Kategoria : Kronike

 • Skemë mashtrimi, prokuroria kërkon mbi 7 vjet burg për Foto Kapuranin

  Prokuroria e Korçës ka kërkuar një dënimin me 24.6 vjet burg për 5 prej organizatorëve kryesorë të skemës mashtruese “Kapurani”. Sipas hetimeve ka rezultuar skema mashtruese e ngritur i ka shkaktuar shtetit një dëm mbi 1.5 milionë $. Për këtë çështje vijojnë të jenë në procese gjykimi të ndara edhe...
 • Për kanabis kodrat i bëjmë fusha! 4 fshatra “pushtohen” nga droga

  Kanabisi kishte “pushtuar” katër fshatra ne Vlorë. Policia e qytetit bregdetar ka zbuluar 8 parcela me rreth 6.358 rrënjë kanabis. Bimët narkotike ishin të mbjella nëpër pjesë toke të hapura posaçërisht për kultivimin e tyre, në thellësitë e pyjeve, gjithashtu anës lumit Shushicë dhe përrenjve të vegjël. Kështu në Dukat...
 • Rreth 4 mijë rrënjë kanabis, pranga dy kultivuesve dhe kryeplakut

  Tre persona janë arrestuar nga policia e Elbasanit, pasi janë kapur me drogë. Policia ka zbuluar në fshatin Korrë rreth  3900 bimë kanabis. Për këtë janë arrestuar në flagrancë: 28-vjeçari  Tauland  Isufi dhe 29-vjeçari Lulëzim  Haxhiu. Por prangave nuk iu ka shpëtuar as kryeplaku  i  fshatit. Kështu është arrestuar...
 • Arrestohet babai, rrahu barbarisht djalin

  Një 53-vjeçar është arrestuar nga policia e Fierit. Novrus Kapllanaj është arrestuar në flagrancë duke ushtruar dhunë ndaj djalit të tij. Arrestimi i 53-vjeçarit u bë pasi në banesë, ndërsa po rrihte në mënyrë barbare djalin e tij, 21-vjeçarin  K. Kapllanaj. Ka qenë nënë e të riut, bashkëshortja e...
 • Repubblica: Avionët me drogë dhe armë nga Shqipëria po “mbysin” Italinë

  Autoritetet italiane kanë dhënë alarmin për linjën e re të trafikut të drogës dhe të armëve, nga Shqipëria dhe Kosova. Bëhet fjalë për fluturimet me avionë të vegjël, ndërsa “repubblica.it” shkruan se, Bari dhe Brindisi janë dy qytetet që janë “mbytur” nga droga dhe armët shqiptare. Sipas autoriteteve italiane...
 • Vrasja e Ismail Lullit, dy të rinjtë ia lënë “topin” njëri-tjetrit

  Ka nisur në Urbino seanca paraprake për vrasjen makabre të 17 – vjeçarit shqiptar, Ismail Lulli, i gjetur me fytin e prerë në një pyll në provincën e Sant’Anxhelos, në Vado të Pezaros, më 19 Korrik 2015. Dy të rinjtë shqiptarë, Igli Meta, 21 – vjeç dhe Marjo Mema,...
 • Trafik droge dhe gjobëvënie, arrestohet vëllai i Lul Cakës dhe një tjetër

  Vëllai i Lul Cakës, 41-vjeçari Julian Caka dhe 39-vjeçari Gentian Kica janë arrestuar nga policia, gjatë operacionit të koduar “Bashkëpunimi”. Ata akuzohen për trafik të lëndëve narkotike dhe gjobëvënie. Ndërkohë është shpallur në kërkim Kelmend Kastrati, 31 vjeç, i cili dyshohet se ishte shënjestra e një atentati në 8...
 • Rrjeti i shpërndarjes së drogës në SHBA, shqiptari pranon fajësinë

  Lekë Konini, shqiptari që punonte si shofer kamioni në Detroit, ka pranuar fajësinë për trafik droge nga Cleveland në SHBA, drejt Kanadasë. Sipas prokurorisë amerikane pas një marrëveshje të avokatëve mbrojtës, Konini tashmë rrezikon një dënim nga 5 deri në 7 vite burg, ndërkohë që seanca për të, do...
 • Dëmtohen gjatë natës varret e dëshmorëve

  Një ngjarje e pazakontë është shënuar në Progradec, gjatë orëve të natës. Persona të paidentifikuar kanë dëmtuar duke thyer pjesërisht kapakët e 10 varreve të Dëshmorëve të LANÇ-it, në lagjen nr 1 në Pogradec. Ngjarja ka ndodhur në orë e vona të natës, ndërsa ditën e sotme, policia e...
 • Foto/Aksident me një të vdekur

