Kategoria : Kosova

 • Lunaçek: Serbia nuk ka të ardhme në BE pa njohjen e Kosovës

  Kosova do ta ketë përkrahjen e plotë të Parlamentit Europian në momentin kur rekomandimi për liberalizimin e vizave do të shkojë atje. Kështu ka thënë nënkryetarja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek, në një intervistë ekskluzive për gazetën “Zëri” në Kosovë. Lunacek i ka bërë thirrje edhe klasës politike kosovare...
 • Fraksioni Plus i bashkohet PDK-së

  Anëtarët e Fraksinoit Plus, mes tyre Ajnishahe Halimi, Arben Gecaj dhe Fatos Aliu, gjatë ditës së sotme i  janë bashkuar Partisë Demokratike të Kosovës. Në një konferencë për media kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, e ka cilësuar  aderimin e Fraksionit Plus në PDK, si njw bashkim konceptesh për zhvilllim...
 • Kosovë, Ministri i Brendshëm: Serbët e Kosovës të pajisen me pasaporta biometrike

  Ministri i Punëve të Brendshme i Qeverisë së Kosovës, Skënder Hyseni, u ka bërë thirrje qytetarëve serbë të Kosovës, që të pajisen me pasaportat biometrike të Kosovës, në mënyrë që ta shfrytëzojnë të drejtën për udhëtim në vendet e Schengenit, e cila do të jetë e mundur pas liberalizimit...
 • Mustafa: Kosova në BE dhe NATO, sfida e së ardhmes

  Isa Mustafa, Kryeministri i Kosovës, ka shpallur sot publikisht sfidën e  radhës me të cilën do të përballet Kosova, atë të përmbushjes së kritereve për anëtarësimin Bashkimin Evropian dhe në NATO. Në një postim në Facebook, Mustafa ka shkruar se Kosova ka të gjithë gjitha vlerat për t’u bërë...
 • Veseli: Mos hiqni dorë nga ëndrra europiane

  Kryetari i ri i zgjedhur i PDK-së, Kadri Veseli në fjalimin  e tij në Konventën e PDK-së ka thënë se, zhvillimi ekonomik po pengohet nga korrupsioni. Ai gjithashtu ka thënë se populli është lodhur nga politika me gjuhën e urrejtes , por ka bërë thirje që qytetarët të mos...
 • Kadri Veseli zëvendëson Thaçin, zyrtarisht kryetar i PDK

  Kadri Veseli është zgjedhur kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës. Delegatët kanë aplikuar votim të hapur dhe Veseli nuk ka marrë asnjë votë kundër dhe asnjë abstenim. Veseli, që ishte kandidati i vetëm për kryetar, në fjalën tij para votimit final, ka kërkuar që nëse ende dikush dëshiron të kandidojë për...
 • Mustafa: Europa, më e plotë me Kosovën

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa është shprehur se Europa me Kosovën si anëtare të saj, do të jetë më e plotë. Mustafa këtë koment e ka bërë gjatë konferencës së përbashkët me shefen për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Federica Mogherini dhe komisionerin për Punë të Brendshme...
 • Mogherini: Tek Kosova shoh të ardhmen e Europës

  Me rastin e liberalizimit të vizave nga Komisioni Europian për Kosovën, Përfaqësuesja e lartë e Politikës së Jashtme të BE, Federica Mogherini, u është drejtuar deputetëve të Kuvendit të Kosovës . Mogherini u shpreh se kjo është një ditë shumë e rëndësishme për Kosovën, dhe ky bashkim i bërë...
 • Mogherini viziton sot Kosovën

  Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, viziton sot Kosovën. Mogherini pritet të flasë në një seancë solemne të Kuvendit të Kosovës. Vizita e saj vjen një ditë pasi Komisioni Evropian i ka propozuar Këshillit të Bashkimit Evropian dhe Parlamentit Evropian heqjen e vizave për qytetarët e...
 • “Vetëvendosje” përshëndet liberalizimin, por nuk pajtohet për demarkacionin

  Vendimi i Komisionit Europian për liberalizimin e  vizave për qytetarët e Kosovës është përshëndetur nga Lëvizja Vetëvendosje, por megjithatë ajo ka shprehur një shqetësim sa i përket marrëveshjes me Malin e Zi për demarkacion. “Ne besojmë se privimi i deritashëm i qytetarëve të Kosovës nga lëvizja e lirë brenda...
 • Kosova pa viza, KE jep rekomandimin: Prishtina plotësoi kushtet e vëna

