Kategoria : Kronike

 • Grabiten pensionet dhe ndihma sociale në Zerqan

  Dy persona të maskuar dhe të armatosur kanë terrorizuar paraditen e së enjtes banorët e njësisë administrative Zerqan në Bulqizë. Nën kërcënimin e armës ata kanë arritur të grabisin 1.8 milion lekë të rinj. Paratë do t’i shpërndaheshin pensionisteve dhe personave që përfitojnë ndihmë ekonomike. Sipas dëshmitarëve autorët kanë...
 • Arrestohet një nga autorët e tragjedisë së Mamurrasit

  Pesë muaj pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në Mamurras ku humbën jetën Naim Tafa, 35 vjeç dhe u plagosen tre persona të tjerë, Policia e Tiranës arreston një prej autorëve të shpallur në kërkim. Bëhet fjalë për Tom Mamlin, 34 vjeç. Në kërkim vijon të mbeten bashkëpunëtorët e...
 • Vritet me armë zjarri në Kurbin një 21 – vjeçar, identifikohen autorët

  Një 21-vjeçar u vra me armë zjarri në fshatin Gjorm të Kurbinit rreth orës 2 e 30 minuta të mëngjesit të së enjtes. Viktima është identifikuar si shtetasi Ervis Zyba, baba i një fëmije. Ai është qëlluar me dy plumba pistolete sapo ka dalë nga një lokal ku luhej muzikë live....
 • Kapen dy persona që dyshohet se ishin nisur në Vlorë për të kryer vrasje

  Policia e Vlorës, ka ndaluar këtë të enjte dy persona të cilët po udhëtonin në drejtim të qytetit të Vlorës, të armatosur rëndë, me armë automatike, pistoletë dhe granata. Në pranga kanë rënë Artan Dedja, 37 vjeç dhe Saimir Preça, 22 vjeç, të dy banues në Elbasan. Ata janë...
 • Sulmi në Lezhë ndaj biznesmenit, njëri prej autorëve me precedentë penalë

  Një sulm nga dy persona la të plagosur rëndë biznesmenin 45 – vjeçar nga Rrësheni, Landi Gjet Noka mesditën e së mërkurës, në hyrje të qytetit të Lezhës. Ai ka marrë plagë në pjesën e kokës dhe ndodhet në terapi intensive në Spitalin e Lezhës. Policia thotë se autorët...
 • Arrest me burg për vrasjen e fqinjit

  Gjykata e Shkallës së Parë Shkodër ka vendosur masën e sigurisë arrest me burg për 76 – vjeçarin Ndok Vecaj, i cili tre ditë më parë vrau me çifte fqinjin e tij. Ai qëlloi për vdekje 55 – vjeçarin Nikë Bungu që kishte hyrë natën në oborrin e shtëpisë....
 • Ja si abuzonin policët dhe inspektorët e Bashkisë në Kamëz, zbardhen detaje të reja

  Prokuroria e Tiranës jep detaje të reja në lidhje skemën korruptive të punonjësve të Policisë së Rendit të Komisariatit Nr 5 dhe të inspektorëve të Inspektoratit Ndërtimor Urbanistik Vendor, të Bashkisë së Kamzës, të cilët u arrestuan një ditë më parë për shpërdorim detyre dhe korrupsion pasiv. Prokuroria për...
 • Goditet me grushta për shkak të detyrës, punonjësi i Drejtorisë së Shëndetit Publik

  Ditën e sotme, policia e Beratit ka arrestuar në flagrancë, dy shtetasit Elton Çela, 32 vjeç dhe Julian Çela, 22 vjeç, të dy banues Berat, për shkak se kanë goditur me grushte për shkak të ushtrimit të punë së tij, një punonjës shërbimi pranë  Drejtorisë Rajonale të Shëndetit Publik.  Ngjarja...
 • Arrestohen në flagrancë dy doganierë

  Në një operacion të koduar “Doganieri”, në pikën doganore të Bllatës janë arrestuar sot në flagrancë 2 doganierë. Atli Kadriu, 39 vjeç, lindur dhe banues në Peshkopi Dibër, me detyrë doganier pranë Doganës Bllatë dhe Almir Dema, 41 vjeç, lindur dhe banues Maqellarë Dibër, me detyrë doganier pranë Doganës Bllatë,...
 • Vlorë/ Arrestohen 3 persona të armatosur në një pikë bastesh

  Policia e Vlorës, ka arrestuar 3 persona në një orperacion në lagjen “Pavarësia”, në qytetin Vlorës. Gjatë një kontrrolli të ushtuar në një pikë bastesh sportive, uniformat blu kanë arrestuar në flagrancë, për armë armëmbajtjes pa leje”, 3 shtetasit: Vasil Papa, 32 vjeç, banues në Selenicë – Vlorë. Ergyst...
 • Aksident në Fier, makina përplas dy kalimtarë, vdes 66 vjeçari

