Kategoria : Klan Plus

 • 80 % e grave nuk kanë vetëvlerësim

  Më shumë se gjysma e vajzave dhe grave kanë autostime mesatare ose të ulët. Ndërsa rreth 80% e tyre nisur nga kjo konsideratë e ulët që kanë për trupin e tyre i pengon të kryejnë edhe kontrollet rutinë klinike, duke vënë në rrezik edhe shëndetin. Statistikat mbërrijnë nga raporti...
 • Blofi me gruan grabitëse/ Fotoja e shpërndarë i përket një gruaje të pafajshme

  Ka rezultuar një blof i rëndë lajmi i shpërndarë nga burime jo zyrtare të policisë, lidhur me implikimin e një gruaje në bandën e grabitjes së Rinasit. Gruaja, fotoja e të cilës gjendet tashmë në rrjet dhe në të gjitha mediat online, jeton në Gjermani prej disa muajsh dhe...
 • Autorja e “50 Hijet e Greit”, libër për shqiptarët

  “The Mister” është libri i autores Erika Leonard James, ku protagoniste ka një femër shqiptare e cila punon pastruese.  E reja ishte trafikuar në Britanë e Madhe, ku për një kohë ishte si punonjëse seksi, për një bandë kriminelësh shqiptarë. Më pas ajo u largua nga puna për të...
 • Në shtëpitë e grabitësve

  Arrestimet e bëra në Krujë për të dyshuarit e grabitjes së parave të Rinasit, kanë sjellë heshtje në qytet.  Ndonëse është temë e ditës, ngjarja diskutohet vetëm në tavolinat e kafeneve. Përpara kamerës të gjithë zgjedhin të mos komentojnë.  Kjo është lagjja e qytetit të Krujës ku banon Elton...
 • Nekropoli i zbuluar në Egjipt

  Zbulohet në Egjipt një varr antik. Në brendësi të tij gjendeshin 35 mumje, sarkofage, amphora, vazo dhe materiale të tjera. Konsiderohet nga ekspertët e fushës një nekropoli e vërtetë që datojnë mes periudhës faraonike dhe asaj romake, nga shekulli i VI para Erës Sonë dhe shekullit të IV. Ky...
 • Modelja dënohet për evazion fiskal

  Modelja Bar Rafaeli është dënuar për evazion fiskal, pasi në vitet 2009-2010 nuk ka deklaruar të ardhurat. Ish e dashura e Leonardo di Caprios mori një gjobë prej 4.5 milionë Dollarë. 33- vjeçarja e cila do të prezantojë edicionin e radhës së festivalit të muzikës “Eurovision”, tha se do...
 • Detaje tronditëse nga bashkëjetesa e e moderatores

  Zbulohen detaje tronditëse nga bashkëjetesa e moderators së famshme amerikane Wendy Williams me 47 vjeçarin Kevin Hunter. Disa javë pas divorcit zbulohet se përveçse e tradhtonte e madje kishte fëmijë me një grua tjetër, regjisori e kishte helmuar 54 vjeçaren. Mediat shkruajnë se ka qenë një telefonatë anonime në...
 • Kanadaja kërcënohet me luftë

  Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte ka paralajmëruar Kanadanë se do t’i shpallë luftë nëse nuk merr masa për të hequr tonelatat me mbeturina që janë dërguar në Manila. Në një deklaratë për mediat vendase, Duterte u shpreh se do i dërgojë javën e ardhshme në formë zyrtare këtë paralajmërim...
 • Të rinjtë duan të studiojnë jashtë

  Kërkesa e shqiptarëve për të studiuar jashtë vendin është në rritje. Nga të dhënat paraprake të Ministrisë së Arsimit rreth 9 mijë maturantë kanë deklaruar në formularin A1, se kanë nisur me procedurat e njehsimit të diplomave. Ndërkohë që kjo shifër pritet të jetë më e lartë, pasi ky...
 • “Zemra” po ua shkurton jetën shqiptarëve

  Sëmundjet kardiovaskulare po rrezikojnë jetën e më shumë se gjysmës së shqiptarëve. Në këtë përfundim kanë mbërritur Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Shëndetit Publik në bazë të raportit shëndetësor vjetor, ku për vitin 2018 rezulton se 54% e shqiptarëve vuajnë nga sëmundjet e zemrës dhe hipertensioni. Për mjekët specialistë...
 • Plastika, “arma” që po vret mijëra gjallesa

