Kategoria : Kosova

 • Deputetja publikon dëshmi se si ushtarët serbë kanë abuzuar me një grua

  Deputetja Flora Brovina, posedon një dëshmi që do ta paraqesë për krimet serbe në Kosovë, e ku shihet një grua duke u dhunuar nga serbët, ndërsa prapa janë familjarët e saj. Brovina ka thënë se kjo grua është ende gjallë dhe është e gatshme të dëshmojë për këtë rast,...
 • Ambasada e SHBA në Kosovë: Persona të dënuar emërohen në poste të larta

  Ambasada amerikane në Prishtinë shpreh shqetësim për emërimet në poste të larta qeveritare të personave të akuzuar për vepra të ndryshme penale. Në një njoftim të ambasadës, theksohet se këto emërime të qeverisë kosovare minojnë besimin e publikut. “Shtetet e Bashkuara janë thellësisht të shqetësuara nga emërimet e Qeverisë...
 • Dëbimi i 6 shtetasve turq nga Kosova

  Pas dhjetë muajsh punë, komisioni parlamentar për dëbimin e shtetasve turq nga Kosova ka miratuar raportin ku saktësohen 31 shkelje. Ndërsa përmendet fakti se Presidenti Hashim Thaçi nuk ka dhënë dëshmi që vërteton ose mohon se ka ditur për operacionin. “Ky raport i komisionit parlamentar do t’i shkojë seancës...
 • Thaçi shprehet i zhgënjyer nga mosuniteti i BE-së kundrejt Kosovës

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë të mërkurën se është befasuar për të keq kur ka mësuar që për takimin e mbajtur në Berlin ditë më parë me liderët e Ballkanit Perëndimor, nuk kishte koordinim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai i bëri këto komente në një...
 • Kur është i mundur liberalizimi i vizave për Kosovën?

  Ndërkohë që kryeministri i Kosovës, Haradinaj shprehet optimist për mundësinë e liberalizimit të vizave me Kosovën në Bruksel askush nuk flet për datën e heqjes së vizave për kosovarët. Por si realizohet ky proces në BE? Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka dhënë një parashikim se regjimi i vizave...
 • Haradinaj akuza Mogherinit

  Në një konferencë për mediat, Ramush Haradinaj ka thënë se tani Gjermania dhe Franca kanë marrë në duar të sigurta procesin e dialogut pas Samitit të Berlinit. Ramush Haradinaj, kryeministër i Kosovës: Mogherini tha në Tiranë hiqeni taksën se ua ndaj Kosovën menjëherë. Është hequr nga duart e Mogherinit dhe...
 • Vritet një kosovar në Siri

  Një tjetër kosovar është vrarë në Siri. Rron Emini, nga Prishtina, është vrarë në zonën e konfliktit në Siri. Vdekjen e tij e ka konfirmuar ministri i Drejtësisë i Kosovës, Abelard Tahiri, i cili ka thënë se Emini ishte pjesë e grupit Al-Nusra. 23-vjeçar kishte shkuar në Siri në...
 • Kosova dhe Shqipëria ulin tarifat e roaming nga muaji Qershor

  Ulja e tarifave të romingut në telekomunikim ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë do të fillojë të aplikohet më 15 qershor të këtij viti, njoftoi Autoriteti Rregullativ i Komunikimeve Elektronike dhe Postare i Kosovës (ARKEP). “Kosova dhe Shqipëria janë pajtuar që procesi i reduktimit të tarifave të fillojë nga data 15...
 • Kosova nderon ushtarakët që humbën jetën në Letoni

  Kosova sot ka nderuar dy oficerët shqiptarë që kanë humbur jetën në Letoni. U vlerësua kontributi i tyre në mbrojte të paqes globale. Ambasada e Shqipërisë në Kosovë gjatë gjithë ditës ka qenë e hapur për personalitete të jetës politike e ushtarake të cilët kanë nënshkruar në librin e...
 • Arrestohet dhe lirohet pas disa orësh bashkëshorti i ministres Shahini

  Deputeti kosovar Dardan Molliqaj, bashkëshorti i ministres së Arsimit në Shqipëri Besa Shahini, është arrestuar mëngjesin e sotëm në banesën e tij në Kosovë. Ai u arrestua për pjesëmarrje në protestën e zhvilluar në vitin 2015 për lirimin e deputetit Albin Kurti. Ndaj tij nuk ka pasur asnjë masë...
 • Sot fillon fushata zgjedhore në veri të Kosovës

