Kategoria : Kosova

 • Deputetët e Kosovës, më të paguarit në rajon

  Deputetët e Kosovës kanë paga më të larta krahasuar me ata të vendeve fqinje. Siç raporton Klan Kosova, deputetët kosovarë marrin deri në 2000 euro në muaj. Mediat në Kosovë kanë nxjerrë të dhënat e pagave mujore të shteteve të rajonit, nga ku rezulton se Kosova edhe në krahasim...
 • Arrestohet ushtari i FSK, abuzoi seksualisht me të miturën në SHBA

  Zyrtarë të Ministrisë së Forcës së Sigurisë kanë konfirmuar se një pjesëtar i kësaj Force është arrestuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me dyshimin për abuzim seksual me një të mitur. Zëdhënësi i FSK-së, Ibrahim Shala, tha se togeri Ismajl Sekiraqa, që ndodhej në trajnim në SHBA, është...
 • Komision Etike për të parandaluar fyerjet në Kuvend

  Deputetja e PDK -së, Blerta Deliu – Kodra vlerëson si të nevojshme formimin e një komisioni për etikën në Kuvendin e Kosovës. Për ngritjen e këtij komisioni, ajo tha se Kosova ka mbështetjen e Kongresit Amerikan. Siç raporton Klan Kosova, Deliu – Kodra beson se ky mekanizëm do ta forcojë...
 • Kosovë/ Mbrojtja nga sulmet kibernetike, nevojë emergjente

  Një delegacion i kryesuar nga zëvendësministri i MPB-së, Nehat Mustafa, njëherësh koordinator Nacional i Strategjisë për Siguri Kibernetike, ka vizituar Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, “Adem Jashari”, ku u prit nga Ali Krasniqi menaxher i Departamentit të TIK të aeroportit. Siç njofton kumtesa nga MPB-ja, zëvendësministri Mustafa njoftoi nikoqirët për...
 • Opozita kosovare paralajmëron protesta

  Forcat opozitare në Kosovë kanë paralajmëruar protesta për të kundërshtuar marrëveshjet për Demarkacionin me Malin e Zi dhe Bashkësinë e Komunave me shumicë Serbe. Ndonëse nuk kanë caktuar një datë, Deputetja e AAK-së Teuta Haxhiu, sipas Klan Kosova është shprehur se partia që ajo përfaqëson do t’i bashkohet çdo subjekti...
 • BB, kontribut në zhvillimin ekonomik të Kosovës

  Ministri i Financave i Kosovës, Avdullah Hoti, priti sot në takim drejtorin e ri të Zyrës së Bankës Botërore në Prishtinë Marco Mantovanelli, me të cilin bisedoi për kontributin e BB-së për Kosovën, si dhe vazhdimin e bashkëpunimit mes dy institucioneve. Gjatë takimit, Hoti e njohu Mantonavellin me të...
 • Parlamenti voton vazhdimin e misionit të EULEX

  Parlamenti i Kosovës ka votuar me një shumicë prej 84 votash vazhdimin e mandatit të Misionit të EULEX-it. Me këtë votim, ky mision do të qëndrojë në Kosovë edhe për dy vite të tjera. Siç raporton Klan Kosova, me 84 vota pro është votuar për ndryshimet dhe plotësimin e ligjeve që ndërlidhen...
 • Antikorrupsioni, hetim pasurisë së Mustafës

  Agjencia Antikorrupsion do të hetojë pasurinë e Kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa. Siç raporton Klan Kosova, në listën e zyrtarëve të lartë publikë, të cilët do t’i nënshtrohen kontrollit të plotë të pasurisë, është edhe Zv/kryeministri, njëherazi edhe Ministër i Drejtësisë, Hajredin Kuçi, ashtu sikurse edhe Kryetari i Prishtinës,...
 • Letra e Mogherini-t, qeveria e Kosovës mblidhet nesër për EULEX-in

  Ka mbërritur në Prishtinë letra e shefes së Bashkimit Europian për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Federica Mogherini lidhur me vazhdimin e mandatit të EULEX-it në Kosovë. Qeveria kosovare do të mblidhet nesër për të vendosur se çfarë do të bëhet më tutje. Kryeministri Isa Mustafa, në...
 • Kosova dhe Italia, bashkë në luftën kundër krimit

  Kosova dhe Italia do të bashkëpunojnë ngushtë në luftimin e krimit. Kjo dhe një sërë çështjesh të tjera janë dakordësuar gjatë takimit të mes Ministrit të Brendshëm të Kosovës dhe homologut të tij italian. Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës,  Skënder Hyseni, i cili po qëndron për vizitë...
 • Vdekja e 3-vjeçares, protesta në Prizren

