Kategoria : Kuzhine

 • Pasta me spek dhe rukola (Video)

  Përbërësit: 350 gr gnocheti sardi 250 gr pana 200 gr proshutë spek 200 gr patate 200 gr rukola 100 gr parmixhano Trumzë Hudhër Kripë Piper Përgatitija: Fillimisht në një tenxhere me ujë ziejmë patatet. Në një tigan me pak vaj ulliri skuqim trumzë dhe hudhër, më pas shtojmë spek...
 • Pilaf spanjoll (Video)

  Përbërësit: 300 gr oriz 150 gr fileto pule 100 gr karkaleca 40 gr bizele 2 speca të kuq 2 speca të verdhë 2 bustina shafran 1 kungull jeshil 1 kallamar Kripë Piper Përgatitja: Vendosim një tenxhere me ujë që të ziejë. Shtojmë në të tumerik, oriz dhe i lëmë...
 • Sallatë quinoa me karkaleca (Video)

  Përbërësit: 200 gr quinoa 100 gr karkaleca 1 avokado 1 limon jeshil 1 kastravec 1 rrepë e kuqe 1 panxhar Pak uthull molle Sallaturina mikse Kripë Piper Përgatitja: Fillimisht vendosim në një tas kuinoan dhe e shpëlajmë me ujë të bollshëm tre herë. Vendosim një tenxhere me ujë që...
 • Ravioli me domate dhe mozzarella (Video)

  Përbërësit: 300 gr miell 300 gr paleti domate 200 gr mozzarella 75 gr parmixhano 70 gr pomodorini 45 gr borzilok 10 gr rigon 3 vezë 2 lugë vaj ulliri 2 karota 2 degë selino 1 qepë Kripë Piper Përgatitja: Në një tas vendosim miellin, shtojmë në të vezët, vaj...
 •  Cheesecake me qershi (Video)

  Përbërësit: 300 gr biskota 250 gr qershi 250 gr gjizë pa kripë 200 gr pana 170 gr philadelphia 150 gr gjalpë 8 gr xhelatinë 6 lugë reçel boronice 2 lugë sheqer Përgatitja: Fillimisht bluajmë biskotat me mikser. Në një tigan vendosim gjalpin dhe pak sheqer, sapo të shkrihen bashkë...
 • Komposto qershie (Video)

  Përbërësit: 500 gr qershi 300 gr ujë 200 gr verë e kuqe 100 gr sheqer 3 shkopinj vanilje 1 limon Përgatitja: Fillimisht qershive iu heqim bërthamat. Vendosim një tenxhere me ujë që të ngrohet. I heqim lëkurën limonit dhe e grijmë imët. Në një tjetër tenxhere vendosim sheqerin, lëkurën...
 • Fileto koci me kajsi (Video)

  Përbërësit: 300 gr kajsi 140 gr karkaleca 120 gr pomodorini 80 gr rukola 2 peshk koc 1 limon 1 portokall Kripë Piper Përgatitja: Fillimisht sfiletojmë peshqit dhe pastrojmë karkalecat. Më pas i marinojmë me kripë, piper, vaj ulliri dhe i mbështjellim me letër pelikul. Pasi të marinohen për disa...
 • Spagheti me midhje graten (Video)

  Përbërësit: 500 gr midhje 300 gr spagheti 100 gr pomodorini 50 gr bukë e grirë 50 gr djathë i grirë 2 kunguj jeshilë Borzilok Gjalpë Hudhër Spec djegës Majdanoz Trumzë Kripë Piper Përgatitja: Vendosim një tenxhere me ujë që të ziejë. Më pas shtojmë në të spaghetit. Në një...
 • Fileto gici me qershi (Video)

  Përbërësit: 200 gr fileto gici 100 gr qershi 100 gr verë e kuqe 100 gr pana 50 gr parmixhano 2 patate 1 qepë 1 lugë uthull balsamime Trumzë Rozmarinë Kripë Piper Përgatitja: Fillimisht në një tigan me pak vaj ulliri vendosim qepën që të skuqet, shtojmë në të trumzë,...
 • Qofte me gjizë dhe ton (Video)

  Përbërësit: 370 gr galetë 250 gr ton 200 gr gjizë pa kripë 100 gr parmixhano 40 gr majdanoz 30 gr kaperi 30 gr açuge 6 vezë Kripë Piper Përgatitja: Vendosim në një tas gjizën, shtojmë në të lëkurë limoni, kripë, piper, 1 kokërr vezë, ton, kaperi, açuge, djathë të...
 • Oriz integral me ton dhe avokado (Video)

