Kategoria : Klan Plus

 • Ndryshimi mes trurit të femrave me atë të meshkujve

  Truri i femrës plaket më ngadalë dhe mesatarisht është të paktën tre vjet më i ri se truri i bashkëmoshatarëve meshkuj. Ky është zbulimi i fundit nga Universiteti i Washington në St Louis dhe i publikuar në revistën e Akademisë Amerikane të Shkencave PNAS. Kështu gratë janë gjithnjë më...
 • Oqeanet do të ndryshojnë ngjyrë

  Oqeanet do të ndryshojnë ngjyrë. Brenda fundit të këtij shekulli, gjysma e tyre është e destinuar të marrë nuancë blu ose të gjelbër më të errët si pasojë e rritjes së temperaturës së ujit. Shkencëtarët shpjegojnë se temperatura më e lartë modifikon përmasat e gjallesave detare siç janë disa...
 • Producenti bëhet baba për herë të parë në moshën 50-vjeçare

  Andy Cohen ka mirëpritur në jetë fëmijën e tij të parë mbrëmjen e së hënës. Bejamin Allen Cohen erdhi në jetë nëpërmjet një nëne zëvendësuese. Producenti televiziv lajmëroi lindjen e foshnjës me anë të një fotoje bardh e zi në Instagram. “Ky është djali im Benjamin Allen Cohen. Ai...
 • Mbetjet shqiptare “përmbytin” Malin e Zi dhe Kroacinë

  Banoret e vijës bregdetare të Adriatikut përgjatë Malit të Zi dhe Kroacisë janë befasuar teksa kanë parë që deti u ka sjellë një masë të madhe mbeturinash plastike me mbishkrime në gjuhen shqipe. Ambalazhe shishesh plastike kosi, qumështi dhe produktesh të tjera janë sjelle nga rrymat detare si pasojë...
 • Ullishtaria në agoni për shkak të emigrimit, nuk ka kush të punojë

  E ndërsa sociologët ngrenë shqetësimin e impaktit social të emigrimit, që do të ndikojë në uljen e shtimit të popullsisë dhe problemet në skemën e pensioneve, bizneset japin alarmin për mungesën e fuqisë punëtore dhe mosshfrytëzimin e plotë të kapaciteteve prodhuese që ka vendi. Konkretisht vetëm për shkak të...
 • I nxehtë ekstrem në jug, përmbytje masive në veri

  Moti i keq ka sjellë përmbytje e stuhi në disa vende të Ballkanit. Në Kroaci, Bosnje, Serbi e Mali të Zi, qindra shtëpi janë nën ujë. Edhe Italia po përballet me mot të keq. Në disa rajone është shpallur gjendja e emergjencës. Lumi i Reno ka shkatërruar argjinaturat dhe...
 • “Mr.Bean” lë aktrimin…

  Për Rowan Atkinson është koha të tregojë se është një baba i mirë dhe i përkushtuar. Aktori i njohur për publikun kryesisht në rolin e “Mr. Bean” ka vendosur që për disa kohë të marrë pushimet dhe të lërë aktrimin. Shkak për këtë vendim është vajza e tij, e...
 • “Shqipëria vetëm humbëse, po i ikën ‘truri'”

  Në raportim e fundit për Shqipërinë, Fondi Monetar Ndërkombëtar ngre alarmin për nivelin e lartë të emigrimit të qytetarëve shqiptar. Ky institucion i kërkon qeverisë të marrë masa të menjëhershme për të krijuar një rritje ekonomike gjithëpërfshirëse në mënyre që të frenohet largimi i njerëzve. Kjo plagë e shoqërisë...
 • Demi Lovato bën tatuazh të ri, do ju thyejë zemrën

  Demi Lovato ka bërë tatuazhin e dytë brenda javës dhe ishte një homazh për mikun e saj të dashur. Në një postim në InstaStory këngëtarja zbuloi se i dedikoi një tatuazh qenit të ngordhur Buddy, i cili u vra tragjikisht nga një ujk katër vite më parë. Portreti i...
 • Futbollisti bie përtokë pa ndjenja në fushën e lojës (Video)

  Përballja midis Lecces dhe Ascolit, për javën e 22 të serisë B në Itali ka përfunduar vetëm në 4 sekonda lojë, pasi arbitri sinjalizoi fillimin e saj.  Shkak është bërë një përplasje midis dy lojtarëve në ajër, kokë më kokë. Asgjë e pazakontë, derisa njëri nga futbollistët ra në...
 • Një enigmë më pak për brendësinë e Tokës