  Në aksident i rëndë ka ndodhur sot në orën 7:20 në rrugën Levan-Fier, në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”. Autovetura e shtetasit K.P, 19 vjeç, ka dalë nga rruga duke u përplasur me dy kalimtarë, një 66 vjeçar dhe bashkëshorten e tij shtetasen me iniciale F.H, banorë të fshatit...
 • Protestuan pas vrasjes së Ilia Karelit në Greqi, Gjykata e Tiranës dënon 4 persona

  Enio Sadikaj, Leonard Suli, Klodian Loca dhe Selim Mane janë dënuar nga Gjykata e Tiranës pasi u akuzuan për veprën penale të “Organizimit dhe pjesëmarrjes në grumbullime dhe manifestime të paligjshme”. Materialet e Prokurorisë ndaj tyre, u dërguan në gjykatë pas informacionit policior se “me datë 12.04.2014, rreth orës...
 • Masakra e Elbasanit, ekspertiza: Asnjë gjurmë gishtash në 3 kallashnikovët

  Zbardhet ekspertiza balistike e armëve të gjetura në maskrën e Elbasanit ku u vranë 3 persona dhe u plagosën 8 të tjerë. Burime pranë grupit hetimor thanë për Tv Klan se autorët kanë përdorur të tre automatikët kallashnikovë të gjetura në vendin e ngjarjes. Të njëjtat burime saktësojnë se...
 • 6 shqiptare të arrestuar në Itali

  6 shqiptarë u arrestuan nga policia italpiane si pjesë e një grupi të shpërndarjes  së lëndëve narkotike, kokainë dhe marjuanë. Ishte policia rajonit të Aostës që bëri me dije se ata janë anëtarë të një bande trafiku droge. Të arrestuar janë Xhontino Sinanaj 19 vjec, Albert Bushaj, 35 vjeç,...
 • Arrestohet një 34-vjeçar në kërkim ndërkombëtar

  Një 34-vjeçar i shpallur në kërkim ndërkombëtar, është arrestuar sot nga policia në rrethin e Matit. Edmond Liçi, 34 vjeç, banues në Burrel është ndaluar nga uniformat blu, sepse ndaj tij, Gjykata e Apelit në Milano, Itali, ka lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar për veprën penale “Organizatë kriminale për trafikimin...
 • Arrestohet në Rinas, gruaja që sillte mallra kontrabandë

  Policia Kufitare e Rinasit ka arresuar në flagrancë një shtetase, e cila sillte mallra kontrabandë E ndaluara është Kadrie Muskurti, 57 vjeç, banuese në Tiranë, mbi të cilën rëndon vepra penale “Kontrabandë me mallra të tjera”. Arrestimi i saj u bë për arsye se më datë 22.02.2016, pasi ka...
 • Grabitet pika e karburantit në “Fushë Prezë”

  Tre persona kanë kryer një grabitje në një pikë karburanti në zonën e  Fushë Prezës në Tiranë. Autorët të maskuar dhe të armatosur me kallashnikov janë paraqitur pranë pikës së karburantit me një makinë tip “Opel Vectra” me ngjyrë të zezë dhe kanë kërkuar që të mbushin me karburant...
 • 91 të arrestuar nga policia gjatë fundjavës

  91 persona janë arrestuar nga Policia e Shtetit këtë fundjavë, në të gjithë vendin, ndërkohë që janë sekuestruar armë zjarri, lëndë eksplozive dhe municione luftarake, si dhe lëndë narkotike e mallra kontrabandë. Arrestimet janë bërë në kuadër të të zbatimit të masave të përcaktuara në “Planin e masave”, për...
 • Kërcënon me armë kunatin, arrestohet një 50 – vjeçar në Tiranë

  Policia e Tiranës ka bërë të mundur sot parandalimin e një ngjarje kriminale. Burime zyrtare nga policia bëjnë me dije se është arrestuar në flagrancë 50 – vjeçari Xhavid Sela, i cili pas një konflikti verbal me kunatin e tij, 46 – vjeçarin me iniciale Sh. S., e ka kërcënuar atë me...
 • Masakra e Elbasanit,policia shkencore vonon ekspertizën e armëve të krimit

  Kur ka kaluar tre javë nga masakra e Elbasanit prokuroria ende nuk ka në dorë ekspertizën balistike të armëve të gjetura në vendin e ngjarjes. Grupi hetimor thotë se është në pritje të ekspertizës e cila pritet të zbardhë disa mistere të këtij krimi. Do të përcaktohet se sa...
Emisione