Kategoria : Kronike

 • Arrestohen gjobëvënësit e biznesmenëve

  Në videon më lart tregohen momentet kur efektivët e Seksionit për Krimet ndaj Pronës, në bashkëpunim me Forcat e Posaçme Operacionale të Tiranës, arrestuan në flagrancë 2 persona, që me anë të kanosjes, po merrinin nga një biznesmen 5 milionë lekë të reja. Në pranga ka rënë Sadik Dinga,...
 • Aksidenti i fëmijëve, 2 të arrestuar në ARRSH

  5 ditë nga aksidenti i tmerrshëm në rrugë Plepa – Kavajë, ku humbën jetën dy fëmijë të mitur, Prokuroria urdhëroi ndalimin e dy zyrtarëve të Autoritetit Rrugor Shqiptar. Prokuroria e Kavajës ka nxjerrë urdhër – ndalimi për Dritan Fejzo, me detyrë Drejtor Juridik pranë Autoritetit Rrugor dhe Bib Gjomakaj,...
 • Shkodër/ Mallra kontrabandë, arrestohet 51-vjeçari

  Një person është arrestuar ditën e sotme për “kondrabandë me mallra që paguhet akcizë”.  Nga Specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar. D.P.V. Shkodër është bërë i mundur arrestimi i  shtetasit Arben Lopci, 51-vjeç banues në Shkodër. Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi  në banesën e...
 • Video/Vidhnin automjete, në pranga dy persona

  Dy persona kanë rënë në pranga të policisë, ndërsa një i tretë procedohet në gjendje të lirë nën akuzën e vjedhjes. Policia e Tiranës, në sajë të operacionit të koduar “Automobili i fundit” ka bërë arrestimin e Romeo Rakipit, 28-vjeç, banues në Tiranë dhe të Dervish Bara, 47-vjeç, banues...
 • Shkarkohet nga detyra drejtori i transporteve në Sarandë, Klemend Balili po hetohet për trafik droge

  Klemend Balili u shkarkua nga detyra e kreut të Drejtorisë së Transporteve të Sarandës, pas hetimeve të nisura nën dyshimet se ai drejton një prej rrjeteve më të mëdha të trafikut të drogës nga Shqipëria në drejtim të Greqisë. Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani tha se shkarkimi është bërë...
 • Breshëri automatiku ndaj shtëpisë së Denis Shtrazës, plagoset nipi i tij 12 –vjeçar

  Persona të paidentifikuar qëlluan me armë zjarri pak pas mesnatës banesën e Denis Shtrazës në lagjen e “Kodër Vilës” në Durrës. Nga rikoshetat e plumbave mbeti i plagosur nipi i tij 12-vjeç, i cili është jashtë rrezikut për jetën. Autorët kanë qenë të pozicionuar në rrugën përpara shtëpisë së...
 • Burg për presidentin e “Kastriotit”, rrahu barbarisht gazetarin Eduard Ilnica

  Ky është Alban Vogli presidenti i skuadrës së futbollit “Kastrioti” i cili mbrëmjen e së martës dhunoi barbarisht gazetarin sportiv, Eduard Ilnica. 29-vjeçari ka dalë para gjykatës ku është njohur me masën e sigurisë. Tagat e zeza e kanë cilësuar të ligjshëm ndalimin dhe deri në përfundim të hetimeve...
 • Foto/Përdhunohet për gjithë natën në një barake vajza shqiptare

  E rrëmbyen dhe e përdhunuan gjatë gjithë natës në një barake në Prenestina, një në provincë pranë të Romës. Viktima e këtij sulmi të tmerrshëm është një 26-vjeçare shqiptare, vajza e një ish-profesori në Shqipëri, Vladimi Kosturi. Autorë janë dy të rinj rom dhe sipas mediave italiane njëri prej...
 • Arrestohet polici bashkiak i Shijakut

  Një efektiv i policisë bashkiake të Shijakut u vu në pranga pasi gjatë kontrollit nga policia iu gjet një armë zjarri pistoletë e tipit “Makarov” dhe 6 fishekë. 43-vjeçari Shpend Lima mbahej nën vëzhgim nga policia, pasi në 15 Mars të këtij viti ishte konfliktuar me një shtetas, ku...
 • Tentojnë të vjedhin “BMW”, arrestohen “skifterët”

  Dy të rinj janë arrestuar nga policia e Gjirokastrës, pasi pronari i mjetit i ka zbuluar teksa përpiqenin t’i vidhnin makinën. Muzafer Kotroçi, 32 vjeç dhe Elird Braja, 28 vjeç, të dy banues në Gjirokastër janë arrestuar në flagrancë, pasi S.D, banues në Gjirokastër ka bërë kallzim sepse të...
 • Nga Greqia në Shqipëri me armë, pranga 2 të rinjve

