Kategoria : Klan Plus

 • Video/ Kush është Aurela, 18-vjeçarja e vetëvrarë në Kukës

  Aurela 18 vjeç, vajza që shihni në foton më poshtë, prej 23 ditësh ishte zhdukur pa lënë gjurmë nga banesa e saj në fshatin Gdheshtë të Kukësit. Pas një operacioni  të gjerë, Policia e Kukësit  arriti ta gjente të varur në një zonë shumë të pyllëzuar dhe në një...
 • Belshi, qyteza mes liqeneve që po thith turistë

  Bukuria e kësaj zone shtyu Rilindasin Sami Frashëri të mendonte për ta bërë kryeqytet. I njohur ndryshe si qyteza e liqeneve, dhe i pozicionuar  në pllajën më të madhe, atë të Dumresë. Ky qytet ndodhet simetrikisht në qendër të Shqipërisë dhe emrin mendohet ta ketë marrë nga princi Belson....
 • Rrugë të reja, por pa sinjalistikë/ Policia: Shqetësim, fëmijët në timon

  Rikonstruksioni i rrugëve në vendin tonë mjaftohet vetëm me shtrimin e asfaltit apo dhe vijëzimet e duhura. Vihet re një fenomen shqetësues, pikërisht mungesa e investimeve në elementët e sigurisë rrugore. Nisur nga rasti i fundit i aksidentit në Kamëz, ku humbi jetën 16-vjeçari Klevis Cuku, Drejtoria e Përgjithshme...
 • VIDEO/ Përdoruesi i drogës: Shpesh herë vjedh për të siguruar dozat

  Kjo është doza ditore e heroinës që duhet të konsumojë një person që  ka krijuar varësi nga droga. Indriti tregon për mikrofonin e Klan Plus se ka 20 vite që konsumon drogë. Edhe pse shumë herë është përpjekur që të shkëputet, ai nuk ka patur sukses. “Kam nisur të...
 • Video/ I mituri i shpëton mrekullisht aksidentit, në të njëjtin vend ku u përplasën 4 adoleshentët

  Vetëm 10 metra larg vendit, ku mesditën e së dielës një aksident automobilistik i mori jetën 16 – vjeçarit Klevis Cuku në Kamëz, një i mitur me çantën e shkollës në shpinë, i ka shpëtuar për mrekulli një aksidenti. Ai po kalonte rrugën përmes makinave, në kushtet kur nuk ka...
 • Video/ Aksidenti në Kamëz, i jepet lamtumira 16 – vjeçarit

  Klevisi, 16 vjeç, fëmija i dytë i familjes Cuku, sot duhej të ishte në shkollë, por mësimi në klasën e tij është ndërprerë. Shokë, shoqe dhe mësues, me lule në duar i kanë bërë nderimet e fundit. Ai u nda tragjikisht nga jeta mesditën e së dielës, në një...
 • Pagëzimi i Zahos si aleancë e fesë me politikën

  Kur flitet për influecat gjeopolitike të fuqive të mëdha në Ballkan, nuk mund të anashkalojmë edhe ato me bazë fetare. E kthyer në një çadër ajo mund të shërbeje për rritjen dhe zgjerimin në heshtje të nacionalizmit fetar, i cili  mbetet ende një bombë me sahat për rajonin. “Ajo...
 • Tariq Ramadan në Klan Plus: Myslimanët të reformohen, t’i kthehen Kuranit

  Muslimanët duhet të reformohen. Kështu është shprehur Tariq Ramadan, teolog, filozof, profesor në Oksford i cili pak kohë më parë ishte në Tiranë. Në një intervistë për gazetaren Joniada Koçi në televizionin Klan Plus, Ramadan shprehet: Muslimanët duhet të ndryshojmë mënyrën e të kuptuarit të shoqërisë, prioritetet, barazinë mes...
 • Dashuria mund HIV-in/ Dy të rinjtë planifikojnë të lindin edhe fëmijë

  Klodiani ishte 22 vjeç kur u përball me dramën më të rëndë të jetës së tij, faktin që ishte infektuar me virusin HIV. Prej tre vitesh bashkëjeton me këtë sëmundje për të cilën informacion të vetëm kishte vdekjen e sigurt. “U gjenda përpara atij zarfit që laborantja ma dha...
 • A na kërcënon Rusia? Gjeneral Bazo: Nuk ka rrezik, NATO kontrollon Adriatikun

  Anëtarsimi i Malit të Zi në Aleancën e Atlantikut Verior i ka mbyllur një shteg të influencës ruse në rajon. Megjithë parajmërimet dhe komentet mbi këtë ndikim, ish-shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura Jeronim Bazo e sheh Adriatikun si një liqen të Natos. “Meraku dhe shqetësimi ynë është...
 • Mirësevini në Pëllumbas/ Fshati shtron “gosti” për të ftuar turistët

