Kategoria : Kosova

 • Rita Ora rikthehet në Prishtinë

  Rita Ora ka befasuar të rinjtë nga e gjithë Kosova që merrnin pjesë në një ngjarje të organizuar nga UNICEF-i. Ajo tha se është mahnitur me punën e të rinjve që po bëjnë në Kosovë, duke thënë se nuk do të kursej kontributin e saj për fuqizimin e tyre....
 • Lista Serbe do të marrë pjesë në zgjedhjet në komunat veriore

  Lista Serbe, subjekt politik që aktualisht përfaqëson komunitetin serb në Kosovë në institucionet lokale dhe ato qendrore, ka vendosur që të marrë pjesë në zgjedhjet e jashtëzakonshme në katër komunat veriore të Kosovës, të shpallura për datën 19 Maj. Vendimi për pjesëmarrje në zgjedhje, pasoi takimin e krerëve të...
 • Veriu në zgjedhje, Lista Serbe për dakordim në Beograd

  Në katër komunat e veriut të Kosovës të banuara me shumicë serbe: Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Leposaviç dhe Zveçan më 19 Maj do të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tha se ka filluar menjëherë përgatitjet për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme. Katër kryetarët e këtyre...
 • 11-vjetori i miratimit të Kushtetutës së Kosovës

  Në shënimin e 11-vjetorit të themelimit të Kushtetutës së Kosovës, njohës të çështjeve kushtetuese thonë se ajo duhet të pësojë ndryshime. Profesori Riza Smaka, i cili ishte edhe anëtar i komisionit për hartimin e kësaj kushtetute, thotë se në të ka mangësi dhe kufizime. Ai shpreh keqardhje që kjo...
 • I cilësoi shqiptarët terroristë, shkarkohet ministri

  Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka shkarkuar nga detyra Ministrin e Administratës së Pushtetit Lokal, Ivan Teodosijeviç. Ky i fundit ka deklaruar në Zveçan se “masakra e Reçakut ishte trillim. Janë terroristët shqiptarë ata që trilluan gjithë këtë dhe bënë krimet me të mëdha në Kosovë”. Pas këtij qëndrimi...
 • Më 19 Maj zgjedhje të parakohshme në Veri të Kosovës

  Më 19 Maj pritet të mbahen zgjedhjet e parakohshme në katër komunat veriore të Kosovës, Mitrovicë e Veriut, Leposaviç,  Zveçan dhe Zubin Potok. Para se të shpallte zyrtarisht vendimin në konsultë për këtë, në presidencë ishte kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka. Kryetarët e këtyre katër komunave të veriut nga...
 • Faza finale e dialogut nuk e ‘kursen’ as Dokumentin e Ahtisaarit

  Dokumenti i Ahtisaarit, mbi bazën e të cilit është shpallur pavarësia e Kosovës në shkurt të vitit 2008 dhe i cili dokument është mishëruar në Kushtetutën e Kosovës, është dokument që përmban të gjitha koncesionet e mëdha, që i ka bërë Kosova në raport me Serbinë, në procesin e...
 • Mediat italiane reportazh për viktimat e dhunës seksuale në Kosovë gjatë luftës

  Kosovë, historia e grave të përdhunuara dhe të harruara gjatë luftës. Kështu nis reportazhi i transmetuar në mediat italiane ku rrëfen për temën që ende konsiderohet një tabu. Në Kosovë çdokush ka një histori të tijën për të treguar. Disa vjet pas përfundimit të luftës, cilido mund të kujtojë...
 • Ndjekje penale për zyrtarët që nuk e deklarojnë pasurinë

  Rreth katër mijë e 700 zyrtarë të lartë që punojnë në institucionet e Kosovës, janë të obliguar që çdo vit të deklarojnë pasurinë e tyre në Agjencinë Kundër Korrupsionit. Por, jo të gjithë i respektojnë afatet dhe ligjin për deklarimin e pasurisë. Vetëm gjatë vitit 2018, Agjencia Kundër Korrupsion...
 • Kosovës i ndalohet fjala në samitin dixhital, Pacolli: Provokim nga Beogradi

  Zv. kryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka shprehur shqetësimin për ngjarjen e sotme që ka ndodhur në Beograd në kuadër të samitit Digjital të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Ai ka thënë se Serbia ka provokuar Kosovën, ndërsa e ka ka ftuar BE-në që të sqarojnë...
 • Serbia provokon Kosovën në samitin dixhital

