Kategoria : Lajmet Kryesore

 • Nga interneti në bibliotekë

  Një rini e apasionuar pas botës virtuale dhe teknologjike, tashmë ka gjetur vend edhe tek librat artistikë dhe ato shkencor. Mbi 50 mijë të rinj kanë zgjedhur që kohën e tyre ta shpenzojnë në bibliotëkë. Si pjesëmarrëse në javën e Bibliotekës në Kosovë, tashmë biblioteka kombëtare shqiptare pritet të...
 • UEFA përzgjedh talentin shqiptar, Rashica krahasohet me Ronaldo dhe Neymar

  Milot Rashica është përzgjedhur nga faqja zyrtare e UEFA-s në rubrikën talenteve për këtë javë. Mesfushori me tipare sulmuese që luan me Vitesse, debutoi me Kombëtaren në miqësoren me Luksemburgun duke treguar menjëherë vlerat e tij edhe pse është vetëm 19 vjeç. Rashica ka si frymëzim Cristiano Ronaldo dhe...
 • Pogradec/ Dy drejtues të IKMT nën akuzë, prishën padrejtësisht lokalin buzë liqenit

  Prokuroria e Pogradecit ka përfunduar hetimet dhe ka dëguar për gjykim për veprën penale të ”Shpërdorimit të detyrës”, Kryeinspektoren e Inspektoratit Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit (IKMT), Dallëndyshe Bici, si edhe Drejtuesin e Njësisë Operacionale të këtij institucioni, Fatmir Meta. Të dy zyrtarët akuzohen nga prokuroria se kanë prishur...
 • Vëllai i Ajet Zeqajt: Pashë kamerat e sigurisë, autori u ndihmua nga një tjetër person

  Fatmir Zeqaj është ndër të paktët që ka parë pamjet e kameras së sigurisë që regjistroi vrasjen e vëllait të tij, mbrëmjen e 16 Marsit, në zonën e ish – Bllokut. Nga filmimet ka parë një tjetër person të dyshimtë, veç autorit të krimit. E identifikon si bashkëpunëtor në...
 • Rrëzimi i helikopterit, vazhdon pyetja e ushtarakëve. Zbardhen shkaqet e vdekjes së pilotëve

  Prokuroria e Tiranës ka pyetur paraditen e kësaj të premteje, dy inxhinierët të regjinimentit të Farkës, në lidhje me rrëzimin e helikopterit në liqenin e Shkodrës. Ata janë pyetur mbi gjendjen teknike të mjetit para ngritjes në ajër. Dy ushtarakët kanë sqaruar procedurën që ndiqet për të parë, nëse...
 • Shtëpia e Bardhë: Reformat, të rëndësishme për integrimin

  Shtëpia e Bardhë publikoi pikat kryesore të bisedës së Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, me Presidentin Amerikan, Barack Obama dhe Zëvendësin e tij, Joe Biden. Në njoftimin për shtyp thuhet se, në takimin e Zëvendëspresidentit Biden me Kryeministrin Rama mori pjesë edhe Presidenti Obama dhe se diskutimet u përqëndruan...
 • Mblidhet Komisioni i Reformës në Drejtësi, mandatin i kryeprokurorit nuk do të ndërpritet

  Pas tre javë ndërprerjeje të komisionit për Reformën në Drejtësi mazhoranca dhe opozita kanë bërë progres në disa prej çështjeve të mbetura pezull, lidhur me paketën e ndryshimeve kushtetuese. Por pesë orë diskutime nuk mjaftuan që palët të gjejnë konsnesus për një nga pikat më të debatueshme, krijimin e...
 • Emigranti shqiptar, në kërkim të djalit në Siri

  Afrim Berisha është prej më shumë se 1 viti në kërkim të djalit të tij 6 –vjeçar, Alvi. Bashkëshortja e tij, Valbona ia mori me vete në Siri. Ishte dhjetori i vitit 2014 kur ata u panë për herë të fundit në aeroportin e Bergamos, duke lënë pas dy...
 • Ndryshon ligji për emigrantët në Gjermani

  Berlini zyrtar ka ndryshuar rregullat për emigrantët. Tani sipas një projekt-ligji të ri, emigrantët duhet të mësojnë gjuhën vendase. Masat e marra nga koalicioni qeverisë gjithashtu theksojnë që, emigrantët duhet të rrinë në një vend, që do t’ju caktohet nga autoritetet. Sipas marrëveshjes së arritur mes palëve politike në...
 • Firmoset marrëveshja, byroja e hetimit ndihmohet nga FBI

  Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ka nënshkruar një marrëveshje me drejtorin e FBI-së, James Comey, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Marrëveshja e bashkëpunimit ndërmjet Byrosë Federale të Hetimit dhe Qeverisë shqiptare është për shkëmbimin e informacionit dhe bashkëpunimin në kuadër të luftës kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar. Në...
 • Duka: Projekti i stadiumit prezantohet me 21 prill, De Biasi nuk është takuar me italianët

