Kategoria : Lajmet Kryesore

 • DASH: Shqetësim korrupsioni në drejtësi e shëndetësi dhe pandëshkueshmëria

  Korrupsioni në nivelet më të larta të qeverisë dhe kultura e pandëshkueshmërisë janë problemet kryesore që evidenton Departamenti Amerikan i Shtetit në raportin për të drejtat e njeriut në Shqipëri për vitin 2015. Korrupsioni i përhapur në të gjitha degët e qeverisjes, veçanërisht brenda sistemit të Drejtësisë dhe atij...
 • Vrasja e Saimir Beqirit, me porosi. Pyeten 2 të dyshuar nga Peqini dhe 1 nga Cërriku

  Vrasja e Saimir Beqirit mund të jetë kryer me porosi. Autorët dyshohet të jenë vrasës me pagesë, ose persona që e kanë marrë përsipër ekzekutimin e tij, për shkak të miqësive me porositësit. Prokuroria e Elbasanit po heton në këtë pistë, për të zbuluar se kush e eliminoi atë...
 • Vrasësi e njihte Ajet Zeqajn, e dinte që e kishte zemrën në anën e djathtë

  Hetimet për vrasjen e Ajet Zeqajt kanë marrë një rrjedhë tjetër. Dyshimet janë ngushtuar tek persona të njohur me të, nisur dhe nga fakti i mënyrës se si autori e ka ekzekutuar dhe përgjigjes së mbërritur nga Instituti i Mjekësisë Ligjore. Burime nga grupi i hetimit i thanë Televizionit...
 • Hahn: Shqipëria, e vonuar për Reformën në Drejtësi

  Në seancën e Parlamentit Europian, ku u miratua rezoluta e Knut Fleckenstein mbi raport – progresin e Shqipërisë gjatë vitit 2015, Komisioneri Johannes Hahn kërkoi finalizimin sa më shpejt të Reformës në Drejtësi. Johannes Hahn – Komisioner për Fqinjësinë dhe Negociatat e Anëtarësimit: “Partitë politike tani duhet të angazhohen në...
 • Gjykata e Lartë shpall të pafajshëm Myqerem Tafajn

  Gjykata e Lartë ka shpallur të pafajshëm ish – Ministrin e Arsimit, Myqerem Tafaj. Pas një kallëzimi të bërë nga Ministria e Arsimit, Prokuroria ngriti ndaj tij akuzën për shpërdorim detyre. Sipas organit të hetimit, Tafaj kishte lejuar në kundërshtim me ligjin, çertifikimin e disa degëve në universitetin privat...
 • Shqipëria përmirëson lirinë e medias

  Shqipëria pati përmirësime në fushën e lirisë së mediave, megjithatë probleme ka me vetëcensurimin në favor të qeverisë. Vlerësimin e jep raporti i organizatës “Reporterët pa kufi” për vitin 2018 që e rendit Shqipërinë të 75-ën mes mes 180 vendeve të botës. 80% e gazetarëve në Shqipëri, sipas raportit...
 • Austria kërcënon me mbyllje të kufirit

  Situata diplomatike mes Austrisë dhe Italisë është tensionuar. Shkak është bërë nisja e punimeve për ngritjen e një gardhi metalik për parandalimin e fluksit të emigrantëve. Zyrtarët e lartë austriakë u treguan të drejtëpërdrejtë karshi fqinjëve italianë. Ministri austriak i Drejtësisë, Hans Peter Doskozil, tha se nëse situata rëndohet,...
 • De Biasi: Jam i përqendruar tek Euro 2016

  Kur duhet edhe më pak se 2 muaj nga fillimi i finaleve të Europianit, përfaqësuesja italiane është në kërkim të trajnerit që do të zëvendësojë Antonio Conte, në përfundim të turneut. Mediat përtej Adriatikut e përmendin Gianni De Biasi si një nga kandidatët për këtë post. Trajneri i Shqipërisë...
 • Pushohen hetimet për Vladimir Gjutën, u akuzua për tritolin në farmacinë e Tahirit

  Prokuroria për Krimet e Rënda ka pushuar hetimet për Vladimir Gjutën dhe nipin e tij Baftjar Bruka, të akuzuar për vendosjen e tritolit në farmacinë dhe makinën e babait të Ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Organi i akuzës thotë se nga hetimi i kryer edhe në bashkëpunim me partnerët...
 • Presidenti Nishani: Vandalizmi që po i bëhet parkut, i papranueshëm

  Një ditë pasi priti një përfaqësi të shoqërisë civile që protestojnë kundër ndërhyrjes në parkun e Liqenit Artificial për ndërtimit e parkut të lojërave, Presidenti i Republikës, Bujar Nishani zgjodhi ta shoh vetë nga afër situatën. “Solidarizohem me ju, është vandale të shkatërrosh të vetmen hapësirë që i ka...
 • Kryetari i Bashkisë së Lushnjes kërcënon tregtarët: Ta fus portofolin në gojë!