  Samiti dixhital në kryeqytetin serb ka vazhduar pa praninë e zyrtarëve të qeverisë së Kosovës. Kjo ka ndodhur pasi organizatorët sa herë është përmendur fjala Kosovë kanë fikur mikrofonat e panelistëve dhe kanë lexuar një tekst të shfaqur në ekran ku thuhej se Kosova është pjesë e Serbisë dhe...
 • Kryeministri Haradinaj drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës

  Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka udhëtuar sot për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me ftesë të Komunitetit Katolik Shqiptar Shën Pali në Detroit për të marrë pjesë në shënimin e 108-vjetorit të Kryengritjës së Malësisë. Kjo është bërë e ditur nga Zyra për media e Kryeminstrit Haradinaj....
 • Taksa, Serbia mund të padisë Kosovën në Arbitrazh

  Qeveria e Serbisë ka paralajmëruar mundësinë që Kosovën ta dërgojë në Arbitrazh për shkak se, sipas saj, me vënien e taksës prej 100 për qind për mallrat e importuara nga Serbia, Kosova ka shkelur Marrëveshjen e Evropës Qendrore për Tregti të Lirë, e njohur si CEFTA. Por, në anën...
 • Kosova dhe Turqia me marrëveshje bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes

  Ministrat e Mbrojtjes të Kosovës dhe Turqisë nënshkruan në Prishtinë një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes. Sipas një njoftimi të Ministrisë së Mbrojtjes të Kosovës, marrëveshja parasheh bashkëpunimin midis dy institucioneve në fushat e interesit të përbashkët. Ministri i Mbrojtjes i Kosovës, Rrustem Berisha, dhe ai i Turqisë,...
 • Kosova përshëndet heqjen e Roaming

  Në Kosovë është mirëpritur marrëveshja për heqjen e Roaming-ut me shtetet e Ballkanit Perëndimor që u nënshkrua në Serbi.  Eksperti për çështje të telekomunikacionit Agron Dida ka thënë se ky është një hap i rëndësishëm i afrimit të këtyre vendeve të Ballkanit me Evropën. Thotë se negociatat me Serbinë...
 • Alarmi britanik për shmangien e veriut të Kosovës

  Një letër që ambasada britanike në Kosovë ua ka dërguar qytetarëve të  saj që të shmangin udhëtimet në veri të  Kosovë s ka shtyrë  që të reagojnë krerë të shtetit serb. Presidenti serb ka thënë se ka frikë nga situata në Kosovë, për të cilën sipas tij flitet çdo...
 • Manipulime me flamujt e origjinës së produkteve

  Ministria e Tregtisë dhe Industrisë në Qeverinë e Kosovës përmes një udhëzimi administrativ kishte obliguar subjektet afariste që të vendosin flamurin e origjinës së produktit nëpër dyqane në mënyrë që konsumatorët të njoftohen me origjinën e mallrave që blejnë. Por, në disa raste ky udhëzim administrativ nuk po zbatohet...
 • A po e pengon taksa idenë për ndryshimin e kufirit?

  Vendimi i Qeverisë së Kosovës për taksën ndaj prodhimeve të Serbisë ka rezultuar me ndërprerjen e procesit të dialogut ndërmjet dy vendeve dhe rrjedhimisht edhe për pengimin e mundësisë që ideja për ndryshimin e kufirit Kosovë-Serbi të shtrohet në dialog, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike. Por, sipas tyre, ky...
 • Haradinaj përplaset verbalisht me Federica Mogherinin

  Gjatë pjesëmarrjes në debatin e organizuar në Prishtinë nga “Instituti Epik” në 3-vjetorin e “Marrëveshjes së Stabilizim-Asocimit”, ka pasur përplasje verbale mes Kryeministrit Ramush Haradinaj dhe Shefes së Zyrës së BE-së në Kosovë, Natalia Apostolova. Mediat kosovare raportojnë se kreu i ekzekutivit Haradinaj është shprehur qartë se përfaqësuesja e...
 • Gjykatat e Kosovës marrin përsipër rastet e EULEX-it për krime lufte

  Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë, që monitoron proceset gjyqësore për krimet e luftës, ka mirëpritur vendimin e organeve të drejtësisë që në kuadër të strategjisë së punës të sistemit të drejtësisë, të funksionojë departamenti për trajtimin e krimeve të luftës. Aktualisht, me rastet e dyshuara për krime...
Emisione