Kategoria : Kosova

 • Haradinaj: Fajin e kanë Mogherini dhe Hahn!

  Gjithë fajin për mosarritjen e deritashme të marrëveshjes përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë kryeministri, i Kosovës Ramush Haradinaj ia ka hedhur përfaqësueses së lartë të BE-së, Frederica Mogherini dhe komisionerit për Zgjerim, Johannes Hahn. Sipas tij, sikur ata të mos kishin folur për kufijtë dhe territoret, do të ishte...
 • Thaçi në Bruksel, takohet me Tusk dhe Hahn

  Presidenti Hashim Thaçi, po qëndron në Bruksel ku do të zhvillojë takime me përfaqësues të lartë të Bashkimit Evropian. Në kuadër të kësaj vizite, presidenti Thaçi do të takojë Presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk, si dhe Komisionerin e BE-së për Zgjerim, Johannes Hahn. Takimi Thaçi-Tusk do të zhvillohet...
 • Emigrimi, sinjal jo i mirë për liberalizim të vizave

  Rritja e numrit të qytetarëve të interesuar për të emigruar jashtë Kosovës për në vendet e Evropës dhe më gjerë, nga autoritetet në Prishtinë konsiderohet se mund të ketë efektin e vet edhe në procesin e liberalizimit të vizave. Muajve të fundit është raportuar se shumë të rinj, kryesisht...
 • Kush do të negociojë në emër të Kosovës me Serbinë?

  Ndonëse dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit ka mbetur i ngrirë që nga Nëntori i vitit të kaluar, kur Qeveria e Kosovës vendosi taksën doganore 100 për qind ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, institucionet e Kosovës nuk kanë pushuar punën në kuadër të përgatitjeve për fazën finale...
 • Shqipëria e Kosova heqin roaming-un në Qershor

  Pavarësisht marrëveshjes ndërmjet vendeve të Ballkanit Perëndimor për heqjen graduale të tarifave të roaming-ut, Kosova dhe Shqipëria kanë vazhduar punën në finalizimin e heqjes së tërësishme të tarifave në Qershor të këtij viti. Këtë e konfirmoi edhe një herë zv/kryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, i cili është edhe koordinator...
 • BE dënon mohimin e masakrës së Reçakut

  Zëdhënësja e Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Maja Koçijanciç shprehet, se nuk ka vend për mohimin apo relativizimin e ngjarjeve që kanë ndodhur në Reçak në vitin 1999. Komentet e zëdhënëses të enjten erdhën pas mohimit të masakrës së Reçakut nga zyrtarë serbë duke përfshirë...
 • Thaçi porosit serbët: Kush braktis Policinë, s’kthehet më aty

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i porositi pjesëtarët serbë që punojnë në Policinë e Kosovës dhe institucionet tjera të sigurisë, që në rast se i braktisin këto institucione, më nuk do të kthehen aty. Përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, Thaçi tha se të shtunën do të kalojë...
 • Prokuroria Speciale nis hetime ndaj ish-ministrit Teodosijeviç

  Zyra e Prokurorit të Shtetit në Kosovë i kërkoi Zyrës së Prokurorisë Speciale të Kosovës që të hapë rastin për hetimin e ish-ministrit të Administrimit të Pushtetit Lokal, Ivan Teodosijeviç, i cili, ditë më parë, u shkarkua nga kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, për shkak të, siç u tha,...
 • Prishtina rrit sigurinë e aeroportit

  355 kamera janë të vendosura në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës për të vëzhguar situatën e sigurisë. Në Qendrën për Menaxhimin e Kufijve thonë se aeroporti është në mbikqyrje vazhdimisht gjatë 24 orëve, por kanë kërkuar avancimin e sistemit të monitorimit. Këtë kërkesë ia kanë bërë zv/Kryeministrit Fatmir Limaj gjatë...
 • Nëna me foshnjen “e vdekur” në gji

  Fotografia e nënës nga Kosova, me foshnjen në duar, e shkrepur në vitin 1999 zuri vend në mediat më të mëdha botërore. Nëna me vajzën “e vdekur” u shndërruan në simbol të luftës dhe sakrificës. Ivajë, Kaçanik, 3 shtator 1998. Lufta në Kosovë kishte marrë përmasa të jashtëzakonshme. Një...
 • Imami humb aksidentalisht jetën në xhami

