Kategoria : Lajmet Kryesore

 • “Solucion kimik” ndaj Kryeministrit, procedohet penalisht Edi Paloka

  Në një deklaratë të përbashkët, Garda e Republikës dhe Policia e Shtetit njoftoi nisjen e procedimit penal ndaj nënkryetarit të Partisë Demokratike, Edi Paloka, për incidentin e ndodhur këtë të enjte në Kuvend. Në një reagim të përcjellë për mediat nga Ministria e Brendshme, thuhet se Paloka e sulmoi Kryeministrin...
 • Ambasadori i BE: Manifestim paqësor, jo dhunë më 16 shkurt

  Ambasadori i BE në Tiranë bën apel ekskluziv në Deutsche Welle për zhvillimin e një manifestimi paqësor në demonstratën e 16 Shkurtit në Tiranë. Mendoni për të ardhmen, thotë ai. Opozita në Shqipëri ka paralajmëruar se të shtunën (16.02.2019) do të zhvillojë në Tiranë një protestë masive me sloganin...
 • Shkatërrohet banda e shqiptarëve në burgjet greke

  Autoritetet greke njoftuan mëngjesin e sotëm shkatërrimin e një grupi kriminal shqiptaro-grek përgjegjës për vrasjen e Arbër Bakos në burgun e Koridhalosit. I njëjti grup kishte organizuar edhe vrasjen e një biznesmeni grek si dhe ishte përfshirë në arratisje nga burgu. Sipas Ministrisë greke të Drejtësisë, vrasja e Arbër...
 • Rëndohet bilanci i aksidentit në Tetovë

  Thellohet bilanci i aksidentit pas rrëzimit të një autobusi udhëtarësh pasditen e së mërkurës, në autostradën Tetovë-Shkup. Autoritetet thanë se janë shënuar 14 viktima dhe rreth 37 të plagosur. Siç shihet në këto pamje, autobusi është rrokullisur në anë të rrugës, ndërsa ekipet e emergjencave po nxjerrin të plagosurit...
 • Grabitet bankomati

  Bankomati i një banke të nivelit të dytë ka rënë pre e grabitësve në Shijak. Burime paraprake të policisë thonë se ngjarja ndodhi orët e para të mëngjesit. “Në orët e para të mëngjesit, persona të paidentifikuar kanë vjedhur një bankomat të një banke të nivelit të dytë. Policia...
 • Mediat greke: Ky është shqiptari që vrau biznesmenin, u zbulua nga derri i egër

  Policia greke ka zbardhur vrasjen e biznesmenit Aleksandro Stamatiadi të ndodhur një vit më parë gjatë grabitjes në banesën e tij në Athinë. Autori rezulton se është një shqiptar, i cili u arrestua në Belgjikë të mërkurën në koordinim me autoritetet greke. Ai përdorte kartë identiteti greke me emër...
 • Këshilli i Ministrave nuk njeh vendimet e gjykatave, “Stop” zbulon fondet sekrete

  Emisioni “Stop” në Tv Klan mbrëmjen e sotme ka denoncuar rastin kur Këshilli i Ministrave nuk zbaton vendimet e formës së prerë të gjykatave për të dëmshpërblyer punonjësit e larguar padrejtësisht nga puna. Bëhet fjalë për rastin e zonjës Vilma Kadesha, e cila në Janar të vitit 2013 punonte...
 • Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup

  Një autobus udhëtarësh u përmbys pasditen e kësaj të mërkure në autostradën Tetovë-Shkup, duke shkaktuar të paktën 13 viktima dhe rreth 35 të plagosur. Autobusi është rrokullisur në anë të rrugës, ndërsa ekipet e emergjencave po nxjerrin të plagosurit e mbetur të bllokuar. Personat e lënduar u dërguan për...
 • Akuzat për policin e Shkodrës, Fake News?

  Dy ditë pas shpërndarjes në portalet online të një video intime me protagonist inspektorin e policisë së Gruemirës, Berhan Bajrakurti, policia nuk po arrin të gjejë kush qëndron pas denoncimit. Bajrakurti po mbahet në paraburgim prej dy ditësh me akuzën e ngacmimit seksual ndaj një 15-vjeçareje. Por deri tani,...
 • Gardisti: Kisha dyshime se më tradhtonte

  “Kohët e fundit nuk ma dëgjonte më fjalën. M’u krijuan dyshime se nuk më tregonte më të vërtetën. Kur unë ikja në punë dyshoja se takohej me njerëz të tjerë”. Këto janë fjalët e 44-vjeçarit Alket Arapaj, gardisti që vrau bashkëshorten e tij mëngjesin e së hënës, përballë oficerëve...
 • GDF: Në 2018 u mbollën 3 herë më pak parcela me kanabis

