Kategoria : Politika

 • Rama: Krerët e opozitës po synojnë revoltë brenda burgjeve

  Letra që kreu i shtetit i dërgonte Drejtorit të Burgjeve për informacion për situatën në këto institucione, Kryeministri deklaron se nuk është e rastësishme. Në parlament, kreu i qeverisë akuzon njerëz të lidhur me ata që ai i cilëson si katërshja që nuk do zgjedhjet dhe Reformën në Drejtësi,...
 • Bashkia nuk jep leje për mitingun e Ramës

  Bashkia e Shkodrës refuzon të japë leje për mitingun e Kryeministrit Rama këtë të enjte në qytetin verior. Përmes dy shkresave drejtuar degës së Partisë Socialiste dhe Policisë së këtij qyteti, Kryebashkiakja Voltana Ademi thotë se këtë vendim e mbështetet në zbatim të dekretit të Presidentit të Republikës për...
 • Përgjimet, Basha: Asnjë marrëveshje politike pa u ndëshkuar vjedhja e votave

  Lulzim Basha thotë se asnjë marrëveshje për zgjidhjen e krizës nuk do të ketë nëse fillimisht nuk ndëshkohen krimi elektoral i vjedhjes së votave. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Basha theksoi se audio-përgjimet e reja të “Bild” provuan bashkëpunimin mes qeverisë dhe bandave kriminale. “Asnjë hap...
 • Presidenti insiston për dialog: Nuk është momenti për prova force

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta në një deklaratë për mediat insiston për rëndësinë e dialogut për një zgjidhje sa më të shpejtë të krizës, ndërsa shprehet se nuk është momenti për prova force, për retorikë përçarëse dhe provokuese. “U bënë dhjetë ditë që është në fuqi dekreti i Presidentit të...
 • Basha takohet me ambasadorin britanik

  Për afro 90 minuta Ambasadori i Britanisë së Madhe, Duncan Norman është takuar gjatë paradites me Kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Takimi mes tyre vjen një ditë përpara protestës së thirrur nga opozita përpara Kryeministrisë në orën 20:00 të mbrëmjes dhe një ditë pas publikimit të përgjimeve të...
 • Rama: 30 Qershori dita e zgjedhjeve, duan apo s’ duan

  Revolucion imagjinar me punonjës bashkie i ka konsideruar Kryeministri Edi Rama incidentet e ditëve të fundit nëpër disa KZAZ në qytete të vendit. Duke folur nga foltorja e Kuvendit, kreu i qeverisë u ndal fillimisht tek mosmiratimi i lejes për miting nga Kryebashkiakja e Shkodrës. Ai tha se kjo...
 • Përgjimet e Bild, Tahiri kërkon ndjesë

  Një ditë pas publikimit të audiopërgjimeve të reja të dosjes 184 nga gazeta gjermane Bild, pjesë e të cilave ishte edhe ish-Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, ky i fundit ka reaguar duke kërkuar ndjesë për fjalorin. Në një postim në rrjetet sociale, Tahiri shkruan: Ndjesë çdo qytetari për fjalorin...
 • Sattler: Përgjimet t’i zbardhë drejtësia

  Si përfaqësues i një vendi që pak javë më parë u trondit nga përgjime që çuan në dorëheqjen e zv/kancelarit dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme, zv/kancelari austriak në Shqipëri, Johan Sattler thotë se në rastin e përgjimeve në Shqipëri është drejtësia që duhet të veprojë. Ngjarjet e ditëve...
 • Përgjimet, reagon Basha: Rama padrino i krimit, nuk ka më alibi

  Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka reaguar pas publikimit të përgjimeve të tjera të gazetës gjermane “Bild”. Basha shkruan se tashmë kryeministri Rama nuk ka më alibi dhe largimi i tij dhe asaj që ai e quan bandë është për opozitën një mision kombëtar. “Edi Rama është padrino i...
 • Bashkitë e opozitës padisin policinë e KZAZ-të

  Pas incidenteve në Komisionet Zonale të Zgjedhjeve në vend, kanë reaguar kryetarët e Bashkive të djathta. Ata theksojnë se pas shfuqizimit të dekretit të Presidentit, ambientet që ishin vendosur KZAZ duhet të lirohen dhe të administrohen sipas ligjit nga njësia e qeverisjes vendore. “Pushtimi i tyre me urdhër politik...
 • OSBE: Të dënohen nxitësit e sulmeve ndaj KZAZ-ve

