Kategoria : Politika

 • Protesta, OSBE: Përmendja e derdhjes së gjakut, e papërputhshme me demokracinë

  E tërë familja e OSBE-së, Prezenca e OSBE-së në Shqipëri, Kryetari i Radhës i OSBE-së dhe ministri i Jashtëm e për Evropën i Sllovakisë, Miroslav Lajčak, Sekretari i Përgjithshëm i OSBE-së, Thomas Greminger, Presidenti i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, George Tsereteli dhe Sekretari i Përgjithshëm i Asamblesë Parlamentare të...
 • Protesta e opozitës, mesazhi i Presidentit

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta, në një qëndrim zyrtar para protestës së opozitës mbrëmjen e kësaj të shtune, duke shprehur bindjen se tubimet paqësore e demokratike janë një e drejtë fondamentale e demokracisë, legjitime e kushtetuese thekson rëndësinë që ajo të jetë tërësisht paqësore. Si President i Republikës, Meta...
 • Rama, tjetër letër për Bashën

  Në 4 ditë, Kryeministri Edi Rama i ka adresuar 4 letra publike kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Edhe në këtë letër të katërt, kreu i qeverisë ripërsërit ftesën e tij për t’u ulur në tryezën e dialogut. LETER E KATERT PUBLIKE LULZIM BASHES Zoti Kryetar, nuk dua t’Ju...
 • Opozita proteston sot në kryeqytet

  Opozita zhvillon sot pasdite në Tiranë një tjetër protestë kombëtare. Që një ditë para saj në institucionet kryesore, Kryeministria, Parlamenti dhe Ministria e Brendshme janë vendosur barrierat metalike. Shtyllat e ndriçimit janë lyer me graso në mënyrë që protestuesit mos të hipin në to. Policia dhe Garda e Republikës...
 • Balla: Presidenti nuk mund të shtyjë zgjedhjet

  Patia Socialiste ka reaguar ndaj qëndrimit të kreut të shtetit. Kryetari i grupit parlamentar, Taulant Balla deklaroi nga Cërriku se, presidenti nuk mund të shtyjë datën e zgjedhjeve. Ai theksoi se mandati i funksionarëve vendorë është 4 vjeçar duke deklaruar se 30 Qershor është afati i fundit. Tv Klan...
 • Basha: Rama nuk ka dinjitet, po ka vetëm babëzi

  Kryetari i opozitës Lulzim Basha ishte pasdites e kësaj të premteje në qytetin e Burrelit ku i bëri thirrje të gjithë qytetarëve të marrin pjesë në protestën e 25 Majit. Basha akuzoi kryeministrin Rama se duhet të ishte larguar me dhjetëra herë deri më tani, por sipas kryedemokratit, kreu...
 • Rrethohen institucionet para protestës së opozitës

  Një ditë para protestës së paralajmëruar të opozitës në institucionet kryesore, Kryeministria, Parlamenti dhe Ministria e Brendshme kanë filluar të vendosen barrierat metalike. Shtyllat e ndriçimit janë lyer me graso në mënyrë që protestuesit mos te hipin në to. Policia dhe Garda e Republikës kanë kaluar në gadishmëri, por...
 • Meta: Gati të ndryshoj datën e zgjedhjeve lokale

  Kur na ndan pak më shumë se një muaj nga mbajtja e zgjedhjeve lokale, e kur palët, pavarësisht tentativave të ndërkombëtarëve për t’i ulur në dialog, nuk tërhiqen nga llogoret e tyre, Presidenti Ilir Meta shprehet i gatshëm të rishikojë shtyrjen e datës 30 Qershor në funksion të zgjidhjes...
 • Tjetër letër për Bashën

  Letrën e Lulzim Bashës, drejtuar jo atij, por qytetarëve, Kryeministri Edi Rama e ka parë si një hapësirë për të vijuar të këmbëngulë për nisjen e dialogut mes tyre. Ndaj dhe mëngjesin e kësaj të premteje ka nisur letrën e tij të tretë në adresë të kryedemokratit. “Për hir...
 • Zgjedhjet në PE, Basha apel shqiptarëve

  Menjëherë pas letrës së tretë të Kryeministrit Rama, Lulzim Basha i është drejtuar me një apel shqiptarëve që jetojnë në vendet e Bashkimit Europian duke i ftuar që t’u drejtohen kutive të votimit për të zgjedhur kandidatët e Partisë Popullore Europiane në zgjedhjet që mbahen për Parlamentin Europian. Përmes...
 • Calavera: Të papranueshme sulmet ndaj Vettingut