  Stadiumi i ri kryeqytetit pritet të prezantohet javën e ardhshme. Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka pranoi se më 21 prill do të paraqitet projekti i “Arenës Kombëtare”, që do të ndërtohet aty ku sot ndodhet stadiumi “Qemal Stafa”. “Përderisa projekti do të prezantohet më 21 prill...
 •  “Shpagim, jo hakmarrje”, fotografi të rënda që rrëfejnë gjenocidin serb në Kosovë

  Në mungesë të tij, Fetnete Ramosaj ish-korrespodente e lufte në Kosovë, përpiqet të bëj atë me këtë ekspozite të lëvizshme dhe të përkoheshme. Pas Prishtinës, vjen në Tirane. Janë fotografi me imazhe të renda të grumbullura nga shtypi i kohës, arkivat personale apo organizma ndërkombetare. Rrëfejnë në mënyrë kronologjike...
 • Aksidenti, shpejtësia iu merr jetën dy të rinjve

  Dy të rinj kanë gjetur vdekjen në një aksident që ka ndodhur në qytetin e Shkodrës, në vendin e quajtur Golem. Aksidenti ka ndodhur rreth orës 05:30 të mëngjesit, ndërsa një automjet tip “BMW” me targë AA 888 MU është përplasur me një mur. Dy të rinjtë që humbën jetën...
 • 3 mijë lekë për seks pa dëshirë, arrestohet i moshuari tutor

  Një 65-vjeçar është arrestuar nga policia e Tiranës, pasi akuzohet se është tutori i një gruaje, që e përdorte si prostitutë. Në pranga ka përfunduar Namik Cukaj, i dënuar më parë për prostitucion. Gjatë kontrollit të ushtruar nga policia në rrugën “Shyqyri Ishmi”, në një banesë e cila ishte...
 • Drogë në “Jaguar”, arrestohet 32-vjeçari në Elbasan

  Një 32-vjeçar është arrestuar nga policia e Elbasanit. Emiliano Tafës i janë vënë prangat pasi në makinën e tij, tip “Jaguar”, me  targa  AA 885 BA është gjetur drogë. Policia e këtij qyteti kishte informacione për përfshirjen e 32-vjeçarit në trafikun e lëndëve narkotike, kështu që ditën e djeshme...
 • Kosova refuzon të fusë mësimin fetar në shkolla

  Kosova ka refuzuar të fus mësimin fetar në shkolla, për sistemin fillor edhe atë të mesëm. Ligji aktual për arsimin parauniversitar në Republikën e Kosovës nuk lë hapësirë që të futet si pjesë e arsimit edhe edukata fetare si lëndë e veçantë. Futja e kësaj lëndë në institucionet arsimore, dikton...
 • Maqedoni/ Zgjedhjet e parakohëshme më 5 Qershor

  Zgjedhje e parakohëshme në Maqedoni do të mbahen më 5 Qershor. Lajmin e ka bërë të ditur, Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë, Trajko Veljanovski. “Bazuar në kompetencat e mia kushtetuese dhe ligjore dhe në përputhje me vendimin për të shpërbërë Parlamentin, sot nënshkrova dekretin për caktimin e zgjedhjeve të parakohshme...
 • Kanadaja synon të legalizojë “të drejtën për të vdekur”

  Qeveria e kryeministrit të Kanadasë, Justin Trudeau, ka dalë me ligjin për legalizimin e vetëvrasjes së asistuar (eutanazia). Disa kanadezë kanë shprehur rezerva për shkak të besimeve fetare, por sondazhet e fundit kanë treguar se shumica dërrmuese, rreth 85 %, mbështesin të drejtën për të vdekur. “Plani që kemi vënë...
 • Shorti i gjysmëfinaleve të kupave të Europës

  Real Madrid do të luajë me Manchester City, që drejtohet nga ish – trajneri i madrilenëve, Manuel Pellegrini dhe Atletico Madrid do të pëballet me Bayern Munchen. Ky është shorti i fazës gjysmëfinale të Champions League i hedhur të premten në Nion. Real Madrid paraqitet si më favorit, ndërsa...
 • Rama takon Presidentin Obama: Dëgjova fjalë të mira për Shqipërinë

  Vizita e Kryeministrit Edi Rama në Shtetet e bashkuara të Amerikës kulmoi me takimin në Shtëpinë e Bardhë me Presidentin Barak Obama dhe zv.Presidentin Xho Bajden. Për gati 50 minuta, Rama dhe delegacioni që e shoqëronte diskutoi për tema të rëndësishme që lidhen me marrëdhëniet mes dy vendeve dhe...
Emisione