  Komisioni Europian jep rekomandimin e shumëpritur për qytetarët e Kosovës, lëvizjen e lirë afatshkurër në zonën Shengen. Propozimi u prezantua së bashku me vlerësimin pozitiv të Komisionit Europian për Kosovën, duke nënvizuar plotësimin e kërkesave për liberalizim. Dimitris Avramopoulos, Komisioner për emigracionin dhe punët e brendshme: “Sot do t’i...
 • Rihapet Aeroporti i Prishtinës pas incidentit

  Ka filluar normalisht punën Aeroporti i Prishtinës pas incidentit të ndodhur një ditë më parë. Në një njoftim zyrtar për media, thuhet se në orën 16:00 është rihapur Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ,”Adem Jashari” dhe se të gjitha operimet kanë filluar të zhvillohen normalisht. Aeroporti u mbyll përkohësisht pas...
 • Thaçi e Mustafa përgëzojnë anëtarësimin e Kosovës në UEFA

  Pranimi i Kosovës në UEFA është përgëzuar nga Presidenti i vendit, Hashim Thaçi dhe Kryeministri Isa Mustafa. Në një prononcim për Klan Kosovën, Thaçi e konsideroi këtë pranim historik për vendin. Sipas tij, tashmë UEFA u pasurua edhe me një shtet si Kosova. “Faleminderit të gjithëve për angazhimin, ky...
 • EULEX: Sistemi i drejtësisë në Kosovë, i ndikuar politikisht

  Misioni Europian për Sundim të Ligjit në Kosovë (EULEX) thotë se sistemi i drejtësisë në vend është i kapur politikisht. Sipas EULEX, politika ka ndërhyrë në disa prej rasteve më të mëdha gjyqësore. Siç shkruan Klan Kosova, mosgadishmëria e prokurorëve dhe gjyqtarëve për t’u përballur me rastet e mëdha, në të cilat...
 • Historike! Kosova, anëtare e UEFA-s

  Kosova është federata anëtare më e re e UEFA-s. Kongresi i mbajtur të Budapest vendosi me 28 vota pro, 24 kundër dhe 2 të pavlefshme për pranimin e Federatës Kosovare të Futbollit. Vendimi nuk arrit me lehtësi, pasi fillimisht u votua kundër ndyshimit të statutit të UEFA-s. Më pas...
 • Prishtinë/ Avioni del nga pista, aeroporti pezullon fluturimet

  Një avion i kompanisë “Turkish Airlines” ka dalë nga pista në Aeroportin e Prishtinës për shkak të reshjeve të shiut. Lajmin e ka konfirmuar edhe zëdhënësja e Aeroportit “Adem Jashari”, ku ka bërë me dije se është pezulluar aktiviteti si dhe janë ndërprerë fluturimet deri në normalizimin e situatës....
 • Pranimi i Kosovës në UEFA, Thaçi takim me presidentin e FFK-së

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur në kabinetin e tij Kryetarin e Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri, në prag të kongresit të UEFA-s në Budapest, ku do të vendoset nëse Kosova do të pranohet apo jo në Federatën Europiane të Futbollit. Në takimin e përbashkët, Thaçi...
 • “Heqja e vizave për Kosovën, çështje orësh”

  “Procesi për liberalizimin e vizave nuk është duke i numëruar ditët dhe javët, por mund të them se është duke i numëruar orët”. Kjo deklaratë është bërë nga Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. “Mund të them se Kosova ka zbatuar të gjitha kriteret e nevojshme për rekomandimin...
 • FT: Kosova javën e ardhshme merr liberalizimin e vizave

  Komisioni Europian do të rekomandojë javën e ardhshme heqjen e vizave për Kosovën dhe qytetarët e saj që të mund të lëvizin lirshëm në zonën Shengen, përkundër se pesë anëtarë të Bashkimit Europian, përfshirë Spanjën, nuk e njohin zyrtarisht Kosovën, shkruan Financial Times, raporton Klan Kosova. Kosovës do t’i...
 • Kosovë/Ish-deputeti Azem Syla dërgohet në burgun e sigurisë së lartë

  Ish-deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Azem Syla, pasi ka marrë masa e paraburgimit prej 30 ditësh, është dërguar në burgun e sigurisë së lartë në Dyz. Rastin është duke e ndjekur penalisht Prokuroria Speciale e Kosovës, shkruan Klan Kosova. Azem Syla është dorëzuar me 29 prill 2016 dhe ka...
Emisione