  Në Prizren ka nisur protesta për dorëheqjen e zyrtarëve, përgjegjës  për vdekjen e tre vjeçares, Xheneta Gashi. Xheneta u zu nga një shtëpi e vjetër, muret e së cilës u rrëzuan, në qendrën historike të Prizrenit, raporton Klan Kosova. Ismet Kryeziu, Drejtor i Institutit Demokrat të Kosovës, ka thënë se...
 • Takim 3 palësh për luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore

  Në Prishtinë u mbajt sot takimi tre palësh për implementimin e protokolleve, me qëllim të ngritjes së bashkëpunimit në parandalimin dhe luftimin e trafikimit me njerëz në mes Kosovës, Shqipërisë dhe Malit të Zi. Në këtë takim morën pjesë, Koordinatori Kombëtar i Kosovës për luftën kundër trafikimit me njerëz,...
 • Shiti të dhënat e ushtarëve amerikan tek ISIS, i riu nga Kosova para gjykatës

  Ardit Ferizi, i riu nga Kosova do të dalë para gjykatës së Virxhinia, SHBA, ndërsa përballet me akuzat e terrorizmit. Seanca do të mbahet në 15 qershor dhe është një seancë dëgjimore. 20-vjeçari, dyshohet se i ka dhënë informacione për 1,300 pjesëtarë të ushtrisë amerikane, Shtetit Islamik. Ai fillimisht...
 • Kosovë/ 95 % e qytetarëve kundër përfshirjes në konfliktet në Siri dhe Irak

  Një studim i Qendrës së Kosovës për studime të sigurisë, nxjerr në pah se shumica e qytetarëve të anketuar e shohin të rrezikshme pjesëmarrjen e qytetarëve të Kosovës në luftërat në Siri dhe Irak përkrah organizatave terroriste. Rezultatet janë përmbledhur në një edicion të posaçëm të Barometrit të Sigurisë...
 • Edhe në Kosovë sulm për shkak të orientimeve seksuale

  Qendra për Zhvillimin e Grupeve Shoqërore (CSGD) ka njoftuar se dy persona homoseksualë ishin viktima të një sulmi, që ka ndodhur të premten në mbrëmje në Ferizaj. Nga ky sulm ata kanë pësuar lëndime në trup dhe fytyrë sdhe kanë kërkuar ndihmë mjekësore, njoftoi CSGD dhe ka shtuar se...
 • Gjermania bllokon Serbinë në BE, shkak Kosova

  Gjermania nuk do ta ratifikojë marrëveshjen për pranimin e Serbisë në BE, nëse Kosova nuk bëhet anëtare me të drejta të plota në Kombet e Bashkuara, raporton e përditshmja serbe “Danas”  “Kreut shtetëror të Serbisë i është thënë para dy vitesh se anëtarësimi i Kosovës në OKB do të...
 • 17 vjet nga hyrja e NATO-s në Kosovë

  Shtatëmbëdhjetë vjet më parë, trupat paqeruajtëse të udhëhequra nga NATO, hynë në Kosovë prej nga po largoheshin trupat serbe. Që atëherë 12 Qershori i vitit 1999 cilësohet si dita e lirisë së Kosovës. Shtatëmbëdhjetë vjet më pas, Kosova është në vitin e tetë të pavarësisë së saj ndërsa zyrtarë...
 • Ish-drejtori i CIA-së: Do të ketë ndryshim të kufijve në Kosovë

  Ish-drejtori i CIA-së, Steven Meyer, ka deklaruar se në Ballkan do të ketë ndryshim të kufijve. Në një intervistë për “Veçernje Novosti”, ka thënë se do të ketë ndryshim të kufijve të Bosnjës dhe Hercegovinës, Kosovës dhe Maqedonisë. Kjo e fundit është më kritike për shkak se ka përplasje...
 • Mustafa: Të gatshëm të bisedojmë me opozitën

  Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa në një intervistë për “Deutsche Welle”, ka folur mbi debatin me opozitën për demarkacionin me Malin e Zi, dialogun me Serbinë, vazhdimin e mandatit të misionit EULEX, si dhe Gjykatën Speciale. DW: Zoti Kryeministër, sa jeni i bindur se do të ratifikohet marrëveshja e...
 • Kosovë/ Misioni i EULEX, deri në Qershor 2018

  Qeveria e Kosovës i ka dhënë mbështetje vazhdimit të mandatit të misionit të Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit – EULEX-it, edhe për dy vite tjera. Vazhdimi i mandatit të EULEX-it ka marrë mbështetjen përmes miratimit të dy Projektligjeve përkatëse, të cilit do t’i procedohet Kuvendit për miratim. Vendimi...
Emisione