Kategoria : Kosova

 • Thaçi: Liberalizimi i vizave, hapi i radhës për Kosovën

  Për Hashim Thaçin, pas MSA -së, hap i natyrshëm është liberalizimi i vizave për Kosovën. Deklaratën, Presidenti i Kosovës e bëri gjatë një takimi që pati sot me Sekretarin francez të Shtetit për Çështje Evropiane, Harlem Désir, si dhe Ministrin e Shtetit për Evropë të Gjermanisë, Michael Roth. Siç shkruan Klan Kosova, Thaçi...
 • Kosovë/Marrëveshja e Stabilizim – Asociimit bashkon pozitën me opozitën

  Pak kohë pas incidenteve të ndodhura në Kuvendin e Kosovës ku u hodh gaz lotsjellës, liderët e partive politike nga pozita dhe opozita janë ulur së bashku në një tryezë diskutimi. Kjo tryezë ka në fokus Marrëveshjen e Stabilizim – Asociimit, marrëveshje e cila ka hyrë në fuqi me...
 • Kosovë/ Qeveria miraton ligjin kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit

  Qeveria e Kosovës ka miratur projektligjin për parandalimin e pastrimit të parave dhe luftimin e financimit të terrorizmit. Projektligji që duhet të miratohet në parlamentin e Kosovës, përcakton masat, autoritetet përgjegjëse dhe procedurat për zbulimin, parandalimin e pastrimit të parave dhe luftimin e financimit të terrorizmit. Kryeministri i Kosovës,...
 • Policia e Kosovës ndalon sërish Visar Ymerin

  Policia e Kosovës ka ndaluar sërish Kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymerin, për ta dërguar në gjykatë në kuadër të një procesi gjyqësor lidhur me një incident të ndodhur në vitin 2012. Ymeri bashkë me dy deputetë të tjerë të Vetëvendosjes janë në një proces gjyqësor me deputetin e Partisë...
 • Marrëveshja e Kosovës me Serbinë për letërnjoftimet, reagon opozita

  Dy partitë opozitare Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma kanë reaguar menjëherë duke kritikuar qeverinë e Kosovës pas marrëveshjes së arritur për njohjen e letërnjoftimeve serbe. AAK-ja e cilëson të dëmshme, lëshuarje pe ndaj Serbisë dhe mbi të gjitha kërkon shfuqizim të kësaj marrëveshje, raporton Klan Kosova. “Njoftimet...
 • Kosovë – Serbi, marrëveshje reciproke për certifikatat ADR

  Kosova ka arritur një marrëveshje falë ndërmjetësimit të BE -së me Serbinë për njohjen e certifikatave për transportin e mallrave të rrezikshme ADR, mes dy shteteve. Në një njoftim të ministrisë për dialog në qeverinë e Kosovës, thuhet se në orët e para të mëngjesit të së mërkurës palët...
 • Zgjedhjet parlamentare të Serbisë edhe në Kosovë

  Misioni i OSBE – së në Kosovë është angazhuar në zgjedhjet e Serbisë në lehtësimin e votimit të serbëve të Kosovës. Zgjedhjet parlamentare të Serbisë që zhvillohen më 24 Prill, do të mbahen edhe në Kosovë. Nuk do të ketë qendra votimi, por, siç thuhet “pika grumbullimi”, të votave...
 • Inspektim i përbashkët policor Kosovë – Shqipëri

  Nga dita e nesërme do të nisë inspektimi i përbashkët nga Inspektoriati i Kosovës dhe SHÇBA- së  (Shërbimi për çështjet e Brendshme dhe Ankesat) i Shqipërisë. Ceremonia e fillimit të këtij inspektimi do të nisë nga ora 11:00, në objektin e Drejtorisë së Policisë në Kukës, pas një takimi...
 • Tre vjet nga marrëveshja e parë Kosovë-Serbi

  Plot tre vjet bëhen sot që Kosova dhe Serbia kanë nënshkruar marrëveshjen e parë për normalizimin e marrëdhënieve. Dokumenti është nënshkruar nga kryeministrat e atëhershëm të Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe Ivica Daçiç, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Megjithatë, zbatimi i marrëveshjes në praktikë ka ngecur në shumë pika....
 • Zyrtarizohet marrëveshja mes AAK dhe Nismës

  Ashtu siç e kishin paralajmëruar, dy liderët e partive opozitare, Ramush Haradinaj, i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Fatmir Limaj i Nismës për Kosovën kanë nënshkruar sot marrëveshjen parazgjedhore. Në fjalën e tij, Limaj tha se kjo është një marrëveshje alternative për qytetarët e Kosovës dhe se mund...
 • Thaçi vizitën e parë si president, në Amerikë

