Kategoria : Lajmet Kryesore

 • Meta kthen Vettingun në polici

  Presidenti Meta ka kthyer për rishqyrtim në Parlament ndryshimet që shumica i bëri ligjit për Vettingun në polici. Sipas kreut të shtetit, këto amendime të mirtuara në fund të muajit Mars cënojnë parimet dhe standardet e ligjit ekzistues, si dhe nuk krijojnë garancitë e nevojshme se një proces kaq...
 • Aleatët e Bashës zbardhin skenarin e zgjedhjeve

  Një ditë pasi Lulzim Basha deklaroi se opozita do të pamundësojë zgjedhjet e 30 Qershorit nëse ato nuk do jenë të lira e të ndershme, aleatët e opozitës nuk ngurojnë të zbardhin disa prej skenarëve. Republikani Fatmir Mediu dhe Kreu i LZHK-së Dashamir Shehi thonë se futjen e opozitës...
 • Tre grupe në grabitjen e Rinasit?

  Bashkëpunëtorët e Admir Murataj, i vrarë në grabitjen e 9 Prillit, dyshohet se janë persona më të cilët ai ka njohje te hershme dhe ka kryer disa grabitje me ta. Klement Çala është njohje e vjetër e Muratajt, të dy ata u arratisën në vitin 2013 nga burgu i...
 • Bankat shtrëngojnë kredinë për VIP-at

  Bankat kanë shtrënguar kushtet e miratimit të kredisë për bizneset e mëdha. Një vrojtim i bankës qëndrore i zhvilluar në të gjithë sistemin bankar vendas, ka zbuluar se besimi i bankave tregtare te aftësia paguese e kompanive të mëdha është pakësuar, duke vështirësuar procesin e miratimit të një huaje...
 • 53% e vdekjeve shkaktohen nga zemra

  Problemet kardiovaskulare vazhdojnë të renditen në krye të listës së sëmundshmërive duke u klasifikuar edhe si shkaktare e 53% të vdekjeve në popullatë. Raporti i fundit, i hartuar nga ekspertët e Shëndetit Publik, ka nxjerrë në pah se janë 388 mijë persona të prekur nga problemet kardiovaskulare. Mjekët thonë...
 • Ndalohet përdorimi i mërkurit

  Amalgama dentare, që njihet ndryshe si “mbushja e dhëmbëve me ngjyrë argjendi”, do të ndalohen me ligj prej 1 Korrikut 2021. Përdorimi i mërkurit konsiderohet i dëmshëm për shëndetin e njeriut, ndaj prej 6 vitesh lejohet të përdoret vetëm në formë të kapsuluar. Evis Xhaja, nga Autoriteti Shëndetësor Rajonal...
 • Mohimi i krimeve të luftës në Kosovë

  Mohimi i krimeve të luftës nga Serbia ka shtyrë institucionet e Kosovës që të ndërmarrin një sërë iniciativash. Kryetari i Parlamentit të Kosovës Kadri Veseli u ka dërguar letër parlamenteve të vendeve mike, për të kërkuar prej tyre hartimin e rezolutave që në mënyrë zyrtare njohin rolin e shtetit...
 • Shpërndahet Parlamenti Europian

  Eurodeputeti slloven Lojze Peterle gjeti një mënyrë të veçantë dhe të hareshme për të përshëndetur kolegët parlamentarë në seancën e fundit të kësaj legjislature të Parlamentit Europian. Ai luajti me Harmonikë “Odën e Gëzimit” të Bet’hovenit, e njohur edhe si himni i Bashkimit Europian. As the last #EPplenary week...
 • Dominim i anglezëve në Europë

  Një dominim anglez në gjysmëfinalet e turneve europianë për klube. Arsenal e Chelsea siguruan kualifikimin në Europa League duke e çuar në 4 numrin e skuadrave, pasi Liverpool e Tottenham janë në garë për Champions League. Një situatë që përsëritet për herë të parë pas 35 vitesh. Në sezonin...
 • Qeveria, sondazh në Universitete

  Përmes një sondazhi kombëtar, 110 mijë studentë në të gjitha Universitetet e vendit do të kenë mundësi për të shprehur të gjitha problematikat që ata hasin për cilësinë e mësimdhënies në auditore. Këtë mekanizëm që vjen si pjesë e Paktit për Universitetin, Kryeministri e sheh si mundësinë për të...
 • Tjetër shpërthim tritoli në Fushë – Krujë

