Kategoria : Kosova

 • Debat i ashpër për dëbimin e shtetasve turq

  Në Kosovë, paraqitja e presidentit Hashim Thaçi në komisionin parlamentar që po heton operacionin e dëbimit të gjashtë shtetasve turq, u përshkrua me përplasje të ashpra dhe akuza të ndërsjella. Përplasja që çoi edhe në dështimin e dëshmisë, pasoi kërkesën e presidentit Thaçi për të kërkuar hetim ligjor për...
 • Haradinaj: Këshillat e ambasadorit amerikan, pozitive

  Presion e ka quajtur protestën e Lëvizjes Vetëvendosje kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj. Ndërsa këshillat e ambasadorit amerikan i cili një ditë më parë porositi qytetarët që të ngrinin zërin ndaj zyrtarëve që pasurohen në kurriz të buxhetit të shtetit, Haradinaj i konsideron pozitive. “Qëndrimet e ambasadorit të Amerikës...
 • Vetëvendosja, protestë kundër korrupsionit në drejtësi

  Nën thirrjet, “Lumez Ik” ka nisur protesta e Lëvizjes Vetëvendosje, përmes së cilës është kërkuar shkarkimi i kryeprokurorit të shtetit, Aleksandër Lumezi. Ata kanë kërkuar largimin edhe të prokurorëve të emëruar politikisht si dhe nisjen e hetimeve të skandaleve, siç u tha, të kësaj qeveria korruptive si dhe hetimin...
 • A do t’i mbijetojë taksa doganore Samitit të Berlinit?

  Takimi i radhës i liderëve të Ballkanit Perëndimor që do të mbahet më 29 prill në Berlin, po shihet edhe si një mundësi e mirë që vendet e këtij rajoni të përfitojnë nga projektet e përbashkëta që do të mbështeten nga shtetet më të fuqishme të Bashkimit Evropian, kryesuar...
 • Këshilltari i kryeministrit Haradinaj ndalohet nga policia serbe

  Partia Liberale Serbe e Kosovës, njofton se të enjten në vendkalimin kufitar mes Kosovës dhe Serbisë në Dheun e Bardhë, është ndaluar nga ana e policisë serbe, Sërgjan Jovanoviç, anëtar i Partisë Liberale Serbe, njëherësh këshilltar i kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj. Kryetari i Partisë Liberale Serbe, Sllobodan Petroviç...
 • SHBA: Qytetarët të ngrenë zërin ndaj korrupsionit

  Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philip Kosnett u ka bërë thirrje qytetarëve të Kosovës që të mos dekurajohen nga gjendja në Kosovë. Ai ka kërkuar nga qytetarët që si shoqëri të përdorin mjetet demokratike për luftimin e rasteve të korrupsionit dhe krimit të organizuar e të sfidojnë klasën politike. “Qytetarët...
 • Akuzohen për terrorizëm, dalin para gjykatës 31 gratë

  I ishte thënë nga bashkëshorti  se po udhëtojnë në pushime dhe kanë përfunduar në Siri. Njëra nga të kthyerat nga Siria ka shpjeguar para gjykatës se është mashtruar nga bashkëshorti  i saj tashmë i vrarë në Siri.  Ajo bashkë me djalin u rikthye në Kosovë para disa ditësh ndërsa...
 • Vrasje e trefishtë në familje

  Një vrasje e trefishtë ka ndodhur në mesditë në Prishtinë. Dyshohet se H. Krasniqi 61 vjeç fillimisht ka vrarë gruan, pastaj gruan e djalit të tij dhe së fundmi ka vrarë veten. E gjithë ngjarja dyshohet të ketë ndodhur në sy të mbesës së tij 2 vjeç, e cila...
 • Banorët kujtojnë masakrën e 26 Marsit

  Avni Nuhaj nga fshati Nerodime e Epërme ishte vetëm 12 vjeç, kur më 26 Mars të vitit 1999, forcat serbe hynë në shtëpitë e tyre duke vrarë e dëbuar banorët nga fshati. Përveç gjyshit, Avniut i kishin masakruar edhe xhaxhain dhe dy kushërinjtë e tij. Ndonëse ishte i mitur...
 • Mohimi i masakrës së Reçakut

