Kategoria : Kosova

 • BE-ja nuk sheh alternativa për dialog pa pezullimin e taksës

  Bashkimi Evropian vazhdon t’u bëjë thirrje institucioneve të Kosovës që ta pezullojnë taksën doganore të vendosur për importet nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, duke bërë të ditur se pa pezullimin e saj, dialogu për normalizimin e raporteve Kosovë – Serbi, mbetet i bllokuar. Maja Kocijançiç, zëdhënëse e përfaqësueses...
 • Ligji për Qeverinë pritet të përcaktojë edhe kuotën gjinore

  Përfaqësimi i barabartë gjinor në të gjitha institucionet shtetërore të Kosovës vazhdimisht ka qenë dhe mbetet temë debati. Për krijimin e hapësirës dhe për t’i tejkaluar pengesat për pjesëmarrjen e grave në institucione janë krijuar kuota, të cilat janë paraparë edhe në kuadër të kornizave ligjore. Një kuotë e...
 • Partitë në pushtet mbeten pakicë në KQZ

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka emëruar tetë anëtarët e rinj të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Këto emërime kanë zhbllokuar punën e këtij organi, i cili për më gjatë se një vit ishte jofunksional, pikërisht për shkak të mungesës së anëtarëve. Vendimi i presidentit Thaçi për këto emërime pasoi reagimin...
 • PE hap dritën jeshile për vizat për Kosovën

  Parlamenti Europian miratoi rezolutën ku kërkohet liberalizimi i vizave për Kosovën. Pro rezolutës së raportueses Tanja Fajon votuan 331 eurodeputetë, 126 e kundërshtuan dhe 12 të tjerë abstenuan. Në diskutimet e të mërkurës në Parlamentin Europian, Fajon hodhi poshtë lidhjet e bëra nga disa eurodeputetë mes lëvizjes së lirë...
 • Kosova përshëndet votimin e PE

  Krerët e institucioneve të Kosovës kanë përshëndetur qëndrimin e Parlamenti Evropian, i cili ka votuar për të vazhduar mandatin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Votimi për vazhdimin e mandatit për liberalizimin e vizave për Kosovën për krerët e shtetit të Kosovës konfirmon se  institucionet i kanë...
 • Ndalohen me ligj lojërat e fatit në Kosovë

  Me një projektligj të veçantë, qeveria e Kosovës ndalon lojërat e fatit. Ligji pritet të miratohet në seancë të jashtëzakonshme në Kuvend. 20 milionë euro në vit kanë hyrë në buxhetin e Kosovës nga këto të ardhura. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dorëzuar në Kuvendin e Kosovës kërkesën...
 • Vendet e Ballkanit drejt heqjes së Roaming

  Vendet e Ballkanit Perëndimor më 4 Prill të këtij viti do të nënshkruajnë marrëveshjen për heqjen e çmimeve të shërbimeve roamig, që zbatohet në kuadër të telekomunikimit. Pjesë e kësaj marrëveshjeje është edhe Kosova. Tarifa e roaming-ut nënkupton telekomunikimin dhe shërbimin që qytetarët e përdorin në një shtet tjetër,...
 • Fajon: Europa po humb kredibilitetin, qytetarët e Kosovës shpresën

  Parlamenti Evropian ka diskutuar të mërkurën rreth liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës dhe në mesin e diskutimeve mes përfaqësuesve evropianë, ka pasur dallime të qarta në qëndrime për këtë çështje. Megjithatë, raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon ka thënë se Bashkimi Evropian ka dështuar që...
 • Serbia po tenton destabilizimin e Kosovës

  Agjencia Kosovare e Intelegjencës pretendon se Serbia po tenton të destabilizoj Kosovën. Për këtë kreu i AKI-së Shpend Maxhuni, ka njoftuar krerët e shtetit të Kosovës ndërsa të njëjtën gjë ua ka thënë edhe anëtarëve të Komisonit Parlamentar për Mbikëqyrjen e AKI-së. Këto detenca siç u ka thënë ai...
 • Haradinaj kërkon seancë të jashtëzakonshme për ndalimin e lojërave të fatit

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë të mërkurën se në Kuvendin e Kosovës ka dorëzuar kërkesën për mbajtje të një seance të jashtëzakonshme më 3 Prill, lidhur me projektligjin për ndalimin e lojërave të fatit. Kuvendi i Kosovës disa ditë më parë ka miratuar një rezolutë të propozuar...
 • Eliminimi i kontrolleve në kufi, Haradinaj: Kemi bërë pjesën tonë