  Kultivimi dhe trafikimi i kanabisit gjatë vitit 2018 ka pësuar ulje drastike në Shqipëri. Zyrtarët e lartë të Guardia Di Finanza-s italiane, që kryen monitorimet përmes ajrit për më shumë se 187 orë fluturimesh, konfimojnë se Shqipëria ka bërë hapa të rëndësishme në luftën kundër kultivimit të kanabisit. “Është...
 • Tarifë tjetër për karburantet

  Një tjetër tarifë do të vendoset për kompanitë, të cilat prodhojnë ose tregtojnë me shumicë lëndë hidrokarbure në Shqipëri. Një nismë ligjore e dërguar për konsultim në grupet e interesit nga Ministrja Belinda Balluku, parashikon krijimin dhe menaxhimin e rezervave të sigurisë së naftës dhe nënprodukteve të saj. Aktualisht...
 • Basha: Në 16 Shkurt të gjithë në protestë

  Matianët i ftoi të bashkohen në protestën e thirrur të shtunën nga opozita për t’i dhënë fund qeverisë që sipas Lulzim Bashës qëndron në pushtet me paratë e krimit. “Me 16 Shkurt do t’i japim fund kësaj qeverie bandite.  16 Shkurti është bashkimi popullor kundër vjedhjes, hajduteve të Shqipërisë,...
 • Veliaj: Mandatin tjetër më shumë hapësira mes pallateve

  Lagjes së Freskut i shtohet edhe një tjetër rrugë mbi Përroin e Gjerozës. Gjatë inspektimit të punimeve, Kryebashkiaku Veliaj  tha se në këtë përrua situata ishte alarmante pasi aty derdheshin mbetjet e pallateve. “Kur më kujtohet se si Përroi i Gjerozës ka qenë në fakt një landfill urban, ku...
 • Epokë e re miqësie Athinë – Shkup

  Athina zyrtare deklaron se tashmë Greqia dhe Maqedonia e Veriut kanë kaluar në një epokë miqësie dhe bashkëpunimi. Deklarata është bërë nga ministri Alternat i Punëve të Jashtme, Jorgos Katrougalos, gjatë një interviste për radion shtetërore, ERA. Sipas tij, “tashmë nuk ekziston më ajo që helmonte marrëdhëniet midis të...
 • Dialog pa korrigjim kufijsh

  Një takim është zhvilluar paradite ndërmjet krerëve shtetëror dhe ekipit negociator të Kosovës. Në takim është diskutuar për detajet e platformës së dialogut, e cila zyrtarisht do të dorëzohet të premten. Bashkëkryesuesi i ekipit negociator, Shpend Ahmeti, ka thënë se në platformë nuk përfshihet korrigjimi i kufijve. “Nuk ka...
 • El Chapo rrezikon burgimin e përjetshëm

  Bosi meksikan i drogës, i njohur me nofkën El Chapo, rrezikon burgimin e përjetshëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Gjykata federale e New York-ut e shpalli atë fajtor për 10 akuza. Ndër të tjera, ai akuzohet për trafik të lëndëve narkotike, vrasje, rrëmbime e përdhunime. Verdikti për Hoakin...
 • Çfarë duhet të dini nëse përdorni autostradën

  Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe Policia e Qarkullimit Rrugor informon opinionin publik se duke nisur nga dita e enjte (datë 14 Shkurt 2019 ora 07:00 në mëngjes), në kuadër të projektit të “Mirëmbajtjes me Performancë të Bankës Botërore” do të realizohen punime në segmentet rrugore të mëposhtme: Vazhdimi i punimeve...
 • Era e fortë pezullon punën në porte

  Pezullohet lundrimi i anijeve tregtare dhe ato të peshkimit në Portin e Durrësit. Shkak është bërë moti i keq me erë të fortë dhe det të dallgëzuar. Forca e dallgëve arrin deri në 7 ballë ndërsa shpejtësia e erës shkon në 60 km/h. Vështirësi në lundrim kanë pasur edhe...
 • Studentët protestojnë para policisë

  Këta janë studentë të Universitetit “Luigj Gurakuqi” të Shkodrës, që protestojnë para ambienteve të Drejtorisë së Policisë Vendore. Protesta erdhi pas ngjarjes së një nate më parë, ku një polic i Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë akuzohet se ka ngacmuar një studente në tualetet e shkollës. Efektivi 25-vjeçar i...
Emisione