Kategoria : Klan Plus

 • Proteinat e palestrës dëmtojnë shëndetin

  Meshkujt abuzojnë me përdorimin e steroideve. Këto substanca, që në zhargon mund t’i etiketojmë si proteina shtesë apo hormone, kryesisht përdoren nga meshkujt që frekuentojnë palestrat, body building dhe qëllimi kryesor është rritja e masës muskulare të trupit. Mirëpo këto substance kanë efekte anësore në shëndetin e njeriut dhe...
 • Kontrolloni kohën që fëmijët shpenzojnë në telefon

  Mjafton që gjatë mbrëmjeve të reduktojmë përdorimin e smartphone-it për të rregulluar pagjumësinë tek adoleshentët. Shqetësimi kryesor mbërrin nga drita e ekranit në frekuencat e ngjyrës blu të aparateve teknologjike. Kërkuesit holandezë të Institutit të Neuroshkencave kanë studiuar grupe adoleshentësh të cilët kishin kohëzgjatje të ndryshme në qëndrimin në...
 • Fshati që nuk i “njeh” paratë

  Pamundësia ekonomike dhe infrastruktura ka bërë që fshati Orenjë i Librazhdit të mbetet i izoluar nga pjesa tjetër e zonës. Banorët nuk njohin paratë për të blerë produkte ushqimore. Ata akoma shkëmbejnë prodhimet e tyre si në mesjetë. Në Orenjë të Librazhdit njerëzit jetojnë primitivisht. Ata nuk përdorin paratë....
 • Mjeku në kërkim të faqes “fantazëm” që mashtron për të shitur ilaçe

  Abuzimet në faqet online me shitjen e medikamenteve dhe përdorimi i emrit të profesionistëve në këtë fushë është një shkelje e rëndë. Pre e një faqeje të tillë online ka rënë edhe mjeku androlog Evin Dani. Ai shprehet se është vënë në dijeni nga pacientë dhe miq për këtë...
 • Kush po mashtron shqiptarët me ilaçet që shiten online?

  Shitja e barnave online dhe forma e reklamimit të tyre, po vë në rrezik shëndetin e njerëzve. Mjafton të porositësh online dhe mund të marrësh edhe ilaçe që pretendohet se shërojnë prostatën brenda dy javëve. Kjo është një prej këtyre faqeve. Madje, sot më 22 Maj njoftohet se është...
 • Dëgjoni gjithnjë muzikë

  Muzika kuron dhe ndikon thellësisht në tru. Është vërtetuar se ka një pushtet të madh terapeutik për disa sëmundje, si shqetësimet e ndryshimit të humorit, ato psikike, depresionit, mungesë vëmendje në lexim, autizëm dhe sëmundjet neurologjike. Sipas studimeve të kryera, muzika përmirëson humorin dhe memorien biografike, duke forcuar kujtimet...
 • Oqeanet nuk janë vetëm në Tokë

  Uji në sistemin Diellor është më i bollshëm sesa mendohej. Edhe Plutoni fsheh një oqean nën sipërfaqen e tij të ngrirë, ashtu sikurse Hëna e Mërkurit, Europa dhe ajo e Saturnit, Encelado. Në këtë konkluzion kanë mbërritur shkencëtarët e universiteteve japoneze, të cilët janë bazuar në studimet dhe simulimet...
 • Rritet sërish mesatarja

  Rritet mesatarja e pranimit për të gjithë nxënësit që do të fitojnë të drejtën e studimit në vitin akademik 2019-2020. Këshilli i Ministrave ka marrë vendimin që gjimnazistët, për të aplikuar në universitet duhet të kenë një mesatare mbi 6.5. Por nuk do të jenë të përjashtuar për të...
 • Game of Thrones i vjen fundi

  U paralajmërua që në nisje të sezonit të fundit se Game of Thrones do të kishte rekord shikueshmërie dhe ashtu rezultoi. 72 seritë e tij mbajtën pezull një audiencë prej miliona teleshikuesish, duke kaluar çdo serial të luajtur që prej vitit 2014. Tashmë fanatikët e këtij filmi janë në...
 • Dieta mesdhetare mund t’ju ndalojë urinën e tepërt

  Zakonisht fjala dietë na bën të mendojmë për të gjitha ushqimet që nuk mund të hamë për të qenë të shëndetshëm si patatinat, ëmbëlsirat dhe karbohidratet. Megjithatë, shkenca tani ka gjetur një dietë që nuk e bën këtë: Dieta mesdhetare. Një studim i ri, i botuar në revistën Obesity,...
 • Miliarderi u paguan kredinë qindra studentëve