  Rreth tre muaj pas kësaj deklarate, pritshmërinë e palës kosovare për eliminimin e kontrolleve në kufi brenda 2 prillit siç u ra dakord në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive nëntorin e kaluar duket se janë zbehur. I pyetur rreth ecurisë së këtij procesi, kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj...
 • Kosovë, lojërat e fatit pranë ndalimit me ligj

  Së shpejti lojërat e fatit do të ndalohen edhe me ligj. Pas miratimit të rezolutës për ndalimin e lojërave të fatit, qeveria ka miratuar projektligjin për shfuqizimin e ligjit për lojërat e fatit. Nëse projektligji si i tillë miratohet edhe në Kuvend, atëherë do të ndalohen të gjitha lojërat...
 • Thaçi: Serbia duhet të japë llogari për krimet e kryera në Kosovë

  Forcat serbe kanë kryer gjenocid në Kosovë dhe krimet e tyre ndaj popullatës civile nuk do të harrohen kurrë, tha presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Këto komente, ai i bëri në tubimin përkujtimor për martirët e Krushës së Vogël që ndodhet në komunën e Prizrenit. Thaçi tha se kryesit...
 • Haradinaj: Taksa nuk po e izolon Kosovën

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, thotë se tarifa doganore e vendosur ndaj Serbisë është vendim dhe masë mbrojtëse karshi agresivitetit të Serbisë. Haradinaj thotë se vullneti i Kosovës për dialog nuk është zbehur dhe se sipas tij, Kosova është e gatshme...
 • “Bombardimet e NATO-s gjenocid ndaj Serbisë”, Haradinaj shkarkon zv/ministren

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka shkarkuar nga detyra zëvendësministren e Drejtësisë, Vesna Mikiç, një ditë pasi ajo tha se bombardimet e NATO-s ishin gjenocid ndaj shtetit dhe popullit serb. Lajmin e ka bërë të ditur vetë kreu i qeverisë së Kosovës, i cili në një postim në rrjetet...
 • Haradinaj: Kosova gjithnjë mirënjohëse ndaj NATO-s

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha se ndërhyrja e forcave të NATO-s para 20 viteve ndali aksionin gjenocidal mbi popullin e Kosovës. Në një letër dërguar Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, kryeministri Haradinaj tha se “populli i Kosovës do të jetë gjithmonë falenderues për kontributin e NATO-s...
 • Haradinaj thirrje SHBA dhe BE

  Me tregtinë e lirë Kosovë-Serbi e ka ndërlidhur kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, nisjen e punimeve në rrugën magjistrale Prishtinë-Mitrovicë. Pas paralajmërimit të krerëve të shtetit serb për një nismë të re të Francës e Gjermanisë për zhbllokimin e dialogut, Haradinaj ka thënë se interesi i Kosovës është që...
 • Kosova pezullon lojërat e fatit

  Kuvendi i Kosovës ka miratuar rezolutën për pezullimin e më pas ndalimin me ligj të veprimtarive të lojërave të fatit. Rezoluta është paraqitur nga partia opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës e cila kërkoi seancë të jashtëzakonshme pas dy vrasjeve në dy kazino të ndryshme brenda javës. “Lojërat e fatit,...
 • Policia e Kosovës konfiskon 99 armë, 3 persona në pranga

  Policia e Kosovës ka arrestuar tre persona të dyshuar, si dhe ka konfiskuar 99 armë zjarri të llojeve të ndryshme, municion, por edhe medikamente, që dyshohet se ishin kontrabandë. Në një konferencë për media, Bashkim Spahiu, drejtor i Departamentit për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit, tha se pas...
 • Tronditet Zvicra, 7-vjeçari shqiptar qëllohet me thikë pasi doli nga shkolla

  Një i mitur shqiptar në Zvicër me origjinë nga Kosova, është qëlluar për vdekje me thikë. Ngjarja ka ndodhur të enjten në Bazel, teksa 7-vjeçari Mërgim L. kishte mbaruar mësimin dhe po kthehej nga shkolla. Rasti i rëndë tronditi opinionin publik në Zvicër. Sipas mediave vendase, vogëlushi u godit...
Emisione