Kategoria : Lajmet Kryesore

 • Videoja që skandalizoi Austrinë, dorëhiqet zëvendëskancelari

  Zv/kancelari austriak Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen nga posti si dhe nga Partia e Lirisë që drejtonte, pas publikimit të një kamere të fshehtë që e përfshinë atë një skandal të madh korruptiv. Bëhet fjalë për një video të xhiruar pak javë para zgjedhjeve parlamentare të Tetorit 2017, ku radikalët...
 • Meta, thirrje politikës: Merrni përgjegjësitë për krizën

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta i bën thirrje politikës të marrë përsipër përgjegjësitë, për të mos e thelluar krizën dhe për të shmangur çdo përplasje civile.  I pyetur nga mediat nëse rrezikohet përsëritja e vitit ’97, ai tha se vendi s’ka pse përjeton të tilla ngjarje për interesa egoiste dhe...
 • Lleshaj: Kush prek votën ndëshkohet

  Ministri Brendshëm, Sandër Lleshaj deklaroi nga Korça se çdo person që do të tentojë të pengojë procesin zgjedhor në 30 Qershor do të japë llogari para ligjit. Në një takim me strukturat vendore të policisë, ndërsa ai tha se  policia do të marrë të gjitha masat që zgjedhjet të...
 • Opozita franceze kërkon veto për Shqipërinë

  Kreu i republikanëve francezë Laurent Wauquiez paralajmëron se nuk do të lejojë hapjen e negociatave për Shqipërinë me Bashkimin Europian. Në një intervistë për mediat franceze, kreu i partisë më të madhe opozitare, pjesë e të cilës është edhe ish-Presidenti Nikolas Sarkozy, kërkon që Franca të vendosë veton për...
 • ICTS jo më shërbimin e sigurisë në aeroport?

  Koncesionari i Rinasit ka hapur tender ndërkombëtar për të përzgjedhur një kompani të re e cila do të kryejë shërbimin e sigurisë në aeroport. Prej më shumë se 10 vjetësh është shoqëria ICTS e cila ofron këtë shërbim dhe ka aktualisht një kontratë me aeroportin e Tiranës. Televizioni Klan...
 • Gjobat, jo më nga Komisioni i Policisë Rrugore

  Të gjithë drejtuesit e automjeteve të cilët bëjnë shkelje të Kodit Rrugor, masat administrative të gjobave nuk do të vendosen më nga komisioni i cili vepron pranë Policisë Rrugore, por nga efektivi i cili konstaton shkeljen. Janë këto ndryshimet që do të pësojë Kodi Rrugor. Drafti i propozuar nga...
 • Prokuroria kërkon burg për ish-gjyqtarin

  1 vit e 6 muaj burg ka kërkuar Prokuroria e Tiranës për Admir Thanzën ish anëtarin e Gjykatës së Lartë i shkarkuar nga Vettingu. Ai akuzohen falsifikim dokumetash, pasi ka fshehur një dënim për vjedhje të bërë në Itali me vitin 1999. Në pretencën e lexuar nga prokurori sqarohet...
 • Brovina kërkon falje për foton

  Vërtetësinë e fotografisë së publikuar dje para mediave nga deputetja Flora Brovina e ka vënë në pikëpyetje edhe vetë ajo duke thënë se nuk e ka verifikuar. Brovina ka kërkuar falje në një konferencë për media pasi  u mor rreth tre orë në pyetje nga Prokuroria Speciale. “Fotografia me...
 • Zgjedhjet, fushatë në Pornhub dhe varreza

  Fushata për zgjedhjet e 26 majit për Parlamentin Europian ka nxitur disa kandidatë të gjejnë mënyra të veçanta për të tërhequr vëmendjen e votuesve. Joakim Olsen, një politikan danez i Aleancës Liberale e ka reklamuar kandidaturën e tij në Pornhub, një prej portaleve më të mëdhenj në botë të...
 • Allegri largohet nga drejtimi i Juventus

  Pas pesë sezonesh, ka përfunduar bashkëpunimi mes Massimiliano Allegri dhe Juventusit. Trajneri ka hequr dorë nga drejtimi i “Zonjës së Vjetër” pas takimeve që ka zhvilluar prej tre ditësh me Presidentin e Juventus, Andrea Agnelli. Sipas mediave italiane, Allegri-Agneli shkëputën bashkëpunimin me konsensus, edhe pse kontrata përfundonte në vitin...
 • Arratisja spektakolare nga Gjykata e Vlorës, Mikel Kasaj kapet në Greqi

  I riu Mikel Kasaj, i arratisur nga gjykata e Vlorës një vit më parë, është vënë në pranga në Greqi. Kasaj, sipas policisë greke, u arrestua në Athine si pjesëtar i një grupi që akuzohet për grabitje të armatosura në pika karburanti dhe banesa. Në këtë operacion u arrestuan...
 • Zgjedhje të parakohshme? Rama: Nuk ka shans!

