Kategoria : Kulturë

 • “Letër një fëmije që nuk u lind kurrë”

  Bashkëbisedimi i Oriana Fallacit me krijesën e saj në librin “Letër një fëmije që nuk u lind kurrë”, me ato që janë pikëpyetjet dhe dilemat për dashurinë, dhimbjen dhe mbi të gjitha jetën, do të vijë për publikun shqiptar si një përjetim i drejtpërdrejtë. Aktorja Ina Gjonçi ka vendosur...
 • Ermonela Jaho rikthen “Traviatën” në operan mbretërore

  Jo vetëm me talentin në të kënduar, por edhe me aftësinë për të mëshiruar plotësisht karakteret e saj, Ermonela Jaho do të luajë sërish “La Traviatën” e famshme të Verdit, në Operan Mbretërore në Londër. Lajmi është dhënë nga vetë Jaho, nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, ku...
 • “Dome”, një monodramë për thjeshtësinë e jetës

  Thjeshtësia për të rrëfyer jetën dhe mungesa e mllefeve nga aktori Enver Hyseni, gjatë një bisede mes miqsh, ishte frymëzimi që regjisori Stefan Çapaliku të ngjitë në skenë monodramën “Dome”. E titulluar ashtu siç aktori 67- vjeçar thërret njerëzit e tij më të dashur , shfaqja vjen si pasqyrimi...
 • Çmimet Bafta Awards 2019

  Është “The Favourite”, me protagoniste kryesore Olivia Colman, filmi që kryeson listën e nominimeve të çmimeve BAFTA për 2019 me 12 të tillë, përfshirë filmi më i mirë. Colman është nominuar për aktoren më të mirë, ndërsa dy protagonistet e tjera në film Rachel Weisz dhe Emma Stone janë...
 • Intervista e Paola Perego në DWM, jehonë në mediat italiane

  Mbrëmjen finale të spektaklit të kërcimit “Dance With Me”, e ftuar speciale ishte një prej prezantueseve më të famshme italiane. Prania e Paola Peregos në këtë produksion të Televizionit Klan, krah Alketa Vejsiut, e bëri edhe më të veçantë këtë mbrëmje, por jo vetëm. Të shumta janë mediat italiane,...
 • Ekspozohen mbi 240 foto të Gjon Milit

  Fotografi i njohur Gjon Mili, tashmë do të këtë një muze në qytetin e Korçës. 240 foto të realizuar prej tij u ekspozuan në perlën arkitekturore të Korçës, që të gjithë e njohin si “shtëpia rumune” në zemër të qytetit juglindor. Për kreun e Bashkisë, muzeu i Milit, pasuron...
 • Ndahen çmimet e Letërsisë për vitin 2017

  Ministria e Kulturës ndau çmimet e Letërsisë për vitin 2017. Vepra më e mirë u vlerësua libri “Sonatë për gruan e një tjetri” i autorit Henrik Spiro Gjoka. Personazhi kryesor është një psikiatër, që mundohet të vendosë rregull në jetën e pacientëve të tij, ku edhe përfshihet në një...
 • Finalja e Dance With Me 5

  Përfundoi me sukses nata e fundit e edicionit të 5, të Dance With Me Albania. Një episod i mbushur me emocione, me performanca të spikatura dhe surpriza e të ftuar jashtë skemës, se çdo natë tradicionale! Nata filloi me surprizën e parë. 3 nga fëmijët e talentuar të Peter...
 • “Streha mes reve”, premierë në Tiranë

  Pas suksesit në festivalin e Talinit, “Streha mes Reve” u shfaq premierë në Tiranë. Një punë intensive në realizimin e një filmi që të përfaqësonte jo vetëm kinematografinë shqiptare, por të jepte edhe një mesazh universal, atë të bashkëjetesës fetare. Robert Budina, regjisor: Shkoi shumë mirë, publiku e priti...
 • Sherlock Holmes vjen në “Metropol”

  Jemi në Londrën e viteve 1890, me historinë e njohur të një detektivi imagjinar, me një aftësi të mrekullueshme për observim, i ftohtë, logjik, i rezervuar por edhe i gatshëm për veprim. “Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve” nga Ken Ludvig është shfaqja që Teatri i Metropolit ka zgjedhur...
 • 20 vjet “Kënga Magjike”, Gjebrea zbulon formulën e suksesit

