Kategoria : Lajmet Kryesore

 • Cakaj prezanton në Këshillin e OSBE prioritetet e Shqipërisë në 2020

  Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj prezantoi në Këshillin e Përhershëm të OSBE-së në Vjenë, kuadrin paraprak të prioriteteve të Kryesisë Shqiptare për vitin 2020. Në  dimensionin politiko-ushtarak, prioritet do të jetë parandalimi dhe zgjidhja e konflikteve, ku vëmendje të veçantë do të kenë...
 • KQZ hap kutitë e votimit në Lezhë

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi të hapë 11 kuti votimi në Qarkun e Lezhës pas ankimit të bërë nga Partia Kombëtare Konservatore Albania, sipas së cilës në 30 Qershor kandidatit Eduart Ndocaj i janë vjedhur votat nga komisionerët socialistë. Përfaqësuesit ligjor të kësaj partie argumentuan se në të paktën...
 • Siguria ushqimore, AKU pranon skandalin

  Autoriteti Kombëtar i Ushqimit reagoi sot më në fund për shqetësimin e ngritur për disa ditë me radhë nga Televizioni Kombëtar Klan, se disa prodhime bujqësore lejohen të dalin në treg edhe pse kanë nivele skandaloze të nitratit. Por në vend që reagimin ta bënte duke çuar inspektorët nëpër...
 • Shkarkimi i Presidentit, konstituohet Komisioni Hetimor

  Komisioni Hetimor për presidentin e Republikës i drejtuar nga Ulsi Manja ka zhvilluar mbledhjen e parë të tij duke zgjedhur dhe relatorët  që do ti drejtohen Kuvendit me raport për shkeljet kushtetuese të pretenduara të kreut të shtetit. Alket Hyseni është relatori i shumicës dhe Halit Valteri si përfaqësues...
 • Kryebashkiakët e PD-së nuk i lirojnë zyrat, Basha: Në detyrë deri në zgjedhjet legjitime

  Ai që u cilësua si vendim personal i kryebashkiakëve të djathtë për të mos dalë nga zyrat e tyre pas mbarimit të mandatit në muajin gusht, tashmë ka marrë edhe mbështetjen e Lulzim Bashës. Nga Selenica e Vlorës ku u takua me strukturat drejtuese të Partisë Demokratike, Basha duke...
 • Zaev shfajëson Moskën zyrtare për telefonatat 

  Pasi kërkoi falje nga presidentet e Kosovës dhe Serbisë, i erdhi rendi ta ulë topin edhe me ruset. Kryeministri Zoran Zaev, u paraqit sot në hapjen e pompës së benzinës në hyrje të Haraçinës, kur prezent ishte edhe ambasadori rus, Sergey Bazdnikin. Zoran Zaev, kryeministër i Maqedonisë së Veriut: Pasi...
 • Në treg produkte të tjera me nivele të larta nitratesh

  Në tregjet shqiptare vijojnë të tregtohen produkte me nivele të larta nitrateve, të cilat janë shumë të rrezikshme për shëndetin e konsumatorëve, pasi shkaktojnë kancer. Drejtori i ZMK, Hasan Stafa: Për një muaj e gjysmë ne kemi patur 70 denoncime, kryesisht tek fruta perimet, për nivele të larta nitratesh....
 • Rama: Rrisim penalitetet për sigurinë ushqimore

  Kush cënon dhe abuzon me sigurinë ushqimore nuk do të ketë asnjë tolerim. Kryeministri ka përsëritur se ndryshimet në Kodin Penal që priten të miratohen në parlament brenda këtij sesioni ka parashikuar masa drastike ndëshkimi për abuzuesit. “ Ne kalojmë Kodin Penal në Parlament këtë sesion, me masa shumë...
 • Probleme me pasurinë për kandidatin e Kushtetueses

  Ilir Mustafaj, kandidat për në Gjykatën Kushtetuese, ka dalë para Vettingut. Seanca dëgjimore është zhvilluar me debate mes tij dhe trupës së komisionerëve. Gjyqtari ka kërkuar vlerësimin ne të tre kriteret, jo vetëm të pasurisë siç u vendos. Gjithashtu ai ka kërkuar proces të rregullt ligjor pasi kishte kërkuar...
 • Rriten detyrimet e prapambetura