  Përbërësit: 300 gr oriz integral 100 gr ton 50 gr pomodorini 50 gr ullinj të zi 1 kungull jeshil 1 avokado 1 qepë Majdanoz Rukola Kripë Piper Përgatitja: Në një tigan me pak vaj ulliri skuqim qepën, shtojmë pak spec djegës, ullinjtë e zi, majdanoz dhe i skuqim bashkë....
 • Fileto pule me kërpudha (Video)

  Përbërësit: 700 gr fileto pule 600 gr kërpudha 300 gr pana 50 gr vaj ulliri 30 gr majdanoz 6 feta buke 4 thelpinj hudhër 2 domate 1 gotë verë Kripë Piper Përgatitja: Fillimisht presim në kubikë fileton e pulës. Në një tenxhere me pak vaj ulliri skuqim hudhrën, shtojmë...
 • Ravioli me krem djathi dhe vezë (Video)

  Përbërësit: 300 gr miell 170 gr parmixhano 150 gr gjizë 70 gr pançetë 30 gr borzilok 20 gr sherebelë 10 gr vaj ulliri 6 të verdha veze Kripë Piper Përgatitja: Vendosim një tenxhere me ujë që të ziejë. Shtojmë në të pak kripë dhe pak vaj ulliri. Më pas...
 • Paccheri me turli perimesh (Video)

  Përbërësit: 300 gr paccheri 200 gr borzilok 50 gr ullinj të zi 10 gr kaperi 10 gr stika pishe 2 kunguj jeshilë 2 degë selino 2 domate 1 qepë 1 patëllxhan 1 spec i kuq 1 karotë 1 spec djegës Majdanoz Kripë Piper Vaj për skuqje Përgatitja: Vendosim një...
 • Rizoto me luleshtrydhe, trëndafil dhe shampanjë (Video)

  Përbërësit: 300 gr oriz 200 gr luleshtrydhe 100 gr petale trëndafili 100 gr parmixhano 60 gr gjalpë 2 gota shampanjë 2 thelpinj hudhër 2 karota 1 qepë Kripë Piper Përgatitja: Në një tenxhere me ujë shtojmë në të qepë, karota, hudhër dhe i lëmë të ziejë që të përgatitet...
 • “Teuta” shqiptare, 25 vjeçare

  Dikur ajo ishte inxhiniere e prodhimit, e ndër vite do të emërohej përgjegjëse e më pas edhe Drejtoreshë Administrative e fabrikës së makaronave në Durrës. Ishte aty në kohët më të vështira, kur në Shqipëri gjithçka rrezikonte të shkatërrohej. Ishte aty kur duhej të merrte vendimin më të guximshëm...
 • Tiramisu me luleshtrydhe (Video)

  Përbërësit: 400 gr luleshtrydhe 400 gr mascarpone 175 gr sheqer 100 gr biskota 10 gr kakao 3 vezë Mente Vanilje Përgatitja: Fillimisht vendosim në një tas të verdhat e vezëve dhe sheqerin dhe i fryjmë me mikser. Më pas shtojmë në të vanilje, maskarpone dhe vazhdojmë i përziejmë derisa...
 • Gnocchi me gjizë (Video)

  Përbërësit: 500 gr gjizë pa kripë 500 gr domate 200 gr miell 150 gr djathë kaçkavall 100 gr borzilok 70 gr vaj ulliri 6 thelpinj hudhër 2 vezë Kripë Piper Përgatitja: Vendosim në një tas gjizën, shtojmë pak vaj ulliri, miell, djathë të grirë, vezë, borzilok të grirë dhe...
 • Lëpirëse me mish (Video)

  Përbërësit: 200 gr mish viçi i grirë 100 gr spek i prerë hollë 100 gr salcë domate 50 gr mozzarella 5 qepë 1 spec djegës 1 vezë 1 karotë Selino Borzilok Hudhër Majdanoz Trumzë Kripë Piper Përgatitja: Fillimisht në një tas vendosim mishin e grirë, shtojmë në të një...
 • Krepa me gjizë dhe spinaq (Video)

  Përbërësit: 500 gr miell 500 gr gjizë 500 gr pana 300 gr spinaq 250 gr djathë montazio 100 gr djathë kaçkavall i grirë 8 vezë 1 litër qumësht Hudhër Trumzë Kripë Piper Përgatitja: Rrahim në një tas vezët me kripë, piper dhe vaj ulliri. Më pas shtojmë ngadalë miellin...
1 2 3 21
Emisione