Kategoria : Kosova

 • Ushtria e Kosovës në veri?

  Për KFOR-in vazhdon të jetë e vlefshme letra e vitit 2013 që Presidenti Hashim Thaçi kishte ndërguar në NATO, përmes të cilës garantonte se pjesëtarët e FSK nuk do të kalojnë në veri pa informimin paraprak të KFOR-it. Në një përgjigje për TV Klan, zyra për informim e KFOR-it...
 • 16 vjeçarja rrëfen abuzimin

  Vajza nga Drenasi me të cilën u abuzua seksualisht për 2 vjet me radhë nga profesori dhe më pas nga oficeri i policisë rrëfeu për mediat në Kosovë historinë e saj tragjike. Në një intervistë për Insajderin ajo tregon se si në moshën 16-vjeçare, u dorëzua pas presionit të...
 • Taksa mbizotëron në diskutimet e KS të OKB-së për Kosovën

  Në takimin e fundit të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për Kosovën, diskutimet janë fokusuar në vendimin e Qeverisë së Kosovës për vendosje të taksës prej 100 për qind në mallrat e Serbisë dhe Bosnje Hercegovinës në nëntor të vitit të kaluar. Shefi i misionit në UNMIK-ut...
 • Abuzimi me 16-vjeçaren, protesta për burgosjen e “monstrës”

  Policia kosovare arrestoi gjinekologun e dyshuar për kryerjen e abortit të një miture 16-vjeçare e abuzuar seksualisht nga profesori i saj dhe një polici mbikëqyrës. Prokurorët vendosën ndaj tij masën e ndalimit 48 orë, i dyshuar për konsum të veprës penale “ndërprerje të jashtëligjshme të shtatzënisë”. Po ashtu, Gjykata...
 • Ushtria edhe në veri të Kosovës

  Të pavlefshme e ka quajtur letrën e vitit 2013 që presidenti Thaçi ua kishte dërguar KFOR-it, ministri i Mbrojtjes Rrustem Berisha. Përmes letrës të cilën presidenti Hashim Thaçi, në atë kohë kryeministër, i kishte dërguar KFOR-it në vitin 2013, u kishte garantuar atyre se pjesëtarët e FSK-së nuk do...
 • Polici dhe mësuesi abuzuan me 16-vjeçaren

  Abuzimi seksual përgjatë 1 viti e gjysmë i një 16-vjeçareje, ka tronditur mbarë opinionin publik në Kosovë. Historia makabër ndodhi në Drenas, ku e mitura u përdor si skllave seksi nga Veseli. Adoleshentja  shkoi në polici të denonconte abuzimin seksual nga profesori i saj, por aty ku priste shpëtimin,...
 • Këshilli i Sigurimit diskuton sot për Kosovën

  Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të shqyrtojë të enjten raportin tre mujor të punës së misionit të UNMIK-ut në Kosovë. Takimi i Këshillit të Sigurimit të OKB-së, në rend dite do të ketë raportin tre mujor të Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guteres thuhet në...
 • Përfaqësuesit e Luginës së Preshevës presin të jenë pjesë e dialogut

  Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të komunave në jug të Serbisë Preshevës, Medvegjës e Bujanocit, që në terminologjinë politike njihen edhe si Lugina e Preshevës, thonë se po presin që Prishtina të reflektojë pozitivisht për përfshirjen e kërkesave të tyre në dialogun e Brukselit. Shaip Kamberi, kryetari i Komunës së...
 • Kreu i OKB: Taksa po rrit tensionet

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar ndaj qëndrimit të  Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, i cili ka shprehur shqetësimin lidhur me tensionet në rritje ndërmjet  Prishtinës dhe Beogradit. Sipas Guterres problemi më i madh është taksa e vendosur nga qeveria e Kosovës. Kryeministri Haradinaj ka thënë...
 • Thaçi: Nuk ka njohje reciproke pa definim të kufirit

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është i bindur se Serbia do të njohë Pavarësinë e Kosovës, vetëm përmes procesit të korrigjimit të kufijve. “Duhet të punojmë për një zgjidhje kreative ku të dy palëve do t’u plotësohen interesat. Nuk ka njohje reciproke pa definimin e kufirit”. Në një intervistë...
 • Haradinaj replikon me Koçijançiç