  Një imam nga Peja humbi tragjikisht jetën pasditen e së enjtes në xhami. Ai është Ramë Blakaj dhe sipas burimeve të KlanKosovës, imami humbi jetën pasi ra në kontakt me rrymën elektrike në xhaminë e fshatit Novosellë të Pejës. “Me datën 11.04.2019 është informuar Policia për një rast në...
 • Thaçi dhe Haradinaj kundërshtojnë Vuçiç

  Samiti i Berlinit do të shfrytëzohet që të kërkohet liberalizimi i vizave ka thënë Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. Ai thotë se në Berlin nuk do të kenë bilateral me president serb Vuçiç, por është një takim i përbashkët i kryeministrave dhe presidentëve të Ballkanit Perëndimor. Edhe pPresidenti Hashim...
 • Plagët e Eksodit Kosovar

  Bedrije Makolli nga Prishtina po priste në stacion në Fushë Kosovë trenin që ishte nisur nga Mitrovica për të shkuar në Bllacë, në kufi me Maqedoninë Veriore. Kësaj radhe, jo si e dëbuar nga policia serbe, por për të kujtuar ditën që u dëbua 20 vjet më parë, gjatë...
 • Rita Ora rikthehet në Prishtinë

  Rita Ora ka befasuar të rinjtë nga e gjithë Kosova që merrnin pjesë në një ngjarje të organizuar nga UNICEF-i. Ajo tha se është mahnitur me punën e të rinjve që po bëjnë në Kosovë, duke thënë se nuk do të kursej kontributin e saj për fuqizimin e tyre....
 • Lista Serbe do të marrë pjesë në zgjedhjet në komunat veriore

  Lista Serbe, subjekt politik që aktualisht përfaqëson komunitetin serb në Kosovë në institucionet lokale dhe ato qendrore, ka vendosur që të marrë pjesë në zgjedhjet e jashtëzakonshme në katër komunat veriore të Kosovës, të shpallura për datën 19 Maj. Vendimi për pjesëmarrje në zgjedhje, pasoi takimin e krerëve të...
 • Veriu në zgjedhje, Lista Serbe për dakordim në Beograd

  Në katër komunat e veriut të Kosovës të banuara me shumicë serbe: Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Leposaviç dhe Zveçan më 19 Maj do të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tha se ka filluar menjëherë përgatitjet për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme. Katër kryetarët e këtyre...
 • 11-vjetori i miratimit të Kushtetutës së Kosovës

  Në shënimin e 11-vjetorit të themelimit të Kushtetutës së Kosovës, njohës të çështjeve kushtetuese thonë se ajo duhet të pësojë ndryshime. Profesori Riza Smaka, i cili ishte edhe anëtar i komisionit për hartimin e kësaj kushtetute, thotë se në të ka mangësi dhe kufizime. Ai shpreh keqardhje që kjo...
 • I cilësoi shqiptarët terroristë, shkarkohet ministri

  Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka shkarkuar nga detyra Ministrin e Administratës së Pushtetit Lokal, Ivan Teodosijeviç. Ky i fundit ka deklaruar në Zveçan se “masakra e Reçakut ishte trillim. Janë terroristët shqiptarë ata që trilluan gjithë këtë dhe bënë krimet me të mëdha në Kosovë”. Pas këtij qëndrimi...
 • Më 19 Maj zgjedhje të parakohshme në Veri të Kosovës

  Më 19 Maj pritet të mbahen zgjedhjet e parakohshme në katër komunat veriore të Kosovës, Mitrovicë e Veriut, Leposaviç,  Zveçan dhe Zubin Potok. Para se të shpallte zyrtarisht vendimin në konsultë për këtë, në presidencë ishte kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka. Kryetarët e këtyre katër komunave të veriut nga...
 • Faza finale e dialogut nuk e ‘kursen’ as Dokumentin e Ahtisaarit

  Dokumenti i Ahtisaarit, mbi bazën e të cilit është shpallur pavarësia e Kosovës në shkurt të vitit 2008 dhe i cili dokument është mishëruar në Kushtetutën e Kosovës, është dokument që përmban të gjitha koncesionet e mëdha, që i ka bërë Kosova në raport me Serbinë, në procesin e...
Emisione