuk e ka vrarë Fatmir Musakun “– Kanë deklaruar sindikalistët përkrahës të Musakut përballë gazetarëve dhe se arma me të cilën është vrarë Musaku i përket Lubanit. Ylvi Tahiraj, sekretar koordinativ të Sindikatave të Pavarura të Shqipërisë, ka akuzuar për nxitjen e konfliktit edhe prefektin e Tiranës...
 • Servet Pëllumbi, i bindur që Kushtetuta do të votohet (02 Nëntor 1998)

  Servet Pëllumbi shprehet i bindur se Kushtetuta do të votohet. ” Këtu nuk është çeshtja për t’a imponuar Kushtetutën por për ta votuar Kushtetutën. Unë mendoj se populli e do Kushtetutën dhe besoj se do ta votojë atë dhe do të miratohet nga një shumicë sepse 2/3 e Parlamentit...
 • Sali Berisha zhvillon takimin e rradhës me Valbru Dagllas (02 Nëntor 1998)

  Në ditën e dytë të vizitës së saj, sekretarja Përgjithshme e Lëvizjes  Paneuropiane Valbru Dagllas, ka zhvilluar një vizitë me kreun e Partisë  Demokratike në selinë blu ku lideri Berisha i ka bërë  një raport të shkurtër rreth situatës në vend që nga muaji Mars i vjetshëm e deri në...
 • Pedagogët mbushin moshën e pensionit (02 Nëntor 1998)

  20 pedagogëve të Fakultetit Politeknik të Tiranës iu komunikua se do të dalin në pension. Ata kanë tre vjet që kanë mbushur moshën e daljes në pension, por vetëm të premten rektorati do të merrte këtë vendim i cili është bazuar tek ligji. Për pedagogët , ata do të...
 • Uragani Mitç përmbyt Nikaraguan (02 Nëntor 1998)

  1000 persona kanë mbetur të vdekur nga rrëshqitja e terrenit në krahun jugor të vullkanit Sasita në veri-perëndim të Nikaraguas shkatuar nga cikloni Mitç. Ministri i Mbrojtjes Kamoro deklaroi se nuk ka shenja jete për personat e humbur dhe se ata mund të kenë vdekur. Pjesë nga trupat që...
 • Ministri i Arsimit Et’hem Ruka intervistë (02 Nëntor 1998)

  Ministri i Arsimit Et’hem Ruka flet për reduktimin e numrit të studentëve në sistemin e korespondencës. Në një sqarim për Tv Klan ai shpjegon se si do të vijojë ky proces mësimor: “Prirja e Ministrisë së Arsimit është që të shtojë numrin e studentëve të ditës dhe të pakësojë...
 • Lajme nga bota Pinocet, Izrael-Palestinë (02 Nëntor 1998)

  Lajme nga bota : Çështja Pinoçet  ka hyrë në javën finale së zgjidhjes së saj. Dhoma e Lordëve në Angli do të vendosë se çfarë do të bëhet me diktatorin kilien, nëse do të “mbulohet” me mantelin e imunitetit diplomatik apo do të vendoset që të ekstradohet në Kili....
1 2 3 30
Emisione