Kategoria : Kronike

 • Shkodër/plagoset me thikë 50 – vjeçari, në kërkim autori

  Policia  e Shkodrës ka shpallur në kërkim shtetasin me iniciale I.h i cili pas një konflikti të çastit ka plagosur me thikë 50 – vjeçarin me iniciale B.G. I plagosuri është dërguar në spitalin rajonal të Shkodrës dhe është jashtë rrezikut për jetën.Ngjarja ndodhi në lagjen Dërgut në Shkodër...
 • David Gjokea bie në rrjetën e policisë

  Policia ka arrestuar në pikën kufitare të Kakavisë David Gjokejën . 49-vjeçari ishte shpallur në kërkim që në vitin 2005 si autor i një vrasje të dyfishtë ndodhur në fshatin Gjyricë të  Durrësit. David Gjokeja, së bashku me dy vëllezërit e tij Kastriot dhe Arben kanë vrarë në një...
 • Si u kap skafi i trafikantëve shqiptarë

  Ky është momenti kur autoritetet italiane diktuan skafin me 700 kilogramë drogë që ishte nisur nga Karaburuni dhe u ishte afruar brigjeve të Barit. Guardia Di Financa vuri në pranga dy trafikantët në gjirin e Barit. Ata janë shtetasit shqiptarë me inicialet D.Q, 40 – vjeç dhe T.K 45...
 • Aksident tragjik për dy shqiptarë në Itali

  Dy të rinj shqiptarë kanë humbur jetën në një aksident tragjik në Itali. Viktimat janë Endrit Cena 30 – vjeç , baba i dy fëmijëve dhe miku i tij, Rudolf Zefi 33 – vjeç. Dy të rinjtë kanë qenë duke udhëtuar në rrugën Kazilina në zonën e Anajni, kur...
 • Durrës/Lëshonte vërtetime për gjakmarrje për azil, arrestohet Ndrec Prenga

  Policia e Durrësit ka vënë në pranga Kryetarin e Komitetit të Ndërmjetësimit për Bashkëjetesë Kombëtare dhe një person tjetër. Në sajë të operacionit të koduar “Azilkërkuesi”, specialistët e Seksionit kundër Krimit Ekonomik dhe Financiar në Drejtorinë e Policisë Durrës, në bashkëpunim me Prokurorinë e Durrësit, pas një pune intensive...
 • Rritja e sigurisë rrugore, aksioni i task forcës në Lezhë

  Policia Rrugore Lezhë, në bashkëpunim mePolicinë Tiranë  dhe FNSH Shkodër , gjatë 24 orëve të fundit kanë operuar në Lezhë. Si rezultat i këtij operacioni është bërë e mundur: Arrestimi në flagrancë i shtetasi E.M. për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit. Janë pezulluar 29 leje drejtimi, konkretisht: 23...
 • Vritet një 67 – vjeçar në Kashar, kapet autori: Mora hakun e vëllait

  Hakmarrjet për prishjen e një fejese në Kodër Kashar në periferi të kryeqytetit, kanë shënuar mëngjesin e së premtes viktimën e dytë brenda 10 muajve. Rreth orës 8 të mëngjesit Bujar Xhaferri 52 – vjeç qëlloi për vdekje me pistoletë hasmin e tij, shtetasin Skëndër Aluku  67 – vjeç, ...
 • Vritet Kryeplaku i fshatit Shkallë në Manëz

  U godit me mjete të forta në kokë dhe u la në anë të kësaj rruge. Mirosh Djaloshi, u gjet i vdekur nga famijarët e tij, vetëm 50 metra larg banesës në fshatin Shkallë të Manzës. Aty jetonte sëbashku me tre fëmijët e bashkëshorten. Familjarët tregojnë se 54 –...
 • Një pistë e re hetimi për vrasjen në Bllok

  Ende asnjë rezultat  nga hetimet për vrasjen e 41- vjeçarit Ajet Zeqaj mbrëmjen e së mërkurës në zonën e Bllokut. Nga  pistoleta tip berretta kalibër 9 mm nuk është  përftuar asnjë gjurmë e vlefshme gishtash , ndërsa paraprakisht konfirmohet se kjo armë nuk rezulton të jetë përdorur në ndonjë...
 • Shqiptari i “Cosa Nostra”/Erjon Prendi, pjesë e organizatës mafioze

  Në kuadër të një operacioni të gjerë Antimafia, Policia e Palermos arrestoi 62 persona, mes të cilëve edhe shqiptarin Erjon Prendi, pjesë e grupit “Cosa Nostra”. Mediat italiane publikuan të dhënat e super-operacionit ku morën pjesë rreth 100 karabinierë, të cilët vunë në pranga anëtarët e klanit me të...
 • Arrestohen katër persona për trafik droge