  Misioni i OSBE në Shqipëri reagoi ndaj sulmeve kundër Komisioneve Zonale të Administrit Zgjedhor, duke i dënuar ato. Në një deklaratë për shtyp, OSBE thotë se çdo përpjekje për të nxjerrë nga shinat një proces demokratik është shkelje e ligjit dhe njollos reputacionin e vendit në arenën ndërkombëtare, ndërsa...
 • Paloka: Edi Rama ka planifikuar konflikt civil në Shqipëri

  Ish-deputeti i Partisë Demokratike Edi Paloka akuzon qeverinë për përplasjet në disa KZAZ të vendit. Në një deklaratë për mediat nga selia blu, Paloka tha se Kryeministri ka planifikuar konflikt civil mes qytetarëve, duke theksuar se ai është vetë pengesa përse vendi nuk po kthehet në normalitet. Edi Paloka...
 • Meta i dërgon letër OSBE-ODIHR

  Presidenti Ilir Meta i ka nisur një letër zyrës së OSBE-ODIHR të akredituar në Shqipëri ku i vë në dijeni për çdekretimin e datës së zgjedhjeve të 30 Qershorit. Letra e cila është dërguar sot (19 Qershor), përfaqësuesve të OSBE – ODHIR, kreu i shtetit njofton zyrtarët se nëse...
 • Gjiknuri: Nuk shitemi as nuk blihemi

  I përmendur në përgjimet e gazetës Bild për ndërhyrje në zgjedhjet e Dibrës, Damian Gjiknuri që tashmë gëzon statusin e drejtuesit politik të Partisë Socialiste për Qarkun e Vlorës thotë se pretendimet për blerje votash janë sajesa të kundërshtarëve politikë. “Akuzojnë Kryeministrin e Shqipërisë për një bisedë krejt normale...
 • Rama: S’do lejohet të dalë nga vendi 5-10 vite kush kryen krim elektoral

  Bllokimin dhe djegien e KZAZ-ve nga mbështetësit e opozitës, Kryeministri i shikon si incidente që do të tejkalohen. Ai ripërsërit se asgjë dhe asnjë nuk do të mund të ndryshojë vendimin për të shkuar në zgjedhje në 30 Qershor. Rama ju kujton të gjithë atyre që janë përfshirë në...
 • Rama: Nisim punën për kampusin universitar

  Përfundon rikonstruksioni i konviktit nr. 6 në “Qytetin Studenti. Në përmbushje të paktit për universitetin, Kryeministri Edi Rama së bashku me kryetarin e Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj thanë se ka nisur punë për projektin e kampusit. “Ideja është të përfundojmë gjitha rikonstruksionet e godinave ekzistuese, ndërkohë që po...
 • Lleshaj: Grupe paramilitare sulmuan KZAZ-të

  Grupe paramilitare që do të marrin ndëshkimin sipas ligjit, i quajti Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj  personat e përfshirë në shkatërrimin e KZAZ-ve të disa bashkive që drejtohen nga opozita. Lleshaj paralajmëroi shkrirjen e disa prej strukturave të policisë bashkiake, pas përfshirjes në incidente me uniformat blu. Një thirrje...
 • Dekreti i Metës për anulimin e zgjedhjeve

  Kolegji Zgjedhor duket se do t’i japë fund debatit mbi ligjshmërinë e mbajtjes ose jo të zgjedhjeve në 30 Qershor. Ky organ do të mblidhet të hënën e 24 Qershorit për të shqyrtuar kërkesën e Partisë Uniteti Kombëtar, për t’u çregjistruar nga gara në këto zgjedhje, pas daljes së...
 • Basha paraqitet në prokurori: Asnjë provë ndaj meje

  Lulzim Basha nuk priti datën 20 kur dhe skadonte afati i vendosur nga prokuroria që ai të paraqitej vullnetarisht në organin e akuzës pa qenë nevoja e shoqërimit me forcë. Pasi qëndroi për rreth 30 minuta në zyrën e prokurorëve,  kreu i Partisë Demokratike tha se asnjë nga akuzat...
 • Pritet raporti për shkarkimin e Metës

  Në ta parën mbledhje të Komisionit të Ligjeve për shqyrtimin e kërkesës së 55 deputetëve për shkarkimin e kreut të shtetit, shumica ka hedhur poshtë kërkesën e deputetit Ralf Gjoni për ta shtyrë pas 30 Qershorit vijimin e kësaj procedure. Taulant Balla ripërsëriti të gjithë argumentet përse sipas socialistëve,...
Emisione