Kategoria : Politika

 • Votim unanim për Maqedoninë e Veriut në NATO

  Pasi pastroi bojën dhe ndërroi xhaketën Edi Rama ashtu si Edi Paloka që nuk pranoi të dalë nga salla së bashku me 128 deputetë të tjerë votuan pro ratifikimit të protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO. Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, mirëkuptues...
 • Paloka hedh bojë mbi Ramën

  Ajo që ishte lajmëruar të ishte një seancë solemne për ratifikimin e protokollit të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO përfundoi në një tjetër seancë tensionesh mes shumicës dhe opozitës. 2 ditë përpara protestës së lajmëruar të 16 Shkurtit, opozita ka ndezur situatën teksa nënkryetari demokrat i Kuvendit,...
 • Ambasada amerikane: Refuzoni dhunën, protesta të jetë paqësore

  Ambasada amerikane në Tiranë ka bërë thirrje për një protestë paqësore të Shtunën e 16 Shkurtit në Tiranë. Në një deklaratë në rrjetet sociale, Ambasada amerikane tha se “e drejta e qytetarëve për t’u mbledhur, për t’i bërë kërkesa qeverisë dhe për të protestuar për ndryshim pozitiv janë simbole...
 • Rama: Nuk i hap rrugë budallallëkut

  Kryeministri Edi Rama falënderoi të enjten të gjithë ata që i kishin dërguar mesazhe solidariteti pas sulmit me bojë të nënkryetarit demokrat të Kuvendit Paloka, por kujtoi se boja nuk e shqetëson. Tha se “nuk i hap rrugë budallallëkut”, por i rritet vendosmëria. “Flm për mesazhet e solidaritetit, po s’më...
 • Edi Paloka: Boja ishte fillimi i 16 Shkurtit, Rama s’ka parë gjë akoma

  Nënkryetari i Kuvendit dhe Partisë Demokratike Edi Paloka, sulmin me bojë gjatë ditës së sotme ndaj Kryeministrit Edi Rama e ka quajtur “vetëm fillim të 16 Shkurtit”. I pyetur nga gazetaret jashtë selisë së PD-së nëse po paralajmëronte trazira, Paloka tha “thojini që s’ka parë asgjë akoma.” “Nuk na...
 • PS kërkon shkarkimin e Palokës nga posti i nënkryetarit të Kuvendit

  Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, tha se mazhoranca do të kërkojë shkarkimin e nënkryetarit të Kuvendit, Edi Paloka, për sulmin me bojë ndaj kryeministrit Edi Rama në seancën e sotme plenare. “Më lejoni t’ju them që grupi parlamentar i PS nuk mund të tolerojë më...
 • Berisha për bojën ndaj Ramës: Ofendoi Bashën

  Ish-Kryeministri Sali Berisha, në një prononcim për mediat jashtë sallës së Kuvendit, shpjegoi edhe arsyet e sulmit me bojë ndaj kryeministrit Edi Rama. “Basha nuk i bëri asnjë fyerje personale, përveçse se i tha ato që ia thotë çdo shqiptar, Kurse ai u lëshua me gojështhurjen e tij, me...
 • Ambasadori i BE: Manifestim paqësor, jo dhunë më 16 shkurt

  Ambasadori i BE në Tiranë bën apel ekskluziv në Deutsche Welle për zhvillimin e një manifestimi paqësor në demonstratën e 16 Shkurtit në Tiranë. Mendoni për të ardhmen, thotë ai. Opozita në Shqipëri ka paralajmëruar se të shtunën (16.02.2019) do të zhvillojë në Tiranë një protestë masive me sloganin...
 • Berisha disa pyetje Ramës për Dritan Dajtin: A ke marrë mesazhe nga qelia?

  Ish-Kryeministri Sali Berisha akuzon Kryeministrin Edi Rama për lidhje me Dritan Dajtin, ky i dënuar për vrasjen e 4 policëve. I ftuar në studion e “Byro Politike” në ABC News, Berisha i ka drejtuar disa pyetje Kryeministrit Edi Rama nëse ka marrë mesazhe nga Dritan Dajti. “Pyete pak Edi...
 • Berisha: Qeveria tranzitore e vetmja zgjidhje

  Për ish-kryeministrin Sali Berisha, protesta e së shtunës do të jetë një përballje historike. Ai deklaroi në emisionin “Byro Politike” në ABC News se, qeveria tranzitore është e vetmja zgjidhje për të garantuar proces të lirë zgjedhor. Ish kreu demokrat theksoi se, opozita nuk ka për qëllim të marri...
 • PD: Gati skenari i Ramës për bllokimin e rrugëve

