Kategoria : Klan Plus

 • Klan Plus siguron kërkesën e PE: Të mos ekstradohet profesori turk

  Parlamenti Europian është kundër ekstradimit të shtetasit turk Muhamed Ajdoumush në Ankara. Në letrën e siguruar nga Klan Plus që mban datën e sotme, Kryesuesja e Delegacionit të Parlamentit Europian në Komitetin Parlamentar të Stabilizimit dhe Asocimit BE- Shqipëri, Monica Makovei deklaron ndër të tjera se është e ndaluar...
 • Profesori turk u arratis, kërkohej si “Gylenist”, lirohet nga Gjykata

  Profesori turk Muhamed Aydogmus (Ajdoumush) dhe familja e tij u lanë të lirë nga Gjykata e Durrësit, me gjithë këmbënguljen e ambasadës turke për ekstradimin e tyre në Ankara. Ata u akuzuan nga Prokuroria Shqiptare për falsifikim dokumentash, pasi dy bashkëshortët dhe dy fëmijët po udhëtonin drejt Italisë me...
 • Thrilleri “Snowman”, filmi premierë në kinematë botërore e shqiptare

  Snowman, një  film thriller i bazuar në novelën e shkrimtarit  norvegjez Jo Nesbø. Ky thriller i vrullshëm është një e përballje fortë e talentit me materialin, duke e  treguar dhe më shumë imagjinatën  e drejtuesit  gjerman Tomas Alfredson me një stil të lartë. Vrasësi i parë serial  i Norvegjisë:...
 • Hipopotamët në rrezik

  Më shumë se 100 hipopotamë kanë ngordhur në Namibi në një park kombëtar. Sipas ministrit të mjedisit arsyeja mendohet të jetë përhapja e Antraksit. Përgjegjësit e parkut njoftojnë se kafshët kanë filluar që të dielën të shfaqin shenja dobësie, derisa disa prej tyre ngordhën, duke e çuar numrin në...
 • 12 mijë çorape për bamirësi

  Dëshira më e madhe e këtij 88 vjeçari është që të ndihmojë fëmijët e pastrehë. Bob Rutherford ka thurur rreth 12 mijë çorape, të cilat ua ka dhuruar qendrave të bamirësisë, për të gjithë të pastrehët në Kanada.  Pas vdekjes së gruas së tij në vitin 2010, Rutherford vendosi...
 • Të përballesh me shkatërrimin

  Kalifornia veriore vazhdon të jetë nën rrezikun e zjarreve që po përhapen me nje ritëm të shpejtë, duke shkatërruar më shumë se 3500 shtëpi dhe djegur më shumë se 68 mijë hektarë. Kjo grua është një nga 20 mijë të mbijetuarit e zjarreve. Corinna Fernandez, bashkë me familjen e...
 • T’i hiqen çmimet Oscar?!

  Akademia e çmimeve Oskar duhet të vendosë se çfarë do të bëjnë me regjisorin Harvey Weinstein. Bordi drejtues do të organizojë një mbledhje urgjente këtë të shtunë, për të diskutuar akuzat kundër regjizorit dhe çfarëdolloj veprimi të autorizuar nga akademia. Sipas një deklarate për mediat, ata u shprehën se...
 • Një dhuratë që Putin nuk e refuzon dot…

  Shefi i Kremlinit Vladimir Putin ka festuar 65 – vjetorin e lindjes. Dhuratat kanë qenë të shumta, por ajo që ra më shumë në sy ishte ajo e homologut të tij të Turkmenistanit. Ai dhuroi një qen, duke marrë shkas nga pasioni i presidentit rus për këtë kafshë.   Mësohet...
 • Jo më gëzof kafshësh në veshje/ Gucci i bashkohet nismës për të mbrojtur kafshët

  Lajme të  mira  vinë  nga  shtëpia  e modës  Gucci, për  dashamirësit  e  kafshëve.  Ata   do  të  heqin  dorë  nga  punimet  më lëkurën  e kafshëve, duke  iu  bashkuar iniciativës së marrë nga Armanin,  Stella McCartney dhe Net a Porter. Gucci është zotuar se nuk do të përdorë më gëzofin e...
 • Plagosja e gjyshërve/ Fqinjët: Pleqtë ishin të urtë. Djali jetonte në Gjermani

  Si çdo ditë infermierja Luljeta ka ardhur t’i shërbejë në shtëpi ciftit të të moshuarve, të cilët vuanin nga reumatizma. Pa dijeni për ngjarjen ajo tronditet kur mëson se cfarë kishte ndodhur me çiftin pas konfliktit me nipin e tyre. Për kamerën e ‘Klan Plus’ ajo rrëfen marrëdhënien që...
 • Foto e të moshuarve/ Plagosja nga nipi në 80-vjetorin e Shabanit