  Kryeministri Edi Rama tha në “Opinion” se nuk ka asnjë shans që ai si kryeministër dhe lider i shumicës të pranojë qeveri tranzitore dhe zgjedhje të parakohshme, pasi kjo është një logjikë që nuk ka lidhje me shtetin. Rama tha se logjikën e anulimit të lojës e përdor me...
 • “30 Qershori nuk lëviz”, Rama: Do isha larguar nëse…

  Mbrëmjen e së enjtes në emisionin “Opinion”, kryeministri Edi Rama tha se do të ishte larguar nga posti i kreut të ekzekutivit, nëse do të mendonte se në vend do të normalizohej gjithçka. “Jua them të gjithë shqiptarëve, nëse për një sekondë të vetme, unë do të mendoja se...
 • Hahn: Imazhi i Shqipërisë vështirëson negociatat

  Aktet e dhunshme në protestat e opozitës, që u shoqëruan me hedhjen e bombave molotov ndaj institucioneve, mund të minojnë hapjen e negociatave të Shqipërisë këtë Qershor. Paralajmërimi vjen nga Komisioneri i Zgjerimit, Johannes Hahn, i cili në një intervistë për Deutsche Welle thotë se pamjet që vijnë nga...
 • Tiranë – Durrës me pagesë pas zgjerimit

  “Në vjeshtë Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë do të hapë garën për të përzgjedhur kompaninë e cila do të marrë me koncesion autostradën Tiranë-Durrës. Rruga do të bëhet me pagesë pas zgjerimit të autostradës dhe pas përfundimit të rehabilitimit të aksit Tiranë – Plepa.” Sipas ministrisë së Infrastrukturës, vlera...
 • Ekonomia me sytë nga qielli

  Ekonomia shqiptare do të ngadalësohet në periudhën e parë të vitit. Ndryshe nga një normë e rritjes ekonomike mbi 4% një vit më parë, Banka e Shqipërisë thotë në raportin e Politikës Monetare se pret që gjatë kësaj kohe ekonomia vendase të rritet me të njëjtin nivel të 3-mujorit...
 • Opozita e re kundër marrëveshjes Rama-Basha

  Opozita e re parlamentare i druhet një marrëveshje Rama-Basha që mund t’i nxjerrë sërish ata nga Parlamenti. Por kreu i grupit parlamentar të shumicës, Taulant Balla mohon çdo mundësi për një marrëveshje që do të vendoset për shtyrjen e datës së zgjedhjeve dhe si pasojë shkeljen e Kushtetutës. Në...
 • Përcillet me nderime Major Klodian Tanushi

  Me dhimbje e nderime të thella ju dha sot lamtumira e fundit majorit Klodian Tanushi, që humbi jetën gjatë një misioni ushtarak në Letoni. Homazhet për dëshmorin më të ri të atdheut u mbajtën në Muzeun Kombëtar. Para arkmortit u përulën me nderime, familjarët, miqtë e kolegët e komandat...
 • “Ngecin” hetimet për grabitjen e Rinasit

  Apeli i Krimeve të Rënda i la në burg të 6 grabitësit e Rinasit, të cilët edhe pse të gjithë kanë mohuar akuzat e ngritur nga prokuroria. Këtë të enjte togat e zeza lanë në qeli Ragip Hajdinin, i njohur ndryshe si “daja”. 50-vjeçari nga Kosova ka deklaruar se...
 • Dentistin e paguajmë shtrenjtë për materiale të lira

  Shqipëria njihet për turizmin dentar. Vera shënon edhe numrin më të madh të emigrantëve që vijnë për të përfituar nga çmimet e lira që ofron shërbimi stomatologjik në Shqipëri. Por ajo që nuk dijen është se materialet që përdoren kanë një kosto shumë më të lirë, duke e bërë...
Emisione