  Një grup tregtarësh të Lushnjes u kërcënuan publikisht nga Kryetari i bashkisë, Fatos Tushe. Një gruaje që po i shprehte shqetësimin se largimi nga tregu i hiqte bukën e gojës asaj dhe fëmijëve, ai iu përgjigj duke i thënë se do t’ia fuste në gojë portofolin që ajo mbante...
 • Foto/ Gjysmë ton hashash zbulohet në Korfuz, skafi nuk u shkarkua dot në Itali

  Mbi gjysmë toni hashash është gjetur nga policia kufitare helene në ishullin grek, Korfuz. Autoritetet kishin marrë informacione se një skaf, me dy persona në bord, po përpiqej të shkarkonte sasi të mëdha lëndësh narkotike. Autoritetet kishin marrë informacione se, skafi nuk ishte shkarkuar dot në Itali e kështu ishte...
 • Rama takon Administratoren e USAID

  Administratorja e Përgjithshme e USAID, e vlerëson si nismë të zgjuar, atë për futjen e kurrikulave edukuese mbi besimet fetare në programet e shkollave. Vlerësimin Gayle Smith ia ka shprehur Kryeministrit Edi Rama në takimin që kanë zhvilluar në Washington. Në këndvështrimin e Smith, nëse brezi i ri, kudo...
 • Edhe CIA e përfshirë në skandalin “Panama Papers”

  Agjenci të inteligjencës nga disa vende të botës, përfshirë CIA –n kanë përdorur shërbimet e firmës ligjore në Panama, “Mossack Fonseca” për të fshehur aktivitetet e tyre. Lajmi bëhet i ditur nga gjermanja “Sueddeutsche Zeitung” (SZ), që citon dokumentat e rrjedhura. “Si agjentët ashtu edhe informatorët e tyre kanë përdorur...
 • KE kërkon sistemimin e refugjatëve sirianë

  Komisioni Europian përsërit thirrjen e urgjencës për transferimin dhe risistemimin e refugjatëve sirianë në shtetet anëtare të Bashkimit Europian për të lehtësuar situatën dramatike humanitare në Greqi dhe për të parandaluar përkeqësimin e situatës në Itali. Dimitris Avramopoulos – Komisioner për Migracionin dhe Punët e Brendshme: “Imazhet e gazit lotjsellës...
 • De Biasi: Të gjithë e duan stolin e Italisë, por s’ka asgjë konkrete

  Gianni De Biasi thyen heshtjen pas këmbënguljes së mediave italiane se ai është një nga kandidatët për të zëvendësuar Antonio Conte në stolin e përfaqësueses. Trajneri aktual i Shqipërisë tha për “Quotidiano Sportivo” se do të ishte një aventurë e mirëpritur emërimi i tij në këtë detyrë, por deri më...
 • Real dhe City në gjysmëfinalet e Champions, Ronaldo heroi i mbrëmjes

  Real Madrid dhe Manchester City janë ekipet e para gjysmëfinaliste të Champions League. Real u kualifikua mbrëmë, pasi përmbysi humbjen 2 – 0 të ndeshjes së parë me Wolfsburg. Në “Santiago Bernabeu” përfundoi 3 – 0 me golat e Cristiano Ronaldo. Një zotërim i madrilenëve me Rolando që udhëhoqi...
 • Rrëzimi i helikopterit, helika preku ujin. Gabim njerëzor ose defekt teknik i papritur

  Rrëzimi i helikopteri ushtarak EC 145 , pak ditë më parë në liqenin e Shkodrës, ka ardhur si pasojë e prekjes së helikës kryesore me ujin e liqenit, ç’ka më pas ka sjellë edhe rënien dhe fundosjen në ujin e liqenit. Burime brenda ekipit hetimor, që po merren me...
 • Eurocopter pezullon fluturimet e helikopterëve EC 145

  Kompania prodhuese e helikopterit EC 145, që u rrëzua në liqenin e Shkodrës, ka kërkuar pezullimin e të gjitha fluturimeve me këtë lloj mjeti. Eurocopter u ka dërguar një shkresë zyrtare të gjithë klientëve të saj, të cilëve u kërkon që ky lloj helikopteri të mos ngrihet në fluturim...
 • Vrasja e Beqirit, arrestohet roja për moskallëzim krimi

  Roja i Karburantit, ku ndodhi vrasja e Saimir Beqirit, ka parë të gjithë ngjarjen dhe nuk ka kallëzuar. Ky është konstatimi i Policisë së Elbasanit, që e ka arrestuar për këtë motiv. Shkëlqim Salla, 42 – vjeç u shoqërua menjëherë pas vrasjes. Numri i të shoqëruarve, në cilësinë e...
Emisione