Kategoria : Klan Plus

 • “Shfrytëzimi” në fasoneri, mbi 200 orë shtesë të papaguara

  Në sektorin e tekstilit dhe këpucëve janë 100 mijë të punësuar, pjesa më e madhe gati 95% e tyre janë gra dhe vajza. Fasoneritë kanë një sërë problematikash sipas Qendrës Aleanca Gjinore për Zhvillim, duke nisur nga mungesa e kushteve, mos raportimi i aksidenteve, pagesa minimale dhe orët e...
 • Sfilata magjike në Marakesh

  Sfilata e fundit e markës Dior ka qenë padyshim magjike. Në qytetin Marakesh, u prezantua koleksioni më i ri i firmës së njohur. Nën muzikën afrikane midis zjarrit dhe në rrënojat e pallatit të vjetër “Badi”, të ftuarit e përzgjedhur u njohën me tendencat e reja. Kthim në traditë...
 • Ndalohet “akullorja e vdekjes”

  Ky dyqan, në anë të rrugës që të çon në plazhin e Gjirit të Lalzit, është bërë një stacion i preferuar për qytetaret e Tiranës që frektuentojnë këtë zonë turistike. Ky është bërë i famshëm për akulloret që prodhon, por është njëkohësisht edhe një nga pikat me të rrezikshme...
 • Ushtria gjen gjurmët e kafshës mistike

  Ushtria indiane zbulon gjurmë të Yeti, krijesa mitike e borës në Himalaje. Forcat e armatosura kanë bërë të ditur zbulimin nëpërmjet rrjetit social Twitter dhe specifikojnë se zbulimi është analizuar paraprakisht nga shumë ekspertë të fushës, para se të bëhej publik. Gjurmët e kafshës misterioze, me përmasa 81×38 janë...
 • Megan Fox heq dorë

  Megan Fox ka hequr dorë nga vendimi për t’u ndarë me bashkëshortin Brian Austin Green. Aktorja 32-vjeçare, e cila u martua në vitin 2010, paraqiti një dokument letrar në një gjykatë në Los Angeles për të anuluar procedurat e divorcit. Ata do të divorcoheshin pasi kishin grindje të shumta...
 • Diell i dobët deri në 2023

  Minimumi i aktivitetit diellor që po verifikohet prej muajsh mund të zgjasë për disa vite. Nëse parashikimet do të jenë të sakta, numri i njollave diellore do të arrijnë në pikën më të ulët në Korrik, gjë që mund të vazhdojë deri në 2023. Pas këtij viti, situata do...
 • Momentet e fundit të jetës së modelit 26-vjeçar (video)

  Kjo video tregon dhe momentet e fundit e jetës se modelit 26-vjeçar, Tales Soraes. Ai po prezantonte markën “Ocksa” në javën e modës në Brazil, por nuk mundi as të shkojë në fund të pasarelës. Publiku fillimisht mendoi se rrëzimi i tij ishte pjesë e spektaklit, ndërkohë që modelët...
 • Taylor Swift në skenën e Billboard Music Awards

  Fansat e Taylor Swift duhet të bëhen gati. Po afron 1 Maji, data kur nis eventin “Billboard Music Awards” që do të hapet nga këngëtarja. Vetëm dy ditë më parë ajo publikoi këngën e saj të re “Me” e cila po thyen çdo rekord botëror. Në vetëm 48 orë...
 • Kisha e Kim Kardashian

  Kanye West i ka habitur të gjithë me koncertet që mban çdo fundjavë në shtëpinë e tij dhe që i cilëson si mesha. Reagimet e shumta kundër kësaj tradite, reperi ka vendosur t’i injorojë. Tashmë ai dëshiron të ketë kishën e tij. Në fakt këngët që duhet të jenë...
 • Një hap para në Inteligjencën Artificiale

  Një dekoder i bazuar në Inteligjencën Artificiale arrin të përkthejë në fjalë aktivitetin e trurit. Ky është vetëm hapi i parë për bashkëveprimin teknologji-mendime për ata pacientë që kanë humbur aftësinë e të folurit, si pasojë e sëmundjeve apo aksidenteve të rënda. Ky mekanizëm dhe mënyra e krijimit e...
 • 80 përqind e plastikës nuk riciklohet