  Presidenti i ri i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë muajit Maj pritet të zhvillojë një vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjatë qëndrimit në këtë vend , lideri kosovar do të takohet me Joe Biden, zëvendësin e presidentit amerikan, Barack Obama, shkruan Klan Kosova. Kjo do të jetë...
 • Kosovë/ Pritet të zgjerohet lista e serbëve “non grata”

  Qeveria e Kosovës pritet të zgjerojë listën e zyrtarëve serbë, që do t’u ndalohet hyrja në Kosovë për shkak të krimeve dhe spastrimit etnik të shqiptarëve gjatë luftës së vitit 1999. Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi, ka thënë se pas Vojislav Sheshelit dhe Lubisha Dikoviçit,...
 • Maqedoni – Kosovë, nga sot me karta identiteti

  Qytetarët e Kosovës dhe Maqedonisë nga dita e sotme, kufirin mund ta kalojnë vetëm me karta identiteti. Në ceremoninë e fillimit të lëvizjes së qytetarëve vetëm me ID, zv/Ministri i brendshëm i Maqedonisë Agim Nuhiu, komunikimin me homologët kosovarë e bëri në gjuhën maqedonase. Pas takimit, dy zv/ministrat e...
 • Donika Kada-Bujupi zyrtarisht te VV, braktis AAK-në e Haradinaj

  Deputetja që ka dhënë dorëheqje nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Donika Kada-Bujupi zyrtarisht i është bashkuar Lëvizjes Vetëvendosje. Ajo ka marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm të Lëvizjes Vetëvendosje. “Më lejoni që ta përmbyll këtë fjalë me thënien: “Po të më jepej mundësia të zgjidhja në mes...
 • AAK e Nisma, koalicion pa Vetëvendosjen

  Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën pritet që të zyrtarizojnë këtë të hënë koalicionin e tyre parazgjedhor. Klan Kosova ka mësuar se Lëvizja Vetëvendosje nuk do të jetë pjesë e këtij koalicioni. Edhe Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ardian Gjini, i ftuar në “Info Magazine”, konfirmoi...
 • Kërcënimi i serbëve: Bllokojmë pikëkalimet nëse na refuzoni letërnjoftimet

  Pas njoftimit të Prishtinës se do të ndalojë lëvizjen nëpër vendkalimet administrative me letërnjoftime serbe, kanë reaguar kryetarët e komunave të Veriut të Kosovës. Siç shkruan Klan Kosova, që citon një media në Veri të Mitrovicës, përmes një komunikate për shtyp, drejtuesit e komunave kanë paralajmëruar se nëse kjo...
 • Inaugurohet Qendra për Promovimin e të Drejtave të Grave

  Qendra për Promovimin e të Drejtave të Grave (QPDG) në Drenas, ka inauguruar objektin e ri, ku do të kenë mundësinë që aktivitetet e tyre t’i kryejnë në hapësira më të mira. Në inaugurimin e këtij objekti të pranishëm ishin edhe presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ish Presidentja Atifete...
 • Mustafa: Opozita pengoi punën e qeverisë

  Kryeministri Isa Mustafa ka akuzuar opozitën se ka penguar qeverinë në punën e saj. Akuzat, Mustafa ia drejtoi partive opozitare, gjatë prezantimit të raportit të punës së ekzekutivit për vitin 2015, para kabinetit qeveritar. Siç raporton Klan Kosova, Kryeministri tha se është realizuar 85 deri në 95 përqind e planit...
 • Kosova refuzon të fusë mësimin fetar në shkolla

  Kosova ka refuzuar të fus mësimin fetar në shkolla, për sistemin fillor edhe atë të mesëm. Ligji aktual për arsimin parauniversitar në Republikën e Kosovës nuk lë hapësirë që të futet si pjesë e arsimit edhe edukata fetare si lëndë e veçantë. Futja e kësaj lëndë në institucionet arsimore, dikton...
 • Propagandë pro ISIS, gjykata dënon me 7 muaj burg Samet Imishtin

  Një gjykatë në Kosovë ka dënuar me 7 muaj heqje lirie dhe 800 euro gjobë 44 – vjeçarin Samet Imishti, i cili akuzohet për propagandë në mbështjetje të organizatës terroriste ISIS. Imishti, nga fshati Rezhancë i Komunës së Hanit të Elezi, u arrestuar në Dhjetor të vitit të kaluar...
Emisione