Kategoria : Kronike

 • Gjendet i dekompozuar trupi i një gruaje shqiptare

  Trupi i një gruaje shqiptare është gjetur në Trikala, të Greqisë. Sipas medieve helene, 64-vjeçarja me inicialet S.M është gjetur e dekompozuar, në banesën e saj. E moshuara kishte rreth 20 ditë që kishte ndërruar jetë. Këtë fakt e ka vërtetuar edhe gjendja e trupit të saj të dekompozuar. Ajo...
 • Në familjen Negollari pas humbjes së fëmijëve

  Një javë më parë, një aksident në aksin Kavajë–Rrogozhinë ku humbën jetën dy fëmijë të vegjël 5 dhe 3 vjeç tronditi opinionin publik. Ata udhëtonin në makinë me nënën për në burgun e Rogozhinës për të takuar pas 4 muajsh babain e tyre. Por përplasja me barrierrën e ndërprerë,...
 • Arrestohet në Tiranë muxhahedinia iraniane

  Është arrestuar në Tiranë një prej muxhahedinëve iranianë të strehuar në Shqipëri. Ajo është një femër dhe arrestimi është bërë nga interpoli pasi dyshohet se ka qenë e përfshirë në atentatin me shpërthim bombe në selinë e Partisë Republikës Islamike në Teheran në vitin 1981. Lajmi bëhet publik nga...
 • Foto-Video/Shpërndanin drogë të llojëve të ndryshme, 7 të arrestuar

  Shtatë persona janë arrestuar, ndërsa dy të tjerë po procedohen në gjendje të lirë, pasi shpërndanin drogë të llojëve të ndryshme. Në saj të operacionit të koduar “Radaneci” policia ka bërë të mundur arrestimin e dy vëllezërve Islajd Shalcanj, 27- vjeç dhe Arjan Shalcanj, 22-vjeç, Maril Pano, 26-vjeç, Bledar...
 • Mister vendndodhja e Klemend Balilit

  Mbetet mister vendodhja e Klemend Balilit, i akuzuar nga autoritetet greke si një prej kokave të një rrjeti të fuqishëm të narkotrafikut në Europë. Seksioni grek i CNN, thotë se 44-vjeçari ndodhet në Shqipëri dhe se mbetet ende e paqartë nëse Balili do t’i dorëzohet policisë greke, pasi më...
 • Burg për 3 drejtorët e ARRSH

  Tre drejtorët e Autoritetit Rrugor, të arrestuar nga Prokuroria si përgjegjës për aksidentin në aksin Plepa – Kavajë, ku humbën jetën dy fëmijë të mitur do të qëndrojnë në burg. Gjykata e Kavajës është bindur nga provat e sjella nga Prokuroria, e cila i akuzon zyrtarët për shpërdorim detyre....
 • Grupi i “Balilit”, disa linja trafiku

  Grupi i trafikut të drogës, ku bënte pjesë dhe Klemend Balili, dyshohet se ishte një nga më aktivët në Europë dhe kishte disa linja trafiku. Njëra prej tyre ishte nga Saranda drejt Greqisë me skaf dhe më pas nisej më kamionë drejt vendeve si Belgjika, Hollanda dhe Spanja. Por...
 • Tiranë/28 të arrestuar vetëm gjatë fundjavës

  Vetëm gjatë fundjavës, policia e Tiranës ka arrestuar 28 persona, në sajë të një plani masash gjatë fundjavës, për rritjen e sigurisë në vend. Bazuar në këtë plan, për kontrollin e situatës kriminale, parandalimin e ngjarjeve kriminale, kapjen e personave në kërkim, personave që qarkullojnë me armë, goditjen e...
 • Apeli i 27 – vjeçares që u përdhunua në Itali

  Në qytetin e Teanos në Italinë fqinje është mbajtur ditën e djeshme një manifestim në shenjë solidariteti për 27 – vjeçaren shqiptare e cila më 6 Maj u përdhunuar për orë me radhë në një kasolle në Prenestino, provincë pranë Romës, si dhe për ngritjen e alarmit sa i përket...
 • Video/Arrestohen bashkëshortët, u kapën me 5.5 kg drogë

  Policia e Durrësit ka goditur një tjetër rast të trafikut ndërkombëtar të lëndëve narkotike. Policia Kufitare në bashkëpunim me Seksionin për Hetimin e Narkotikëve ka bërë të mundur arrestimin e dy personave, si dhe sekuestrimin e 5.5 kilogramëve kanabis. Të arrestuarit janë çifti i bashkëshortëve, Andi Pepnika, 40 –...
 • Sarandë/Asgjësohen rreth 9841 rrënjë kanabis

