Kategoria : Kuriozitete

 • “Dera e ferrit” që digjet prej 40 vjetësh

  Një krater apokaliptik, i mbiquajtur “dera e ferrit” dhe që digjet prej 40 vjetësh është filmuar me dron. Krateri Darvaza është 69 metra i gjerë, 30 metra i thellë dhe ndodhet në një zonë shkretëtirë të Turkmenistanit. Ajo u krijua kur një grup inxhinierësh sovjetikë që eksploronin sipërfaqen e...
 • Studimi: Nëse nuk jeni 30 vjeç, nuk jeni plotësisht të rritur

  Kur njerëzit mbushin 18 vjeç mendojnë se kanë arritur moshën madhore dhe janë të pjekur. Por, kjo teori tashmë është rrëzuar. Disa studiues të Universitetit të Cambridge pretendojnë se njerëzit nuk janë plotësisht të “pjekur” nëse nuk kanë arritur moshën 30-vjeçare. Megjithatë, sipas ekspertëve, kjo ndryshon në varësi të...
 • Shpërthen meteori në atmosferën e Tokës

  Një shpërthim i madh ka ndodhur në atmosferën e Tokës në muajin Dhjetor, sipas NASA, por që është bërë e ditur së fundmi. BBC raporton se ky ishte shpërthimi më i madh i këtij lloji gjatë 30 viteve të fundit, dhe më i madhi që kur një meteor goditi...
 • Prodhohet spray antidepresion

  Revolucion në psikiatri. Për trajtimin e depresionit mbërrin një spray që hidhet në hundë, duke lënë pas pilulat e zakonshme. “Food and Drug Administration”, agjencia amerikane rregullatore e medikamenteve, ka miratuar këtë ilaç për terapinë kundër depresionit, veçanërisht tek ata pacientë në të cilët alternativat e tjera nuk kanë...
 • Shtetet që dënonin me vdekje puthjen në publik

  Në disa shtete të Europës puthja në publik ishte e ndaluar me ligj, madje shumë të rreptë, saqë çonte deri në vdekje. Ka qenë pikërisht data 9 Mars e vitit 1562 ku  Napoli i Italisë ndaloi që njerëzit të putheshin në publik. Nëse autoritetet shihnin ndonjë çift duke u...
 • “Sfida e djathit” mbush rrjetet sociale

  Në vend që t’i thonë fëmijëve “Cheese” përpara aparatit fotografik, mania e njerëzve në rrjetet sociale është tashmë që djathin t’ua hedhin atyre në fytyrë. Tendenca me e re e rrjeteve sociale e quajtur “Cheese challenge”, nisi vetëm pak ditë më parë në Tëitter, ku gjatë një video një...
 • “Jo më shumë se 180 km në orë”

  Vendim historik për botën e automjeteve. Volvo bllokon shpejtësinë maksimale të makinave të prodhuara, në 180 kilometra në orë. Arsyeja është e thjeshtë: Shpejtësia është e rrezikshme!. Vendimi vjen nga vetë industria e automobilizmit, ndërkohë që vende të ndryshme përpiqen të ulin numrin e aksidenteve rrugore nëpërmjet masave të...
 • Zbulohet në një varr një thesar i çmuar

  Një thesar i çmuar është zbuluar në varrin e një princese të lashtë nga Krimea, që besohet se daton në kohën e Krishtit. Arkeologët thonë se gruaja e pasur ka jetuar në shekullin e parë. Në varrin e saj u gjet një kurorë magjepsëse me tetë gjethe ari. Princesha...
 • Lart apo poshtë? Si duhet vendosur letra higjienike

  Prej shumë kohësh, mënyra si duhet të qëndrojë topi i letrave higjienike ka shkaktuar debat e konfuzion. Shumë mendojnë se ana nga tërhiqet duhet të vendoset poshtë, të tjerë besojnë të kundërtën. Por duket se dilemës i ka ardhur fundi. Revista CHOICE, zbuloi një patentë 128-vjeçare, që daton më...
 • “Niveli i detit mund të rritet me 7 metra”

  Shiu po bëhet më i shpeshtë në Greenland dhe po përshpejton shkrirjen e akullit atje. Të dhënat vijnë nga një studim i ri dhe shkencëtarët thonë se janë të surprizuar që kanë zbuluar se edhe në dimrin e gjatë Arktik bie shi. Shtresat masive të akullit në Greenland po...
 • Pse kur ikni me pushime duhet të mbyllni syrin magjik të derës?

