Kategoria : Klan Plus

 • Helmimet dhe kushtet e vështira të punës në fasoneri

  Rastet e përsëritura të helmimeve në disa fasoneri në qarkun e Durrësit dhe  Shkodrës janë diskutuar në Nën/Komisionin Parlamentar të Barazisë Gjinore. Mungesa e kushteve në punë, mos raportimi i aksidenteve, mungesa e studimeve për materialet që përdoren dhe që rezultojnë të jenë helmuese, pagesa minimale dhe orët e...
 • Çfarë ndodh nëse rrini gjatë gjithë kohës online

  Rrjetet sociale rrisin vetëpëlqimin. Realiteti në të cilin jetojmë, aty ku kryesisht virtualja mbizotëron edhe mbi realen, është një fenomen që po vë në krizë unin tonë. Sipas specialistëve të neuroshkencës e psikoanalistëve të mbledhur në një konventë në Romë, me titullin “Exploring the Self”, të qëndrosh në mënyrë...
 • Vullkani në Itali dhe pasojat që mund të sjellë

  Stromboli ka shkaktuar 3 cuname gjatë mesjetës. Vullkani që ende sot është aktiv në ishujt Eolie pranë Siçilisë në Itali, në periudhën 1343-1456 ka shpërthyer duke rrëzuar një pjesë anësore të malit, duke sjellë si pasojë edhe tre cuname gjatë atyre viteve. Një dëshmitar i veçantë i këtyre dukurive natyrore...
 • Gjurmë të fosileve 2.1 miliardë vjeçare 

  Zbulohen gjurmë të fosileve më të lashta të gjetura ndonjëherë. Bëhet fjalë për organizma shumëqelizorë që kanë jetuar në planetin tonë rreth 2.1 miliardë vjet më parë dhe janë zbuluar në Gabon në Afrikën Qendrore. Për shkencën gjetja konsiderohet një thesar i jashtëzakonshëm, që vjen pikërisht në ditën që...
 • Insektet rrezikojnë zhdukjen

  Reduktohet numri i insekteve në të gjithë botën. Sipas një raporti të publikuar në revistën ‘Biological Conservation’, mbi 40% e tyre po zhduket, ç’ka në të ardhmen do të sjellë një kolaps në të gjithë ekosistemet. Shkalla e zhdukjes së insekteve, sipas ekspertëve, është tetë herë më e madhe...
 • Iranianët në Shqipëri, si po përpiqen të rrëzojnë regjimin në Teheran përmes internetit

  Një televizion belg që ka hyrë brenda ambjenteve të kampit të muxhahedinëve në Manzë ka intervistuar disa prej pjesëtarëve të organizatës MEK, të cilët thonë se po përpiqen përmes rrjeteve sociale të rrëzojnë regjimin në Teheran. Brenda këtij qyteti që ndryshon çdo ditë zhvillohet një luftë e ashpër në...
 • Të miturit pre e shantazheve online

  Lidhja e të miturve me celularin dhe internetin është shumë e madhe. Përdorimi për një kohë të gjatë dhe pa kontrollin e prindërve bën që ata të bien pre e shantazheve  dhe videove. Psikologët e shohin këtë fenomen më të përhapur në shkollat 9-vjeçare. Në raportin e fundit të...
 • Alarm në Itali

  Alarm në Puglia të Italisë. Sipas Autoritetit Kombëtar për Mineralet, në 23 vitet e fundit kanë humbur jetën 5 mijë njerëz nga tumori si pasojë e ekspozimit ndaj asbestit. Pra bëhet fjalë për rreth 220 banorë të zonës jugore të Italisë që çdo vit vdesin për sëmundje të kancerit...
 • Klan Plus, çdo ditë me një edicion lajmesh për sportin

  Këtë të hënë në Klan Plus nisi edicioni më i ri sportiv. Nga e hëna në të premte në orën 19:30 “Sport Plus” do të jetë një hapësire tërësisht kushtuar sportit. Një këndvështrim ndryshe i aktiviteteve sportive si nga vendi ashtu edhe nga bota. Nën moderimin e Viola Spiros...
 • Asteroid pranë Diellit

  Vrojtohet për herë të parë një asteroid që orbiton shumë pranë Diellit. Ka një orbitë ndryshe nga të tjerët dhe është trupi qiellor që i është afruar më shumë yllit tonë i zbuluar ndonjëherë. Madje trajektorja e tij është shumë më afër në krahasim me atë të Afërditës, që...
 • Proteza për zmadhimin e gjoksit rrit rrezikun për prekje nga kanceri?

