Kategoria : Kulturë

 • “Harku i Triumfit” i Qerimajve

  Violina e tij mungoi në këtë provë që i prin koncertit që Qerimajt ia kushtojnë të parit të tyre, ai që i dha mësimet e para për muzikën. Janë përgatitjet për një festë të madhe në familjen prej tre breza muzikantësh, është 85-vjetori i Et’hem Qerimit. Koncerti është ndërtuar...
 • 86 fotografitë e rralla të Shqipërisë në vitet ’30

  Prezantimi për herë të parë i 86 fotografive të rralla që tregojnë Shqipërinë në vitet 1928-1931 mes dy luftrave botërore, të çiftit të diplomatëve Pietro dhe Larissa Quaroni, mblodhi bashkë historianë, gazetarë dhe përfaqësues të trupit diplomatik në vendin tonë për t’iu rikthyer historisë së atyre viteve dhe ndikimit...
 • Monumentet përtej Tiranës në mëshirë të fatit

  Qendra e realizimit të veprave të artit, nga kombëtare është kthyer në rajonale. Pra, ajo do t’i përgjigjet kërkesave restauruese vetëm për monumentet që ndodhen brenda qarkut të Tiranës. Por çfarë ndodh me monumentet përtej këtij qarku? “Në mëshirë të fatit…” Sepse specialistët e vetëm që mund të kryenin...
 • Rrugëtimi i Manjola Nallbanit në skenën e muzikës shqiptare

  Recitali i radhës, mund të quhet më i veçanti si për nga përmbajtja dhe përjetimi për Manjola Nallbanin. Në skenën e ngritur në Qendrën Kulturore të Katedrales Orthodokse, para një publiku që mbushi sallën në mbrëmjen e së Enjtes, këngëtarja solli rrugëtimin e saj në thuajse tre dekada në...
 • Adela Muçollari në jurinë ndërkombëtare të “Premio Roma Danza”

  Në një nga organizimet më të rëndësishme ndërkombëtare të kërcimit, në “Premio Roma Danza”, me një traditë disa vjeçare, Shqipëria do të jetë pjesë e jurisë. Është hera e parë që vendi ynë ulet në karrigen e gjyqtarit në një konkurs që lakmohet nga balerinë që kërkojnë profesionalizmin. Teatrin...
 • Një muze lëvizës për nxënësit e rrethinave

  Në këtë autobus pasagjerët më të rëndësishëm janë këto riprodhime të veprave të artit, pronësi të Muzeut Historik Kombëtar. Qëllimi i vizitës tonë është të çojmë muzeun atje ku janë fëmijët. “Kemi vendosur kostume popullore të krahinës së Jugut dhe Shqipërisë se Mesme, riza, vegla muzikore, poçe, qypa dhe...
 • Rishikimi i figurës së Esat Pashë Toptanit

  Rishikimi i figurës së Esat Pashë Toptanit risolli në Tiranë historianë dhe autorë në një simpozium shkencor. Në qendër të tij ishte ridimensionimi përmes fakteve të panjohura i një personazhi kontravers që pati rolin e tij në historinë e Shqipërisë. Mirela Bogdani, themeluese e “Tirona Intellectum”: Nxjerrja nga pluhuri...
 • “Jetë me ju” nga Manjola Nallbani

  Thuajse e gjithë karriera artistike e Manjola Nallbanit si këngëtare e muzikës së lehtë, e traditës dhe asaj operistike do të vijë në një koncert të vetëm, në recitalin që artistja ia kushton publikut, ndjekësve të muzikës së saj nën titullin “Jetë me ju”. Prova e fundit në “Qendrën...
 • Shitet për 110.7 mln $ piktura e Monet

  97 milionë Dollarë plus 13.7 milionë komisioni i ankandit. 110.7 milionë Dollarë është shifra rekord për të cilën u shit “Les Meules” (Mullarët), tabloja e piktorit të njohur francez Claude Monet. Blerësi i veprës së vitit 1890 mbeti anonim nga shtëpia e ankandit. Ai mundinë betejën milionëshe të zgjatur...
 • Vetëm tre orë mësim në javë për skulpturën

  A janë të mjaftueshme tre orë mësim në javë për të marrë gjithë dijen e nevojshme për studentët e skulpturës? Përgjigjen e gjejmë te ky prezantim në galerinë e Fakultetit të Arteve Pamore. Pedagogu dhe skulptori Arben Bajo që është kujdesur për këtë formë proteste e ngre si shqetësim...
 • Moti i keq e vonon koncertin e Tedi Papavramit

