Kategoria : Kronike

 • Gjendet një gomone e braktisur në Karaburun, dyshohet se transportonte drogë

  Një gomone, që policia e kishte në ndjekje, u gjet e braktisur pranë ishullit të Karaburunit. Ajo është 8 metra e gjatë dhe sipas Policisë Kufitare të Vlorës, dyshohet se ishte gati për të transportuar drogë. Fillimisht policia ishte sinjalizuar për prezencën e saj pranë zonës së Sazanit, por...
 • Përplas për vdekje këmbësorin, në pranga 21- vjeçari

  Një aksident më pasojë vdekjen e një 69 – vjeçari ndodhi në afërsi të fshatit Moravë. Në lidhje me ngjarjen policia arrestoi Mariglen Muça 21 – vjeç, banues në Kuçovë. 21 – vjeçari ka goditur me mjetin e tij tip Ford këmbësorin, shtetasin R.H 69 – vjeç i cili...
 • Vdes nga dhuna një 50 – vjeçar, policia: U konfliktua me mikun e tij në lokal

  Një 50 – vjeçar u gjet i vrarë në një dhomë të godinës numër 8 të Institutit Bujqësor, ku ai jetonte prej kohësh. Viktima është identifikuar si Arben Kanina. Policia tha se vrasja është kryer mbrëmjen e shkuar. Mjekët ligjorë kanë konstatuar shenja dhune në trupin e tij, nga...
 • Dy shqiptarë të kapur me 28 kg heroinë

  Dy shtetas shqiptarë janë arrestuar në pikën kufiatre të Dubrovnikut, pasi u kapën më 28 kg drogë e llojit Heroinë. Ata janë Emilian Arifi 36 vjeç dhe Andi Metani 29 vjeç. Dy shqiptarët po tentonin të kalonin nga Mali i Zi për në Kroaci kur u pikasën nga aparatet...
 • 3 fallxhorët e Krujës ndalohen në Kukës

  Policia e Kukësit në bashkëpunim me Policinë Dibër, kanë bërë të mundur kapjen dhe arrestimin në flagrancë të tyre, të tre perosnave nga Kruja, të cilët në bashkëpunim me njëri-tjetrin, i kanë vjedhur në banesë, para dhe sende floriri një 61 vjeçareje. Të ndaluar janë e Vjollca Gatali, 43...
 • Mallrat “Louis Vouiton” dhe “Prada” fallco, arrestohet 25 vjeçari në Durrës.

    Shmangte detyrimin doganor duke futur kontrabandë mallra të fallsifikuara të shumë marka të njohura, si Louis Vuiton, Prada, Timberland, Calvin Clain, Lacoste, Channel, Adidas, Rado dhe Nike Gjatë një kontrollit të ushtruar nga Hetimi Doganor në Durrës është konstatuar se 25 vjeçari, Ilir Hima banues në Tiranë, kishte...
 • Arrestohen autorët e vrasjes në Kurbin, në pranga Elgert dhe Dorjan Cara

  Dy ditë pas vrasjes së 21-vjecarit Ervis Zyba në Fushë-Milot policia ka arrestuar dy autorët e dyshuar te këtij krimi. Vëllezërit Elgert dhe Dorjan Cara janë prangosur mbrëmjen e së premtes dhe akuzohen për vrasje me paramendim e kryer në bashkëpunim. Ndërkohë që janë shpallur në kërkim edhe 2...
 • Shqiptari vret ish-gruan, ish-vjehrrën dhe vetëvritet. Shkak konfliktet pas divorcit

  3 viktima dhe një i plagosur rëndë është bilanci i një masakre me armë zjarri në provincën e Rovigos në Itali. Autori është një 41 – vjeçar shqiptar, i identifikuar si Rino Begu. Shqiptari ka qëlluar për vdekje me pistoletë ish – bashkëshorten e tij, ish – vjehrrën dhe...
 • Zbardhet vrasja e Ervis Zybës në lokalin e natës. Kapen dy persona, në kërkim dy të tjerë

  Një ditë pas vrasjes së 21- vjeçarit Ervis Zyba në Gjorm të Kurbinit në vendin e quajtur Fushë Milot, policia ka zbardhur motivet e ngjarjes dhe ka arrestuar 2 persona. Ndërkohë që janë shpallur në kërkim edhe 2 shtetas të tjerë. Ngjarja ka ndodhur për shkak të një konflikti...
 • Kapet në Kapshticë kamioni me 500 kg kanabis, kishte destinacion Turqinë

  Një sasi e madhe droge u kap në doganën e Kapshtices. 500 kilogram kanabis sativa u gjetën në këtë kamion me targa AA 312 MY, të drejtuar Eldi Zahiri, 38 vjeç nga Durrësi. Lënda narkotike u zbulua gjatë  kontrollit  të  ushtruar nga  Policia Kufitare  e Kapshtices, në vijën e...
 • Aksidentohet nga makina, vdes në rrugë gruaja