  Shefja e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit, Genoveva Ruiz Calavera që asiston procesin e Vettingut në Shqipëri, thotë se janë të papranueshme sulmet ndaj këtij procesi. Në një editorial online, ajo nënvizon se disa njerëz mund të kenë frikë nga reforma gjyqësore dhe janë të gatshëm ta pengojnë atë. “Duke...
 • Glover: S’kam qenë në procese zgjedhore pa opozitën

  Audrey Glover, e cila rikthehet në Tiranë si Ambasadore e misionit të OSBE/ODIHR-it, pavarësisht eksperiencës së gjatë në këtë detyrë thotë se nuk ka drejtuar asnjë mision, në asnjë vend të botës, ku zgjedhjet të jenë zhvilluar pa pjesëmarrjen e opozitës. Zgjedhjet e 30 Qershorit duket se do ta...
 • Investitorët e huaj në vend: Zgjidhni krizën politike

  Dhoma Amerikane e Tregtisë në Shqipëri, Shoqata Gjermane e Industrisë dhe Tregtisë dhe Dhoma Ndërkombëtare e Tregtisë me anë të një deklaratë shprehen se po ndjekin me shqetësim të thellë situatën aktuale politike në Shqipëri. “Shumë nga anëtarët tanë kanë shprehur frustrim lidhur me pasigurinë politike që po ndikon...
 • Berisha: Propozimi gjerman, kuadër i mirë për dialog

  Ish-Kryeministri Sali Berisha i ftuar në emisionin “Opinion” e vlerësoi propozimin e bërë nga grupimi më i madh në parlamentin gjerman, CDU-CSU-së për vendosjen e një dialogu gjithëpërfshirës mes Edi Ramës e Lulzim Bashës, si një pikënisje për zgjidhjen e krizës politike. Arritjen e një marrëveshje e sheh të...
 • Berisha u përgjigjet akuzave të Hashim Thaçit: Ka dosje në Hagë (Video)

  Ish-Kryeministri Sali Berisha u është përgjigjur akuzave të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, pasi ky i fundit në një intervistë televizive e quajti “argat të Millosheviçit”. I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, Berisha shpjegoi qëndrimin e tij dhe të Partisë Demokratike në vitin 1991 për Kosovën. “Qëndrimi...
 • Berisha flet për ambasadorin Borchardt: Opozita e konsideron të lidhur me Ramën (Video)

  Disa ditë më parë, në hyrjen e pallatit ku banon ambasadori i OSBE, Bernd Borchardt, ishte shkruar një parrullë në shenjë proteste, “turp të të vijë”. Lidhur me këtë parrullë, ish-Kryeministri Sali Berisha thotë se nuk duhet të protestohet në banesën e tij, por në zyrën e punës. I ftuar...
 • Berisha në “Opinion”: Me Ramën nuk mund të ketë zgjedhje (Video)

  Ish kryeministri Sali Berisha sikundër dhe opozita i ka qëndruar mendimit se nuk do të ketë zgjedhje në 30 Qershor me Edi Ramën. Nga studio e emisionit “Opinion”, Berisha tha se opozita nuk do tërhiqet nga beteja e saj, kur bëhet fjalë për votën dhe qytetarët janë të zemëruar...
 • Lorenc Vangjeli i rrëfen Berishës çfarë planifikon Rama për protestën e 25 Majit (Video)

  I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan përballë ish-Kryeministrit Sali Berisha, analisti Lorenc Vangjeli ka treguar se çfarë po planifikohet nga qeveria për protestën e opozitës më 25 Maj. Sipas analistit Vangjeli, Kryeministri Rama po planifikon që në këtë protestë të radhës të vendosen disa policë të shpërndarë...
 • Berisha: Nuk kam njohur një të dytë si Edi Rama, ai nuk e honeps votën

  I ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion” në Tv Klan, ish kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se nuk ka njohur një të dytë si kreu i qeverisë Edi Rama. “Ka patur dhe ka me 10- ra politikanë shqiptarë që nga themelimi i pluralizmi deri më sot, por nuk...
 • Berisha: Rama i shpall luftë popullit opozitar me letrat e tij (Video)

  Ish-Kryeministri Sali Berisha thotë se në letrat publike të Edi Ramës drejtuar Lulzim Bashës, Kryeministri i ka shpallur luftë popullit opozitar. I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan, Berisha theksoi se letra e dytë e Ramës duhet hedhur në kosh. Sipas ish-Kryeministrit, Rama nuk mban asnjë përgjegjësi për...
1 2 3 409
Emisione