Kategoria : Politika

 • PD: Stërvitja ushtarake në Martanesh nxorri zbuluar qeverinë

  Partia Demokratike nëpërmjet kreut të Departamentit të Rendit dhe Sigurisë, Enkeleid Alibeaj ka vijuar sërish me akuzat kundrejt qeverisë. Alibeaj tha se Ministria e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, pa dashje ka hedhur poshtë deklaratat e Kryeministrit Edi Rama, pasi sipas tij, gjatë një stërvitjeje ushtarake në malësinë e Martaneshit janë...
 • Berisha publikon foton: “Në strofullën e Balilajve”

  Ish – Kryeministri, Sali Berisha, ka postuar një foto në rrjetet sociale, ku shfaqet  Klemend Balili, i njohur tashmë si Eskobari i Ballkanit dhe i shpallur në kërkim ndërkombëtar për akuzat e trafikut të drogës. Sëbashku me foton e dërguar nga qytetari dixhital, Berisha shkruan: “Në shtabin e Eskobarit...
 • Video/ Rama: Kultivimi i drogës, të dhënat sekrete të policisë

  Kryeministri Edi Rama, me anë të një videoje të postuar në rrjetet sociale sjell të dhënat e mbajtura të fshehta deri më tani, sipas tij, nga Policia e Shtetit, për kultivimin e kanabisit në vend, nga viti 2007 deri në 2013 – ën. Këtë, kryeministri e shoqëron me fjalinë:...
 • Takim Rama – Meta në kryesinë e Kuvendit

  Për rreth 60 minuta, në Kryesinë e Kuvendit është zhvilluar një takim ndërmjet Kryeministrit Edi Rama dhe Kreut të Kuvendit Ilir Meta. Takimi ndërmjet dy palëve nisi rreth orës 10:20. Në përfundim të tij palët nuk dhanë deklaratë për mediat. Gjatë ditëve të fundit, dy liderët e partive kryesore...
 • Basha takon Arvizunë dhe Donald Lu, ankohet për drogën e zgjedhjet

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i është ankuar dy zyrtarëve amerikanë sa i përket situatës së drogës në Shqipëri, dekriminalizimit, korrupsioni dhe zgjedhjeve. Në një takim me Zv Ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit për Çështjet e Sundimit të Ligjit dhe Trafikut Ndërkombëtar të Narkotikëve, Aleksander Arvizu, i cili...
 • Rama: Mbetjet e importuara, të kontrolluara

  Kryeministri Edi Rama e preku çështjen e ligjit që lejon importin e mbetjeve edhe në një takim me fermerët e Divjakës. Fermerëve të Divjakës, që i kishte thirrur për të bashkëbiseduar për Fondin Kombetër të Garancisë, kryeministri Rama iu ka rrëfyer se qeveria e tij ka bërë fshatin atë...
 • PD: Thellohet skandali me plehrat në Fier

  Një ditë pas denoncimit të bërë nga Kryetari Lulzim Basha, për dhënien e një koncesioni nga qeveria për djegien e mbeturinave në Fier pa hyrë në fuqi ende ligji i miratuar nga Kuvendi, demokratët thonë se kanë nisur të zbulohen arsyet e vërteta se përse Kryeministri Edi Rama riktheu importin...
 • PD: Karteli i drogës së Dibrës, hetimet të shkojnë tek Aga i Ramës

  Pas ndalimit nga policia të vëllait të shefit të komisariatit të Dibrës, Bert Aga, me kokainë, ka reaguar Partia Demokratike. Në një deklaratë të saj, PD thotë se Aga ka mbështetjen e Kryeministrit dhe të Ministrit të Brendshëm. Gjithashtu  kjo forcë politike i ka bërë thirrje Prokurorisë që të...
 • PD: “Receta” e opozitës, qytetari shqiptar

  Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka nisur takimet me anëtarësinë e Partisë Demokratike. Përgatitja për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare është në qendër të turit të Bashës, që do të shtrihet në çdo degë të Partisë Demokratike. Kreu i demokratëve ka theksuar se komunikimi, përfshirja dhe bashkëpunimi me qytetarët...
 • Ish – Kancelari gjerman: Gjykatat, pengesë për investitorët gjermanë

  Ish – Kancelari gjerman, Gerhard Schröder sheh si një problem që investitorët e huaj ngurrojnë të investojnë në Shqipëri, sistemin gjyqësor, korrupsionin dhe zvarritjen e proceseve. Në një forum biznesi të organizuar me përfaqësues shqiptarë dhe gjermanë, ish – Kancelari e sheh zbatimin e Reformës në Drejtësi, jo vetëm si mundësi...
 • Nishani: Shqipëria në NATO, histori suksesi