  Vetëm 3 kilometra larg qytezës së Shtimes gjendet fshati Reçak. Masakra që ka ndodhur në këtë fshat në vitin 1999 pati bërë jehonë në gjithë mediat botërore. Ramë Shabani, një nga të mbijetuarit e kësaj masakre, rrëfen se si ndodhi e gjithë ngjarja. Forcat serbe më 15 Prill fillimisht...
 • Familja Mirena përkujton 16 burrat e vrarë

  Familja Mirena nga Nakarada e Fushë Kosovës ka përkujtuar këtë të diel 20-vjetorin e masakrës ndaj tyre. 16 meshkuj të kësaj familjeje në këtë datë u nxorën nga shtëpitë e tyre nga forcat serbe, për t’u vrarë. Familjarët, edhe këtë përvjetor u ndjenë të zhgënjyer që askush nuk është...
 • Kthehen 110 kosovarë nga Siria

  Me ndihmën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, janë kthyer mbrëmë në Kosovë 110 shtetas të Kosovës të cilët ishin në zonat e konfliktit në Siri. Rreth orës 03:00 të mëngjesit familjarët e shtetasve kosovarë pjesëmarrës në ISIS janë sjellë në qendrën për të huajt në Vranidoll. Prej 110...
 • Ambasada amerikane në Kosovë përshëndet kthimin e kosovarëve nga Siria

  Ambasada e Shteteve të Bashkura në Prishtinë ka përshëndetur kthimin e qytetarëve të Kosovës nga zonat e konfliktit në Siri, duke konsideruar se Kosova me këtë hap ka treguar shembull të rëndësishëm në botë. Me këtë deklaratë, ambasada u është referuar kthimit të 110 kosovarëve të orët e para...
 • Mohimi i krimeve të luftës në Kosovë

  Mohimi i krimeve të luftës nga Serbia ka shtyrë institucionet e Kosovës që të ndërmarrin një sërë iniciativash. Kryetari i Parlamentit të Kosovës Kadri Veseli u ka dërguar letër parlamenteve të vendeve mike, për të kërkuar prej tyre hartimin e rezolutave që në mënyrë zyrtare njohin rolin e shtetit...
 • Çfarë presin Kosova dhe Serbia nga takimi i Berlinit

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nuk presin që në takimin e Berlinit me 29 Prill të ketë ndonjë marrëveshje finale Kosovë-Serbi. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk pret që në takimin e Berlinit për Ballkanin Perëndimor, që mbahet me datën 29 të  këtij...
 • Haradinaj: Në Berlin do kërkoj liberalizmin e vizave

  Për Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, Evropa ia ka borxh Kosovës liberalizmin e vizave. Ai për këtë çështje do të flasë edhe në Samitin e Berlinit me dy udhëheqësit kryesorë, Angela Merkel dhe Emmanuel Macron. Ndërsa nuk beson se në këtë Samit do të ketë negocim për territorin e...
 • Marrëveshje Prishtinë-Beograd në samitin e Berlinit?

  Presidenti i Kosovës, Hahsim Thaçi, ka thënë se nuk do të ketë diçka të fshehtë që do të arrihet në takimin e 29 prillit në Berlin. Thaçi ka thënë se takimi nga kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe Presidentit të Francës, Emanuel Macron nuk është ftuar për të arritur ndonjë...
 • Përballja e Kosovës me Serbinë

  Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka përsëritur qëndrimin e tij se nuk do të lejojë të ndryshohen kufijtë e Kosovës. Në vendin e tij të lindjes, Haradinaj ka thënë se asnjëherë nuk ka bërë veprime kundër interesave të atdheut. Ka thënë se një ditë do të skuqen ata që...
 • Haradinaj: Fajin e kanë Mogherini dhe Hahn!

  Gjithë fajin për mosarritjen e deritashme të marrëveshjes përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë kryeministri, i Kosovës Ramush Haradinaj ia ka hedhur përfaqësueses së lartë të BE-së, Frederica Mogherini dhe komisionerit për Zgjerim, Johannes Hahn. Sipas tij, sikur ata të mos kishin folur për kufijtë dhe territoret, do të ishte...
 • Thaçi në Bruksel, takohet me Tusk dhe Hahn

  Presidenti Hashim Thaçi, po qëndron në Bruksel ku do të zhvillojë takime me përfaqësues të lartë të Bashkimit Evropian. Në kuadër të kësaj vizite, presidenti Thaçi do të takojë Presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk, si dhe Komisionerin e BE-së për Zgjerim, Johannes Hahn. Takimi Thaçi-Tusk do të zhvillohet...
Emisione