  Në fshatin Pëllumbas të Tiranës të gjithë shkojnë për të vizituar shpellën e famshme prehistorike. Por banorët kanë menduar t’i joshin turistët edhe me gatimet e tyre tradicionale që përgatiten të gjithë nga prodhimet e zonës. Ata pritën sot qindra vizitorë. Mes thyre ishte edhe gazetarja jonë Megi Fagu...
 • Mësuesit ankohen për nxënësit, shkak problemet familjare 

  Marrëdhënia e nxënësve me mësuesit vitet e fundit ka ndryshuar shumë. Po ashtu, edhe figura dhe roli i mësuesit nuk është më i njeti në shoqërinë shqiptare, i cili dikur konsiderohej si një prind i dytë. Dhuna fizike dhe ajo psikologjike që shpeshherë raportohet se vuajnë nxënësit nga mësuesit,...
 • Aborti tek adoleshentet, rrezik vdekje

  Çdo ditë, në dy maternitetet publike të Tiranës, abortojnë mesatarisht 6-7 femra. Për mjekët obstetër – gjinekologë shqetësuese janë pasojat dhe ndërlikimet që vijnë nga aborti, sidomos kur ato kryhen tek adoleshentet. “Aborti është gjithmonë një e keqe për organizmin. Papjekuria dhe mospërballja me fenomenin, vështirësia në manipulimin tyre...
 • Pakti PD – PS, McAllister ka sërish shpresë…

  “Ishte një ditë shume interesante atëherë në Shqipëri dhe jam i lumtur për zgjedhjet. Uroj për një bashkëpunim konstruktiv midis qeverisë dhe opozitës, për hir të shtetit. Shqipëria është një vend i shkëlqyer, me njerëz të shkëlqyer”.  Megjithë deklarimet e kreut të Komisionit Europian, se nuk do të ketë...
 • Video/ Klan Plus zbardh skemën si falsifikoheshin 5 lloje dokumentesh në Tiranë

  “Policia e Tiranës kreu ditën e djeshme një operacion policor për kapjen e personave të cilët prodhojnë dokumente të falsifikuara. Këtu kemi dy letra, të një cilësie shumë të lartë që blihen në Itali dhe prodhohen Permeso di Sogiorno (leje qëndrimi). Policia ka arritur të gjejë solucione të cilat...
 • Po Shqipëria kur?      

  Perspektiva e anëtarësimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian zbehet, pasi Brukseli nuk parashikon që kjo të ndodhë deri në vitin 2025. Ndërkohë që brenda këtij afati, parashikohet anëtarësimi i Serbisë dhe Malit të Zi. Në një letër që Presidenti i Komisionit europian, Zhan Klod Junker i dërgon Presidentit të...
 • Mungesa e sigurisë ushqimore

  Një tjetër denoncim tregon gjendjen skandaloze të sigurisë ushqimore në Shqipëri. Emisioni investigativ “Stop” denoncon fabrikimin e markave të ushqimeve dhe mënyrën primitive të ambalazhimit të tyre. Më herët, Klan Plus ka denoncuar abuzimin me prodhimin e nënprodukteve të qumëshit, duke përdorur qumësht pluhur, apo pijet alkoolike që prodhohen...
 • Spitalet private fshehin abortet

  Numri i aborteve në vendin tonë mbetet i lartë. Gjatë vitit 2016 vetëm nga maternitetet publike janë raportuar rreth 6000 mijë aborte.  Por ky numër është më i madh pasi që prej viti 2014 spitalet private fshehin rastet. Një fenomen shqetësues për ekspertët e shëndetit publik është aborti tek...
 • Një robot dirigjent

  Prej vitesh roboti ka hyrë në shoqëri duke zëvendësuar një sërë shërbimesh. Shumë pak mendojnë se një i tillë mund të dirigjojë një orkestër. Kjo ka ndodhur në teatrin “Verdi”. YuMi është dirigjenti më i ri. Ai nuk tregoi  asnjë shenjë  nervozizmi, por dirigjoi me  shumë  sukses  orkestrën Filarmonike...
 • Ushqimet e ambalazhuara rrisin obezitetin për fëmijët

  Ujë dhe lëngje të ndryshme me fotot e Anës dhe Elsës tek filmi Frozen. Kos me imazhin e Mickey Mouse. Kuti lëngjesh me Spiderman… Dhjetra artikuj ushqimore ambalazhohen nga prodhuesit me figurat e filmave për fëmijë, për ti joshuar atë ti blejnë. Kjo ka nxitur konsumin e këtyre artikujve,...
Emisione