  Sot nis fushata për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetar të katër komunave në veri të Kosovës; Leposaviç, Zubin Potok, Zveçan dhe Mitrovicë Veriore Kjo fushatë do të zgjasë deri më 17 Maj. Komisioni Qëndror Zgjedhor ka angazhuar 670 komisionerë që do të angazhohen në 44 qendra të votimit në...
 • Gjykime në mungesë për krimet e Serbisë në Kosovë

  Shumë persona nga Serbia, të cilët organet e ndjekjes penale në Kosovë i shohin si përgjegjës për krime lufte gjatë periudhës 1998-99, mund të gjykohen në mungesë nën dyshimet për krime lufte në Kosovë, thonë autoritetet në Prishtinë. Gjykimet për rastet e krimeve të dyshuara të luftës, janë kthyer...
 • Analistët: Replikat Rama-Haradinaj të panevojshme

  Akuzat dhe kundërakuzat ndërmjet liderëve institucionalë në Kosovë e Shqipëri për çështjen e korrigjimit të kufijve Kosovë-Serbi, për analistët në Kosovë janë të dëmshme për të dyja vendet. Publicisti dhe gazetari Adriatik Kelmendi thotë se dy shtetet duhet të fokusohen t’i kryejnë detyrat e tyre të brendshme, meqë nuk...
 • Thaçi: Ideja e korrigjimit të territoreve ishte imja

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi thotë se ideja e korrigjimit të kufijve me Serbinë ka qenë e tija prej fillimit. Në studion e emisionin “Opinion” ai hodhi poshtë akuzat se ky është një plan serbo-rus dhe që në të janë përfshirë edhe kryeministri Rama dhe Presidenti Vuçiç. Mohon që...
 • Thaçi: Të hiqet njëherë e përgjithmonë kufiri Kosovë-Shqipëri

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë thirrje këtë të premte për heqjen njëherë e përgjithmonë të gërmadhave kufitare në Morinë, të cilat sipas tij ndajnë padrejtësisht Kosovën dhe Shqipërinë Thaçi postoi një status në rrjetet sociale, pasi kaloi në pikën kufitare të Morinës, në përfundim të vizitës së...
 • “Nuk mund të jemi më serbë se Serbia” (Video)

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka treguar se çfarë bisedoi me Presidentin e Rusisë Vladimir Putin në takimin e shkurtër që pati me të në Paris në Nëntor 2018 në ceremoninë e 100-vjetorit të përfundimit të Luftës I Botërore. I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, Thaçi u...
 • Haradinaj: Edi Rama është vëllai im

  Duke e quajtur vëlla, kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj i është  kundërpërgjigjur kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama.  Pas homazheve që bëri tek varri i heroit Ilir Konushevci dhe i Hazir Malajtai  tha se respekton institucionin e homologut të tij shqiptar. Ramush Haradinaj, kryeministër i Kosovës: Kryeministri i Shqipërisë është...
 • Shuarja dhe kthimi i idesë së ndryshimit të kufirit

  Ideja e ndryshimit të kufirit, si zgjidhje e kontestit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, nuk ka vdekur në Samitin e Berlinit, i cili më 29 prill tuboi liderët e Ballkanit Perëndimor nën mikpritjen e kancelares gjermane, Angela Merkel, dhe presidentit francez Emanuel Macron, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike. Sipas tyre,...
 • Thaçi shigjeton Haradinajn dhe Metën

  Hashim Thaçi iu përgjigj nga Tirana, Kryeministrit Haradinaj lidhur me akuzat që i bëri një ditë më parë, si pjesë e një plani për copëtimin e Kosovës, të drejtuar nga Federika Mogerini, me pjesëmarrjen e Kryeministrit Rama dhe Presidentit serb Vuçiç. Pavarësisht zhvillimeve të fundit pas samitit të thirrur...
 • Haradinaj: Brenda pak javësh vendoset liberalizimi i vizave

  Ka dhjetë vjet që qytetarëve të Kosovës u është premtuar disa herë liberalizimi i vizave. “Kosova është vendi i vetëm në rajon që nuk ka liberalizim të vizave me BE-në, përderisa shtetet fqinje ka një dekadë lëvizin pa viza”. Kryeministri Ramush Haradinaj tha se gjërat kanë ndryshuar për të...
Emisione