Kategoria : Kosova

 • Mustafa: E ardhmja e EULEX, ende e paqartë

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa deklaron se nuk është ende e qartë e ardhmja e misionit të EULEX-it dhe se për këtë çështje do të bisedohet edhe në Bruksel. I pyetur nga Klan Kosova, Mustafa tha se pavarësisht përparimeve të arritura deri më tani dhe pavarësisht vazhdimit të këtij...
 • Aktivisti braktis Vetëvendojen, shkon tek PDK

  Sekretari Organiziv i Qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Pejë, Arton Muhaxheri, është larguar nga ky subjekt politik, për t’iu bashkuar Partisë Demokratike të Kosovës. Siç raporton Klan Kosova, lajmin e bëri të ditur vetë Muhaxheri në një postim në llogarinë e tij në Facebook, ku shpjegoi largimin vjen si rezultat i...
 • UEFA ngre komision special për Kosovën

  UEFA do të ngrejë një komision të veçantë për të vendosur për pjesëmarrjen e Kosovës dhe Gjibraltarit në kualifikueset e Kupës së Botës. Hapi i radhës u hodh në mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv të këtij institucioni i mbajtur sot në Bazel. Në njoftimin e saj UEFA sqaron se mund...
 • Opozita: Demarkacioni, i ndarë nga procesi i liberalizimit të vizave

  Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nisma për Kosovën, Jakup Krasniqi, së bashku me kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj kanë zhvilluar ditën e sotme një takim me Komisionerin, Johannes Hahn, ku u fol për zhvillimet politike në Kosovë dhe rrugën europiane të vendit. Siç raporton Klan Kosova, në takim, por edhe në...
 • Kosova dhe Serbia debat në Këshillin e Sigurimit

  Përfaqësuesit e Prishtinës dhe Beogradit gjatë mbedhjes së sotme të  Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara për ccështjen e Kosovën, kanë paraqitur këndvështrime të ndryshme për gjendjen në vend. Ambasadorja e Kosovës, Vlora Çitaku u përqendrua tek arritjet e fundit  të vendit, si anëtarësimi në UEFA dhe FIFA...
 • Presidenti Thaçi pret në takim Komisionerin Hahn

  Presidenti Hashim Thaçi deklaron se Kosova do t’i kryejë të gjitha detyrimet, që zbatimi i vizave të ndodhë sa më shpejt dhe që ky proces të përmbyllet me sukses. Deklaratën, kreu i shtetit e bëri gjatë një takimi që pati sot në Presidencë, me Komisionerin e Bashkimit Evropian për...
 • Axhenda europiane bën bashkë politikën në Kosovë

  Në Kosovë po mbahet sot mbledhja e parë e Komisionit Parlamentar për Stabilizim Asociim, BE – Kosovë. Kreu i Kuvendit, Kadri Veseli ka falenderuar deputetët e BE -së, ndërsa është shprehur se ky është një moment historik, pasi sipas tij, përkrahja e axhendës së Kosovës ka gëzuar një popull të tërë. Siç shkruan Klan...
 • Shqipëri – Kosovë, thellim të bashkëpunimit tregtar

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim Ministrin shqiptar të Financave, Arben Ahmetaj. Siç raporton Klan Kosova, gjatë takimit ata folën për thellimin e bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve, sidomos në lehtësimin e të bërit biznes dhe në forcimin e lidhjeve ekonomike dhe tregtare. Kreu i shtetit...
 • Demarkacioni, opozita paralajmëron rikthim në kuvendin e Kosovës

  Opozita ka paralajmëruar rikthimin në kuvendin e Kosovës, pasi pritet të ratifikohet Marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi. Lëvizja Vetëvendosje thotë se me çdo kusht do të angazhohet për ndalimin e këtij aprovimi. Qeveria, ndërkaq këtë Marrëveshje pritet ta procedojë në Kuvend në fillim të muajit Qershor raporton...
 • Ban Ki -moon, i shqetësuar për marrëveshjen Kosovë-Serbi

  Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së , Ban Ki- moon, ka shprehur shqetësimin e tij lidhur me implementimin e marrëveshjes së dialogut mes Kosovës dhe Serbisë për shkak të ritmit të ngadaltë të zbatimit të saj. Në raportin e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Kosovën, thuhet se në Kosovë...
 • Arrestohet në Kosovë ish – prifti pedofil

