Kategoria : Lajmet Kryesore

 • Arrestimi i Shullazit, Tahiri: Nuk është mbi ligjin

  Pas reagimit në rrjetet sociale për arrestimin e Emiljano Shullazit, Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka folur edhe para mediave për këtë rast. I pyetur nga gazetarët, Ministri tha se policia është e para, por jo e vetmja, e angazhuar për hetim. Ndërsa duke iu përgjigjur akuzave të opozitës,...
 • Basha kërkon dorëheqjen e Tahirit

  “Përsërisim edhe një herë thirrjen tonë për largimin një orë e më parë të Saimir Tahirit, si një domosdoshmëri për ecjen përpara të procesit hetimor ndaj rastit Shullazi.” Këtë kërkesë, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha e motivon në lidhjet, që sipas tij, Ministri i Brendshëm ka  me Emiljano...
 • Denoncimi në “STOP”, arrestohen shfrytëzuesit e 16 – vjeçares

  Vetëm pak orë pas transmetimit të rastit tronditës në emisionin “Stop” të 16- vjeçares nga Lushnja, e cila shfrytëzohej për prostitucion, policia ka arrestuar personin që e shfrytëzonte si dhe bashkëpunëtoren e tij. Në pranga të policisë kanë rënë Klodian Kiptiu, 38 – vjeç dhe S. Muaxhiri, 18 –...
 •  “Kushtetuesja” nis shqyrtimin e mandatit të Kokëdhimës

  Gjykata Kushtetuese ka nisur shqyrtimin e kërkesës së Kuvendit për vlefshmërinë e mandatit të deputetit, Kocco Kokëdhima. Si palë në proces është përfshirë edhe Partia Demokratike, e cila pretendon se deputeti i Vlorës ka shkelur Kushtetuetën, duke përfituar në afro 150 raste fonde publike nga kompanitë e administruara prej...
 • Liria e medias pa asnjë surprizë për Shqipërinë, mbetet në vend të 82-të

  “Reporterët pa Kufij”, kanë publikuar ditën e sotme raportin për lirinë e mediave, në të gjithë botën për vitin 2016. Në analizën e përvitshme të kësaj organizate ku përfshihen 180 vende, Shqipëria vijon qëndrojë në vendin e 82-të (i njëjti pozicion me vitin 2015), ndërmjet Qipros dhe Sierra Leones....
 • Trump e Clinton triumfojnë në New York, drejt konfirmimit për garën finale

  Ashtu siç pritej Donald Trump dhe Hillary Clinton kanë triumfuar në parapraket e New York-ut, duke hedhur një hap thuajse të sigurt drejt konfirmimit si kandidatët e përzgjedhur për garën finale, për Shtëpinë e Bardhë. Në frontin republikan, Trump mori më shumë se 60% të votive ndaj rivalëve Ted...
 • Denoncimi në “STOP”/Historia tronditëse e 16 – vjeçares që shfrytëzohet për prostitucion

  Në emisionin investigativ “STOP”, sot u trajtua historia tronditëse e një 16 – vjeçareje, e cila detyrohet të prostituojë nga i dashuri i kushërirës së saj. Adoleshentja e rritur në një familje me vështirësi dhe probleme të shumta ekonomike rrëfen historinë rrënqethëse. Për shkak të vështirësive ekonomike në të...
 • Arrestohet biznesmeni nga Shkodra. Vrau gruan, por e raportoi vdekje natyrale

  Një 47 – vjeçar është arrestuar nga Policia e Shkodrës si i dyshuar për vrasjen e gruas së tij, nënë e tre fëmijëve. Sadedin Sula u vu në pranga për ngjarjen e ndodhur një ditë më parë në mobilerinë në pronësi të tij. Trupi i pajetë i viktimës është...
 • Shtyhet vendimi për imamët

  Nën masa të rrepta sigurie, u zhvillua këtë të martë, seanca e tretë e mbrojtjes për 9 imamët e akuzuar se kanë rekrutuar shtetas shqiptarë për të luftuar në Siri. Si brenda ambienteve të sallës së gjyqit, edhe jashtë Gjykatës për Krimet e Rënda, u vu re prezenca e...
 • Alarmi, rrezik për sulme terroriste në plazhet europiane

  Një tjetër paralajmërim ka ardhur për evropianët, në prag të fillimit të sezoneve turistike. Autoritetet gjermane, që citohen nga e përditshmja “Bild”, kanë thënë se ka rrezik për sulme terroriste në plazhet evropiane, sidomos në Itali dhe Spanjë. “Terroristët do jenë të veshur si shitës ambulantë dhe mund të...
 • Brenda Qershorit hiqet faturimi aforfe i energjisë