  Alarm i ri mbërrin nga Franca. Protezat për rritjen e gjoksit po shtojnë dyshimet për shtimin e rasteve të një tumori të rrallë. Denoncimet e para mbërrijnë nga Parisi dhe Marseja, të cilat janë përfshirë nga një debat publik, pavarësisht se ende ka shumë pak informacion dhe studime apo...
 • Tendenca e re në Shqipëri, kirurgji plastike në organe gjenitale

  Trendi i ri i ndërhyrjeve plastike në Shqipëri nga femrat është kirurgjia e organit gjenital. Mjekët gjinekologë shprehen se ky trend po vjen në rritje jo vetëm për femrat që kanë lindur fëmijë, por edhe për ato në moshë të re. Po cilat janë ato ndërhyrje që kërkojnë më...
 • Icardi në kërkim të golit

  Inter u rikthye tek fitorja në ndeshjen përballë Parmës, por  Mauro Icardi vijon thatësirën e golit. Pavarësisht përpjekjeve të shumta kapiteni i zikaltërve nuk mundi ta gjente rrugën e rrjetës as në këtë ndeshje. Icardi ka që nga 15 Dhjetori i vitit 2018 që nuk shënon një gol në...
 • Atletet ndezin zemërimin

  “Zonjat e para” të shteteve duket se nuk i kanë mirë punët me mediat. Brigitte Macron shpeshherë është kritikuar për shkak të shpenzimeve të mëdha dhe jetën e luksit që ajo bën. Edhe këtë herë nuk i ka shpëtuar syrit të kritikuesve. Në një vizitë që çifti presidencial zhvilloi...
 • Krijohet arkiva e universit

  Është publikuar arkivi më i gjerë me të dhëna mbi universin. Duke u bazuar në informacionet e mbledhura nga qielli mbi Hawain, në të janë të dhënat për mbi 3 miliardë objekte, planete, asteroide, re galaktike etj. Nëpërmjet eksplorimeve të superteleskopit Pan Starrs është krijuar një përmbledhje e jashtëzakonshme,...
 • Vitamina E, sekreti i bukurisë së përjetshme dhe jetëgjatësisë

  Vitamina E është një vitaminë tejet e rëndësishme e cila luan role shumë thelbësore për shëndetin e njeriut. Ajo është para së gjithash një antioksidant i madh dhe i fuqishëm që mund të neutralizojë efektin e dëmshëm të radikaleve të lira dhe plakjen e qelizave. Por kjo nuk është...
 • Kanceri i qafës së mitrës po prek gra në moshë më të re

  Ulet mosha e grave të prekura nga kanceri i qafës së mitrës. Nëse një dekadë më parë grupmosha më e prekur ishte mbi 40 vjeç, sot sipas mjekëve specialistë, kjo moshë është ulur në 25 vjeç. Por cilat janë arsyet sipas mjekëve? Mjekët obsteter-gjinekologë bëjnë apel për kryerjen e...
 • Përse meshkujt beqarë kanë aromë trupi më të fortë

  Meshkujt beqarë kanë një aromë trupi më të fortë. Dhe për këtë ka menduar natyra, pasi ky shërben si sinjal për gratë, duke shërbyer në këtë mënyrë si mesazh për gjendjen e lirë, duke rezultuar edhe më mashkullorë. Në këtë konkluzion kanë mbërritur kërkuesit e universitetit Macquarie në Australi,...
 • Gjendet në plehra thesari mbretëror

  Thesari mbretëror suedez, i cili u vodh në 31 Korrik vitin e kaluar nga katedralja Strangnas, është gjetur. Dy kurora dhe një spektër, që datojnë në vitin 1961, u gjetën në një kosh plehrash në Stokholm. Këto objekte kapin vlerën e 7 milionë dollarëve dhe janë përdorur për funeralin...
 • 270 “Marilyn Monroe”

  Fansat e ikonës se bukurisë, Marilyn Monroe kanë hyrë në librin Guinness. Mbi 270 gra por edhe burra u veshën si bjondja, që mbetet një nga femrat seks simbol më të njohura e të gjitha kohërave. Ata  vendosën paruke dhe realizuan make up in për tu dukur sa më...
Emisione