  Dy person janë arrestohen në flagrancë nga ana e policisë kufitare në Kapshticë, duke u futur brenda vendit, me një armë zjarri dhe disa mallra që po i kalonin kontrabandë. Të arrestuari janë Dhurim Doksani, 31 vjeç dhe Klodjan Kurti 26 vjeç, të dy banues në fshatin Klos- Burrel....
 • Ekzekutimi i shqiptarit në Athinë, kishte lënë takim me vrasësin

  Detaje të reja  kanë dalë sa i përket vrasjes së 36-vjeçarit shqiptar në kryeqytetin grek, Athinë.  Ngjarja ndodhi në orët e para të ditës së mërkurë në lagjen “Peristeri”, të kryeqytetit grek. Ai është gjetur në rrugën Ladhiki 4, pasi aty i ishte lënë takim me një person, ende...
 • “Keli”, pseudonimi i Klemend Balilit

  Gazeta “Kathimerini” ka zbardhur të tjera detaje mbi dosjen e organizatës ndërkombëtare të trafikut të drogës, ku rezulton i përfshirë Drejtori i shkarkuar, i Transportit Rrugor të Sarandës, Klemend Balili. 44 – vjeçari njihej me pseudonimin “Keli” dhe ndaj tij, sipas gazetës, është lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar. Nga...
 • Djali i vendos zjarrin shtëpisë, tre të plagosur

  Tre persona janë plagosur pas rënies së një zjarri në një banesë, e cila brenda pak minutash është shkrumbuar. Ngjarja ka ndodhur në orët e vona të së mërkurës, në lagjen “Guerrile” në qytetin e Shkodrës. Sipas policisë dyshohet se djali i familjes Neziri, që vuante nga një sëmundje...
 • Familja e drogës, historia e tre vëllezërve shqiptarë në trafikun e kokainës

  Familja shpërndarëse droge, kështu  janë etiketuar nga mediat italiane, tre vëllezërit shqiptar banues në Itali. Të tre vëllezërit, dy prej të cilëve aktualisht janë proces nga drejtësia italiane, janë akuzuar si shpërndarës kokaine. Luan Tahiraj, 33 vjeç banues në Mestre ka arritur të bëjë një marrëveshje me drejtësinë italiane,...
 • Sekuestrohen mallra kontrabandë në Portin e Durrësit

  Autoritetet policore në Durrës kanë sekuestruar një sasie të konsiderueshme mallrash kontrabandë, si dhe ka ndaluar një person. Bllokimi i mallit u bë në Portin e Durrësit, ndërsa në pranga ra Erion Subashi, nga qyteti i Elbasanit. Burime zyrtare nga policia bëjnë me dije se, Subashi, duke shfrytëzuar detyrën...
 • Aksidentohet për vdekje një 30 – vjeçar

  Një aksident me pasojë vdekjen e një këmbësori ka ndodhur gjatë pasdites në lagjen Nr.17/1, të Durrësit. Burime paraprake nga policia bëjnë me dije se një i ri, rreth të 30 – ve, me iniciale J.R., ka humbur jetën pasi u përplas nga një automjet. Policia ka ndaluar drejtuesin...
 • “Arrest me burg” për ish – Kryebashkiakun e Përrenjasit

  Gjykata e Elbasanit ka vendosur masën “arrest me burg”, për ish – Kryetarin e Bashkisë Përrenjas, Bajazit Karriqi. Ish – Kryebashkiaku akuzohet për veprat penale të “shpërdorimit të detyrës” dhe “falsifikimit të dokumentave”. Masa e sigurisë është zbatuar nga forcat e Policisë së Shtetit. Prokuroria e Elbasanit ka krijuar...
 • Video/Arrestohet 31-vjeçari, i sekuestrohen drogë, armë dhe municione

  Policia e Vlorës ka arrestuar një person të shpallur në kërkim. Në pranga të policisë ka rënë Erlis Dollani, 31- vjeç, banues në lagjen “24 Maji” në Vlorë. Arrestimi i këtij shtetasi pranë banesës së tij ka ardhur pasi ka kanosur me armë zjarri shtetasin: M.Z. për motive të...
 • Ekstradimi i Frrokut nga Holanda, mbërrin kërkesa e autoriteteve shqiptare

  Autoritet holandeze konfirmojnë mbërritjen e kërkesës së palës shqiptare për ekstradimin e Arben Frrokut. Kërkesa është dorëzuar në datën 10 Maj nga Ambasada Shqiptare në Hagë. Mësohet se janë rreth 120 faqe dokumentacion dhe shumica janë prova dhe fakte të mbledhura nga Prokuroria Shqiptare, që faktojnë vrasjen e Komisar Dritan...
Emisione