  Policia e Sarandës ka bërë të mundur zbulimin dhe asgjësimin e rreth 9841 rrënjëve bimë narkotike, kanabis. Burime zyrtare nga kjo polici bëjnë me dije se 5841 rrënjë u gjetën në fshatin Ninat – Bashkia Konispol, prej të cilave 4023 rrënjë ishin të mbjella në kubikë, me lartësi deri në 5...
 • Vidhnin energji elektrike, 9 të arrestuar

  Gjatë kësaj jave, në të gjithë vendin, Policia e Shtetit ka vijuar punën për parandalimin dhe goditjen e veprimtarive të paligjshme, siç është parandalimi dhe goditja e vjedhjes së energjisë elektrike, ndërtimeve të paligjshme, prerjen e paligjshme të pyjeve, si dhe organizimin e lotarive të palejuara. Për parandalimin dhe goditjen...
 • Dhunoi bashkëshorten, ndalohet 29 – vjeçari

  Një 29 – vjeçar është ndaluar nga efektivët e policisë së Lushnjes pasi akuzohet se ka ushtruar dhunë ndaj bashkëshortes së tij. Burime zyrtare nga policia bëjnë me dije se i ndaluari është Skënder Cerria, banues në lagjen “20 Tetori”. Ai mësohet se ka dhunuar fizikisht dhe psikologjikisht gruan e tij,...
 • Arrestohen vëllezërit Poti, dyshohen si krerët e bandës së narkotrafikut bashkë me Klemend Balilin

  Dy vëllezërit shqiptarë të kapur një ditë më parë në Belgjikë për trafik droge janë Dhimitër dhe Xhevahir Poti. Ata ishin shpallur në kërkim nga autoritetet greke, që në bashkëpunim me zyrën e DEA –s amerikane në Athinë goditën një prej grupeve më të mëdha të trafikut të drogës...
 • Kapet në Itali një anëtar i grupit të Eno Bedallit që u vra në masakrën e Elbasanit

  Një 36-vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia italiane në Torino. Saimir Serjani është kapur duke lëvizur me makinën e tij “Peugeot 3007”, ndërsa gjatë kontrollit i janë gjetur 600 gr kokainë. Pas kontrollit në banesën e tij policia ka gjetur 108 mijë euro, një makinë numërim të kartmonedhave, karta...
 • Operacionin i koduar “Pranverë 2016”

  6 persona u vunë në pranga në operacionin e koduar “Pranvera 2016”  të policisë së Tiranës. Të arrestuarit janë persona me rrezikshmëri kriminale dhe të përfshirë në vepra të ndryshme penale. Njëri prej tyre është Astrit Elezaj, 51 vjeç, i dënuar me 11 vjet e 6 muaj burgim nga...
 • 12 vjet burg trafikantit shqiptar në Londër, u kap me 50 kg kokainë

  12 vjet burg dha gjykata londineze për shqiptarin YIlber Ceni 31-vjeç. Ceni u arrestua në një operacion të forcave të antidrogës britanike. Shqiptari i papunë, në korrik të vitit të kaluar u pikas teksa mbante një çantë të madhe udhëtimesh dhe hipi në një automjet tip “Mercedes”. Në kthim...
 • Gjykata Kushtetuese refuzon kërkesën e Marjan Rrokut, vrau nënë e bijë në vitin 2001

  Gjykata Kushtetuese i ka mbyllur përfundimisht Marjan Rrokut çdo mundësi që procesi gjyqësor ndaj tij të filloj nga e para. Me anë të vendimit numër 47, Kolegji i përbërë nga tre anëtarë të Gjykatës Kushtetuese ka vendosur moskalimin e kërkesës së Rrokut për shqyrtim në seancë plenare. 37-vjeçari, ish-punonjës i...
 • Shpërdorim detyre, prokuroria kërkon 18 vjet burg për 7 ish-zyrtarë

  Prokuroria e Matit ka kërkuar 18 vjet burg për 7 ish-zyrtarë, të cilët akuzohen për shpërdorim detyre dhe falsifikim dokumentesh. Kryetari i komunës Lis, i cili ka mbajtur këtë funksion deri në shkrirjen e komunave, Agim Selita, si edhe 6 persona të tjerë, akuzohen nga Prokuroria e Matit se, me...
 • Video/ I riu shqiptar vdes në një aksident rrugor në Itali

  Një 31-vjeçar shqiptar, ka ndërruar jetë në një aksident rrugor në Itali. Makina e tij “Smart” është përplasur “kokë më kokë” me një fugon dhe më pas nga një kamion. Aksidenti ka ndodhur në 12 maj në Abbiategrasso. Përplasja e makinës së Andrea Zefit nga kamioni ka rezultuar fatale...
Emisione