  Tedi Papavrami dhe Francois-Frederic Guy e nisën koncertin me 30 minuta vonesë në mbrëmjen e së hënës, në Qendrën Kulturore të Katedrales Orthodokse. Për shkak të motit të keq, ata e mirëkuptuan publikun për t’i dhënë mundësinë të mos humbasë asnjë nga kompozimet e Ludwig Van Beethoven për violinë...
 • “Nata e kitarës” nën tingujt e talenteve të rinj

  “Nata e kitarës” në këtë edicion të 10 solli për publikun veprat nga autorët më të mëdhenj të literaturës së këtij instrumenti. “Nata e kitarës është një aktivitet që bëhet çdo vit. Është një aktivitet që i shërben në radhë të parë studentëve. Kishte risi, disa vepra të reja...
 • “Farsa e kurorës”, një tablo e Shqipërisë sot

  Zakonisht përballjet e para regjisorët e rinj më publikun e madh, për nga mosha, i zgjedhin nga dramaturgjia e huaj, kryesisht vepra të vëna më herët në skenat teatrore dhe që një pjesë e suksesit vjen nga vete teksti dramaturgjik. Rasti i Ledian Gjeçit është ndryshe. Publikut do ti...
 • Historia e një “vrasjeje për nder”

  Filmi i kushtohet gjermano-turkes Hatun Aynur Sürücü, e cila më 2005 në Berlin ra viktimë e një të ashtuqujture “vrasje për nder”. Dorasi ishte vëllai i saj. Në filmin “Vetëm një grua” e vrara tregon historinë e saj. “Unë isha një vrasje për nder” dhe “ky deng nën këtë...
 • Beethoven me violinën e Tedi Papavramit

  Gjëja e parë që bëri para se Tedi Papavrami ti përgjigjej pyetjeve të gazetarëve për koncertin e ardhshëm ishte një provë disa minutëshe e sallës më të re të koncerteve, “Tonin Harapi” pranë Liceut Artistik “Jordan Misja”. Pasi mori garancinë se këtu mund të luaj në violinë koncertin përmbyllës...
 • “Arbëria” e Brixhilda Shqalsit

  Njihuni me Brixhilda Shqalsin, shqiptaren, artisten shumëdimensionale që ngadalë po depërton në industrinë italiane të filmit. Dhe është kjo e fundit, kinemaja, që e sjellë në Tiranë nën kësulën e aktores kryesore në filmin “Arbëria” të regjisores italiane Francesca Olivieri. Pas projektimit në kinematë e vendit fqinj, filmi që...
 • Universiteti i Arteve në rikonstruksion pas 7 dekadash

  Me mbylljen e këtij viti akademik, Universiteti i Arteve do të njohë rikonstruksionin e tij të parë të plotë, një domosdoshmëri për një mjedis të dëmtuar pas 77 vite aktivitet. Ndërhyrja nuk do të jetë e menjëhershme në gjithë hapësirën, por do të kryhet me pjesë për të mos...
 • “Il Trovatore”, prodhimi më i madh gjatë 2 viteve në opera

  Zana Çela, drejtorja e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit thotë se “Il Trovatore” i Giuseppe Verdit është prodhimi më i madh operistik në dy vitet e fundit. Sipas saj, të madh e bën skenografia për nga përmasat dhe shfrytëzimi, kostumet që ruajnë origjinalitetin e kohës dhe harta e...
 • Premiera e Enxhi Ninit dhe Liza Soppit në Tiranë

  Enxhi Nini në violinë, soliste në orkestrën e Romës dhe Liza Soppi në violë në orkestrën simfonike të televizionit shtetëror italian, RAI, janë dy artistet që do të renditen në listën e gjatë të muzikantëve të suksesshëm që i kanë thënë po “Different Trains”, “Trena të ndryshëm” festivali që...
 • “Rrugëtimi i Bach“ me të rinjtë e arteve

  Koncertet në institucionet fetare në vende të ndryshme të botës janë ngjarje të zakonshme, në vendin tonë ato i kanë fillesat pas 1990, jo të shpeshta por të mjaftueshme për të krijuar një traditë të mirë. I tillë premton të jetë edhe ai në mbrëmjen e së Shtunës në...
1 2 3 52
Emisione