Kategoria : Klan Plus

 • Të rinjtë në Shqipëri nuk kanë besim tek partitë politike

  Të rinjtë e kanë humbur besimin te partitë politike.  51% e tyre nuk besojnë aspak tek ato, ndërsa mbi 80 % shprehen se nuk duan të angazhohen në politikë, pasi nuk shohin asnjë mundësi për përmirësim të situatës ku ndodhet vendi. Në sondazhin e publikuar nga “Qëndresa Qytetare”, kanë...
 • Zbulohet në det krateri i një objekti qiellor

  Zbulohet krateri i një asteroidi në Skoci që është përplasur me tokën 1.2 miliardë vjet më parë. Sipas gjeologëve britanikë të Oksford dhe Aberdeen, objekti qiellor mendohet se ka pasur një diametër prej jo më shumë se 1 km dhe ka ndodhur kur ishulli ishte një hapësirë toke e...
 • Frika mund të kontrollohet

  Frika mund të kontrollohet. Ekziston në tru një “çelës” molekular që bën të mundur fikjen e frikës dhe janë pikërisht neuronet përgjegjës për të ashtuquajturin hormoni i dashurisë, ose ositoksina. Zbulimi është bërë me teknikën e analizës gjenetike, falë së cilës u arritën jo vetëm të studiohen, por edhe...
 • Celine Dion nuk mban dot lotët

  Pas 16 vitesh, me më shumë se 1 141 shfaqje, duartrokitje pafund, Celine Dion përformoi për herë të fundit në Cezar Palace në Las Vegas. Një mbrëmje e mrekullueshme, ku ishin mbledhur me qindra njerëz për të ndjekur për të fundit herë koncertin e këngëtares. Vite të tëra përkushtim,...
 • Perimet jashtë zezonit, me hormone

  Fermerët i përdorin stimulantët apo hormonet për të nxitur zhvillimin e shpejtë apo pjekjen e perimeve në mënyrë artificiale. Specialistët e bujqësisë thonë se nuk ka asnjë mënyrë tjetër për të siguruar domate, apo speca edhe në mes të dimrit. “Serat janë një industri e bujqësisë me çati dhe...
 • Në radhë për pasaportë britanike

  Një numër rekord i shtetasve europianë kërkojnë të marrin pasaportën britanike para se të marrë fund telenovela e Brexit. 200 shtetas europianë po aplikojnë çdo ditë për të qenë qytetarë të Britanisë së Madhe. Sipas burimeve të DailyMail rezultojnë rreth 18 000 aplikime në çerekun e parë të këtij...
 • Erdogan, i ftuari special në dasmë

  Nuk ndodh shpesh që presidenti i vendit të kurorëzojë një çift në martesë. Këtë fat ka pasur futbollisti Mesut Ozil. Ai është martuar të premten me të fejuarën e tij dhe Recep Tayyip Erdogan ishte i ftuari special në ditën më të rëndësishëm të çiftit. Udhëheqësi turk mbërriti në...
 • Tonelatat që mbushin çdo vit ujërat e Mesdheut

  Çdo vit 570 mijë ton plastikë përfundojnë në ujërat e Mesdheut. Kjo evidentohet nga organizata ndërkombëtare në mbrojtje të ambientit WWF, pikërisht në Ditën Botërore të Oqeaneve. Raporti vë theksin tek pasojat negative, si në mjedis ashtu edhe në ekonomi, duke marrë në konsideratë statistikat në të gjitha vendet...
 • I moshuari: 11-vjeçarin e joshja me para dhe dhurata

  Hamdi Methasa, 71-vjeçari nga Librazhdi i cili ditën e djeshme ra në prangat e policisë së Komisariatit 2 në kryeqytet, ka pranuar para policisë veprimet e tij.  “Nuk kam kryer marrëdhënie me djalin. Vetëm e  kam prekur dhe puthur. Për ta afruar i kam dhënë herë pas here para....
 • SHBA – Rusi “luftë” edhe për filma

  Seriali bazuar në shpërthimin e Çernobilit, fatkeqësia më e madhe bërthamore në botë, cilësohet si më i miri i vitit. Filmi “Chernobyl” është  prodhur nga kompania amerikane HBO dhe episodi i fundit i tij, mund të konsiderohet si më i frikshmi që kemi parë deri më tani, në përshkrimin...
 • Reshjet dëmtojnë të mbjellat

