Kategoria : Lajmet Kryesore

 • Elbasan/Djali vret nënën, Ardit Zenelhoxha e mbyti me duar

  Një person është arrestuar nga policia, pasi dyshohet të ketë mbytur me duar nënën e tij. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 07:10, në lagjen “Çlirimi”, në Elbasan. Në pranga ka rënë Ardit Zenelhoxha, 30 – vjeç, ky që shihni në këtë fotot, banues në lagjen “Çlirimi”. Policia thotë se...
 • Zbulohet tuneli rreth 1 km, kapen 7 ton marijuanë e 1 ton kokainë

  Agjentët amerikanë ka zbuluar një tunel të mbushur me shtatë ton marijuanë, një ton kokainë, madje kishte edhe sistemin e vet hekurudhor. E habitshme, por e vërtetë tuneli ishte rreth 800 metra i gjatë dhe përshkruante vijnë kufitare nga Tijuana, Meksikë deri në një zonë industriale në San Diego....
 • Tension mes SHBA – Rusi, akuza për provokim në detin Balltik

  Marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Rusisë vazhdojnë të jenë të tensionuara. Moska akuzoi Uashingtonin për provokim, pasi afroi anijen luftarake amerikane pranë kufirit rus, në Detin Balltik. Ambasadori rus në NATO kërcënoi se ushtria ruse do të kundërpërgjigjet me të gjitha mjetet që ka në dispozicion,...
 • Zika rrezikon 2.2 miliardë njerëz, pjesa më e madhe jeton në Amerikën e Jugut

  2.2 miliardë njerëz në botë jetojnë në “zonat e rrezikut” ku virusi Zika mund të përhapet. Alarmi vjen nga revista e kërkimeve shkencore “eLife”, e cila publikoi një hartë të detajuar mbi përhapjen e virusit. Kjo është hera e parë që studimet shkencore tregojnë një hartë të saktë të...
 • Ngrihen 28 qendra emergjence për fëmijët

  Të gjitha institucionet e përkujdesjes sociale për fëmijë kanë tashmë brenda tyre një dhomë të veçantë, e cila do të shërbej për strehimin e menjëhershëm të fëmijëve në situatë rruge të konsideruar në risk. Ministri i Mirëqënies, Blendi Klosi, teksa vizitoi një prej këtyre ambienteve në shtëpinë e fëmijës...
 • Prezantohet projekti i stadiumit të ri, do të jetë një ndërtesë multifunksionale

  Tirana do të ketë një stadium të ri pas rreth 2 vitesh. Arena e re e Kombëtares do të ndërtohet aty ku sot është stadiumi “Qemal Stafa”. Kapaciteti i tij do të jetë 22 mijë vendesh, me synimin për ta kthyer në një pikë referimi për qytetin, jo vetëm...
 • Emiljano Shullazi lihet në burg pa afat, provat e Prokurorisë bindin Gjykatën

  Ka qenë ora 8:15 minuta, kur Emiljano Shullazi ka dalë nga Drejtoria e Policisë nën masa të rrepta sigurie. Ai ka mbërritur në Gjykatën e Krimeve të Rënda në orën 8:25 minuta për t’u njohur me masën e sigurisë. Seanca në ngarkim të tij, ka filluar 20 minuta më...
 • Familja Kodra, padi ndaj “Saudi Brothers” për dhurimin e “Vollgës” Emiljano Shullazit

  Fejzi Kodra, ky që shihni në këtë foto bashkë me gruan Marjeta, bashkëpronari i “Vollgës”, ka reaguar përmes një deklarate, në lidhje me dhurimin e një pjese të hotelit, Emiljano Shullazit. Ata mohojnë të kenë patur dijeni për kontratën mes Shullazit dhe kompanisë Saudi Brothers. “Nuk kemi pasur dijeni për...
 • Kërcënimi i Rektorit Dhori Kule, sekuestrohen pamjet e disa kamerave të sigurisë

  Me urdhër të Prokurorisë së Tiranës, oficerët e Policisë Gjyqësore kanë sekuestruar pamjet e kamerave të sigurisë së “Hotel Sheraton”, si dhe të një kamera të vendosur në sheshin “Nënë Tereza”. Këto kamera dyshohet kanë filmuar momentin kur Rektori Dhori Kule është përballur me Emiljano Shullazin, ashtu siç pretendohet...
 • Arrestimi i Shullazit, Tahiri: Nuk është mbi ligjin

  Pas reagimit në rrjetet sociale për arrestimin e Emiljano Shullazit, Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka folur edhe para mediave për këtë rast. I pyetur nga gazetarët, Ministri tha se policia është e para, por jo e vetmja, e angazhuar për hetim. Ndërsa duke iu përgjigjur akuzave të opozitës,...
 • Basha kërkon dorëheqjen e Tahirit

