Kategoria : Kosova

 • Fitorja e serbëve në komunat veriore

  Situatë e ngjashme do të vazhdojë të mbetet në veri pas fitores simbolike të kandidatëve të Listës Serbe në katër komunat veriore të Kosovës, vlerësojnë analistët në Kosovë. Sipas analistit Ramush Tahiri, me këtë fitore Beogradi vazhdon ta menaxhojë këtë pjesë të territorit të Kosovës. Ndërsa pritet dorëheqja e...
 • Familja Bytyçi kërkon të mos lirohet i dënuari serb për krime luftë në Kosovë

  Familjarët e tre vëllezërve shqiptaro-amerikanë të vrarë në Serbi në mbarim të luftës në Kosovë, hapën një fushatë kundër lirimit të mundshëm të parakohshëm të ish zyrtarit të lartë serb Vlastimir Gjorgjeviç, i cili ndodhte në vuajtje të dënimit për krime lufte. Zyrtari serb, Vlastimir Gjorgjeviç ishte dënuar fillimisht...
 • Tribunali për genocidin serb

  Kryeparlamentari Kadri Veseli ka kërkuar para deputetëve krijimin e një komisionin për mbledhjen e fakteve, që do t’i hapte rrugë themelimit të një Tribunali Ndërkombëtar për gjenocidin serb në Kosovë. Ai tha se Kosova ka fakte, dëshmi dhe dëshmitarë të bollshëm. “Kosova ka aq shumë dëshmitarë të gatshëm për...
 • “Lista Serbe” fiton në veri të Kosovës

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë ka publikuar rezultatet paraprake të zgjedhjeve të jashtëzakonshme që u mbajtën dje për kryetar komune në Leposaviç, Zubin Potok, Zveçan dhe Mitrovicë e Veriut. Sipas të dhënave zyrtare, kandidatët e “Listës Serbe” kanë marrë mbi 90% të votave ndërsa në garë ishin edhe...
 • Serbët drejt fitores së 4 komunave në veri

  Në katër komunat e veriut të Kosovës sot janë mbajtur zgjedhjet e jashtëzakonshme, pas dorëheqjes së kryetarëve të këtyre komunave për shkak të taksës së vënë ndaj produkteve serbe nga qeveria e Kosovës. Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, 42.2 % të qytetarëve të këtyre komunave kanë shfrytëzuar të drejtën...
 • Mbyllen zgjedhjet në veri të Kosovës

  Në orën 19:00 janë mbyllur të gjitha qendrat e votimit në katër komunat e veriut të Kosovës ku u mbajtën zgjedhjet e jashtëzakonshme. Sipas të dhënave të koalicionit të organizatave joqeveritare “Demokracia në Veprim” deri në orën 16:00 dalja e qytetarëve në zgjedhje në këto katër komuna ishte 35% ....
 • Pjesëmarrje e ulët në zgjedhjet komunale në veri

  Me disa parregullsi është shoqëruar procesi i jashtëzakonshëm zgjedhor në katër komunat veriore të Kosovës. Vëzhguesit kanë vërejtur se gjatë procesit të votimit janë lejuar disa qytetarë serbë të votojnë me dokumentacion të Serbisë. Ndërkohë të regjistruar për votim janë vetëm qytetarët të cilët zotërojnë dokumente të Kosovës. Në...
 • Zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri

  Në veri të Kosovës kanë nisur të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme për 4 komunat të banuara kryesisht nga serbët. Votimet kanë nisur në Leposaviç, Zubin Potok, Zveçan dhe Mitrovicë Veriore. Kryetarët e këtyre komunave dhanë dorëheqjen për shkak të taksës 100% për importet serbe e boshnjake. Në total, të...
 • Mitrovica e Veriut në heshtje zgjedhore

  Janë bërë të gjitha përgatitjet për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme në katër komunat veriore të Kosovës. Është hera e parë që në komunat veriore kandidatët për të kryetar nga komuniteti serb janë vetëm të një partie, ajo e Listës Serbe. Partia Qytetare Serbe e Oliver Ivanoviçit, i vrarë...
 • Gjuriçit i refuzohet leja për vizitë në Kosovë

  Shefi i zyrës për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç nuk do të lejohet të hyjë të dielën në territorin e Kosovës. Ministria e Jashtme e Kosovës refuzoi kërkesën e tij për të vizituar veriun e vendit. Sipas zëdhënësve të Ministrisë së Jashtme, kërkesa e paraqitur nga Gjuriç...
 • Brovina kërkon falje për foton

