Kategoria : Kronike

 • Qëllohet me armë, makina bie në kanal

  Një automjet në lëvizje është qëlluar me armë zjarri nga persona të paidentifikuar. Ngjarja ka ndodhur tek Ura e Mifolit në Novoselë të Vlorës. Sipas policisë, në automjetin që u qëllua me armë udhëtonte 33-vjeçari me iniciale R.A. Ky i fundit humbi kontrollin dhe mjeti doli nga rruga e...
 • Dy aksione anti-drogë, sekuestrohen 98 kg kanabis

  Në dy operacione të ndryshme në Vlorë dhe Sarandë, policia ka sekuestruar në total 98 kilogramë kanabis dhe ka arrestuar 3 persona. Në Sarandë gjatë operacionit të koduar “Shëndëllia”, u sekuestruan 83 kg kanabis dhe u arrestuan babë e bir, K.Ll 48 vjeç dhe F.Ll. 18 vjeç. Ata kishin...
 • 50 të arrestuar për dhunën në protestë

  50 protestues u arrestuan për sulmin e dhunshëm ndaj Kryeministrisë dhe Parlamentit në tubimin e mbajtur të shtunën nga opozita. 34 të tjerë u proceduan në gjendje të lirë mes të cilëve ish-deputetët, Flamur Noka, Gent Strazimiri dhe sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi. Këta persona përveçse...
 • 6 makina “Benz” në 4 muaj

  Policia e Fierit ka arrestuar 2 të rinj, të dyshuar si autorë të vjedhjes së 6 automjeteve tip “Benz” nga Janari në muajin Prill të këtij viti. Fillimisht, 28-vjeçari A.N. u arrestua gjatë orëve të natës në vendin e quajtur “Zogu i Zi”, për “përkrahje të autorit të krimit”....
 • Lirohet Sahit Dollapi

  Sahit Dollapi, i shoqëruar në polici mbrëmjen e së shtunës me akuzën se kundërshtoi punonjësit e policisë, është lënë i lirë. Sekretari Organizativ i Partisë Demokratike, po mbahet nën mbikëqyrjen e mjekëve në Spitalin e Traumës, në kryeqytet. Në pamjet e ofruara nga selia blu, ai shihet se u...
 • Molotov dhe gaz lotsjellës para Kuvendit (Video)

  Me të mbërritur para godinës së parlamentit, protestuesit kanë hedhur sërish bomba molotov, ndërkohë që policia iu kundërpërgjigj me gaz lotsjellës. Herë pas here mund të dëgjohen shpërthime. Ndonëse të larguar për shkak të gazit, disa protestues afrohen dhe hedhin sende, tymuese e fishekzjarre në rrugën para Kuvendit. Ndërkohë,...
 • Molotov në dyert e Kryeministrisë (Video)

  Ky është momenti kur në dyert e Kryeministrisë hidhet molotov. Protestuesit e sulmuan godinën në kohën kur kreu i PD, Lulzim Basha po niste fjalimin e tij. Vetëm pak çaste përpara se të sulmonin Kryeministrinë, protestuesit hoqën barrierat metalike të vendosura para kësaj godine. Në mënyrë të vazhdueshme protestuesit...
 • Kapet gomonia me 400 kg marijuanë

  Guardia di Finanza italiane bllokoi një gomone me 400 kg marijuanë, që dyshohet se ishte nisur nga brigjet shqiptare. Në prangat e policisë ranë dy skafistët shqiptarë, identiteti i të cilëve nuk bëhet i ditur. Operacioni i Guardia di Finanzas u zhvillua gjatë orëve të natës, pas pikasjes së...
 • Përplasja me armë në Lungomare, publikohen pamjet e largimit të autorëve

  Ky është momenti i largimit të personave të përfshirë në atentatin e së premtes në Vlorë, ku mbeti i plagosur lehtë një kalimtar që nuk kishte lidhje me ngjarjen. Siç duket edhe nga pamjet mjeti Land Rover me ngjyrë të zezë është duke dalë nga rruga e Lungomares, pak...
 • Trafik droge, shkon në 13 numri i të arrestuarve

  Policia e Shtetit ka arrestuar një tjetër person si pjesëtar i grupit të strukturuar kriminal që merrej me trafikim të lëndëve narkotike. Në pranga është vënë  E.M., 37 vjeç, banues në Patos. Pas arrestimi së 37 –vjeçarit, numri i personave të prangosur gjatë operacionit antidrogë të koduar “BISTRICA 2019”...
 • Humb jetën Major Klodian Tanushi