  Pas taksës 100% për importet serbe dhe boshnjake, BE dhe Kosova përplasen sërish. Mollë sherri këtë herë u bë statuti i Trepçës, që pretendohet si nga Prishtina ashtu edhe nga Beogradi. Në një intervistë për mediat serbe, zëdhënësja e BE, Maja Koçijançiç, tha se kjo çështje duhet të zgjidhet...
 • Tarifa ndaj Serbisë, SHBA: Krijon sfida për marrëdhëniet dypalëshe SHBA-Kosovë

  Shtetet e Bashkuara i kërkuan sërish Kosovës që të pezullojë tarifat ndaj mallrave serbe, për t’i hapur rrugë procesit të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Një zyrtar i lartë i administratës amerikane i tha Zërit të Amerikës se “Shtetet e Bashkuara vazhdimisht e kanë ngritur çështjen e...
 • Pezullim me kushte i taksës

  Mbrëmë Presidenti Thaçi e Kryeministri Haradinaj kanë darkuar bashkë, ku prezent ishin edhe Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, kryeparlamentari Veseli dhe zëvendëskryeministrat Pacolli e Limaj. Fotografinë fillimisht e ka publikuar djali i Presidentit Thaçi në Instagram, për t’u konfirmuar më pas në Facebook nga Kryeministri Rama. Kryetari i Kuvendit...
 • “Tani është koha për marrëveshje Prishtinë – Beograd”

  Zyrtarët e Bashkimit Evropian të përfshirë në procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me kujdes po përcjellin zhvillimet në Prishtinë, por shpresojnë se presioni i shumëfishtë ndaj Qeverisë do të tregojë shumë shpejt rezultate në mënyrë që të mundësohet zhbllokimi i procesit të dialogut. Burime nga kabineti i...
 • Hendeku i pagave mes sektorit publik dhe privat

  Sektori privat në Kosovë, i konsideruar si promotor i zhvillimit ekonomik dhe mundësisë për krijimin e vendeve të reja të punës, nuk po arrin të ndjekë trendin e rritjes së pagave siç po ndodh në sektorin publik, thonë përfaqësues të shoqatave ekonomike dhe përfaqësues të punëtorëve. Ndryshe nga sektori...
 • Kuvendi miraton buxhetin, votojnë pro edhe socialdemokratët e opozitës

  Kuvendi i Kosovës, pas mesnate votoi Buxhetin për vitin 2019. Pro votuan 65 deputetë, përfshirë deputetët e PSD-së në opozitë, duke evituar kështu një krizë institucionale sa i përket buxhetit dhe pagave në sektorin publik. Për te siguruar votat e deputetëve te PSD-së kryeministri Haradinaj para se të niste seanca...
 • Kuvendi miratoi Ligjin për pagat

  Me 63 vota për dhe një abstenim, Kuvendi i Kosovës miratoi Ligjin për pagat në sektorin publik. Kryetari i Komisionit për administratë publike, qeverisje lokale dhe media, Nait Hasani, gjatë paraqitjes së rekomandimeve të këtij komisioni, lidhur me Ligjin për pagat, tha se ky ligj ofron nivelizim të pagave...
 • Seancë për buxhetin dhe pagat

  Kuvendi i Kosovës pritet të diskutojë dhe miratojë në shqyrtim të dytë Projektligjin për buxhetin për vitin 2019, atë për pagat në sektorin publik dhe Projektligjin për detyrat, përgjegjësitë dhe kompetencat e Delegacionit Shtetërorë të Republikës së Kosovës në procesin e dialogut me Republikën e Serbisë. Para fillimit të...
 • Haradinaj shkarkon ministrin serb

  Kryeministri Haradinaj ka vendosur të shkarkojë Ministrin e Bujqësisë, Nenad Rikalo. Në një njoftim të shpërndarë në rrjetet sociale, ai shkroi se ministri Rikalo “ishte ministër i respektuar në qeverinë e Republikës së Kosovës. Bashkëpunimi me përfaqësuesit e të gjitha komuniteteve dhe përfaqësuesit e komunitetit serb, do të vazhdoj...
 • Haradinaj: Taksa është kundër Rusisë, jo kundër SHBA

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj vazhdon të këmbëngulë në qëndrimin e tij se taksa nuk do të hiqet pa njohjen e Kosovës nga Serbia. Kreu i qeverisë, foli dhe për marrëdhëniet në mes Kosovës dhe SHBA-së, ku tha se ata qe po i përkthejnë vendimet e Qeverisë së Kosovës...
Emisione