  Katër persona janë arrestuar nga Seksioni Kundër Narkotikëve në kryeqytet, pasi u kapën me sasi dozash kokaine. Policia e Tiranës zyrtarisht njofton se ka arrestuar shtetasit: Besmir Hardhiaj, 29 vjeç Erando  Hardhiaj, 24 vjeç  banues në Tiranë Albano Mitri, 27 vjeç, banues në Tiranë, Mateo Luleme, 25 vjeç, banues...
 • Kakavijë/ Arrestohet shoferi grek, u kap me drogë

  Një shofer grek i linjës Janinë – Sarandë – Janinë ka rënë në pranga të policisë. Ditën e sotme në kuadër të planit të masave të goditjes së “Prodhimit dhe shitjes së lëndëve narkotike” në pikën kufitare të Kakavijës, u bë arrestimi i Kostandinos Dimoulas, 44 – vjeç banues...
 • Metoda e re e vjedhjes së makinave në kryeqytet, në pranga dy persona

  Komisariati i Vorës në bashkëpunim me Komisariatin Nr 5 kanë vënë në pranga dy persona, të cilët dyshohen si bashkëpunëtorë në disa vjedhje, të shtrira në kohë. Në prangat e efektivëve të policisë kanë rënë një vajzë dhe një djalë. Ata janë Matilda Mertini (Sulaj) 24 – vjeç ,...
 • Shkodër/ 26 – vjeçari denoncon në polici një atentat me armë zjarri ndaj tij

  Policia e Shkodrës ka marrë një telefonatë nga shtetasi me iniciale B. K. 26 – vjeç, banues në fshatin Oblikë, Shkodër. Ai pretendon se ishte duke udhëtuar me mjetin tip “Benz”, me targë AA655MK, të marrë qera, kur në hyrje të rrugicës për në banesë, 3 persona të paidentifikuar...
 • Ekstradohet nga Athina shqiptari i dënuar me 11 vite burg për drogë

  Një shqiptar i dënuar me 11 vite burg është ekstraduar nga Athina, Greqi. Interpol Tirana bëri të mundur ekstradimin nga Athina drejt vendit tonë të shtetasit Erjon TOLA, 36 – vjeç, lindur në Gjirokastër. Ky shtetas ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi me 03.05.2013 Gjykata e Durrësit, e...
 • 3 shqiptarë të arrestuar në Itali, u kapën me 1 kg kokainë

  Një tjetër grup shqiptarësh është arrestuar në Itali. Karabinierët në Pescara, kanë vënë në pranga 3 persona, nën akuzën e shpërndarjes së lëndëve narkotike. Të arrestuarit janë Klejdi Abdyli, Armando Mamutllari, 31 – vjeç dhe Jurgen Sokoli, 20 – vjeç, të tre të papunë. Gjatë kontrollit në banesë, atyre...
 • Momenti i shoqërimit në polici i punonjësit të FNSH, Eduart Budini

  Ky është momenti kur Eduart Budini ështe shoqëruara në Drejtorinë Vendore të Policisë së Tiranës. Ndalimi i  tij u bë pak orë pasi Policia e Tiranës kërkoi ndihmën e qytetarëve për identifikimin e personit, i cili, grabiti një taksist duke e kërcenuar me një pistoletë Është Eduard Budini, 30 –...
 • Foto dhe video/Tiranë, alarm për bombë pranë Liceut tek rruga “Mustafa Matohiti”

  Një telefonatë e mbërritur në sallën operative të policisë së kryeqytetit ka alarmauar të gjitha strukturat vendore të uniformave blu. Rruga “Mustafa Matohiti”, pranë Liceut Artistik,  është rrethur me shirit për shkak të dyshimeve se mund të jetë vendosur një sasi lënde eksplozive. Ngjarja ndodhi rreth orës 22.00 dhe...
 • Dy kamera filmuan vrasjen e ish –polici në Bllok, u qëllua pas koke me 5 plumba

  Policia ka sekuestruar filmimet e dy kamerave të sigurisë, të cilat kanë filmuar momentin e ekzekutimit me armë zjarri, të 41 vjeçarit Ajet Zeqaj. Regjistrimet e kameras së këtij marketi dhe kësaj qendre interneti janë  sekuestruar nga grupi hetimor gjatë paradites së të enjtes. Ish-efektivi i policisë, që jetonte...
 • Apeli lë në burg Ben Çamin

  Gjykata e Apelit e Krimeve të Rënda ka lënë në fuqi masën e sigurisë “arrest me burg” për Lutfi Shabanin, i njohur ndryshe si Ben Çamin. 45 – vjeçari u arrestua në 27 Shkurt, si i përfshirë në trafikun e 574 kilogramëve kanabis drejt Turqisë. Sasia e drogës u...
Emisione