Kategoria : Kosova

 • Lançohet sistemi i ri në Doganën e Kosovës

  Sistemi i ri në Doganën e Kosovës që mundëson procedura të shkurtuara të transportit është lançuar ditën e sotme. Në përurimin e fillimit të punës së këtij sistemi, i pranishëm ishte edhe Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa. Kryeministri Mustafa aktivizoi këtë sistem të ri, duke bërë dërgimin e parë...
 • Komisioneri Avramopoulos vizitë në Kosovë në prill

  Komisioneri për Çështjet e Brendshme,Migracionin dhe Qytetarinë, Dimitri Avramopoulos pritet të vizitojë në prill Kosovën. Në fokus të vizitës së tij do të jenë bisedimet që lidhen me progresin që ka bërë Republika e Kosovës në përmbushjen e 8 kritereve për liberalizimin e vizave. Siç raporton Klan Kosova, është...
 • Kosovë/Këshilli Gjyqësor dënon sulmin ndaj Gjykatës Themelore në Lipjan

  Këshilli Gjyqësor i Kosovës ka reaguar pas sulmit me molotov ndaj degës së Gjykatës Themelore në Lipjan. Siç raporton “Klan Kosova”, me anë të një deklarate për mediat, ky Këshill e ka dënuar ashpër këtë sulm, duke e konsideruar si një veprim të ulët e kriminal ndaj institucioneve të...
 • Vushtrri/Partia e Drejtësisë kundërshton themelimin e komunës së Prelluzhës

  Dega e Partisë së Drejtësisë në Vushtrri ka bërë të ditur qëndrimin e saj se kundërshton kategorikisht themelimin e komunës së re artificiale të Prelluzhës. Sipas kësaj partie formimi i kësaj komune është në kundërshtim të qartë me politikat integruese të komunitetit serb dhe synimit politik për marrëdhënie të...
 • Të mbijetuarat e dhunës seksuale gjatë luftës, Jahjaga pranon aplikacionet e para

  Presidentja e Republikës së Kosovës Atifete Jahjaga ka pranuar sot aplikacionet e para për njohjen e statusit të të mbijetuarit të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë e cila shënon edhe zyrtarisht fillimin e këtij procesi, 17 vite pas përfundimit të luftës, raporton Klan Kosova/tvklan.al...
 • Veseli: OPSH –ja nuk na përçau

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se dështimi i votimit për krijimin e komisionit të Organit Shqyrtues të Prokurimit nuk e ka përçarë koalicioni qeveritar. Ndërsa, sa i përket ekipit ndërkombëtar për Demarkacionin, ai tha se janë të paanshëm dhe presin vlerësimet e tyre, raporton Klan...
 • Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa takon Federica Mogherini

  Kryeministri i Kosovë Isa Mustafa është takuar sot në Bruksel me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, zëvendëspresidente e Komisionit Evropian, Federica Mogherini. Gjatë takimit, është diskutuar për zhvillimet në Kosovë dhe zyrtarja e lartë eropiane është shprehur se shpreson që dialogu...
 • Kosovë/ Përfshihet nga flakët makina e Prokurorit Ali Rexha

  Makina e prokurorit të Prokurorisë Speciale Ali Rexha është përfshirë nga flakët. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme rreth orës 22:00 para banesës së tij, në qendër të Mitrovicës, aty ku mjeti ishte parkuar. Dëshmitarët okularë kanë thënë se persona me maska fillimisht kanë thyer xhamin e veturës dhe...
 • Arrestohet sekretari i lëvizjes “Vetëvendosja”

  Një aktivist i lëvizje “Vetëvendosja”, është arrestuar sot në Kosovë. Bëhet fjalë për Sekretarin e Marrëdhënieve me Jashtë të Lëvizjes, Boiken Abazi, i cili është shtetas shqiptar. Lajmi e ka bërë të ditur vetë lëvizja e cila në rrejtin socila facebook ka shkruar se: “Sot, rreth orës 13:30, tre...
 • Kosovë/ Marko Gjyriq: Trepça është pronë e Serbisë

  Trepça është pronë e Serbisë dhe Beogradi nuk do të lejojë askënd të luajë me pasurinë serbe, ka thënë Drejtori i Zyrës Serbe për Kosovën, Marko Gjuriq, ditën e sotme. “E pyes Mustafën se si e ka menduar që t’i tërheqë mineralet nën Serbinë qendrore nga gropa e Trepçës,...
 • Kosovë/Mustafa: Pritet riformatimi i qeverisë