  Një punëtor i një firme për mirëmbajtjen e rrugëve ka mbetur viktimë e një aksidenti. Aksident rrugor ka ndodhur në autostradën Fier – Vlorë, pranë vendit të quajtur “Ura e re” e Novoselës. Rreth orës 16:43 një kamion tip “Volvo”, me targë AA674LM, ka përplasur për vdekje 60-vjeçarin I.K....
 • Në kërkim punonjësi i postës, vodhi mbi 70 milionë lekë dhe u largua

  Një 28-vjeçar nga Peshkopia  është shpallur në kërkim nga policia. Skerdinand Hoxha, me detyrë punonjës i zyrës postare në Maqellarë ka marrë nga arka rreth 74 milionë lekë të vjetra dhe është larguar. Ai është denoncuar gjatë pasdites së djeshme nga Kryetarja e Degës së Postës në Dibër, shtetasja...
 • Shpërthen në flakë autobusi me besimtarë në mes të Krujës. Një grua mbeti e vdekur, 11 të tjera të plagosura

  Ky është momenti, kur autobusi me 31 persona shpërtheu në flakë në qendër të qytetit të Krujës. Mjeti me targa AA 584 MP, që transportonte një grup besimtarësh të Kishës së Shën Theodhorit në Vlorë, ka shfaqur probleme gjatë ngjitjes për në qytetin e Krujës. Pranë Qendrës Shëndetësore, një...
 • 11 të plagosura në Shërbimin e Djegie Plastikës

  11 të plagosurat nga zjarri, që përfshiu autobusin me të cilin udhëtonin në qytetin e Krujës, gjenden në Shërbimin e Djegie Plastikës, në Qendrën Spitalore Universitare Nënë Tereza. Për shkak të gjendjes së rëndë, 8 prej tyre janë transportuar më helikopter. Ndërsa tre pacientet e tjera janë transportuar me auto...
 • Deputeti i PS-së, Sadri Abazi aksidenton një fëmijë 7 vjeç

  Deputeti i Parisë Socialiste, Sadri Abazi ka aksidentuar një fëmijë 7-vjeçar, mesditën e kësaj të premte në zonën e plazhit të Durrësit. Mësohet se teksa fëmija me iniciale J.S, po tentonte të kalonte rrugën është përplasur nga automjeti i deputetit. Pas përplasjes, fëmija është dërguar në spitalin e Durrësit,...
 • Djali pranon vrasjen e babait. Arban Djaloshi: E vrava se rrihte nënën dhe ishte i alkoolizuar

  Arban Djaloshi ka pranuar para prokurorit vrasjen e babait të tij, Mirosh Djaloshi, në oborrin e banesës së tyre. 26 – vjeçari ka zbardhur motivin dhe dinamikën e këtij krimi. Ai ka sqaruar së e e ka qëlluar me mjete të forta të atin, pasi konsumonte alkool dhe i...
 • Apeli lë në burg presidentin e “Kastriotit”

  Gjykata e Apelit të Tiranës ka lënë në burg presidentin e klubit të futbollit të Kastriotit, Alban Vogli. Gjyqtari Hysni Demiraj ka lënë në fuqi vendimin e Shkallës së Parë, marrë në 12 Maj. 29 – vjeçari akuzohet për rrahjen barbare ndaj gazetarit sportiv Eduard Ilnica. Për togat e...
 • Video/Operacioni ndërkombëtar i drogës, arrestohen 31 shqiptarë

  Policia e Shtetit dhe ajo italiane në një konferencë të përbashkët për shtyp dhanë detaje lidhur mbi operacionin ndërkombëtar të trafikut të drogës të koduar “Riccio”. Zëvendësdrejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardian Çipa tha se operacioni është zhvilluar në bashkëpunim me policinë italine atë gjermane dhe spanjolle....
 • 30 besimtarë në autobusin e djegur

  27 besimtarët ortodoksë dhe tre priftërinj të kishës ortodokse të Vlorës të cilët gjendeshin në autobusin që u dogj në qytetin e krujës ishin nisur nga qyteti bregdetar në orën 5 të mëngjesit të kësaj të premteje. Prifti i kishës që kishte organizuar udhëtimin, thotë se ata do të...
 • Dëshmitarët: Dolëm nga dritarja për t’i shpëtuar zjarrit. Policia jep detaje

  Dëshmitarë të cilët ndodheshin brenda autobusit që u përfshi nga flakët mesditën e sotme në Krujë thanë se për t’i shpëtuar flakëve thyen xhamin me sende të forta. Ata rrëfejnë se dolën nga dritarja për t’i shpëtuar zjarrit. Ndërsa Drejtori i Spitalit të Krujës, Arbër Kurti ka hedhur dyshimet...
 • Të shtëna me armë në kryeqytet, parandalohet krimi

  Një konflikt pronësie mes kushërinjsh është bërë shkak për një tentativë vrasje në kryeqytet, e cila është parandaluar nga policia. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 11:00, në rrugën “Hamdi Cenoimeri”. Policia e Komisariatit nr 6 ka arrestuar autorin Xhevahir Xhepa, i cili pas një konflikti me kushërinjtë e tij, ka...
Emisione