  Punimet që Autoriteti Rrugor pritet të nisë nga data 14 deri në 19 Shkurt në dy segmente atë, Tiranë-Qafë -Kashar, kthesa e Rinasit dhe në aksin Tiranë-Kamëz, për Partinë Demokratike janë pjesë e skenarit të kryeministrit Rama për të penguar protestën e thirrur nga opozita në 16 Shkurt. Gazment...
 • Rama paralajmëron gjykatësit e Dajtit

  Gjykimi i shkurtuar për Dritan Dajtin, Kryeministri Rama thotë se është vepër e një drejtësie të kapur në panik nga frika e Vettingut. Të parin koment mbi vendimin e Apelit të Krimeve të Rënda që uli në 25 vjet dënimin për vrasësin e 4 policëve, Kryeministri e bëri në...
 • Basha: Në 16 Shkurt të gjithë në protestë

  Matianët i ftoi të bashkohen në protestën e thirrur të shtunën nga opozita për t’i dhënë fund qeverisë që sipas Lulzim Bashës qëndron në pushtet me paratë e krimit. “Me 16 Shkurt do t’i japim fund kësaj qeverie bandite.  16 Shkurti është bashkimi popullor kundër vjedhjes, hajduteve të Shqipërisë,...
 • Rama: Nuk më shqetësojnë ultimatumet e PD

  Kryeministri Rama ka deklaruar nga Lezha se nuk e shqetësojnë ultimatumet e kreut të opozitës. Kreu i qeverisë ka theksuar se Basha do që të takohet me të duke u shprehur pro një tavoline si ajo e 18 Majit, para zgjedhjeve. Duke ju përgjigjur një qytetari të Lezhës, Edi...
 • Basha ashpërson tonet

  Gjatë takimit të radhës në Pogradec dhe Elbasan Lulzim Basha, i jep ultimatum Edi Ramës deri të premten e 15 Shkurtit për të gjetur zgjidhje politike. Në të kundër sipas tij në shtunën e 16 Shkurtit shqiptarët do ta tërheqin zvarrë nga zyra. 16 Shkurti për kryetarin e opozitës...
 • Opozita në koalicion për zgjedhjet

  Partitë parlamentare të opozitës kanë vendosur të jenë në një koalicion për zgjedhjet e ardhshme. Ato mbështesin një platformë që mbështetet në 4 çështje kyçe dhe kërkohet: qeveri tranzitore, zgjedhje të parakohshme, zbatimin e Reformës në Drejtësi si dhe përshpejtimin e çeljes së negociatave me Bashkimin Evropian. Në platformë thuhet...
 • PD: Rama po pengon hetimin ndaj Tahirit

  Partia Demokratike ka reaguar pas vendimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda për të mos zgjatur hetimet për ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Nëpërmjet një deklarate për mediat, deputeti i opozitës Flamur Noka, tha se organet e drejtësisë janë në shërbim të ish-ministrit. Partia Demokratike ka paralajmëruar se Saimir...
 • Pandeli Majko: Protestat e studentëve ishin kundër sistemit politik, u ndjeva i pasigurtë

  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe aktualisht ministri për Diasporën, Pandeli Majko thotë se protestat e studentëve ishin shqetësuese sepse ishin një reagim ndaj sistemit politik që është ndërtuar që nga vitet ’90 dhe pasqyronte opinionin publik ndaj politikës shqiptare. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Ministri i Diasporës që...
 • Basha: Vendimi për Dajtin, vepër e Ramës

  Nga Lushnja, kryetari i partisë demokratike, Lulzim Basha reagoi ashpër ndaj vendimit të  Gjykatës së Apelit që lehtësoi dënimin për Dritan Dajtin. Por kreu i demokratëve akuzon Ramën si përgjegjës për këtë vendim. Ndërsa u tregua sërish i prerë kundër çdo marrëveshjeje me Ramën, kreu i demokrateve, tha se...
 • Vendimi për Dajtin, Gjonaj: Të shkarkohen 3 gjyqtarët

  Ministria e Drejtësisë i ka kërkuar Këshillit të Lartë Gjyqësor shkarkimin e tre gjyqtarëve, që ishin pro pranimit të kërkesës për gjykim të shkurtuar të Dritan Dajtit. Për ministren Gjonaj, ata kanë kërcënuar rëndë figurën e gjyqtarit. Gjonaj bëri publike dhe shkeljen kryesore të 3 gjyqtarëve. “Kanë pranuar kërkesën...
Emisione