  Në një ligjëratë të mbajtur si i ftuar nderi në Sesionin e Presidentëve të Universitetit Kombëtar të Mbrojtjes në Uashington D. C., Presidenti i Republikës Bujar Nishani tha se anëtarësimi i Shqipërisë në NATO mbetet pamëdyshje një histori suksesi. Bujar Nishani, President i Shqipërisë: “Këtë arritje kombëtare, ne nuk...
 • Rama: “Fantazma” e plehrave të importit, nga një grusht politikanësh të diskredituar

  Kryeministri Edi Rama ka postuar një video të një fabrike riciklimi në rrjetet sociale. Sipas tij, ligji i ri i krijon mundësinë këtij biznesi që ka punësuar mbi 3 mijë punonjës, që të importojë lëndën e parë. Ndërsa sa i përket skeptikëve të këtij ligji, Rama i cilëson si...
 • Berisha: Rama lexoi fjalimin tim të 2013-ës

  Për çështjen e lejimit të importit të mbetjeve ka reaguar sot edhe ish-Kryeministri Sali Berisha. Në një koment në rrjetet sociale, Berisha shkruan se sot Kryeministri Rama lexoi si të vetat fjalimet e shkruara prej tij, për listën jeshile në vitin 2013. Berisha nënvizon se Rama nuk e përmend...
 • PD: “Dëmet” e protestës së 8 Dhjetorit, fryt i fantazisë së Veliajt

  Partia Demokratike ka reaguar menjëherë pas deklaratës së Kryetarit të Bashkisë, Erion Veliaj, në lidhje me fitimin e gjyqit, për protestën e 8 Dhjetorit të 2015. Në deklaratën e saj, selia blu shprehet se dëmet që pretendohen të jenë shkaktuar nga kjo protestë, janë fryt i fantazisë së Erion...
 • Rama mbledh shoqatën e ricikluesve: Ligji ynë do të sjellë para dhe punësim

  Kur jehona e debatit kundër importit të mbetjeve vijon edhe pse ligji kaloi në Parlament dhe pritet te hyje në fuqi, kryeministri Edi Rama vazhdon përpjekjen për të shpjeguar arsyet e miratimit të tij, që siç thotë nuk ka asnjë lidhje me ligjin që shfuqizoi sapo u ul në...
 • Nishani: Ligji i mbetjeve, themelor sensibiliteti i qytetarëve

  Shqetësimi që ka krijuar te qytetarët miratimi i ligjit për importin e mbetjeve, do të analizohet me vëmendje përpara se të kalojë për dekretim në zyrën e Presidentit të Republikës. Kreu i shtetit, Bujar Nishani, tha për Zërin e Amerikës se ka ndjekur më vëmendje reagimet e publikut pas...
 • Shtatorja e Nënë Terezës vendoset në Bruklin, Nishani: Shqiptarët krenarë

  Në ditën e fundit të vizitës së tij zyrtare në Nju-Jork, Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ishte i ftuar në ceremoninë e përurimit, pranë kishës së Shën Athanasit, të shtatores së bamirëses me famë botërore shqiptare, Nënë Tereza, të shpallur Shenjtore nga Papa Françesku pak javë më parë. Kreu...
 • Të shtunën Asambleja Kombëtare e PS

  Socialistët do të mbledhin këtë të shtunë Asamblenë Kombëtare. Vendimi i është komunikuar Grupit Parlamentar të kësaj force, por pa i njohur me axhendën që do të këtë ky forum drejtues i selisë rozë. Në mbledhjen me të zgjedhurit socialistë kryeministri ka folur sërish për ligjin e miratuar të...
 • Basha: Referendum për të ndaluar ligjin e mbetjeve

  Referendum për importin e mbetjeve dhe kërkesë drejtuar presidentit Bujar Nishani për të mos e dekretuar ligjin. Këto janë dy lëvizjet që Partia Demokratike do të ndërmarrë për të rrëzuar ligjin për importin e mbetjeve, të miratuar me 63  vota nga maxhoranca, në seancën plenare të së enjtes. Kreu...
 • Pse u zhvillua takimi Rama – Donald Lu – Arvizu?

  Kryeministri Edi Rama ka pritur mbrëmë në zyrën e tij ambasadorin amerikan Donald Lu dhe paraardhësin e këtij të fundit, Aleksandër Arvizu. Në takimin, që ka nisur rreth orës 19:30 dhe ka përfunduar në 21:45, mësohet se kanë qenë prezent edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj bashkë...
Emisione