  Qeveria e kosovës pritet të riformatohet. Këtë e ka thënë kryeministri i Kosovës gjatë një vizite në një fabrikë pijesh në Suharekë. Ky riformatim do të bëhet pasi të vlerësohet performanca e ministrave që i kanë shërbyer deri më tani kabinetit qeveritar,raporton Klan Kosova. Qeveria aktuale e Kosovës, është...
 • Thaçi në Hagë, 4 propozime për bashkëpunim me Serbinë

  Hashim Thaçi, presidenti i ri i Kosovës po zhvillon një vizitë në Hagë. Siç raporton Klan Kosova,gjatë qëndrimit aty ai ka deklaruar se do të propozojë 4 elemente për bashkëpunimin mes Republikës së Kosovës dhe Serbisë në mënyrë që të vendoset një kornizë paqeje mes tyre. “Si president i...
 • Kosovë/ Liberalizimi i vizave, në fazën finale të përmbushjes së kritereve

  Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku, priti sot në takim ambasadoren e Republikës së Estonisë në Austri, jorezidente për Kosovën, Eve-Külli Kala. Të dyja palët diskutuan për zhvillimet e fundit në kuadër të axhendës evropiane të Kosovës duke u fokusuar në procesin e liberalizimit të vizave. Ministri Çollaku, informoi...
 • Kosovë/Kryeministri Mustafa, thirrje opozitës për tu kthyer në kuvend

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa i ka bërë ftesë opozitës që të kthehet në kuvend në mënyrë që të dialogojnë për të gjitha problemet. Mustafa u shpreh gjatë mbledhjes së sotme të qeverisë, ku gjithashtu ka kërkuar nga opozita që të heqë dorë nga dhuna, diskursi i dhunës si...
 • Video/ Policët terrorizojnë me armë dy shtetas amerikanë

  Publikohet videoja e një incidenti mes dy shtetasëve amerikanë dhe dy pjesëtarë të Njësisë së Mbrojtes së Afërt të Policisë së Kosovës, të ndodhur rreth 1 viti e gjysmë më parë. Dy amerikanët Jonay dhe Olga Jonay po udhëtonin sëbashku me dy persona të tjerë nga Kosova, Blerim Ramosaj...
 • Kosovë/Opozita bojkoton seancën e nesërme plenare

  Blloku opozitar i partive të Kosovës do bojkotojë seancën e nesërme parlamentare. Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje,Aleanca për Ardhmërinë  e Kosovës dhe Nisma për Kosovën nuk do të jenë prezent në zhvillimin e  seancën plenare që është vazhdim i seancës së kaluar. Siç raporton “Radio Europa e Lirë”  qëndrimi i...
 • Princi Charles viziton Kosovën

  Princi britanik Charles së bashku me dukeshën e Dukeshën e Cornëall-it, Camilla nisin sot turneun në vendet  e Ballkanit dhe gjatë ndalesës së tyre do të vizitojnë dhe Kosovën. Ata do të zhvillojnë takime në Maqedoni, Serbi, Kroaci dhe Mal të Zi deri në datën 19 mars në të...
 • Shtohen dy stacione policore për Veriun e Kosovës

  Dy stacione policiore janë shtuar në veri të Kosovës, me qëllim që të parandalohen veprat kriminale. Dy pikat e reja që janë hapur në Leshak dhe në Soçanicë të Leposaviqit, janë bërë me kërkesë së Policisë së Kosovës, nga Stacioni i Policisë në Leposaviq, raporton Klan Kosova. Lidhur më...
 • Foto/CNN vëmendje të veçantë “Natës së Zjarreve” në Kosovë

  Rrjeti prestigjoz amerikan CNN sjell disa prej ngjarjeve më të rëndësishme të javës që lamë pas nëpërmjet fotove. Pjesë e kësaj galerie nuk janë bërë vetëm emigratët në kufi të Greqisë që prisnin për të kaluar kufirin drejt Maqedonisë, por edhe një foto e shkëputur nga “Nata e Zjarreve”...
 • Sulmohet godina e Parlamentit të Kosovës

  Rreth orës katër të mëngjesit është sulmuar me koktej molotovi zyra e Shefit të Kabinetit të Presidentit të Kosovës, e cila ndodhet në një pjesë të godinës së Kuvendit. Lajmi është konfirmuar nga Zëdhënësja e Policisë për Rajonin e Prishtinës, Flora Ahmeti, e cila tha se kanë nisur hetimet...
Emisione