Kategoria : Kosova

 • Franca vijon të mbështesë Kosovën

  Kryetarja e Komisionit për Integrime Evropiane të Kuvendit të  Kosovës, Njomza Emini, priti sot në takim ambasadoren e Francës në Kosovë, Maryse Daviet, me të cilën diskutoi për bashkëpunimin midis dy vendeve dhe agjendën evropiane të Kosovës. Gjatë këtij takimi, diplomatja franceze konfirmoi mbështetjen e shtetit francez për Kosovën edhe...
 • Nuland: Demarkacioni, i rëndësishëm për perspektivën integruese të Kosovës

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka pritur në takim ndihmës sekretaren amerikane të Shtetit për Çështje të Evropës dhe Euroazisë, Victoria Nuland. Mustafa dhe Nuland diskutuan për zhvillimet në Kosovë, për bashkëpunimin dhe përkrahjen e mëtejme të SHBA-ve për Kosovën. Kryeministri i Kosovës e ka informuar zyrtaren amerikane për...
 • Policia vret një person në Gjilan

  Një person është vrarë nga një punonjës i policisë së Kosovës, mbrëmjen e djeshme në orët e vona të natës në Gjilan. Ai është i moshës 30 vjeç, me inicialet B.R dhe vrasja e tij e sipas mediave kosovare është konfirmuar edhe nga Policia e Gjilanit. Në një deklaratë...
 • Nuland në Kosovë për krijimin e Forcës së Armatosur

  Zëvendës-sekretarja e shtetit amerikan, Victoria Nuland është duke vizituar në Kosovën, ku ka pasur disa takime me drejtuesit e institucioneve. Fillimisht, zyrtarja amerikane ka takuar presidentin e vendit, Hashim Thaçi, më pas me kreun e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ndërsa vijon takimin me kryeministrin Isa Mustafa Takimet e...
 • Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Minxhozi: Demarkacioni nuk zgjidhet me flamuj

  Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, ka kërkuar nga pushteti dhe opozita kosovare që të dialogojnë për t’i zgjidhur mosmarrëveshjet për demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Ai ka thënë se vendosja e flamujve nuk e zgjidh këtë problem. Ambasadori i Shqipërisë në Prishtinë, Qemal Minxhozi, i...
 • Komiteti i PE voton pro rekomandimit të liberalizimit të vizave për Kosovën

  Komiteti për Politikë të Jashtme i PE-së, ka votuar pro rekomandimit e Komisionit Europian, për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Lajmin e ka bërë të ditur raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian, Ulrike Lunacek. Në profilin e saj në Twitter, Lunacek shkruan se: “Tani çelësi për t’i...
 • Kosova shkatërron sot mbi 2 mijë armë

  Kosova do t’i bashkohet sot ditës ndërkombëtare vjetore për shkatërrimin e armëve të vogla. Me mbështetjen e Zyrës së Jashtme Gjermane dhe Programit për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara, Kosova pritet të shkatërrojë sot mbi 2382 armë të vogla dhe të lehta (AVL), përkatësisht 888 armë të shkurtra dhe 1494...
 • “Kam qenë spiun”, historia e shqiptarit që ka punuar për CIA-n

  Një mbrëmje në shkurt, një shqiptar hyn në metro në qendrën “Barclays” në Brooklyn dhe arrestohet nga policia pasi përdori një MetroCard studenti me ulje, që rezultoi e vajzës së tij. Blerim Skoro, qytetar i Kosovës tani ndodhet në burg, dhe mund të përballet me depërtimin. “Unë kam punuar për qeverinë...
 • Duke pritur heqjen e vizave për Kosovën, por…

  Anëtarja e Parlamentit Evropian, Tanja Fajon, ka thënë se shtyhet votimi për liberalizimin e vizave për Kosovën. “Është shtyrë votimi për udhëtim të lirë pa viza për Kosovën për shtator. Votimi, në masë të madhe, varet nga ratifikimi i marrëveshjes kufitare me Main e Zi”, ka shkruar evrodeputetja, Tanja...
 • Demarkacioni, Nuland viziton Kosovën

  Ndihmës Sekretarja Amerikane e Shtetit për Evropën dhe Azinë Victoria Nuland, do të vizitojnë në fund të kësaj jave Kosovën. Një ndër tematikat kyçe që zyrtarja e lartë amerikane do të bisedojë me përfaqësuesit e partive politike në vend, është zgjidhja e çështjes së demarkacionit me Malin e Zi,...
 • Kosova, shumë shpejt me Ushtri