  Vërtetësinë e fotografisë së publikuar dje para mediave nga deputetja Flora Brovina e ka vënë në pikëpyetje edhe vetë ajo duke thënë se nuk e ka verifikuar. Brovina ka kërkuar falje në një konferencë për media pasi  u mor rreth tre orë në pyetje nga Prokuroria Speciale. “Fotografia me...
 • Digjet makina e zv/ministrit serb të Qeverisë së Kosovës

  Zëvendësministrit të Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale në Qeverinë e Kosovës, Millosh Peroviç, i është djegur makinës në orët e para të mëngjesit, konfirmon Policia e Kosovës. “Mbrëmë në orën 2 e 42 minuta, në qendër të Zubin Potokut, është djegur vetura Volkswagen Passat, me tabela të Kragujevcit...
 • Parlamenti voton rezolutën për krimet serbe

  Debat i gjatë dhe i ashpër është zhvilluar para miratimit të rezolutës për dënimin e krimeve e genocidit serb në Kosovë. Ndërsa publikimi i fotografisë nga deputetja Flora Borvina, ku shihet dhunimi i një gruaje nga serbët gjatë luftës në Kosovë, ka zgjuar reagime të mëdha. Reagimi i parë...
 • Deputetja publikon dëshmi se si ushtarët serbë kanë abuzuar me një grua

  Deputetja Flora Brovina, posedon një dëshmi që do ta paraqesë për krimet serbe në Kosovë, e ku shihet një grua duke u dhunuar nga serbët, ndërsa prapa janë familjarët e saj. Brovina ka thënë se kjo grua është ende gjallë dhe është e gatshme të dëshmojë për këtë rast,...
 • Ambasada e SHBA në Kosovë: Persona të dënuar emërohen në poste të larta

  Ambasada amerikane në Prishtinë shpreh shqetësim për emërimet në poste të larta qeveritare të personave të akuzuar për vepra të ndryshme penale. Në një njoftim të ambasadës, theksohet se këto emërime të qeverisë kosovare minojnë besimin e publikut. “Shtetet e Bashkuara janë thellësisht të shqetësuara nga emërimet e Qeverisë...
 • Dëbimi i 6 shtetasve turq nga Kosova

  Pas dhjetë muajsh punë, komisioni parlamentar për dëbimin e shtetasve turq nga Kosova ka miratuar raportin ku saktësohen 31 shkelje. Ndërsa përmendet fakti se Presidenti Hashim Thaçi nuk ka dhënë dëshmi që vërteton ose mohon se ka ditur për operacionin. “Ky raport i komisionit parlamentar do t’i shkojë seancës...
 • Thaçi shprehet i zhgënjyer nga mosuniteti i BE-së kundrejt Kosovës

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë të mërkurën se është befasuar për të keq kur ka mësuar që për takimin e mbajtur në Berlin ditë më parë me liderët e Ballkanit Perëndimor, nuk kishte koordinim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai i bëri këto komente në një...
 • Kur është i mundur liberalizimi i vizave për Kosovën?

  Ndërkohë që kryeministri i Kosovës, Haradinaj shprehet optimist për mundësinë e liberalizimit të vizave me Kosovën në Bruksel askush nuk flet për datën e heqjes së vizave për kosovarët. Por si realizohet ky proces në BE? Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka dhënë një parashikim se regjimi i vizave...
 • Haradinaj akuza Mogherinit

  Në një konferencë për mediat, Ramush Haradinaj ka thënë se tani Gjermania dhe Franca kanë marrë në duar të sigurta procesin e dialogut pas Samitit të Berlinit. Ramush Haradinaj, kryeministër i Kosovës: Mogherini tha në Tiranë hiqeni taksën se ua ndaj Kosovën menjëherë. Është hequr nga duart e Mogherinit dhe...
 • Vritet një kosovar në Siri

  Një tjetër kosovar është vrarë në Siri. Rron Emini, nga Prishtina, është vrarë në zonën e konfliktit në Siri. Vdekjen e tij e ka konfirmuar ministri i Drejtësisë i Kosovës, Abelard Tahiri, i cili ka thënë se Emini ishte pjesë e grupit Al-Nusra. 23-vjeçar kishte shkuar në Siri në...
1 2 3 129
Emisione