Kategoria : Kosova

 • Parlamenti i Kosovës miraton ligjin për ushtrinë

  Kuvendi i Kosovës miratoi projektligjet që i hapin rrugë themelimit të ushtrisë së Kosovës. Si rrallë ndonjëherë, shumica dhe opozita bashkuan votat për tre pr/ligje. 98 vota “Pro” mori projektligji që i hap rrugë shndërrimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri, 96 vota “pro” ai për shërbimin...
 • Kosovë/ Miratohet projektligji për Ministrinë e Mbrojtjes

  Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar pro projektligjit të parë që transformon Ministrinë e FSK-së në Ministrinë e Mbrojtjen. Në sallë ishin 102 deputetë, 101 prej tyre kanë votuar unanimisht pro Ligjit për Ministrinë e Mbrojtjes. Por, deputetët e Listës Serbe janë larguar nga seanca e Kuvendit pa nisur leximi...
 • Ditën që dha dorëheqjen, Nikki Haley kërkoi tërheqjen e UNMIK nga Kosova

  Në të njëjtën ditë që ai njoftoi tërheqjen e saj nga pozita e ambasadores amerikane në OKB, Nikki Haley i dërgoi një letër sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, në të cilën kërkonte tërheqjen e UNMIK-ut nga Kosova. Letra u dërgua më 9 tetor, të njëjtën ditë kur Haley bëri...
 • INTERPOL-i dhe FSK-ja, dy betejat diplomatike të Kosovës me Serbinë

  Dy beteja diplomatike dhe politike po zhvillohen aktualisht ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit. E para, ndërlidhet me përpjekjet e Kosovës për anëtarësim në INTERPOL dhe kundërshtimet e vazhdueshme të Serbisë. Kurse e dyta, ndërlidhet me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës , duke e veshur atë me kompetenca e...
 • Mungesa e bashkëpunimit Kosovë – Serbi, pengesë në hetimet për rastin Ivanoviç

  Mungesa e informacioneve nga autoritetet e Beogradit, sipas organeve të hetuesisë në Kosovë, po ndikon në mungesën e përparimeve rreth ndriçimit të vrasjes së politikanit serb, Oliver Ivanoviç. Autoritetet kompetente të Kosovës thonë se po punojnë në mënyrë intensive për zbardhjen e vrasjes së politikanit serb nga Mitrovica, por,...
 • Emërohet ministri i ri i Brendshëm i Kosovës

  Në Ministrinë e Punëve të Brendshme të Kosovës, Bejtush Gashi i ka dorëzuar detyrën e ministrit të ri në këtë detyrë, Ekrem Mustafa. Gjatë ceremonisë së pranim-dorëzimit, të dy bashkëbiseduesit diskutuan për punën dhe çështjet kryesore që kanë të bëjnë me Ministrinë e Punëve të Brendshme. Me këtë rast,...
 • Vermeulen: Kosova mund të shkojë drejt krizës fiskale

  “Buxheti i Kosovës nuk mund të përballojë një rritje aq të shpejtë të shpenzimeve për skemat sociale. Të mos i përmendim skemat e tjera pensionale që janë duke u shqyrtuar. Po që se do të zbatoheshin edhe ato, shpenzimet do të rriteshin në shkallë të paqëndrueshme”, thotë ndër të...
 • Kosovë, shkarkohet ministri i Punëve të Brendshme

  Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Bejtush Gashi, është shkarkuar të hënën nga detyra. Lajmin e ka konfirmuar për klankosova.tv, Agim Bahtiri, nënkryetar i Aleanca Kosova e Re, i cili nuk ka pranuar të japë më tepër detaje. Ky vendim është marrë nga AKR, parti e së cilës...
 • Macron ndërmjetësues mes Thaçit dhe Vuçiç?