  Një aksident i rëndë ka ndodhur në orët e natës, në aksin rrugor, Laç-Lezhë, në kryqëzimin e Shënkollit. Një makinë ka përplasur për  vdekje një grua, ndërsa policia ka ndaluar drejtuesin e mjetit i cili shkaktoi aksidentin. Ende nuk është identifikuar se cila është viktima, ndërsa trupi i saj është...
 • Elbasan/sekuestrohen municione lufte,tritol, një armë zjarri. Në pranga 50 – vjeçari

  Një shtetas është arrestuar në Elbasan pasi gjatë kontrollit në shtëpinë e tij janë sekuestruar municione  luftarake,  tritol  dhe një  armë  zjarri. Në prangat e policisë ka rënë shtetasi Ismail  Hyka,  50 – vjeç, banues  në  fshatin Karakullak  të Elbasanit. Policia ka sekuestruar një  armë  zjarri automatik  kallashnikov, 3500...
 • Sekuestrohet Range Rover i “Messit” shqiptar

  Forcat italiane të Guardia di Finanza kanë sekuestruar automjetin luksoz “Range Rover” me vlerë 100 mijë euro, të bosit të drogës Bledar Pejana, i njohur ndryshe me nofkën “Messi i Shqipërisë”. Ai është një nga trafikantët më të mëdhenj të drogës në Itali, i cili importonte nga Amerika e Jugut...
 • Aksidenti me vdekje te Gjiri i Lalëzit, identifikohet viktima

  Burime zyrtare të policisë konfirmuan se bëhet fjalë për 27 – vjeçaren Migena Farruku, me origjinë nga Burreli dhe me banim në Babrru. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes, në aksin rrugor Gjiri i Lalëzit – Maminaz, në fshatin Rubjekë. Sipas policisë mësohet se 27 – vjeçarja Migena...
 • Rrëshen, qëllonin me armë zjarri, arrestohen 4 persona

  Policia ka arrestuar katër persona, pasi lëviznin me armë pa leje dhe qëllonin në ajër. Në pranga kanë rënë Edmond Syziu, Xhovan Prenga, Alvi Deda dhe Arselajdo Ndreca. Sipas policisë, këta persona qëllonin me armë zjarri në aksin e vjetër Rrëshen – Shpal. Policia ka sekuestruar automjetin me të...
 • Tiranë, trafikanti i drogës përplas makinën e policisë dhe arrin të largohet

  Një punonjës policie ka mbetur i plagosur gjatë një operacioni për ndalimin e një grupi trafikantësh droge në kryeqytet. Ngjarja mësohet se ka ndodhur në zonën e Lundrës, në periferi të Tiranës. Sipas informacioneve të marra në rrugë operative nga sektori kundër drogës , dyshohej se në afërsi të...
 • Elbasan, iu vidhte portofolat qytetarëve, arrestohet një 32- vjeçar

  Policia e Elbasanit ka vënë në pranga një person nën akuzën e vjedhjes. Në sajë të operacionit të koduar “Çantat”, është bërë arrestimi i Artur  Isufit,  32 -vjeç,  banues  në  fshatin  Mengel në Elbasan. Nga hetimet e bëra, ka rezultuar se ky person ka kryer 3 vjedhje, përkatësisht: Më ...
 • Pastronte para në Shqipëri, ndalohet një shtetas italian

  Do të pastronte të paktën 640 mijë euro në vendin tonë. Kjo është akuza për shtetasin italian Alessandro Donando. Nëpërmjet dokumenteve të falsifikuar, ai ka sjellë në një bankë shqiptare të nivelit të dytë disa çeqe për klering nga një bankë e San Marinos. Këto çeqe, pas mbarimit të...
 • Arrestohet biznesmeni i pallateve

  Policia e Tiranës njoftoi arrestimin e biznesmenit të ndërtimit, Fejzo Zekaj. 38 vjeç i shpallur në kërkim ndërkombëtar i akuzuar për trafik droge. Ai ishte në kërkim pasi gjykata e Breshias në Itali kishte vendosur masën e sigurisë arrest me burg për veprën penale të trafikimit  të lëndëve narkotike....
 • Grabiten pensionet dhe ndihma sociale në Zerqan

  Dy persona të maskuar dhe të armatosur kanë terrorizuar paraditen e së enjtes banorët e njësisë administrative Zerqan në Bulqizë. Nën kërcënimin e armës ata kanë arritur të grabisin 1.8 milion lekë të rinj. Paratë do t’i shpërndaheshin pensionisteve dhe personave që përfitojnë ndihmë ekonomike. Sipas dëshmitarëve autorët kanë...
Emisione