  Në fakt kjo është një këshillë që duhet të aplikohet vazhdimisht dhe jo vetëm në rastet kur largoheni nga shtëpia për disa ditë me radhë. Arseja është e thjeshtë: Për të mbajtur larg hajdutët. Hajdutët mund t’iu shikojnë përmes syrit magjik të derës nga pjesa e jashtme. Duke qenë...
 • Ndryshojnë ëndrrat e fëmijëve

  Dikur fëmijët thonin se do të donin të bëheshin astronautë, futbollistë ose shoferë në gara me makina kur të rriteshin. Mirëpo tani duket se këto dëshira të tyre kanë ndryshuar. Sipas një studimi të bërë, ku janë përfshirë 1 mijë fëmijë e adoleshentë, është zbuluar se ata kanë tjetër...
 • Në këtë vend nuk mund të gjeni shtëpi me qira

  Procesi i qiramarrjes në këtë qytet është aq i gjatë sa është përfshirë në librin e rekordeve “Guinness”. Bëhet fjalë për një prej qyteteve më të preferuara në botë nga turistët dhe jo vetëm. Stokholmi, kryeqyteti suedez, konsiderohet si më i vështiri për të marrë shtëpi me qira të...
 • Besnik deri në vdekje

  Një qen hero dha jetën pasi vrau një kobra vdekjeprurëse, në tentativë për të shpëtuar familjen e tij që po sulmohej nga zvarraniku. Dalmati Tyson i doli para gjarprit helmues, ndërkohë që po tentonte të futej në shtëpinë e familjes në Bhubaneswar, në lindje të Indisë. Në fund të...
 • Burri fiton lotarinë për shkak të… mirësjelljes

  Shpesh fati është përcaktues në jetë. Kështu i ka ndodhur dhe një burri, i cili fitoi lotarinë multi-milionere. Sipas “Mirror”, ai fitoi lotarinë 877 milionë Dollarë vetëm për shkak të mirësjelljes së tij. Si ndodhi kjo? Kur po blente biletën e lotarisë, ai i la radhën një tjetër personi...
 • Zbulohet misteri i gurëve në Stonehenge

  Zbulohet origjina e gurëve gjigantë të Stonehenge. Ata ndodhen në kompleksin monumental prehistorik të Stonehenge dhe erdhën tre mijë vjet më parë nga rreth 240 kilometra distancë. Ky është konkluzioni që një grup shkencëtarësh prej 12 vetash, të cilët kanë analizuar disa gurë më të vegjël të kompleksit që...
 • Çfarë ndodh nëse nuk përdorni Facebook për 4 javë?

  Edhe ta mendosh duket e vështirë, aq më tepër ta zbatosh. Megjithatë këtë sjellje e studiuan disa studiues për të parë se si reagojnë njerëzit kur në jetën e tyre mungon ky rrjet social, që gjithmonë e më tepër bëhet i dobishëm. Studiuesit nga Universiteti i Stanford në SHBA...
 • Policia kërkon pronarin e qeses me para

  Disa muaj nga apeli i policisë në internet për të gjetur pronarin e një qeseje brenda së cilës ndodheshin plot 20 mijë paund kesh, i zoti i tyre nuk është gjetur ende. Paratë u zbuluan nga oficerët në Telford, Britani. Ata shtangën kur panë qesen e mbushur me kartëmonedha,...
 • Fenomeni natyror, çfarë do të ndodhë këtë fundjavë

  Këtë fundjavë do të ndodhë një fenomen natyror që mund ta shikojnë të gjithë. Në qiell do të shihni tre pika të shndritshme, të cilat ngjasojnë me yjet. Por nuk janë të tillë. Bëhet fjalë për tre planete; Venusin, Saturnin dhe Jupiterin. Këto planete në fundjavë do të jenë...
 • Nëse keni një makinë të tillë, mos e shisni

  Shumë vetë synojnë të blejnë makinë të re që të përmbushë standardet më të fundit të teknologjisë. Por, jo kushdo mund të përballojë një automjet me zero kilometra. Në qarkullim ka ende makina që janë 15-vjeçare, 20-vjeçare ndoshta dhe më shumë. Nëse keni në zotërim një automjet të viteve...
1 2 3 98
Emisione