Kategoria : Kosova

 • Ambasadori anglez flet për sfidat ekonomike në Kosovë

  Të martën në Prishtinë, u mbajt konferenca “Perspektiva Ekonomike e Kosovës – Sfidat dhe mundësitë”, e organizuar nga Leadership and Growth Council dhe e përkrahur nga Ambasada e Britanisë së Madhe në Prishtinë. Në këtë konferencë ka marrë pjesë edhe Ambasadori i Ambasadës Britanike në Kosovë, Ruairi O’Connell i cili i...
 • Pacolli:AKR –ja do të garojë e vetme në zgjedhje

  Kryetari i Partisë Aleanca Kosova e Re, Behgjet Pacolli është shprehur se partia  e tij nuk do të jetë pjesë e asnjë koalicioni .Siç raporton Klan Kosova,Pacolli ka hedhur poshtë të gjitha zërat në lidhje me një bashkëpunim të mundshëm me forcat e tjera poilitike në vend, duke theksuar...
 • Kisha katolike e Kosovës, ftesë Papa Françeskut

  Papa Françesku mund të vizitojë Kosovën me 5 shtator të vitit 2017, pasi Kisha Katolike në Kosovë i ka bërë ftesë në këtë datë, ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës, Vikari gjeneral i Ipeshkëvisë së Kosovës, Don Lush Gjergji. “Sigurisht që dëshira e Papës është t’i vizitojë...
 • Lunaçek: Serbia nuk bëhet pjesë e BE pa njohur Kosovën

  Zëvendëspresidentja e Parlamentit Europian, Ulrike Lunaçek, njëkohësisht raportuese për Kosovën, ka thënë se Serbia nuk do të mund të bëhet pjesë e Bashkimit Europian pa njohur pavarësinë e Kosovës. Këtë ajo e tha gjatë një diskutimi të organizuar në Berlin, nga Fondacioni Hajnrih Bël me temën “Zhvillimi i marrëdhënieve...
 • Opozita e Kosovës mohon ndarjen

  Partitë opozitare në Kosovë kanë mohuar mosmarrëveshjet e brendshme, pavarësisht akuzave ndaj njëra – tjetrës. Pas dështimit të protestës të së shtunës, lideri i AAK -së, Ramush Haradinaj, pranoi publikisht se është ndjerë në siklet me veprimet e opozitës në Kuvendin e Kosovës muajt e fundit, shkruan Klan Kosova....
 • Haradinaj: Kadaj – Bujupi nuk na lajmëroi për largimin e saj nga AAK

  Donika Kadaj – Bujupi nuk e ka lajmëruar fare ish – partinë e saj, Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës, kur vendosi të largohej. Kështu është shprehur sot kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, në një konferencë për media, pas një mbledhje të jashtëzakonshme të partisë, raporton Klan Kosova. Ai pohoi...
 • Kosovë/ 17 vjet nga ngjarja makabre ku u masakruan 243 persona

  Në Krushë të Madhe sot do të zhvillohet një manifestim në shenjë të 17 vjetorit të masakrës së popullsisë civile, raporton Klan Kosova. Në vitin 1999, me 25, 26 dhe 27 Mars në këtë fshat të Rahovecit forcat paramilitare serbe kishin masakruar 243 persona, duke përfshirë edhe gra e fëmijë....
 • Pacolli: Bujqësia, shtylla kryesore për rritjen e ekonomisë

  Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli me anë të postimi në Facebook, deklaroi se shtylla kryesore për të rritur ekonominë e vendit është bujqësia. Siç raporton Klan Kosova, në postimin e tij, Pacolli thekson se Bujqësia ka qenë dhe mbetet shtylla kryesore në të cilën mbështetet krijimi i mundësive për...
 • Kosovë/ Vihet guri i themelit për monumentin kushtuar “Eksodit 99”

  Kryetari i Mitrovicës Agim Bahtiri, nënkryetari Safet Kamberi dhe Kryetari i OJQ “Eksodi 99”, Ali Topalli, kanë vënë gurin e themelit për monumentin kushtuar “Eksodit’99”, i cili do të inaugurohet më 15 Prill të këtij viti, në ditën kur 17 vjet më parë edhe filloi përndjekja e qytetarëve të Mitrovicës nga...
 • Përçahet opozita në Kosovë?

