Kategoria : Klan Plus

 • Miliarderi u paguan kredinë qindra studentëve

  Të paktën 400 nxënës me ngjyrë të kolegjit Morehouse në Atlanta të shtetit Xhorxhia kanë marrë dhuratën e ëndrrave. Një prej personave më të pasur në Amerikë, Robert Smith vendosi t’u paguajë studentëve kredinë që kishin marrë për universitetin, një shumë që kap vlerën e 40 milionë dollarëve. Gjatë...
 • Gjon Muharremja shkëlqen në skenën e “The Voice” në Francë

  Një tjetër talent shqiptar po shkëlqen në skenat botërore. Gjon Muharremaj dali me origjinë nga Kosova i cili ka lindur në Zvicër, konkurron në “The Voice of France”. Zëri unik dhe i veçantë i ka lënë të gjithë të impresionuar me performancën e  tij Ai në muzikë njihet me...
 • ‘Rikthehet’ Michael Schumacher

  Edhe pse u tha që dokumentari për legjendën e F1, Michael Schumacher nuk do të transmetonte asnjë imazh të gjendjes së pilotit, ka rezultuar se nuk është e vërtetë. Në trailerin e publikuar shihet 50-vjeçari gjatë rikuperimit, pas aksidentit të tmerrshëm para 5 vitesh në Alpet e Zvicrës. Michael...
 • Alfa X bën testin e parë

  Në Japoni debuton Alfa X, treni që arrin një shpejtësi deri në 400 km/orë. Testi i parë ka rezultuar me sukses dhe nisja e shërbimeve publike mendohet të fillojë në vitin 2030. Ky është treni më i shpejtë dhe pa zhurmë i kategorisë së tij dhe udhëton me një...
 • 24 përqind e akullit i paqëndrueshëm

  Antarktida perëndimore po përballet me shkrirjen e akullnajave për shkak të ngrohjes së ujit të detit. Kërkimet e publikuara në “Geophysical Research Letters” zbulojnë se akulli po shkrin pesë herë më shumë se në vitin 1990. Rreth 24% e akullit konsiderohet si i paqëndrueshëm dhe është gati të bjerë...
 • Gjobë këmbësorëve që përdorin celularin në rrugë

  New York shqyrton idenë për të vendosur gjoba për këmbësorët që kalojnë rrugën me sytë të përqendruar në celular. Masat ndëshkuese mund të nisin nga 25-250 dollarë, pasi fenomeni i përdorimit të celularit është një problem i vërtetë. Sipas statistikave, në metropolin e madh amerikan, çdo vit humbin jetën...
 • Homoseksualët e Diktaturës

  Të ishe homoseksual në Shqipërinë e periudhës diktatoriale, ishte krim, dhe sipas kodit penal dënohej me burgim deri në 10 vite. Sipas të dhënave të Ambasadës Pink në Tiranë, janë me qindra persona të dënuar me burg vetëm prej prirjeve të tyre seksuale. Për këtë arsye, një grup organizatash...
 • Mijëra shtëpi të kyçura, njerëzit vazhdojnë ende të ikin (Video)

  Braktisja e fshatrave po kthehet në një dramë të shoqërisë shqiptare. E tillë është situata edhe në fshatrat e Lezhës. Në këto banesa nuk shkel askush prej vitesh. Sot janë pothuajse të rrënuara. Pasi pronarët e tyre janë në emigracion. Në 30 vitet e fundit nuk është bërë asnjë...
 • “Çdo 10 minuta vdes një fëmijë, duhet ndërhyrje urgjente”

  OKB jep alarmin mbi situatën që po krijohet në Jemen si pasojë e luftërave. Sulmet ajrore mbi kryeqytetin Sana gjatë muajve të fundit, kanë vrarë shumë fëmijë dhe plagosur dhjetëra të tjerë. Më shumë se katër vjet luftime kanë shkaktuar vdekjen e të paktën 7,300 fëmijëve. Sipas OKB-së, teksa...
 • Vetëm 90 lumenj “të lirë”

  Vetëm 23 % e lumenjve më të gjatë në botë arrin të rrjedhë në mënyrë natyrale dhe pa pengesa deri në det. Kjo pasi në shumicën e rasteve, 2/3 e lumenjve të gjithë planetit kanë pësuar ndërprerje të rrjedhës me barriera artificiale nga njeriu, si diga apo ndërhyrje të...
 • Eksperimenti i ri në Lushnje, vreshta në sera!

