Kategoria : Kronike

 • Arrestohet Shukri Xhelili, ish-kryebashkiaku i Dibrës akuzohet për korrupsion pasiv

  Me urdhër të Prokurorisë së Krimeve të Rënda  policia arrestoi ish-krybashkiakun e Dibrës, Shukri Xhelili, i shkarkuar nga detyra pas përfshirjes së tij në skandalin seksual me një 20 vjeçare, të cilës i kërkonte favore seksuale në këmbim të një vendi pune në strukturtat në varësi të bashkisë. Arrestimi...
 • Sekuestrohen 1.3 mln dollarë nga llogaritë e Taçit

  1.3 milionë dollarë llogari bankare të biznesmenit Rezart Taçi janë vënë nën sekuestro nga policia me urdhër të Gjykatës.  Shuma e parave  ishte depozituar në 16 banka të nivelit të dytë në të cilat po kryhen veprime proceduriale hetimore. Taçi akuzohet për pastrim parash dhe sipas policisë hetimet janë...
 • Sezoni i mbjelljes, shkatërrohen 20 mijë rrënjë kanabis

  Sezoni i mbjelljes së kanabisit i ka hapur një pak punë policisë së Shtetit, ndërsa nga dita në ditë anë e mbanë Shqipërisë po gjenden parcela me drogë. E fundit është gjetur në fshatin Kardhoq të Sarandës. Kështu policia ka asgjësuar 20 mijë rrënjë kanabis, të mbjella në zonën...
 • CNN: Greqia lëshon brenda 48-orësh urdhër -arrestin ndërkombëtar për Balilin

  Policia greke ka shpallur në kërkim Klemend Balilin, i akuzuar si kreu i kartelit më të madh të narkotrafikut në Europë.  Seksioni grek i CNN shkruan se brenda 48 orëve të ardhshme, prokurori i çështjes pritet ta shndërrojë vendimin në urdhër-arresti ndërkombëtar për t’ia dërguar të gjitha policive europiane....
 • Foto/Përplasja e makinës, nipi qëllon me armë xhaxhain

  Sherri për një përplasje makinë për pak sa nuk ka përfunduar në një tragjedi mes dy vëllezërve dhe familjeve të tyre. Për këtë ngjarje policia e Tiranës ka arrestuar tre persona: Xhevdet Aga, 61 vjeç (polic); Shkëlqim Aga, 37 vjeç (djali i Xhevdetit) dhe V. Aga, 61 vjeçe (gruaja...
 • “Klemend Balili kontrollonte shpërndarjen e drogës në Milano”

  7 kuintalët e drogës të kapur në Greqi nga policia greke dhe DEA amerikane, ishin të destinuara për në Milano. Mediat italiane zbulojnë se cila ishte linja e trafikut të drogës, në të cilën rezulton i implikuar edhe ish – Drejtori i Transporteve të Sarandës, Klement Balili, i cili...
 • “Ethnos”: Këngëtarët grek që kënduan me paratë e drogës në hotelet e “Eskobarit”

  Mediat greke kanë hedhur të tjera fakte sa i përket, “Eskobarit të Ballkanit”. Duke iu referuar dosjes hetimore të policisë greke, gazeta “Ethnos” shkruan se ish-zyrtari ka lidhje të fora politike në Shqipëri, ndaj nuk është arrestuar. Sipas gazetës greke, Klemend Balili është i lidhur me politikanë të nivelit...
 • Sekuestrohet 20 kg kanabis në Kapshticë

  Në Pikën Kufitare të Kapshticës, policia arriti të kapte gjatë mëngjesit të së hënës 20 kilogramë kanabis sativa në tentativë për t’u trafikuar drejt Greqisë. Lënda narkotike do të trafikohej nga Renis Kasapi, 32 – vjeç, banues në fshatin Karbunar, të Lushnjes. Policia bëri me dije se është proceduar...
 • Gjendet i dekompozuar trupi i një gruaje shqiptare

  Trupi i një gruaje shqiptare është gjetur në Trikala, të Greqisë. Sipas medieve helene, 64-vjeçarja me inicialet S.M është gjetur e dekompozuar, në banesën e saj. E moshuara kishte rreth 20 ditë që kishte ndërruar jetë. Këtë fakt e ka vërtetuar edhe gjendja e trupit të saj të dekompozuar. Ajo...
 • Në familjen Negollari pas humbjes së fëmijëve

  Një javë më parë, një aksident në aksin Kavajë–Rrogozhinë ku humbën jetën dy fëmijë të vegjël 5 dhe 3 vjeç tronditi opinionin publik. Ata udhëtonin në makinë me nënën për në burgun e Rogozhinës për të takuar pas 4 muajsh babain e tyre. Por përplasja me barrierrën e ndërprerë,...
 • Arrestohet në Tiranë muxhahedinia iraniane