  Udhëheqësit e opozitës së Kosovës shtynë në një datë të pacaktuar protestën e parashikuar për të shtunën. Këtë e bëri të ditur kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj, në një konferencë të përbashkët për shtyp me Visar Ymerin e Vetëvendosjes dhe Fatmir Limajn e Nismës. Mediat...
 • Mustafa: Vendimi i Hagës për Radovan Karaxhiç, triumf i drejtësisë

  Dënimin me 40 vite burg të Radovan Karaxhiç e ka komentuar edhe Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, i cili e ka cilësuar si të pamjaftueshëm dënimin për ish-liderin e serbëve të Bosnjë e Hercegovinës, që kishte bërë krime lufte e gjenocid mbi popullin boshnjak, megjithatë ai thotë se ky...
 • Kosovë/Jahjaga zyrtarëve amerikanë: Mbështetni Kosovën

  Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, teksa ndodhet në vizitën e saj në Amerikë për herë të fundit si zyrtarja më e lartë e shtetit, u takua me zëvendëspresidentin amerikan Joe Beiden, të cilin e falënderoi për përkrahjen personale për Kosovën. Jahjaga më pas u takua edhe me ish sekretaren...
 • Kosovë/ Donika Kada Bujupi jep dorëheqjen nga AAK – ja

  Donika Kada Bujupi ka dhënë dorëheqjen e parevokueshme nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, pas 13 vitesh në këtë subjekt politik. Dorëheqja e Donika Kadaj Bujupit, deputetes dhe njëkohësisht Shefes së Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës nga kjo parti, erdhi menjëherë pasi u shënua Epopeja e...
 • Mustafa: Do kërkojmë demshpërblim për dëmet e luftës, në bisedimet e Brukselit

  Isa Mustafa, kryeministri i Kosovës, është shprehur se në dialogun me Brukselin, qeveria e Kosovës do të kërkojë kompesim për dëmet që i ka shkaktuar Serbia gjatë luftës. Siç raporton Klan Kosova deklarat e shefit të qeverisë erdhën pas pyetjes së deputetes Alma Lama në lidhje me këtë problem,...
 • Prokurori gjerman: Tre kosovarët e arrestuar të dyshuar për një krim serioz

  Prokurori gjerman i cili po merret me çështjen e tre shtetesve kosovarë të arrestuar dje pasi dyshoheshin për një sulm të planifikuar, ka folur në lidhje me hetimet që janë ende në proces, shkruan Klan Kosova. “Mund të konfirmoj se tre persona nga Kosova janë arrestuar në orët e...
 • Gjermani/Arrestohen 3 shqiptarë nga Kosova, dyshohet se po planifikonin një akt kriminal

  Policia gjermane arrestoi tre shqiptarë nga Kosova të martën, të cilët udhëtonin me një makinë me targa belge, pas dyshimeve se po planifikonin një sulm terrorist. Ndalimi i tyre u bë pranë kufirit me Austrinë, përpara sulmeve në Bruksel, ku mbetën të vrarë 34 persona. Lajmi bëhet i ditur nga...
 • Kosovë/ Qeveria i jep mundësi edhe diasporës të investojë në bono thesari

  Ministri i Financave Avdullah Hoti, ka thënë për mediat se Ministria  e Financave po hap zyrtarisht fushatën informuese për mundësinë e re të investimit që do t’i ofrohet diasporës shqiptare. “Këtë vit, për herë të parë do të emetojmë letra me vlerë, dedikuar diasporës tonë. Këto letra me vlerë...
 • Kosovë/Bordi i gazetarëve protesta kundër Mustafës

  Bordi i gazetarëve të Kosovës ka protestuar pas konflitit mes kryeministrit Isa Mustafa dhe gazetarit të “Insajderi”, Vehbi Kajtazi, duke e trajtuar këtë rast si cënim të lirisë së shprehjes. Siç raporton Klan Kosova, gazetarët protestuan para godinës së qeverisë duke i kërkuar Mustafës të dalë publikisht dhe të...
 • Lançohet sistemi i ri në Doganën e Kosovës

  Sistemi i ri në Doganën e Kosovës që mundëson procedura të shkurtuara të transportit është lançuar ditën e sotme. Në përurimin e fillimit të punës së këtij sistemi, i pranishëm ishte edhe Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa. Kryeministri Mustafa aktivizoi këtë sistem të ri, duke bërë dërgimin e parë...
 • Komisioneri Avramopoulos vizitë në Kosovë në prill

  Komisioneri për Çështjet e Brendshme,Migracionin dhe Qytetarinë, Dimitri Avramopoulos pritet të vizitojë në prill Kosovën. Në fokus të vizitës së tij do të jenë bisedimet që lidhen me progresin që ka bërë Republika e Kosovës në përmbushjen e 8 kritereve për liberalizimin e vizave. Siç raporton Klan Kosova, është...
Emisione