  Policia e Kosovës ka arrestuar një ish – prift katolik, me kërkesë të autoriteteve Britanike, pasi akuzohet për abuzim seksual me fëmijë. Ish – prifti Lawrence Soper, dyshohet se gjatë viteve 1991 – 2000, në kohën kur shërbente si prift katolik në Kishën Ealing Abbey në Londër, kishte abuzuar...
 • Mustafa rendit arritjet e qeverisë

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka numëruar disa nga arritjet më të mëdha të qeverisë së drejtuar prej tij. Me anë të një postimi në profilin e tij në Facebook, kreu i qeverisë shkruan se koalicioni PDK – LDK, është qeveria e vendimeve të mëdha. Ndër arritjet më të...
 • Kosovë/Limaj përfundimisht i pafajshëm për rastin “Kleçka”

  Kryetari i “Nismës për Kosovën”, Fatmir Limaj, bashkë me të akuzuarit e tjerë, është shpallur përfundimisht i pafajshëm për akuzat që rëndonin mbi të në rastin “Kleçka”, shkruan Klan Kosova. Gjykata e Apelit në Prishtinë ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore, e cila e kishte shpallur atë të pafajshëm....
 • Kosova bëhet anëtare e FIFA -s

  Kosova është pranuar si anëtare e FIFA -s, në Kongresin e mbajtur në Meksikë. 141 vota pro dhe 23 kundër ishte rezultati përfundimtar duke e nxjerrë nga izolimi shumë vjeçar. Një fitore e futbollit kosovar, që tani ka të drejtë të përfaqësohet në aktivitetet ndërkombëtare me simbolet e shtetit...
 • Ish-Komandanti i UÇK-së në prokurori, dyshohet për vrasjen e dy civilëve shqiptarë

  Fatmir Limaj, i njohur ndryshe si ish-komandant Çeliku është thirrur nga Prokuroria Speciale ku do të përgjigjet për një rast të ri të krimeve të luftës. Ai po hetohet për vrasjen e dy civilëve shqiptarë në rajonin e Malishevës, të ndodhura në vitin 1998. Fatmir Limaj dyshohet se ka...
 • BE: Marrëveshjet Prishtinë – Beograd të zbatohen në tërësi

  Bashkimi Europian kërkon që marrëveshjet mes Prishtinës dhe Beogradit duhet të zbatohen në tërësi  jo të korigjohen. Këtë deklaratë e ka thënë zëdhënësja e shefes për Politika të Jashtme të BE-së, Maja Kocijançiç. “Çdo sugjerim se marrëveshjet e arritura mes Prishtinës dhe Beogradit do të korrigjohen është jashtë realitetit”,...
 • Thaçi: Kosova model i shoqërisë multikulturore

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi në një takim me anëtarët e Këshillit Konsultativ për Komunitete për gjendjen e komuniteteve në përgjithësi në Kosovë, ka thënë se Kosova sot nuk merr shembuj nga rajoni, por është bërë shembull për rajonin, shkruan Klan Kosova. “Jemi shembull se si duhet të promovohet...
 • Kosova mund të pranohet si anëtare në FIFA

  Kosova mund të pranohet anëtare e FIFA -s në Kongresin që do të mbahet në Meksikë. Pasi u bë pjesë e UEFA-s, një tjetër hap i rëndësishëm u hodh me Këshillin Drejtues të FIFA -s, që i kërkoi Kongresit të zgjidhë pozitivisht kërkesat e Kosovës dhe Gjibraltarit. Këshilli Drejtues i...
 • Lunaçek: Serbia nuk ka të ardhme në BE pa njohjen e Kosovës

  Kosova do ta ketë përkrahjen e plotë të Parlamentit Europian në momentin kur rekomandimi për liberalizimin e vizave do të shkojë atje. Kështu ka thënë nënkryetarja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek, në një intervistë ekskluzive për gazetën “Zëri” në Kosovë. Lunacek i ka bërë thirrje edhe klasës politike kosovare...
 • Fraksioni Plus i bashkohet PDK-së

  Anëtarët e Fraksinoit Plus, mes tyre Ajnishahe Halimi, Arben Gecaj dhe Fatos Aliu, gjatë ditës së sotme i  janë bashkuar Partisë Demokratike të Kosovës. Në një konferencë për media kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, e ka cilësuar  aderimin e Fraksionit Plus në PDK, si njw bashkim konceptesh për zhvilllim...
Emisione