  “Përsërisim edhe një herë thirrjen tonë për largimin një orë e më parë të Saimir Tahirit, si një domosdoshmëri për ecjen përpara të procesit hetimor ndaj rastit Shullazi.” Këtë kërkesë, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha e motivon në lidhjet, që sipas tij, Ministri i Brendshëm ka  me Emiljano...
 • Denoncimi në “STOP”, arrestohen shfrytëzuesit e 16 – vjeçares

  Vetëm pak orë pas transmetimit të rastit tronditës në emisionin “Stop” të 16- vjeçares nga Lushnja, e cila shfrytëzohej për prostitucion, policia ka arrestuar personin që e shfrytëzonte si dhe bashkëpunëtoren e tij. Në pranga të policisë kanë rënë Klodian Kiptiu, 38 – vjeç dhe S. Muaxhiri, 18 –...
 •  “Kushtetuesja” nis shqyrtimin e mandatit të Kokëdhimës

  Gjykata Kushtetuese ka nisur shqyrtimin e kërkesës së Kuvendit për vlefshmërinë e mandatit të deputetit, Kocco Kokëdhima. Si palë në proces është përfshirë edhe Partia Demokratike, e cila pretendon se deputeti i Vlorës ka shkelur Kushtetuetën, duke përfituar në afro 150 raste fonde publike nga kompanitë e administruara prej...
 • Liria e medias pa asnjë surprizë për Shqipërinë, mbetet në vend të 82-të

  “Reporterët pa Kufij”, kanë publikuar ditën e sotme raportin për lirinë e mediave, në të gjithë botën për vitin 2016. Në analizën e përvitshme të kësaj organizate ku përfshihen 180 vende, Shqipëria vijon qëndrojë në vendin e 82-të (i njëjti pozicion me vitin 2015), ndërmjet Qipros dhe Sierra Leones....
 • Trump e Clinton triumfojnë në New York, drejt konfirmimit për garën finale

  Ashtu siç pritej Donald Trump dhe Hillary Clinton kanë triumfuar në parapraket e New York-ut, duke hedhur një hap thuajse të sigurt drejt konfirmimit si kandidatët e përzgjedhur për garën finale, për Shtëpinë e Bardhë. Në frontin republikan, Trump mori më shumë se 60% të votive ndaj rivalëve Ted...
 • Denoncimi në “STOP”/Historia tronditëse e 16 – vjeçares që shfrytëzohet për prostitucion

  Në emisionin investigativ “STOP”, sot u trajtua historia tronditëse e një 16 – vjeçareje, e cila detyrohet të prostituojë nga i dashuri i kushërirës së saj. Adoleshentja e rritur në një familje me vështirësi dhe probleme të shumta ekonomike rrëfen historinë rrënqethëse. Për shkak të vështirësive ekonomike në të...
 • Arrestohet biznesmeni nga Shkodra. Vrau gruan, por e raportoi vdekje natyrale

  Një 47 – vjeçar është arrestuar nga Policia e Shkodrës si i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, nënë e tre fëmijëve. Sadedin Sula u vu në pranga për ngjarjen e ndodhur një ditë më parë në mobilerinë në pronësi të tij. Trupi i pajetë i viktimës është...
 • Shtyhet vendimi për imamët

  Nën masa të rrepta sigurie, u zhvillua këtë të martë, seanca e tretë e mbrojtjes për 9 imamët e akuzuar se kanë rekrutuar shtetas shqiptarë për të luftuar në Siri. Si brenda ambienteve të sallës së gjyqit, edhe jashtë Gjykatës për Krimet e Rënda, u vu re prezenca e...
 • Alarmi, rrezik për sulme terroriste në plazhet europiane

  Një tjetër paralajmërim ka ardhur për evropianët, në prag të fillimit të sezoneve turistike. Autoritetet gjermane, që citohen nga e përditshmja “Bild”, kanë thënë se ka rrezik për sulme terroriste në plazhet evropiane, sidomos në Itali dhe Spanjë. “Terroristët do jenë të veshur si shitës ambulantë dhe mund të...
 • Brenda Qershorit hiqet faturimi aforfe i energjisë

  Brenda muajit Qershor, asnjë konsumator nuk do të paguajë më aforfe energjinë elektrike. Ministri i Energjisë, Damian Gjiknuri tha se do të bëhet e mundur pajisja me matës për 35 mijë familjet dhe bizneset ku ka mungesa. Për ata që kundërshtojnë matësin do të ketë penalitete. Në lidhje me projektin e...
Emisione