  Të paktën 400 nxënës me ngjyrë të kolegjit Morehouse në Atlanta të shtetit Xhorxhia kanë marrë dhuratën e ëndrrave. Një prej personave më të pasur në Amerikë, Robert Smith vendosi t’u paguajë studentëve kredinë që kishin marrë për universitetin, një shumë që kap vlerën e 40 milionë dollarëve. Gjatë...
 • Gjon Muharremja shkëlqen në skenën e “The Voice” në Francë

  Një tjetër talent shqiptar po shkëlqen në skenat botërore. Gjon Muharremaj dali me origjinë nga Kosova i cili ka lindur në Zvicër, konkurron në “The Voice of France”. Zëri unik dhe i veçantë i ka lënë të gjithë të impresionuar me performancën e  tij Ai në muzikë njihet me...
 • ‘Rikthehet’ Michael Schumacher

  Edhe pse u tha që dokumentari për legjendën e F1, Michael Schumacher nuk do të transmetonte asnjë imazh të gjendjes së pilotit, ka rezultuar se nuk është e vërtetë. Në trailerin e publikuar shihet 50-vjeçari gjatë rikuperimit, pas aksidentit të tmerrshëm para 5 vitesh në Alpet e Zvicrës. Michael...
 • Alfa X bën testin e parë

  Në Japoni debuton Alfa X, treni që arrin një shpejtësi deri në 400 km/orë. Testi i parë ka rezultuar me sukses dhe nisja e shërbimeve publike mendohet të fillojë në vitin 2030. Ky është treni më i shpejtë dhe pa zhurmë i kategorisë së tij dhe udhëton me një...
 • 24 përqind e akullit i paqëndrueshëm

  Antarktida perëndimore po përballet me shkrirjen e akullnajave për shkak të ngrohjes së ujit të detit. Kërkimet e publikuara në “Geophysical Research Letters” zbulojnë se akulli po shkrin pesë herë më shumë se në vitin 1990. Rreth 24% e akullit konsiderohet si i paqëndrueshëm dhe është gati të bjerë...
 • Gjobë këmbësorëve që përdorin celularin në rrugë

  New York shqyrton idenë për të vendosur gjoba për këmbësorët që kalojnë rrugën me sytë të përqendruar në celular. Masat ndëshkuese mund të nisin nga 25-250 dollarë, pasi fenomeni i përdorimit të celularit është një problem i vërtetë. Sipas statistikave, në metropolin e madh amerikan, çdo vit humbin jetën...
 • Homoseksualët e Diktaturës

  Të ishe homoseksual në Shqipërinë e periudhës diktatoriale, ishte krim, dhe sipas kodit penal dënohej me burgim deri në 10 vite. Sipas të dhënave të Ambasadës Pink në Tiranë, janë me qindra persona të dënuar me burg vetëm prej prirjeve të tyre seksuale. Për këtë arsye, një grup organizatash...
 • Mijëra shtëpi të kyçura, njerëzit vazhdojnë ende të ikin (Video)

  Braktisja e fshatrave po kthehet në një dramë të shoqërisë shqiptare. E tillë është situata edhe në fshatrat e Lezhës. Në këto banesa nuk shkel askush prej vitesh. Sot janë pothuajse të rrënuara. Pasi pronarët e tyre janë në emigracion. Në 30 vitet e fundit nuk është bërë asnjë...
 • “Çdo 10 minuta vdes një fëmijë, duhet ndërhyrje urgjente”

  OKB jep alarmin mbi situatën që po krijohet në Jemen si pasojë e luftërave. Sulmet ajrore mbi kryeqytetin Sana gjatë muajve të fundit, kanë vrarë shumë fëmijë dhe plagosur dhjetëra të tjerë. Më shumë se katër vjet luftime kanë shkaktuar vdekjen e të paktën 7,300 fëmijëve. Sipas OKB-së, teksa...
 • Vetëm 90 lumenj “të lirë”

  Vetëm 23 % e lumenjve më të gjatë në botë arrin të rrjedhë në mënyrë natyrale dhe pa pengesa deri në det. Kjo pasi në shumicën e rasteve, 2/3 e lumenjve të gjithë planetit kanë pësuar ndërprerje të rrjedhës me barriera artificiale nga njeriu, si diga apo ndërhyrje të...
1 2 3 97
Emisione