  Në Lushnje fermerët po i kthejnë serat në vreshta. Ata nuk mbjellin më perime në to por rrush. Banorët shpresojnë se me këtë mënyrë do të kenë më shumë të ardhura për të shlyer kështu edhe borxhet që u ka shkaktuar dështimi me perimet. Fermerë të tjerë e kanë...
 • Landfilli i Verrisë me shumë shkelje?

  Fshati i Vërrisë në Fier ka qenë në vëmendje vazhdimisht pas kundërshtisë së banorëve për ndërtimin e inceneratorit të mbetjeve urbane. Protestë pas proteste, banorët më në fund arritën që çështjen ta çojnë në dyert e Gjykatës Administrative të Tiranës. Sot është mbyllur seanca e parë ndërsa një betejë...
 • Braktisen 500 fshatra, “nëse kjo vazhdon pasojat do të jenë katastrofike”

  Tkurrja e popullsisë, por edhe emigrimi i kryesisht i të rinjve jashtë vendit apo edhe drejt qyteteve të mëdha po sjell një tjetër fenomen shumë negativ, atë të  braktisjes së zonave rurale. Agim Rrapaj, Kryetar i Këshillit të Agrobiznesit, thotë se “nga 3 mijë fshatra vetëm 2500 janë vitale,...
 • Specializimi “plak” mjekët

  ADN e mjekëve të rinj plaket 6 herë më shpejt se vlerat normale. Sipas një studimi të universitetit të Michigan, pas diplomës në Mjekësi, vitet e specializimit janë shumë intensive për mjekët e rinj dhe rezulton se vetëm 12 muaj ADN e tyre plaket me ritme 6 herë më...
 • Sociologët: Rrezikojmë të zhdukemi si komb

  Popullsia e Shqipërisë jo vetëm që po plaket, por edhe po tkurret me ritme të shpejta. Ndonëse në fillim të viteve ’90 kishim popullsinë më të re në rajon edhe në Evropë, me moshë mesatare 28 vjeç, sot ajo është 35.4 vjeç. Madje, popullsia do të vazhdojë procesin e...
 • Po pakësohet rëra në botë

  Është rritur në gjithë botën kërkesa për rërë e zhavorr që gjithnjë e më tepër po vidhen nga plazhet dhe lumenjtë duke shkaktuar një dëm të madh mjedisor. Kjo vjen si pasojë e rritjes së urbanizimit dhe zhvillimit të infrastrukturave, pra rritja e ndërtimeve në rang botëror, me një...
 • Ambasadorja e Kosovës në krah të Trump

  Darka e iftarit e shtruar në Shtëpinë e Bardhë i ka shërbyer ambasadores së Kosovës Vlora Çitaku të kërkojë nga Presidenti Trump përfshirje me të drejtpërdrejtë të SHBA në dialogun me Serbinë. Çitaku i ka treguar Presidentit Trump se në shtetin e Kosovës, ka kulturë tolerance dhe harmoni ndërmjet...
 • “Videoja intime, e vodhën nga telefoni dhe e përdorën…”

  Në datën 12 Shkurt, inspektori i policisë në Malësinë e Madhe, Berhan Bajrakurtaj u arrestua nën akuzat e forta të ngacmimeve seksuale ndaj të miturve dhe pornografisë. Një portal lajmesh në Tiranë publikoi një video, ku inspektori shfaqej duke bërë veprime të turpshme në një mjedis të brendshëm. Sipas...
 • Telashe për modelen Blac Chyna

  Për modelen Blac Chyna situata financiare nuk është dhe aq e mirë. Por jo vetëm kaq, ajo tashmë ka problem edhe me ligjin. Mësohet se 31-vjeçarja i ka vonuar pagesat stilistit të saj, ç’ka ka bërë që midis tyre të nisin debatet e shumta. Ai i ka kërkuar paratë...
 • Kim Kardashin dhe Kanye West prindër për herë të katërt

  Ka ardhur në jetë fëmija i katërt i Kim Kardashian dhe Kanye West. Djali, emri i të cilit ende nuk dihet, lindi përmes një nëne zëvendësuese. 39-vjeçarja, në një postim në Twitter, u shpreh shumë e emocionuar. “Ai është perfekt. Është binjaku i Chicago. Jam i sigurt që do...
1 2 3 96
Emisione