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për agjencinë serbe të lajmeve Beta, deklaroi se Kosova dhe Serbia duhet t’i përmbushin detyrimet e tyre në bazë të marrëveshjeve të arritura në Bruksel, në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve të ndërsjella. Siç shkruan Klan Kosova, Thaçi u...
 • Kosovë/26 vjet nga deklarata e 2 Korrikut

  Data 2 Korrik, shënohet 26 vjetorin e miratimit të Deklaratës Kushtetuese të 2 Korrikut 1990, në të cilën  Kosova shpallej njësi e veçantë në kuadër të federatës së ish-Jugosllavisë. 2 Korriku i vitit 1990 njihet si data kur Kosova shënojë një nga hapat më të rëndësishëm për pavarësimin e...
 • Demarkacioni me Malin e Zi, shtyhet sërish seanca e votimit

  Kuvendi i Kosovës do të mblidhet të hënën për të caktuar seancës plenare të radhës, por sipas Klan Kosovës, as në këtë seancë nuk është parashikuar votimi për ratifikimin e Demarkacionit me Malin e Zi. Nga 10 pikat që pritet të diskutohen në kryesi, në asnjërën prej tyre nuk përmendet...
 • Kosovë/13 vite burg për serbin, shpallet fajtor për terrorizëm

  Një gjykatë në Prishtinë ka dënuar me 13 vjet heqje lirie një shtetas nga Serbia, për akuzën e terrorizmit. Slobodan Gavriç u arrestua në Prishtinë, në Dhjetor të vitit 2014. Në makinën me të cilën po udhëtonte, policia gjeti 12.2 kilogramë lëndë shpërthyese. Në Korrik të vitit të shkuar,...
 • Vetëvendosje tregon kufirin mes Kosovës dhe Malit të Zi

  Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje kanë dalë në terren për të treguar kufirin mes Kosovës dhe Malit të Zi. Deputeti Fisnik Ismaili, teksa ka postuar këtë foto në profilin e tij në Facebook, shkruan: “Kjo pikë është kufiri i vërtetë në mes të Kosovës dhe Malit të Zi, ku ne, Deputetët e...
 • “Kosova, e bekuar për miqtë që ka nëpër botë”

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ndodhet në një vizitë zyrtare në Panama. Me anë të një postimi në rrjete sociale, kreu i shtetit kosovar bëri të ditur se do të zhvillojë disa takime me përfaqësues të shteteve të Amerikës Qendrore dhe Latine, për të vijuar me axhendën bilaterale dhe atë të njohjes....
 • Fatmir Limaj zgjidhet kryetar i NISMA

  Fatmir Limaj është kryetari i ri i partisë NISMA. Ai u zgjodh në krye të kësaj force politike pas një votimi të fshehtë të delegatëve të saj. Siç raporton Klan Kosova, Limaj ka marrë vetëm 15 vota kundër, nga 520 delegatët që morën pjesë në votim, ndërsa 3 prej këtyre votave...
 • Dalja e Britanisë nga BE, lajm i trishtë për Kosovën

  Dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian paraqet jo vetëm një lajm të trishtë për BE-në, por edhe për Kosovën dhe të gjitha vendet që aspirojnë integrimet evropiane, ka thënë Ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku. Në një prononcim për Radion Evropa e Lirë, Ministri Çollaku ka deklaruar se...
 • Mustafa: Kosovarët kërkojnë të kthehen nga ISIS

  Kryeministri i Kosovës , Isa Mustafa, ka folur sërish për  luftën kundër terrorizimit, por edhe për rrezikun që i kanoset vendit nga sulmet terroriste. Ai në një intervistë për emisionin InfoBox të RTV Dukagjinit ka thënë se  Kosova aktualisht qëndron mirë në këtë drejtim, derisa ka përmendur edhe mosshkuarjen...
 • Deputetët e Kosovës, më të paguarit në rajon

  Deputetët e Kosovës kanë paga më të larta krahasuar me ata të vendeve fqinje. Siç raporton Klan Kosova, deputetët kosovarë marrin deri në 2000 euro në muaj. Mediat në Kosovë kanë nxjerrë të dhënat e pagave mujore të shteteve të rajonit, nga ku rezulton se Kosova edhe në krahasim...
Emisione