  Reshjet dhe lagështira e ditëve të fundit i ka dëmtuar të mbjellat e banorëve në Lushnjë. Ata thonë se prisnin prodhim të bollshëm këtë vit por kushtet atmosferike nuk janë favorizuese për ta. Më të dëmtuar janë gruri dhe misri. Megjithatë të korrat vijojnë me shpresën se moti do...
 • 15 minuta meditim dhe…

  15 minuta meditim në ditë kanë të njëjtin efekt me një ditë pushim përsa i përket emocioneve pozitive. Mirëqenia psikofizike që mbërrin nga meditimi është e jashtëzakonshme dhe eksperienca është pozitive edhe në rastet kur dikush është fillestar në këtë teknikë. Këtë e konfirmon një studim i Universitetit të...
 • Pijet alkoolike me etiketa të reja

  Duke nisur nga vitit i ardhshëm do të jetë e detyrueshme që etiketat e pijeve alkoolike të kenë edhe përmbajtjen e kalorive. Marrëveshja është mbyllur mes BE dhe Spirits Europe në Bruksel, që është Organizata Evropiane e Prodhuesve të Pijeve Superalkoolike. Etiketat do të japin informacione mbi energjinë që...
 • Zbulohet testamenti, kush do ta përfitojë pasurinë e këngëtarit

  George Michael ndërroi jetë në vitin 2016, duke lënë pas një pasuri të konsiderueshme. Tashmë që kanë kaluar 3 vite nga vdekja e këngëtarit, është zbuluar testamenti i tij, por ka rezultuar një surprizë e vërtetë. Pasurinë e tij prej 123 milionë Dollarësh e ka ndarë me motrat e...
 • Betejë kundër sheqerit

  Beteja kundër konsumit të tepruar të sheqerit duhet të jetë njësoj e ashpër si ajo ndaj duhanit. Ky është propozimi që mbërrin nga Instituti për Kërkimet Publike në Londër për të frenuar obezitetin në rritje. Sipas rrjetit britanik BBC, pas taksës së shtuar mbi pijet e ëmbla, studiuesit propozojnë...
 • Cirku gjerman me kafshë virtuale

  Pas shtëpive të modës që hoqën nga koleksionet e tyre lëkurat e kafshëve, pjesë e kësaj nisme bëhet edhe cirku i Gjermanisë. Kafshët që kanë argëtuar prej vitesh audiencën me akrobacitë e tyre, janë zëvendësuar me 11 hologramë, të cilët vendosen në ambientet ndryshme të sallës duke paraqitur imazhet...
 • Mallkimi i filmit James Bond

  Filmin për agjentit të famshëm 007, duket se e ndjek mallkimi. Një muaj pasi aktori Daniel Craig u lëndua në këmbë dhe ju nënshtrua një ndërhyrje kirurgjikale, ka ndodhur një tjetër incident. Tre shpërthime të fuqishme ndodhën gjatë xhirimeve të filmit, ku mbetën të plagosur disa anëtarë të stafit....
 • Peruanët shuajnë etjen me mjegull

  Miliona njerëz në Peru që jetojnë në fshatra malorë në provincën e Limas-s vuajnë mungesa e ujit të pijshëm. Burimet ujore në këtë lartësi janë të pakëta, por Abel Cruz Gutiérrez president i Shoqatës “Peruvians Ëithout Ëater” duket se e ka gjetur zgjidhjen. Për shkak të lartësisë së madhe...
 • Moti ekstrem dhe i pazakontë

  Mbi 225 tornado në 12 ditë. Fenomeni atmosferik që ka përfshirë pjesën jugore të SHBA regjistrohet si më katastrofiku i 40 viteve të fundit, me një frekuencë prej 8 tornadosh në ditë. Por këto janë vetëm një prej eventeve të motit ekstrem që është shoqëruar edhe më përmbytje, ngrica...
 • E gjithë Londra në fustanin e Melania Trump

  Melania Trump di si t’ia vjedhë zemrën njerëzve. Gjatë një takimi me bashkëshortin e saj Donald Turmp në Londër, ajo kishte zgjedhur të vishte një fustan të markës Gucci. Fustani i saj ishte bërë enkas për këtë vizitë, pasi në të kishte të printuara imazhe të Londrës. Big Ben,...
Emisione