Kategoria : Kosova

 • Kosovë/ Vihet guri i themelit për monumentin kushtuar “Eksodit 99”

  Kryetari i Mitrovicës Agim Bahtiri, nënkryetari Safet Kamberi dhe Kryetari i OJQ “Eksodi 99”, Ali Topalli, kanë vënë gurin e themelit për monumentin kushtuar “Eksodit’99”, i cili do të inaugurohet më 15 Prill të këtij viti, në ditën kur 17 vjet më parë edhe filloi përndjekja e qytetarëve të Mitrovicës nga...
 • Përçahet opozita në Kosovë?

  Udhëheqësit e opozitës së Kosovës shtynë në një datë të pacaktuar protestën e parashikuar për të shtunën. Këtë e bëri të ditur kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj, në një konferencë të përbashkët për shtyp me Visar Ymerin e Vetëvendosjes dhe Fatmir Limajn e Nismës. Mediat...
 • Mustafa: Vendimi i Hagës për Radovan Karaxhiç, triumf i drejtësisë

  Dënimin me 40 vite burg të Radovan Karaxhiç e ka komentuar edhe Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, i cili e ka cilësuar si të pamjaftueshëm dënimin për ish-liderin e serbëve të Bosnjë e Hercegovinës, që kishte bërë krime lufte e gjenocid mbi popullin boshnjak, megjithatë ai thotë se ky...
 • Kosovë/Jahjaga zyrtarëve amerikanë: Mbështetni Kosovën

  Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, teksa ndodhet në vizitën e saj në Amerikë për herë të fundit si zyrtarja më e lartë e shtetit, u takua me zëvendëspresidentin amerikan Joe Beiden, të cilin e falënderoi për përkrahjen personale për Kosovën. Jahjaga më pas u takua edhe me ish sekretaren...
 • Kosovë/ Donika Kada Bujupi jep dorëheqjen nga AAK – ja

  Donika Kada Bujupi ka dhënë dorëheqjen e parevokueshme nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, pas 13 vitesh në këtë subjekt politik. Dorëheqja e Donika Kadaj Bujupit, deputetes dhe njëkohësisht Shefes së Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës nga kjo parti, erdhi menjëherë pasi u shënua Epopeja e...
 • Mustafa: Do kërkojmë demshpërblim për dëmet e luftës, në bisedimet e Brukselit

  Isa Mustafa, kryeministri i Kosovës, është shprehur se në dialogun me Brukselin, qeveria e Kosovës do të kërkojë kompesim për dëmet që i ka shkaktuar Serbia gjatë luftës. Siç raporton Klan Kosova deklarat e shefit të qeverisë erdhën pas pyetjes së deputetes Alma Lama në lidhje me këtë problem,...
 • Prokurori gjerman: Tre kosovarët e arrestuar të dyshuar për një krim serioz

  Prokurori gjerman i cili po merret me çështjen e tre shtetesve kosovarë të arrestuar dje pasi dyshoheshin për një sulm të planifikuar, ka folur në lidhje me hetimet që janë ende në proces, shkruan Klan Kosova. “Mund të konfirmoj se tre persona nga Kosova janë arrestuar në orët e...
 • Gjermani/Arrestohen 3 shqiptarë nga Kosova, dyshohet se po planifikonin një akt kriminal

  Policia gjermane arrestoi tre shqiptarë nga Kosova të martën, të cilët udhëtonin me një makinë me targa belge, pas dyshimeve se po planifikonin një sulm terrorist. Ndalimi i tyre u bë pranë kufirit me Austrinë, përpara sulmeve në Bruksel, ku mbetën të vrarë 34 persona. Lajmi bëhet i ditur nga...
 • Kosovë/ Qeveria i jep mundësi edhe diasporës të investojë në bono thesari

  Ministri i Financave Avdullah Hoti, ka thënë për mediat se Ministria  e Financave po hap zyrtarisht fushatën informuese për mundësinë e re të investimit që do t’i ofrohet diasporës shqiptare. “Këtë vit, për herë të parë do të emetojmë letra me vlerë, dedikuar diasporës tonë. Këto letra me vlerë...
 • Kosovë/Bordi i gazetarëve protesta kundër Mustafës

  Bordi i gazetarëve të Kosovës ka protestuar pas konflitit mes kryeministrit Isa Mustafa dhe gazetarit të “Insajderi”, Vehbi Kajtazi, duke e trajtuar këtë rast si cënim të lirisë së shprehjes. Siç raporton Klan Kosova, gazetarët protestuan para godinës së qeverisë duke i kërkuar Mustafës të dalë publikisht dhe të...
 • Lançohet sistemi i ri në Doganën e Kosovës