  “Kënga Magjike” e mbylli edicionin e 20, por suksesi i saj la pas magjinë e vet. Jo vetëm këngët që u bënë hit në pak ditë, por gjithashtu me përqëndrim tek detajet dhe surprizat, organizatorët arritën edhe këtë vit të kishin vëmendjen e publikut. Me një rezultat që e...
 • Flori, fitues i “Kënga Magjike”

  Me një këngë rrënqethëse dhe një interpretim që i rrëmbeu zemrat jo vetëm publikut, por edhe artistëve të tjerë që e votuan, Flori Mumajesi është triumfuesi i edicionit të 20 të Këngës Magjike me baladën “Plas”. Pas një nate të mbushur plot emocione, Flori ia dedikoi këtë fitore publikut...
 • Kujt ia dedikoi këngën Flori (Video)

  Flori Mumajesi fitoi edicionin e 20-të të “Këngës Magjike”, me një këngë që rrëmbeu zemrat e publikut. Ai u shpreh i emocionuar kur ngriti trofeun simbolik, njëkohësisht thotë se e shijoi të gjithë aventurën në këtë festival. Trofeun e fituar, Flori ia dedikon publikut që e ka mbështetur në...
 • Flori Mumajesi fitues i “Këngës Magjike” 2018

  Finales së spektaklit më të madh të muzikës në Shqipëri, “Këngës Magjike” i ka ardhur fundi. Këngëtari Flori Mumajesi është shpallur fitues i edicionit të 20-të me këngën “Plas”. Ai u votua nga vetë artistët pjesëmarrës si më i miri i këtij jubileu të “Këngës Magjike”. “Tani është ai...
 • Zbuloni çmimet me të cilat u vlerësuan artistët në “Kënga Magjike” (Video)

  Finalja e madhe e “Këngës Magjike” ka mbërritur. Artistët kanë votuar dhe këtë të shtunë mes emocionesh ata njihen me çmimet me të cilët janë vlerësuar. Ky 20-vjetor i “Këngës Magjike rezervon plot surpriza… “Kënga Hit” shkoi për dy këngëtaret Aurela Gaçe & Eli Fara. “Best Balade” iu dha këngëtarit...
 • “Kur them ajo”, Gjebrea dedikim nënës së ndjerë

  Nëna e Ardit Gjebreas u nda nga jeta vetëm pak kohë më parë dhe mungesa e saj duket se është ende shumë e madhe për të. Këtë mbrëmje magjike të “Këngës Magjike”, Gjebrea zgjodhi që t’i këndonte nënës së tij. Por këtë ai nuk e bëri i vetëm, pasi...
 • Kënga Magjike, Gjebrea tregon surprizat e natës finale dhe rikthimin në muzikë

  Për herë të parë Aulona dhe Fatma dolën nga kosherja e zakonshme për të sjellë këtë puntatë një Thumb Magjik. Bëhet fjalë për prapaskentat e edicionit të 20 të Këngës Magjike dhe të gjitha të pa thënat të nxjerra vetëm nga Thumb. Të gjitha këto vijnë vetëm nga një...
 • Sonte finalja e “Këngës Magjike”

  U këndua, u kërcye, madje edhe u qa nga emocionet e shumta, por Ardit Gjebrea lë të kuptohet se nuk kemi parë asgjë akoma, nga magjia e këtij edicioni të 20-të, të “Këngës Magjike”. “Jemi në finish dhe në finish ndonjëherë ose ti i ke ruajtur të gjitha forcat...
 • Petrovci sjell në Tiranë “Kreolët e Ballkanit”

  Dashuria, urrejtja, hakmarrja, lumturia dhe shpresa për një botë më të mirë, për një atdhe më të dashur. Me këto ndjenja që shkojnë nga njëri ekstrem në tjetrin, Enver Petrovci sjell shfaqjen teatrale “Kreolët e Ballkanit”, e shkruar dhjetë vite para luftës në Kosovë duke parashikuar saktë ngjarjet para...
 • Shpallen të shtunën fituesit e “Këngës Magjike”

  Jo vetëm me një skenë madhështore, ndriçim të ndërthurur bukur me notat muzikore, por mbi të gjithë me një vëmendje të veçantë tek detajet. Kështu ‘Kënga Magjike’ ka arritur të mbajë të mbërthyer spektatorë dhe telespektatorë të ekranit të Televizionit Kombëtar Klan edhe në natën e saj të dytë....
1 2 3 50
Emisione