  Krimi në familje trondit sërish kryeqytetin. Beniamin Kaso 19 vjeç ka goditur me thikë  dy gjyshërit nga ana e të ëmës. Ngjarja ndodhi  gjatë mesditës së të enjtes në zonën e Freskut në apartamentin ku jetonin të moshuarit. Shaban dhe Hajrije Agaj respektivisht 80 dhe 77 vjeç, ndodhen në...
 • Bytyçi: Politika përgjegjëse për Shqipërinë jashtë BE-së

  Të hedhësh topin e fajit në portën e Bashkimit Europian kur Shqipëria e Kosova kanë bërë hapa mbrapa në rrugën e integrimit, për ekspertët e marrëdhënieve ndërkombëtare është jo vetëm e gabuar por edhe në dëm të vendit. Enver Bytyçi, profesor i asociuar: “Nuk mjafton që Shqipëria e Kosova...
 • Trump rikthen luftën e yjeve

  Pas ndalimit të garës së armatimit dhe çmontimit të mbushjeve bërthamore nga Shtetet e Bashkuara dhe Rusia, presidenti Trump ka shokuar me kërkesën drejtuar krerëve të ushtrisë amerikane për të dhjetëfishuar arsenalin bërthamor  Marrëveshja historike mes Presidentit amerikan Reagan dhe homologut sovjetik Gorbaçov në fund të viteve 80 për...
 • Treg përbashkët energjetik me Kosovën

  Shqipëria dhe Kosova po punojnë për një treg të përbashkët energjetik që do të bëjë të mundur plotësimin e nevojave me energji të dy vendeve dhe shfrytëzimin e kapaciteteve prodhuese.  Me Kosovën është vetëm një hap, dhe më pas synohet të krijohet  një treg me i gjerë energjetik me...
 • LSI: Gabimet tona ndaj Ramës 

  Monika Kryemadhi, mendon se akuzat e kryeministrit Rama ndaj ish drejtuesve të LSI-së në qeveri janë një mënyrë për të faturuar dështimet e tij në qeverisje. Por Kryetarja e LSI-së thotë se ne kemi bërë disa gabime dhe më i madhi ishte që lejuam, apo nuk këmbëngulëm më shumë...
 • Në mbrojtje të kafshëve

  Tashmë edhe në Shqipëri do të ketë edhe një ligj për mbrojtjen e kafshëve të gjora. Ish – Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri deklaroi se është gati nisma ligjore për të mbrojtur kafshët, të cilën ai e pati propozuar rreth një vit më parë. “E pashë me vend të...
 • Këngë kundër Trump

  Reperi Eminem ka publikuar një këngë kundër presidentit aktual të  SHBA-së. Teksti i këngës bazohet në qëndrimet që kreu i Shtëpisë së Bardhë, Donald Trump  ka mbajtur ndaj Koresë së Veriut, vendimet e ndryshme që kanë ngjallur reagime në mbarë botën apo edhe sulmet e tij ndaj lojtarëve të...
 • Peripecitë për të shkuar në shkollë

  BBC i ka kushtuar një reportazh dy motrave në një fshat të thellë në Indi, të cilat udhëtojnë 6 orë për të shkuar në shkollë. Vështirësitë e rrugës që ato ndjekin janë të pabesueshme. Radhika dhe Yashoda udhëtojnë deri në 6 orë në ditë, për të shkuar në shkollë. Dy...
 • Paltrow e Jolie: Weinstein na ngacmoi seksualisht

  Gwyneth Paltrow dhe Angelina Jolie janë dy aktoret e famshme që i shtohen listës së akuzave kundër regjizorit Harvey Weinstein për ngacmim seksual dhe sjellje të papërshtatshme. Në një intervistë me CNN, Paltrow u shpreh se kur ishte në moshën 22 – vjeare, regjizori i kishte ofruar të shkonte...
 • Alarmi për “kontinentin e bardhë”

  Masivet e mëdha akullnajore në Antarktikë rrezikohen të thyhen në 40-50 vitet e ardhshme, dhe jo pas 200 vitesh, siç ishte parashikuar. Në këtë përfundim ka rritur një studim i disa shkencëtarëve amerikanë. Për studimin e ri që është realizuar nga Dr. Gourmelen është përdorur anije kozmike Cryosat dhe...
Emisione