  Mbetjet plastike vijojnë të mbeten shqetësimi global. Por në vendin tonë situata sa vjen e përkeqësohet pasi në zonat rurale mungon tërësisht infrastruktura për trajtimin e mbetjeve urbane, ku pjesën më të madhe e zë plastika. Përpjekjet janë të vazhdueshme, por mentaliteti vazhdon të mbetet i pandryshuar për evitimin...
 • Dyqanet e Britanisë “zero mbetje”

  Për shkak të ndotjes nga plastika shumë dyqane në Britani po përdorin teknikën “zero mbetje”. Bëhet fjalë për një rrjet marketesh miqësore me natyrën që nuk përdorin asnjë material letre apo plastike për paketim, por vazot e qelqit. Konkretisht makaronat, farat dhe frutat e thata u jepen klientëve në...
 • Detaji në klipin e motrave Istrefi

  Në klipin e motrave Istrefi, nuk ishin vetëm vajzat që tërhoqën vëmendjen me lëvizjet provokuese. Macja e ulur në krah të Norës ishte një gjetje e veçantë, por dhe shumë e kushtueshme. Ajo është një nga më të shtrenjtat dhe të rrallat. Çmimi i kësaj maceje shkon nga 20...
 • Botës i mungojnë 23 milionë vajza

  Ndërprerjet vullnetare të shtatzënisë për të favorizuar lindjen e fëmijëve meshkuj, kanë krijuar disbalancë në raportin mes gjinive. Kështu rezulton sipas studimit të fundit mbi gjinitë dhe popullsinë botërore, që ka zgjatur 15 vjet, i publikuar në Procedings of the Natianl Academy of Sciences. Sipas statistikave, çdo 100 të...
 • Diamanti i rrallë blu

  Diamantet janë aq sa rrallë sa kur arrihet të gjendet ndonjë i tillë sigurisht që nuk mund të lihet pa u vënë re. Në Botswana është zbuluar një diamant i rrallë ngjyrë blu. “Okavango Blue” është më shumë se 20 karat dhe është zbulimi më i madh i diamantit...
 • Rikthehen në jetë pas vdekjes qelizat e trurit

  Riaktivizohen pas vdekjes qelizat e trurit tek derrat. Eksperimenti ka rezultuar i suksesshëm dhe është i rëndësishëm për studimin e sëmundjeve dhe krijimin e medikamenteve të reja dhe terapive, si në rastin e kurimit të dëmeve nga iktuset. Studimi i realizuar nga universiteti Yale është publikuar në revistën shkencore...
 • Krijohet gjendja e re e materies

  Ka strukturë të ngurtë, përbërësit e një superlëngu dhe sillet sipas ligjeve të mekanikës kuantike. Kjo është gjendja e re e zbuluar e materies, e vrojtuar nga një grup kërkuesish italianë e gjermanë, të cilët studimin e kanë publikuar në revistën Physical Review Letters. Kërkuesit janë përpjekur që prej...
 • Mbetjet elektronike, një tjetër kërcënim për mjedisin

  50 milionë tonelata mbetje elektronike prodhon bota çdo vit dhe tashmë ato po shndërrohen në një kërcënim për mjedisin global. Alarmi jepet nga OKB, në raportin e së cilës theksohet se vetëm 20% e tyre riciklohet, të paktën zyrtarisht. Dhe kjo industri mbetjesh elektrike e elektronike që po pushton...
 • Publikohet kënga më e re e motrave Istrefi (Video)

  Motrat Istrefi kanë sjellë bashkëpunim e tyre të shumëpritur. “Nuk e di” është kënga më e re e motrave, kushtuar dashurisë. Me një muzikë ritmike, Era dhe Nora dhurojnë skena të nxehta, në gjithë videoklipin prej afro 4 minutash. Njëherë pink dhe një herë tjetër metalizato, veshjet e dy...
 • Ngrohja globale po vë në rrezik shëndetin tonë

  Ndryshimet klimatike ndikojnë në përhapjen e baktereve. Pra nuk sjellin vetëm mot ekstrem, me përmbytje e temperatura të larta, por luajnë një rol të rëndësishëm në zhvillimin e baktereve rezistente ndaj antibiotikëve. Deri më sot kjo ishte hipotezë, që tani u vërtetua nga një studim ndërkombëtar, që u paraqit...
Emisione