  Dialogu Kosovë – Serbi mund të zhvendoset nga Brukseli drejt Parisit. Mediat serbe shkruajnë se Presidentët Hashim Thaçi e Aleksandër Vuçiç janë ftuar për të dialoguar nga homologu i tyre francez, Emmanuel Macron. Sipas të përditshmes serbe “Danas”, takimi mund të zhvillohet muajin e ardhshëm teksa dy Presidentët janë...
 • Humbet jetën një person në Gjakovë

  Një mjet shpërthyes i dyshimtë i ka marrë jetën një burri në orët e hershme të mëngjesit sotëm në fshatin Smolicë të Gjakovës në Kosovë. Policia ndodhet në vendin e ngjarjes për të hetuar rastin. “Rreth orës 08:00 të mëngjesit të sotëm policia ka marrë informatën për një rast...
 • Diplomacia në zbehje

  Diplomacia e Kosovës po shënon zbehje të vazhdueshme, qoftë në aktivitete, përfaqësim të vendit apo edhe në fushën e politikave të kultivimit të marrëdhënieve me vendet tjera, thonë njohësit e fushës së marrëdhënieve ndërkombëtare. Sipas tyre, viteve të fundit, Kosova ka shënuar një rënie me shërbimin e vet diplomatik...
 • Gjendet një mjet shpërthyes në Mitrovicë

  Policia e Kosovës ka gjetur një mjet shpërthyes në Mitrovicë në lagjen e romëve. Klan Kosova raporton se mjeti nuk ka shpërthyer, ndërsa forca të shumta policore rrethuan vendngjarjen. Në lidhje me këtë rast, policia kosovare ka arrestuar një person të dyshuar. Ai akuzohet për armëmbajtje pa leje, si...
 • Dështon edhe një përpjekje për platformën e dialogut me Serbinë

  Në mungesë të partive më të mëdha opozitare në Kosovë, Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjes Vetëvendosje, të enjten ka dështuar një tjetër takim i partive politike parlamentare, të cilin e kishte thirrur kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, për të arritur unitet rreth platformës për dialogun me...
 • “Kosova është shtet i pavarur”

  “Nuk duhet të ketë krizë në Bosnjë-Hercegovinë”, thotë në intervistën ekskluzive për Deutsche Welklen, anëtarit kroat në Presidencën e këtij vendi, Zhelko Komshiq. Komshiq flet edhe për njohjen e Kosovës. Deutsche Welle: Zoti Komshiq, a jemi në prag të një krize të thellë në Bosnjë-Hercegovinë, siç thonë shumë analistë?...
 • Partia Demokratike e Kosovës nisi zgjedhjet e brendshme

  Partia Demokratike e Kosovës mbajti të mërkurën konventën e re zgjedhore. Zyrtarë të lartë të kësaj partie shprehën optimizmin e tyre se nga konventa zgjedhore, PDK-ja do të dalë edhe më e konsoliduar për të marrë, siç u tha, përgjegjësi të reja për drejtimin e vendit. Nënkryetari i PDK-së,...
 • Banka Botërore nuk do të mbështesë termocentralin “Kosova e Re”

  Përfaqësues të organizatës joqeveritare “Balkan Green Foundation”, përmes një komunikate për media, bënë të ditur se Banka Botërore nuk do të mbështesë termocentralin “Kosova e Re”. Drejtori ekzekutiv i kësaj organizate, Visar Azemi, dhe Burim Ejupi nga Instituti për Politikat Zhvillimore (INDEP) po marrin pjesë në takimet vjetore të...
 • Thaçi e Haradinaj ashpërsojnë polemikat

  Raportet ndërmjet presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryeministrit, Ramush Haradinaj, janë acaruar kohëve të fundit si pasojë e qëndrimeve të kundërta rreth idesë për ndryshimin e kufijve që buron nga tavolina e bisedimeve ndërmjet presidentëve të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë...
 • Prishtina kërkon sqarim për sulmin mbi 2 shqiptarë në Serbi

  Përfaqësues institucionesh në Kosovë u kërkuan autoriteteve serbe që të vënë sa më parë para drejtësisë autorët e një sulmi mbi dy të rinj shqiptarë në Serbi, njëri nga të cilët pësoi plagë të rënda si pasojë e rrahjeve në qytetin e Novi Sadit. Autoritetet serbë thanë se dy...
 • Thellohen mospajtimet në Kosovë rreth “korrigjimit të kufijve”

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha të hënën se kryeministri i Kosovës duhet të jetë “më racional dhe më i përgjegjshëm në deklaratat për qëndrimet e tij lidhur me dialogun” për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Ai u shfaq i rreptë në kritikat ndaj kryeministrit Ramush Haradinaj, i cili...
 • Thaçi i kërkon Haradinajt t’i korrigjojë deklaratat për dialogun

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha në një konferencë për media se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nuk ka vdekur dhe se është në një fazë të rëndësishme. Thaçi në këtë mënyrë iu kundërpërgjigj deklaratave të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, i cili më herët tha se “ideja për...
1 2 3 105
Emisione