  Mbetjet plastike të perëndimit tani përfundojnë në Azinë Juglindore. Veçanërisht në ato vende të cilat nuk kanë në fuqi ligje të rrepta dhe rigoroze në mbrojtje të mjedisit. Raporti i Organizatës Ndërkombëtare Mjedisore “Greenpeace”, vë në dukje transportin dhe destinacionet e reja të mbetjeve plastike të vendeve të zhvilluara...
 • Obeziteti rrezikon trurin

  Obeziteti ndikon edhe në nivel cerebral. Rezulton se në ato raste kur përqindja dhjamore në trup është më e lartë, përkon me volum më të vogël të materies gri në tru. Në këtë konkluzion kanë mbërritur kërkuesit e Universitetit “Leiden Medical Center” në Holandë që studimin e kanë publikuar...
 • “Mission Impossible” rikthehet në kinema

  “Mission Impossible” duket se nuk të ketë një fund. Suksesi që ka pasur, i ka surprizuar të gjithë, sigurisht kjo dhe falë interpretimit të shkëlqyer të Tom Curise. Pikërisht kjo gjë e ka çuar kompaninë filmike “Paramount Pictures” të mendojë të realizojnë jo një por dy filma të rinj...
 • 80 % e grave nuk kanë vetëvlerësim

  Më shumë se gjysma e vajzave dhe grave kanë autostime mesatare ose të ulët. Ndërsa rreth 80% e tyre nisur nga kjo konsideratë e ulët që kanë për trupin e tyre i pengon të kryejnë edhe kontrollet rutinë klinike, duke vënë në rrezik edhe shëndetin. Statistikat mbërrijnë nga raporti...
 • Blofi me gruan grabitëse/ Fotoja e shpërndarë i përket një gruaje të pafajshme

  Ka rezultuar një blof i rëndë lajmi i shpërndarë nga burime jo zyrtare të policisë, lidhur me implikimin e një gruaje në bandën e grabitjes së Rinasit. Gruaja, fotoja e të cilës gjendet tashmë në rrjet dhe në të gjitha mediat online, jeton në Gjermani prej disa muajsh dhe...
 • Autorja e “50 Hijet e Greit”, libër për shqiptarët

  “The Mister” është libri i autores Erika Leonard James, ku protagoniste ka një femër shqiptare e cila punon pastruese.  E reja ishte trafikuar në Britanë e Madhe, ku për një kohë ishte si punonjëse seksi, për një bandë kriminelësh shqiptarë. Më pas ajo u largua nga puna për të...
 • Në shtëpitë e grabitësve

  Arrestimet e bëra në Krujë për të dyshuarit e grabitjes së parave të Rinasit, kanë sjellë heshtje në qytet.  Ndonëse është temë e ditës, ngjarja diskutohet vetëm në tavolinat e kafeneve. Përpara kamerës të gjithë zgjedhin të mos komentojnë.  Kjo është lagjja e qytetit të Krujës ku banon Elton...
 • Nekropoli i zbuluar në Egjipt

  Zbulohet në Egjipt një varr antik. Në brendësi të tij gjendeshin 35 mumje, sarkofage, amphora, vazo dhe materiale të tjera. Konsiderohet nga ekspertët e fushës një nekropoli e vërtetë që datojnë mes periudhës faraonike dhe asaj romake, nga shekulli i VI para Erës Sonë dhe shekullit të IV. Ky...
 • Modelja dënohet për evazion fiskal

  Modelja Bar Rafaeli është dënuar për evazion fiskal, pasi në vitet 2009-2010 nuk ka deklaruar të ardhurat. Ish e dashura e Leonardo di Caprios mori një gjobë prej 4.5 milionë Dollarë. 33- vjeçarja e cila do të prezantojë edicionin e radhës së festivalit të muzikës “Eurovision”, tha se do...
 • Detaje tronditëse nga bashkëjetesa e e moderatores

  Zbulohen detaje tronditëse nga bashkëjetesa e moderators së famshme amerikane Wendy Williams me 47 vjeçarin Kevin Hunter. Disa javë pas divorcit zbulohet se përveçse e tradhtonte e madje kishte fëmijë me një grua tjetër, regjisori e kishte helmuar 54 vjeçaren. Mediat shkruajnë se ka qenë një telefonatë anonime në...
Emisione