  Borxhet e prapambetura që institucionet publike kanë krijuar ndaj buxhetit të shtetit kanë arritur në vlerën 68 milion Dollarë. Vetëm në 3 muajt e parë të këtij viti detyrimet e krijuara rishtazi u rritën me 16 milionë Dollarë, ku peshën më të madhe të tyre e mban Ministria e...
 • Shkatërrim dhe vdekje në Greqi, stuhia vret 7 turistë (Video-Foto)

  Shtatë të vdekur, dhjetra të plagosur, pemë të rrëzuara, shtëpi e makina të shkatërruara. Kjo është ajo që la pas stuhia e madhe që goditi zonën bregdetare të Halkidiki në Greqi mbrëmjen e të mërkurës. Viktimat janë të gjithë turistë të huaj, në mesin e të cilëve dy janë...
 • Ekipet shqiptare në Europa League

  Teuta, Laçi dhe Kukësi do të impenjohen sot në ndeshjet e para për kualifikueset e Europa League. Durrsakët gjenden në letoni për tu përballur në 16.45 me Ventspils të Letonisë. Edhe pse ky kundërshtar eliminoi një vit më parë Luftëtarin, Teuta konsiderohet me fat pasi letonezët janë ekip modest....
 • Hapet zyra e Europol në Policinë e Shtetit

  Shqipëria është vendi i parë në rajon që EUROPOL do të ketë një zyrë të posaçme për shkëmbimin e informacionit mes policisë shqiptare dhe agjentëve të Europolit në vendet e BE. Ruajtja e rendit dhe sigurisë kryesisht në trafiqet e paligjshme tashmë do të mund të hetohet në Shqipëri...
 • Bashkëshortët shqiptarë aksidentohen për vdekje në SHBA (Emrat)

  Një çift shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka humbur jetën në një aksident automobilistik. Viktimat janë Muhamet Oparaku 68 vjeç dhe bashkëshortja e tij Budkurie Oparaku 64 vjeç, të dy nga Pogradeci. Ngjarja ka ndodhur në New Jersey më 29 Qershor, ndërsa është raportuar një ditë më...
 • Leja problematike për 4 kulla rrezikon banorët e zonës

  Në 10 Mars të vitit 2018 firma “JEDAS SHPK” hapi 5 gropa në lagjen numër 1 të Durrësit, në Kodër Vilë, me pretendimin e një sondazhi arkeologjik. Sipas informacioneve, në vitin 2011 po kjo firmë është pajisur me leje ndërtimi për ndërtimin e 4 kullave. Por kjo leje u...
 • Zaev: Me rusët thashë ç’kisha dëgjuar në media

  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut thotë se nuk është në dijeni të një plani të fshehtë për ndarjen e Kosovës. Duke folur një ditë pas publikimit të regjistrimeve me dy komedianët rusë që shtireshin si ish-presidenti ukrainas Petro Poroshenko dhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, Zaev thekson...
 • Haradinaj për telefonatën e “Zaev”: Askush nuk do na ndajë

  Shqetësimet e kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev në bisedën telefonike me dy komedianët rus për planet për ndarje të Kosovës kanë zgjuar reagime edhe në Kosovë. Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj thotë se askush nuk mund të cënojë integritetin territorial të Kosovës. “Të nderuar qytetarë të Republikës...
 • PD: Rama të distancohet nga ndarja e Kosovës

  Partia Demokratike e cilëson tradhti të lartë ndaj interesave kombëtare projektin e ndarjes së Kosovës, të zbuluar pas telefonatës së kryeministrit maqedonas Zaev. Selia blu i bëri thirrje SHBA dhe BE të mos lejojnë zbatimin e këtij projekti anti-europian dhe anti-NATO që është kundër paqes, stabilitetit dhe bashkëjetesës në...
 • Thellohet skandali me prodhimet bujqësore

  Frutat dhe perimet që shiten për tregun vendas nga pikat e grumbullimit në Lushnje, nuk kontrollohen për përmbajtjen e elementeve të dëmshme për organizmin e njeriut. E kundërta ndodh për mallrat që dalin jashtë vendit. Pikat e eksporteve kontrollohen nga vetë eksportuesit nëpërmjet kësaj aparature për nivelin e nitriteve....
 • Stuhi dhe shi në të gjithë vendin

  Këto janë pasojat e stuhive të forta të erës që përfshinë thuajse të gjithë vendin mbrëmjen e së martës. Më të prekura kanë qenë zonat veri dhe veriperëndim të vendit. Në Shkodër era e fortë rrëzoi disa pemë, duke dëmtuar disa makina të parkuara në rrugë. Edhe për Lezhën...
Emisione