  Fushë – Kruja është tronditur nga një tjetër shpërthim tritoli gjatë orëve të natës. Në një ofiçinë ishte vendosur eksploziv në çatinë e biznesit. Policia thotë se nga shpërthimi që ndodhi rreth orës 03:45 ka vetëm dëme materiale dhe asnjë person të lënduar. Ofiçina është në pronësi të qytetarit...
 • Vritet gazetarja gjatë aksionit për të parandaluar sulme gjatë Pashkëve

  Një gazetare është vrarë gjatë trazirave të dhunshme në qytetin Londonderry të Irlandës së Veriut. BBC raporton se policia po e trajton këtë ngjarje si “incident terrorist”. Gazetarja Lyra McKee 29 vjeç dyshohet se u qëllua nga anëtarë të organizatës IRA. Dhuna shpërtheu kur forcat policore ushtruan kontrolle në...
 • Berisha: Nuk ka negociata, në zgjedhje pa Ramën

  Ish-Kryeministri Sali Berisha thotë se opozita është e vendosur në qëndrimin e saj për të mos shkuar në zgjedhje me Edi Ramën Kryeministër. Sipas tij kushtet e vëna prej saj janë të qarta. Në një intervistë në studion e ABC News, Berisha thotë se në 30 Qershor nuk do...
 • Si u krijua borxhi fiktiv prej 260 mijë dollarësh në Prishtinë

  Skënder Kuniviku, një biznesmen nga Prishtina denoncon në “Stop” për një borxh të krijuar artificialisht në shumën 260 mijë dollarë. Në vitin 2013, Skënderi krijoi kompaninë Gording Germany Plus, që importonte produkte dekorative. Ai kishte 80 %, ndërsa 20% të aksioneve i kishte një shqiptaro-turk. Më pas, aksionet 20%...
 • Mogherini: Shqipëria meriton hapjen e negociatave

  Eurodeputetët e Komisionit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Europian i kanë kërkuar shefes së diplomacisë europiane Federica Mogherini të qartësojë nëse në Qershor do të ketë hapje të negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Europian të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Mogherini ka shprehur angazhimin e saj personal që...
 • Rama: Asnjë shans që Holanda të heqë vizat

  Rikthimi i vizave për shqiptarët, për Edi Ramen është një skenar që ka zero shanse të ndodhë. “Duhet të konstatohet kthimi mbrapa në zbatimin e të gjithë kritereve teknike të përcaktuara për lëvizjen e lirë. Qeveria holandeze nuk ka ndërmarrë ende hapin që në bazë të vendimit të marrë...
 • Basha: Zgjedhje të lira ose zgjedhje nuk do ketë

  Partia Demokratike e kushtëzon hyrjen në zgjedhjet lokale të 30 Qershorit me plotësimin e tre çështjeve që ajo thotë se garantojnë një proces të lirë e të ndershëm. Në të kundërt, selia blu thotë se do të pamundësojë zhvillimin e zgjedhjeve. Ky qëndrim i është bërë i ditur kryesisë...
 • Një ish-komando në grabitjen e Rinasit?

  Admir Murataj dyshohet se ka bashkëpunuar më ish-komando të ushtrisë për të realizuar grabitjen e parave në pistën e Rinasit mesditën e 9 Prillit. Hetuesit, pasi kanë analizuar pamjet filmike dhe kanë vëzhguar lëvizjet e personave që nën kërcënimin e armëve rrëmbyen paratë, kanë dyshime se një prej tyre...
 • Lleshaj: Zbardhim ngjarjen e Rinasit

  Ministri i Brendshëm ka premtuar se grabitja e parave në Rinas do të zbardhet shumë shpejt. Në një interpelancë kërkuar nga opozita, Lleshaj theksoi se grabitja është kryer nga profesionistë, të cilët u larguan nga një tunel duke i ikur ndjekjes së policisë. Ministri deklaroi se kjo ngjarje nuk...
 • “Autostrada blu” na kushton 2.2 mld Euro

  Gjurma përfundimtare e pjesës së korridorit Adriatiko – Jonian u miratua një ditë më parë në Këshillin Teknik të Autoritetit Rrugor Shqiptar. Në një intervistë për televizionin Klan, drejtorja e këtij autoriteti, Sonila Qato, sqaron se rëndësia e këtij segmenti është mjaft i madh pasi bashkon pjesë të rëndësishme...
Emisione