  Sistemi i ri në Doganën e Kosovës që mundëson procedura të shkurtuara të transportit është lançuar ditën e sotme. Në përurimin e fillimit të punës së këtij sistemi, i pranishëm ishte edhe Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa. Kryeministri Mustafa aktivizoi këtë sistem të ri, duke bërë dërgimin e parë...
 • Komisioneri Avramopoulos vizitë në Kosovë në prill

  Komisioneri për Çështjet e Brendshme,Migracionin dhe Qytetarinë, Dimitri Avramopoulos pritet të vizitojë në prill Kosovën. Në fokus të vizitës së tij do të jenë bisedimet që lidhen me progresin që ka bërë Republika e Kosovës në përmbushjen e 8 kritereve për liberalizimin e vizave. Siç raporton Klan Kosova, është...
 • Kosovë/Këshilli Gjyqësor dënon sulmin ndaj Gjykatës Themelore në Lipjan

  Këshilli Gjyqësor i Kosovës ka reaguar pas sulmit me molotov ndaj degës së Gjykatës Themelore në Lipjan. Siç raporton “Klan Kosova”, me anë të një deklarate për mediat, ky Këshill e ka dënuar ashpër këtë sulm, duke e konsideruar si një veprim të ulët e kriminal ndaj institucioneve të...
 • Vushtrri/Partia e Drejtësisë kundërshton themelimin e komunës së Prelluzhës

  Dega e Partisë së Drejtësisë në Vushtrri ka bërë të ditur qëndrimin e saj se kundërshton kategorikisht themelimin e komunës së re artificiale të Prelluzhës. Sipas kësaj partie formimi i kësaj komune është në kundërshtim të qartë me politikat integruese të komunitetit serb dhe synimit politik për marrëdhënie të...
 • Të mbijetuarat e dhunës seksuale gjatë luftës, Jahjaga pranon aplikacionet e para

  Presidentja e Republikës së Kosovës Atifete Jahjaga ka pranuar sot aplikacionet e para për njohjen e statusit të të mbijetuarit të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë e cila shënon edhe zyrtarisht fillimin e këtij procesi, 17 vite pas përfundimit të luftës, raporton Klan Kosova/tvklan.al...
 • Veseli: OPSH –ja nuk na përçau

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se dështimi i votimit për krijimin e komisionit të Organit Shqyrtues të Prokurimit nuk e ka përçarë koalicioni qeveritar. Ndërsa, sa i përket ekipit ndërkombëtar për Demarkacionin, ai tha se janë të paanshëm dhe presin vlerësimet e tyre, raporton Klan...
 • Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa takon Federica Mogherini

  Kryeministri i Kosovë Isa Mustafa është takuar sot në Bruksel me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, zëvendëspresidente e Komisionit Evropian, Federica Mogherini. Gjatë takimit, është diskutuar për zhvillimet në Kosovë dhe zyrtarja e lartë eropiane është shprehur se shpreson që dialogu...
 • Kosovë/ Përfshihet nga flakët makina e Prokurorit Ali Rexha

  Makina e prokurorit të Prokurorisë Speciale Ali Rexha është përfshirë nga flakët. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme rreth orës 22:00 para banesës së tij, në qendër të Mitrovicës, aty ku mjeti ishte parkuar. Dëshmitarët okularë kanë thënë se persona me maska fillimisht kanë thyer xhamin e veturës dhe...
 • Arrestohet sekretari i lëvizjes “Vetëvendosja”

  Një aktivist i lëvizje “Vetëvendosja”, është arrestuar sot në Kosovë. Bëhet fjalë për Sekretarin e Marrëdhënieve me Jashtë të Lëvizjes, Boiken Abazi, i cili është shtetas shqiptar. Lajmi e ka bërë të ditur vetë lëvizja e cila në rrejtin socila facebook ka shkruar se: “Sot, rreth orës 13:30, tre...
 • Kosovë/ Marko Gjyriq: Trepça është pronë e Serbisë

  Trepça është pronë e Serbisë dhe Beogradi nuk do të lejojë askënd të luajë me pasurinë serbe, ka thënë Drejtori i Zyrës Serbe për Kosovën, Marko Gjuriq, ditën e sotme. “E pyes Mustafën se si e ka menduar që t’i tërheqë mineralet nën Serbinë qendrore nga gropa e Trepçës,...
Emisione