Kategoria : Klan Plus

 • Video/ Heroinë që 11 vjeç, Klan Plus në godinën e drogës

  Në Shqipëri është rritur numri i përdoruesve të drogës, ndërsa nga viti në vit po ulet mosha e tyre. Rast shokues është ai i një 11-vjeçari që ka konsumuar heroinë. Si për ironi, një nga bazat e përdoruesve të drogës në Tiranë është një shtëpi e braktisur përballë Qendrës...
 • Fqinjët “mbysin” Shqipërinë

  Shqipëria ka blanc negativ përsa i përket shkëmbimeve tregtare me vendet e rajonit. Sipas të dhënave zyrtare nga Instituti i Statistikave, që i përkasin tre viteve të fundit 2014 – 2016, defiçiti më i lartë tregtar vërehet me Serbinë.  Prodhimet më të shumta që Shqipëria merr nga Serbia janë...
 • Tregu rajonal “kërcënon” prodhimin vendas

  Ideja e krijimit të tregut të përbashkët rajonal, e diskutuar në Samitin e Triestes, për kryeministrin shqiptar Edi Rama është një hap shumë i rëndësishëm për vendin tonë, për përfitimet që sjellë në rritjen e kapaciteteve prodhuese. Për prodhuesit dhe eksportuesit, ideja e ndërtimit të tregut të përbashkët rajonal është pozitive,...
 • Video/ Viçi që jeton si qen

  Një viç është braktisur nga tufa dhe është rritur duke menduar se është një qen, pasi ata që e gjetën e rritën  brenda shtëpisë. Adam dhe Emily tregojnë se viçi është krijesa më e ëmbël. Atij i pëlqen të lëpijë si qentë dhe të sillet si ata. James është...
 • Qumështi i gjirit, mjekët apel nënave

  Shumë nëna të reja ende nuk e ia dinë rëndësinë e qumështit të gjirit. Ato zgjedhin për fëmijët e tyre ushqimin me qumësht farmaceutik. Shkaqet janë të çuditshme madje shpesh herë dhe të pabesueshme, kur bëhet fjalë për shëndetin e një fëmijë. Mjekët u bëjnë thirrje nënave të reja...
 • Dyfishohen të prekurit me kancer, pjesa më e madhe e të prekurve ish-metalurgët

  Në pesë vitet e fundit në Elbasan konstatohet një dyfishim i rasteve të personave me kancer. Lumturi Musaku, Shefe e Informacionit në Drejtorinë e Shëndetit Publik, në këtë qytet, tregon se ka rritje të rasteve me sëmundje tumorale dhe tek moshat e reja. “Vihet re një rritje e lehtë...
 • Apeli i Akademikëve: Reforma do financim, të mos hidhen në rrugë studiuesit

  Reformimi i Akademisë së Shkencave dhe kërkimit shkencor, sipas akdemikëve dhe profesorëve është i domosdoshëm. Por akademikët mendojnë se reforma duhet të shoqërohet me rritjen e financimit për shkencën. “Reforma  është një çështje e vjetër, ka nisur disa herë por nuk është përfunduar. Studiuesve duhet tu sigurohen të mirat...
 • Biznesi i prostitucionit online/ Vajzat me gjuhë të huaja, pagesa 3 mijë USD në muaj

  Vajzat që u arrestuan për prostitucion online, klientët i kishin kryesisht nga vendet e huaja. Sipas të dhënave të hetimit, pagesa mujore për secilën prej tyre ishte e kënaqshme. “Vajzat paguheshin mesatarisht nga 600 mije lëke deri në 3 milionë lëkë të vjetra, ndërsa përllogaritja e fitimeve bëhet nëpërmjet...
 • Bostinaru: BE të heqë “bllokadën” për Ballkanin, të hapë negociatat me Tiranën

  Eurodeputeti rumun Viktor Boshtinaru del kundër Presidentit të Komisionit, Zhan Klod Junker. Ai deklaron se duhet të hapen negociatat me Shqipërinë dhe vendet e Ballkanit perëndimor për anëtarësimin në BE. Gjatë intervistës për Klan Plus, Boshtinaru thekson se nëse ky proces do të ndodhte pas vitit 2019, kjo do...
 • A janë blerë vota me 25 Qershor? Çfarë thotë raporti i KiE

  A janë blerë vota më 25 Qershor? As Këshilli i Evropës në raportin e fundit nuk ka përcaktuar autorët, por në raportin e monitorimit theksohet se në këtë proces zgjedhor ka qenë i pranishëm fenomeni i shit-blerjes së votës. Reporti thekson se janë marrë deklarime nga qytetarë të ndryshëm, sidomos...
 • Adoleshentë “pijanecë”

  Përdorimi i alkoolit po shndërrohet në trend për adoleshentët dhe mes përdoruesve shënohen tashmë edhe 14 – 15 vjeçarë. Shefi i shërbimit të Duhanit dhe Alkoolit në Institutin e Shëndetit Publik, Roland Shuperka shprehet se nuk respektohet ligji për mbrojtjen e të rinjve nga produktet e alkoolit. “Sot të...
 • Zharrëza ende pa dëmshpërblim

  Rreth 500 banesa në Zharrëz të Fierit vazhdojnë të jenë në gjendje të mjerueshme, madje një pjesë e tyre të braktisura si pasojë e dëmtimeve nga lëkundjet disa vjeçare. Gjashtë muaj më parë, dhjetra banorë të Zharrëzit marshuan me këmbë drejt Tiranës dhe u ngujuan para Ministrisë së Energjitikë....
 • Revolucion në pasarela, jo më modele anoreksike

  Të mbijetosh në pasarelë është një sakrificë e madhe. Mbajtja e turpit në formë kushton dhe shumë modeleve u ka kushtuar jo pak dieta e fortë, duke u shkatërruar edhe shëndetin. Por tani  do të marrë  fund stërmundimi i modeleve. Disa prej  gjigantëve të  modës kanë  arritur një marrëveshje.  Do...
 • Edhe qentë në rrjetet sociale

  Rio dhe Buddy janë dy qen që jetojnë në Tiranë. Ata mund të konsiderohen si VIP-a në sojin e tyre, pasi disponojnë llogari në rrjete sociale. Madje edhe për këtë takim, që mesa duket do t’ua shtojë më tej famën, ora dhe vendi u vendosën pikërisht në Instagram. Rio...
 • Në kafene me poezi

  Të mblidhesh në një kafene dhe të dëgjosh dikë që reciton poezi nuk ndodh çdo ditë dhe kudo. Por të paktën në Tiranë, trendi i letrarëve të rinj, në ato që quhen mbremje poetike është duke u zgjeruar. Dy adoleshente që organizojnë të tilla aktivitete, janë vetëquajtur  “Të Pathënat”...
 • Brenda muajit, karburantet 15 lekë më shtrenjtë

  Brenda këtij muaji qytetarët do të paguajnë më shtrenjtë për çdo litër karburant që do të blejnë. Flamur Makishti përfaqësues i Unionit të Shoqërive të Karburanteve, thotë se xhepat e shqiptarëve do të rëndohen, duke paguar nga 10 deri 15 lek për litër.  Nga 165 që mesatarisht është sot...
 • Mashtrimi me pijet alkoolike

  Rakia e rrushit e prodhuar në Skrapar është një markë e njohur e kësaj pije tradicionale shqiptare, por rakia e Skraparit mund të prodhohet në çdo qytet tashmë. Këto shishe që shiten në marketet e Tiranës, ndryshe nga çfarë shkruhet në etiketë, përmbajnë pije me tregues jonormalë. Televizioni Klan...
Emisione