Kategoria : Lajmet Kryesore

 • Dorëheqje e papritur e Armando Cungut nga pankina e Laçit

  Armando Cungu është dorëhequr si trajner i Laçit. Shkodrani e mori këtë vendim të menjëhershëm duke e lënë ekipin pas 1 viti e gjysmë. Cungu e mori drejtimin e skuadrës kurbinase verën e 2014 dhe arriti të fitonte dy trofe, Kupën dhe Superkupën e Shqipërisë. Sukseset e tij sollën...
 • Dhunimi i mjekut të spitalit të Durrësit, publikohen pamjet e kamerave të sigurisë

    Këto janë pamjet filmike të regjistruara nga kamerat e sigurisë së spitalit të Durrësit. I përkasin datës 22 gusht kur një mjek është goditur nga i afërmi i një pacienti. Djaloshi që po i drejtohet mjekëve është 23 – vjeçari Jurgen Hoxha. Pamjet tregojnë se...
 • Reuters: Statusi i Shqipërisë në dorë të Çekisë

  Teksa mbeten edhe fare pak ditë nga samiti i BE të 26-27 Qershorit ku do të vendoset për marrjen e statusit kandidat për Shqipërinë, Çekia mund të vendosë veton. Shkak i kësaj situate është mosmarrëveshja për kompaninë “CEZ Shpërndarje”, ish-pjesë e grupit CEZ, që zotërohet në 70% të tij...
 • Prezantohet projekti i Bashkisë për tramin e Tiranës

  Bashkia e Tiranës është gati të nisë ndërtimin e tramit në kryeqytet. Është prezantuar sot projekti që pritet të lehtësojë levizjën e qytetarëve si dhe të ulë kostot për transportin e tyre në Tiranë. Linja e tramit Kombinat-Kinostudio do të ketë një gjatësi për afro 9 km. Përllogaritet në...
 • “Çështja CEZ”, Çekia kundër statusit për Shqipërinë

  Çekia është përgatitur të bllokojë dhënien e statusit të vendit kandidat për Shqipërinë. Shkak për këtë janë bërë mosmarrvëshjet që Çekia dhe Shqipëria kanë patur për kompanine CEZ. Lajmi bëhet i ditur nga agjensia çeke e lajmeve CKT, që citon burime të nivelit të lartë të Bashkimit Europian. Agjensia...
 • Kosovë, KQZ publikon rezultatet paraprake

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë publikon edhe rezultatet paraprake të votimeve në zgjedhjet parlamentare të zhvilluara sot në të gjithë vendin. Teksa janë numëruar rreth 10% e votave, Partia Demokratike e kryeministrit Hashim Thaçi kryeson me 32% të votave e ndjekur nga Lidhja Demokratike e Kosovës, e Isa...
 • Zbardhet vrasja në Bahçallëk të Shkodrës

  Policia e Shkodrës është në kërkim të autorëve që një natë më parë vranë me armë zjarri një 52-vjeçar dhe plagosën dy të tjerë në lagjen Bahçallëk të Shkodrës. Ata janë identifikuar tashmë dhe për kapjen e tyre janë mobilizuar Forcat Renea dhe efektivë të policisë së Shkodrës. Mbrëmjen ...
 • Dhunë fizike në ambjentet e kryesisë së Kuvendit

  Korridoret e Kuvendit janë kthyer në arenë boksi mes deputetëteve të Partisë Socialiste, Xhemal Qefalia e Armando Prenga si dhe deputetit demokrat Gent Strazimiri. Konfrontimi fizik i cili ndodhi jashtë ambjenteve të Komisionit të Ligjeve, u denoncua nga deputeti demokrat Oerd Bylykbashi, i cili tha se opozita nuk do...
 • Mandoi: Hetime në Itali për avionët e drogës

  Avioni i rënë në plazhin e Divjakës mund të jetë një rast i përsëritur i trafikut drogës përmes ajrit nga Shqipëria drejt Italisë. Eshtë Zv/prokurori i Antimafias italiane Francesko Mandoi i cili thotë se provat e prokurorisë shqiptare janë një arsye e fortë që edhe në Itali të nisin...
 • U shkarkua nga puna, 51-vjeçari vret veten

  Ky është punonjësi i hidrovorit të Tales, 51-vjeçari Mark Brahimi, i cili paraditen e sotme vendosi t’i japë fund jetës si pasojë e gjendjes së rëndë psikologjike kur pas 25 vjetësh punë e larguan nga hidrovori. I ndjeri e qëlloi veten me çifte në Grykë të Lumit të komunës...
 • “Kënga ime” në natën e dytë gjysmëfinale