  Ushtria shqiptare pëson një tjetër humbje pas vdekjes së nëntetares Zarife Hasanaj. Komandanti i kontingjentit shqiptar në misionin e NATO “Enhanced Forward Presence”, Major Klodian Tanushi, i cili u plagos rëndë gjatë çaktivizimit të minave në Letoni humbi betejën me jetën . Prej të hënës ai ndodhej i shtruar...
 • Ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, arrestohet italiani

  Policia e Shtetit ka vënë në pranga një shtetas italian, me qëllim ekstradimi drejt Italisë. Në pranga ka rënë M. N, 43 vjeç, lindur dhe banues në Itali. “Ky shtetas është person i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane, pasi Gjykata e Brescia/Itali, me vendimin e datës 22 Nëntor...
 • I jepet lamtumira dëshmores së atdheut Zarife Hasanaj

  Familjarë, miq dhe personalitete të larta shtetërore i dhanë lamtumirën e fundit Nëntetares Zarife Hasanaj, që humbi jetën në Letoni gjatë një misioni ushtarak. Homazhet për dëshmoren e atdheut u mbajtën në Pallatin e Kongreseve, ndërsa të gjitha institucionet ulën flamujt në gjysmështizë për të respektuar zinë kombëtare. Vlerësime...
 • Përplasje me armë në Lungomare

  Një përplasje me armë zjarri ka ndodhur në qytetin e Vlorës. Nga dy makina në ecje është shkëmbyer zjarr me njëra-tjetrën. Për pasojë ka mbetur i plagosur një person që nuk ka pasur lidhje me ngjarjen. Mësohet se mjetet kanë lëvizur paralel në rrugë, ndërsa në një moment kanë...
 • 5 të arrestuar për trafik të qenieve njerëzore, mes tyre edhe një polic

  Pas një hetimi me metoda speciale, Shërbimi për Çështje të Brendshme dhe Ankesa (SHÇBA) arrestoi në flagrancë 1 punonjës policie dhe 4 shtetas të tjerë, të cilët dyshohet se kanë ndihmuar 19 shtetas të huaj për të kaluar kufirin në mënyrë të paligjshme. Në një njoftim të Ministrisë së...
 • Arrestohen 11 anëtarët e një grupi kriminal

  11 persona të dyshuar si anëtarë të një grupi të strukturuar kriminal, që trafikonte lëndë narkotike drejt Greqisë, kanë përfunduar në pranga. Operacioni, i cili erdhi si rezultat i një hetimi disa mujor, çoi në arrestimin e E.Xh., 29 vjeç, G.L., 41 vjeç, A.Xh., 40 vjeç, dhe E. L,...
 • Degjeneron në dhunë konflikti mes dy personave

  Një person është plagosur si pasojë e një konflikti që ka ndodhur në zonën e Kopshtit Botanik në kryeqytet. Nga burime policore mësohet se sherri mes dy personave ka degjeneruar në dhunë me sende të forta. Si pasojë e përleshjeve, ka mbetur i plagosur një person i cili është...
 • Mbërrin në atdhe trupi i Nëntetare Hasanaj (Foto)

  Trupi i pajetë i dëshmores së atdheut, Nëntetare Zarife Hasanaj, e cila ra në krye të detyrës gjatë misionit të NATO-s në Letoni, mbërriti në atdhe. Arkivoli me trupin e Nëntetare Hasanajt, i mbuluar me flamurin kombëtar, u transportua me avion ushtarak nga Letonia dhe shoqërohej nga kolegët e...
 • Në gjendje të rëndë Major Klodian Tanushi

  Gjendja shëndetësore e Major Klodian Tanushit, i cili mbeti i plagosur në Letoni, vazhdon të jetë e rëndë për shkak të plagëve të marra pas shpërthimit. Ai ndodhet prej ditësh nën kujdesin e mjekëve atje dhe ende nuk ka dalë nga rreziku për jetën. Ndërsa gjendja e Rreshterit Julian...
 • Lirohet ish-deputeti i PD-së Klevis Balliu

  Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Klevis Balliu është liruar nga qelia me vendim të Gjykatës së Tiranës, duke caktuar masën e sigurisë, detyrim paraqitje. Ai u arrestua dy ditë më parë në zonën e Unazës së Re, pasi sëbashku me banorët tentuan t’i bllokojnë rrugën Kryeministrit Edi Rama. Balliu sëbashku...
Emisione