  Brenda muajit Qershor, asnjë konsumator nuk do të paguajë më aforfe energjinë elektrike. Ministri i Energjisë, Damian Gjiknuri tha se do të bëhet e mundur pajisja me matës për 35 mijë familjet dhe bizneset ku ka mungesa. Për ata që kundërshtojnë matësin do të ketë penalitete. Në lidhje me projektin e...
 • “Your Face Sound Familiar” në Tv Klan

  “Your Face Sounds Familiar” përmbyll një tjetër episod të suksesshëm. Tiparet e fytyrave dhe detaje si performanca apo zëri i personazheve internacionale të zgjedhur u imituan me shumë hollësi. Votimi i jurisë dhe vetë konkurentëve, rezultoi në kurorëzimin e Rozanës si fituese e mbrëmjes, e cila erdhi me një...
 • Sekuestrohet ish – hotel “Vollga”. Prokuroria heton si u regjistrua në emër të Shullazit

  Me vendim të Gjykatës së Durrësit, ish – hotel “Vollga”, në të cilin rezulton bashkëpronar Emiljano Shullazi, është vendosur në sekuestro preventive. Prokuroria e qytetit bregdetar kërkoi sekuestron për shkak të nisjes së hetimeve mbi veprimet e dyshimta, që çuan në regjistrimin e kësaj prone në emër të Emiljano...
 • Foto/Largohet nga Shqipëria Mitri Prifti, pasi akuzoi Shullazin

  Menjëherë pas publikimit të emrit të tij, si personi që ka përmendur emrin e Emiljano Shullazit, Mitri Prifti, ky që shihni në këtë foto, është larguar nga Shqipëria. 32 – vjeçari nga Kuçova është kushëriri i ndërtuesit Jani Zaka, edhe ky, që shihni në këtë foton tjetër, i larguar...
 • Sekuestrohen 23 kg kanabis, 3 të arrestuar e 1 në kërkim

  Tre persona janë arrestuar nga policia e Vlorës gjatë operacionit të koduar “Treblova 1”. Gjatë operacionit janë sekuestruar rreth 23 kg kanabis.  Gjithashtu një i katërt është shpallur në këkrim. Të arrestuarit janë:  Mehmet Mehmetaj, 46 vjeç; Xhafer Rrapaj, 49 vjeç; Julin Buza, 30 vjeç. Në këkrim është shpallur...
 • Shullazit iu dhurua Hotel “Vollga” për mirënjohje

  Një ditë pasi ish – Kryeministri Sali Berisha publikoi një dokument të hipotekës së Durrësit, që sipas tij, fakton se Emiljano Shullazi është pronar i ish – hotel “Vollgës” në qytetin bregdetar, Televizionin Klan siguron kontratën e dhurimit të kësaj prone. Ajo është firmosur në qytetin e Durrësit, në...
 • UT: Kërcënimet ndaj Kules e Konit, të vërteta

  Universiteti i Tiranës konfirmoi se kërcënimet ndaj Rektorit Dhori Kule dhe kandiadit për rektor, Mynyr Koni, kanë patur për qëllim tërheqjen e këtij të fundit nga gara. Në një deklaratë për shtyp, të firmosur nga të gjithë dekanët e fakulteteve të Universitetit të Tiranës, thuhet se për kërcënimet, të...
 • PD: Ambasada e SHBA të monitorojë procesin

  Partia Demokratike akuzoi kryeministrin Rama dhe Ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri se kanë qënë në dijeni  të aktivitetit kriminal të Emiljano Shullazit. Në një dalje për mediat, Sekretari i Përgjithshëm në selinë blu, Arben Ristani tha se, Shullazi është ndihmuar nga zyrtarë të lartë në ngritjen e perandorisë së...
 • Rama: SHBA kërkojnë Reformën në Drejtësi

  Kryeministri Edi Rama, duke drejtuar mbledhjen e Grupit Parlamentar Socialist, deklaroi se mesazhi kryesor i marrë pas takimeve zyrtare në Washington ishte realizimi i Reformës në Drejtësi. Sipas Kryeministrit, takimi me Presidentin Obama dhe Zv/Presidentin Biden ishin shprehje e mbështetjes së SHBA për reformat e ndërmarra nga qeveria. Rama shtoi...
 • INSTAT: Konsumi, negativ për herë të parë në 6 vitet e fundit

  Për herë të parë, pas gati 6 vitesh, konsumi final i popullatës në vend ka prekur treguesin negativ duke rënë me 0.17% në vitin 2015, krahasuar me vitin 2014. Sipas të dhënave të INSTAT nëse në harkun kohor  nga viti 2010, kur raportohet kjo e dhënë, ndryshimi vjetor i...
Emisione