  Mbrëmja e dyte gjysmëfinale e Festivalit “Kënga ime” njohu katër finalistët e rradhës. Ata janë Samir Shehu me “Për ty o lumi im”, një këngë me motive patriotike e cila i kushtohet lumit Radika. Në vendin e dytë me 82 pikë, katër anëtarët e jurisë vlerësuan “Qefi bëhet me...
 • "Kënga ime" në natën e dytë gjysmëfinale

  Mbrëmja e dyte gjysmëfinale e Festivalit “Kënga ime” njohu katër finalistët e rradhës. Ata janë Samir Shehu me “Për ty o lumi im”, një këngë me motive patriotike e cila i kushtohet lumit Radika. Në vendin e dytë me 82 pikë, katër anëtarët e jurisë vlerësuan “Qefi bëhet me...
 • Berisha: BE e tronditur por jo e kërcënuar

  Ish-Kryeministri Berisha në një intervistë eksluzive për televizionin “Klan” e ka quajtur tronditës, por jo kërcënues konfigurimin e hartës së Europës, pas fitores së ekstremistëve dhe antieuropianëve në zgjedhjet që u zhvilluan për Parlamentin Europian. Ish-kreu i qeverisë thotë se, mbidyfishimi i rezultatit nga ekstremistët e djathtë erdhi si...
 • Kryeprokurori: Ushtria në trafik droge, ka prova

  Kryeprokurori Adriatik Llalla deklaron se hetimet për përfshirjen e infrastrukturës ushtarake në trafikun e drogës, kanë nisur mbi prova konkrete. Këtë deklaratë Kryeprokurori e dha pas takimit me prokurorët e Ballkanit të zhvilluar gjatë ditës së sotme, ku i pranishëm ishte dhe Prokurori i Antimafias së Leces Cataldo Motta, i...
 • Kakavijë, seksuestrohen 46 kg marijuanë

  45 kilogramë marijuanë është sekuestruar nga policia kufitare mëngjesin e sotëm në Kakavijë. Lënda narkotike u kap në një automjte tip Fiat. Në pranga ka përfunduar drejtuesi i makinës , Ermal Nderu. Policia thotë se Ndreu mbahej përj një kohe të gjatë nën vëzhgim nga anti-droga. Dyshohet se lënda...
 • Uji i Sharrës me ndotje të lartë organike

  Uji që del nga landfilli i sharrës, i papërpunuar ka në përbërej të tij disa element ndotës, organik dhe metale të rënda. Ky është përfundimi i analizave të kryera në institutin e fizikës bërthamore, pas interesimit të televizionit Klan që teksa pasqyroi situatën, mori dhe një kampion uji për...
 • Zvicër, dy shqiptarë arrestohen për trafik droge

  Dy vëllezër shqiptarë të moshave 21 dhe 27 vjeç u vunë në pranga nën akuzën e trafikut të lëndëve narkotike, heroinës, në Zvicër. Arrestimi i tyre është bërë të enjten në mbrëmje dhe të premten gjatë ditës nga policia në zonën e Oneksit, në afërsi të qytetit të Gjenevës. Sipas...
 • Dita e 6-të, rëndohet gjendja e grevistëve

  Të larguarit nga administrata kanë hyrë në ditën e 6 të grevës së urisë. Gjendja e tyre sa vjen e rëndohet. Gjatë oreve te para te dites se sotme Tonin Kolthi eshte ndjere keq duke lene ambjentete e greves se urise. Ai u dërgua për të marrë ndihmën mjekësore...
 • Përkeqësohet gjendja e grevistëve të urisë

  15 të shkarkuarit nga administrata vijojnë grevën e urisë mes problemeve shëndetësore, megjithëse tashmë janë mbushur 4 ditë. Ata janë vizutar pasditen e sotme nga kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Petrit Fejzullahi, Mehmet Cemurati dhe Ludovik Berisha u detyruan të largohen nga çadra për të marrë ndihmën mjekësore....
 • Ekuador, bllokohen 89 kg kokainë e destinuar për në Shqipëri

  Një sasi e madhe kokaine që duhej të mbërrinte në portin e Durrësit është sekuestruar në Ekuador. Në një njoftim zyrtar të ministrisë së Brendshme të këtij shteti amerikano-latin, bëhet me dije se gjatë të mërkurës në Guajakil janë kapur 89 kilogramë drogë. Një person u arrestua në flagrancë me...
Emisione