  Është arrestuar në Tiranë një prej muxhahedinëve iranianë të strehuar në Shqipëri. Ajo është një femër dhe arrestimi është bërë nga interpoli pasi dyshohet se ka qenë e përfshirë në atentatin me shpërthim bombe në selinë e Partisë Republikës Islamike në Teheran në vitin 1981. Lajmi bëhet publik nga...
 • Foto-Video/Shpërndanin drogë të llojëve të ndryshme, 7 të arrestuar

  Shtatë persona janë arrestuar, ndërsa dy të tjerë po procedohen në gjendje të lirë, pasi shpërndanin drogë të llojëve të ndryshme. Në saj të operacionit të koduar “Radaneci” policia ka bërë të mundur arrestimin e dy vëllezërve Islajd Shalcanj, 27- vjeç dhe Arjan Shalcanj, 22-vjeç, Maril Pano, 26-vjeç, Bledar...
 • Mister vendndodhja e Klemend Balilit

  Mbetet mister vendodhja e Klemend Balilit, i akuzuar nga autoritetet greke si një prej kokave të një rrjeti të fuqishëm të narkotrafikut në Europë. Seksioni grek i CNN, thotë se 44-vjeçari ndodhet në Shqipëri dhe se mbetet ende e paqartë nëse Balili do t’i dorëzohet policisë greke, pasi më...
 • Burg për 3 drejtorët e ARRSH

  Tre drejtorët e Autoritetit Rrugor, të arrestuar nga Prokuroria si përgjegjës për aksidentin në aksin Plepa – Kavajë, ku humbën jetën dy fëmijë të mitur do të qëndrojnë në burg. Gjykata e Kavajës është bindur nga provat e sjella nga Prokuroria, e cila i akuzon zyrtarët për shpërdorim detyre....
 • Grupi i “Balilit”, disa linja trafiku

  Grupi i trafikut të drogës, ku bënte pjesë dhe Klemend Balili, dyshohet se ishte një nga më aktivët në Europë dhe kishte disa linja trafiku. Njëra prej tyre ishte nga Saranda drejt Greqisë me skaf dhe më pas nisej më kamionë drejt vendeve si Belgjika, Hollanda dhe Spanja. Por...
 • Tiranë/28 të arrestuar vetëm gjatë fundjavës

  Vetëm gjatë fundjavës, policia e Tiranës ka arrestuar 28 persona, në sajë të një plani masash gjatë fundjavës, për rritjen e sigurisë në vend. Bazuar në këtë plan, për kontrollin e situatës kriminale, parandalimin e ngjarjeve kriminale, kapjen e personave në kërkim, personave që qarkullojnë me armë, goditjen e...
 • Apeli i 27 – vjeçares që u përdhunua në Itali

  Në qytetin e Teanos në Italinë fqinje është mbajtur ditën e djeshme një manifestim në shenjë solidariteti për 27 – vjeçaren shqiptare e cila më 6 Maj u përdhunuar për orë me radhë në një kasolle në Prenestino, provincë pranë Romës, si dhe për ngritjen e alarmit sa i përket...
 • Video/Arrestohen bashkëshortët, u kapën me 5.5 kg drogë

  Policia e Durrësit ka goditur një tjetër rast të trafikut ndërkombëtar të lëndëve narkotike. Policia Kufitare në bashkëpunim me Seksionin për Hetimin e Narkotikëve ka bërë të mundur arrestimin e dy personave, si dhe sekuestrimin e 5.5 kilogramëve kanabis. Të arrestuarit janë çifti i bashkëshortëve, Andi Pepnika, 40 –...
 • Sarandë/Asgjësohen rreth 9841 rrënjë kanabis

  Policia e Sarandës ka bërë të mundur zbulimin dhe asgjësimin e rreth 9841 rrënjëve bimë narkotike, kanabis. Burime zyrtare nga kjo polici bëjnë me dije se 5841 rrënjë u gjetën në fshatin Ninat – Bashkia Konispol, prej të cilave 4023 rrënjë ishin të mbjella në kubikë, me lartësi deri në 5...
 • Vidhnin energji elektrike, 9 të arrestuar

  Gjatë kësaj jave, në të gjithë vendin, Policia e Shtetit ka vijuar punën për parandalimin dhe goditjen e veprimtarive të paligjshme, siç është parandalimi dhe goditja e vjedhjes së energjisë elektrike, ndërtimeve të paligjshme, prerjen e paligjshme të pyjeve, si dhe organizimin e lotarive të palejuara. Për parandalimin dhe goditjen...
Emisione