  Bërthama e Tokës u ngurtësua 565 milionë vjet më parë. Megjithëse planeti jonë është krijuar prej 4.5 miliardë vjet më parë, zemra e tij është ende shumë e re. Ky transformim krijoi një impakt të jashtëzakonshëm në intensitetin e fushës magnetikë së tokës. Në këtë përfundim kanë arritur shkencëtarët...
 • Largimin e mjekëve nuk e vuan vetëm Shqipëria

  Jo vetëm Shqipëria, por edhe Italia po vuan largimin e mjekëve. Në 10 vite, statistikat flasin për 10 mijë mjekë që kanë braktisur Italinë fqinje, për të jetuar e punuar në vende të tjera perëndimore. Dhe jo vetëm mjekët, por ikjes së tyre i bashkohen edhe 8000 infermierë të...
 • Ligji nuk zbatohet, të miturit blejnë lirisht pije energjike

  Ndonëse kanë kaluar 3 muaj nga miratimi i ligjit që ndalon shitjen e pijeve energjike të miturve, në praktikë nuk zbatohet. Vetë fëmijët pohojnë se në dyqane blejnë lirshëm të tilla pije dhe askush nuk i pyet për moshën. Ligji u votua me 78 vota dhe u mirëprit edhe...
 • Po vijnë antibiotikët e rinj

  Aftësia e baktereve, viruseve, parazitëve për t’i rezistuar mjekimeve është futur në listën e 10 rreziqeve kryesore të shëndetit publik për 2019 nga OBSH. Por kjo rezistencë antimikrobike, që duket se po na kthen prapa në kohë, pikërisht atëherë kur sëmundje të caktuara nuk mund të trajtoheshin, shihet ende...
 • Studimi: Ed Sheeran i bën fëmijët të lumtur

  Ed, Little Mix dhe Stormzy janë artistët më të dashur në mesin e fëmijëve të moshave 7 deri në 17 vjeç, sipas një raporti të ri mbi muzikën dhe mirëqenien. Sondazhi i 1001 fëmijëve në Angli u botua nga Youth Music, një organizatë bamirëse që investon në projektet muzikore...
 • Gara e shitjes së makinave, kush kryeson listën?

  Grupi Volkswagen renditet i pari në shitjen e automjeteve për vititn 2018. Edhe numri një nga Japonia, Toyota, ka shitur vitin e kaluar 10.59 milionë automjete në nivel global, kundër vendit të parë të kompanisë gjermane me 10.83 milionë. Në vend të tretë renditet Nissan me 5.65 milionë shitje,...
 • Zbulime të reja për planetin Mars

  Zbulohen në planetin Mars gjurmë të 24 liqeneve antikë. Sipas analizimeve shkencore, duket se 3.5 miliardë vjet më parë planeti i kuq ishte shumë i pasur me ujë, dhe këta liqene ishin shumë të thellë, të paktën 4 mijë metër. Në 5 prej tyre janë gjetur gjurmë mineralesh, çka...
 • U rrëzua në skenë, DJ dëmshpërblehet me 10 milionë Dollarë

  DJ Paul van Dyk është dëmshpërblyer me 10 milionë Dollarë për rrëzimin që pati gjatë një koncerti para 3 vitesh. 47-vjeçari theu shpinën dhe pësoi disa lëndime në tru kur ra në një vrimë në skenë. Incidenti gjatë festivalit muzikor në Holandë i shkaktoi problem serioze pasi qëndroi në...
 • Dua Lipa vendos emrin e Kosovës në ‘Times Square’

  Talenti i saj është i jashtëzakonshëm. Dua Lipa ndonëse vetëm 23 vjeçe është bërë pjesë e shumë skenave botërore. Performancat e saj kanë elektrizuar sallat gjigante. Suksesi i saj ka bërë që platforma muzikore Spotify të vendosë një  reklamë për të në “Times Square”, në New York. “Nga Kosova...
 • Stresi në punë të shëndosh

  Presioni i lartë në vendin e punës ndikon drejtpërdrejt në shëndetin e grave. Në fakt rezulton se ndaj stresit në punë, trupi i tyre reagon duke u shëndoshur. Ky është rezultati i një kërkimi të Universitetit të Goteborg dhe Umea që është publikuar në një revistë shkencore ndërkombëtare mbi...
Emisione